Mám nárok na ošetřovné? Práce..

Anonymní
28.2.21 15:50

Mám nárok na ošetřovné? Práce..

Hezky den,
bohuzel se to takhle blbe seslo.. Na UP jsem vedena do dneska. Od zitra 1.3. uz nastupuji do prace, podepsanou smlouvu a vse okolo mam. Jenze tim, ze zavreli skolky, tak mi proste nema kdo pohlidat dceru, tudiz mam narok s ni byt na osetrovnem? I kdyz do prace podle smlouvy nastupuji zitra..

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10711
28.2.21 16:01

To je hodně blbá situace. Zavolej si ráno k lékaři i do té práce, řeknou ti co a jak :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14199
28.2.21 16:02

@arinecka Lekar s tim nema nic spolecneho, dite neni nemocne :nevim:

Otec dite hlidat nemuze? :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9262
28.2.21 16:08

No zřejmě nárok mít nebudeš, protože jsi nezačala vykonávat práci, takže nevznikne účast na nemocenském pojištění - viz https://portal.pohoda.cz/…dne-v-praci/

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10711
28.2.21 16:08
@cecetka píše:
@arinecka Lekar s tim nema nic spolecneho, dite neni nemocne :nevim:Otec dite hlidat nemuze? :think:

A jak to budou vsichni tedy resit? Od zitra budou skolky zavrene, tak narok na OCR ma.

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9262
28.2.21 16:12
@arinecka píše:
To je hodně blbá situace. Zavolej si ráno k lékaři i do té práce, řeknou ti co a jak :nevim:

Lékař nemá se zavřenou školkou nic společného. Dříve dávala potvrzení školka, teď u toho mimořádného ošetřovného to vyplňuje sám žadatel v žádosti, která je na webu ČSSZ.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10995
28.2.21 16:14
@arinecka píše:
A jak to budou vsichni tedy resit? Od zitra budou skolky zavrene, tak narok na OCR ma.Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče:

Ano, to slovo „zaměstnanec“ je důležité. Protože ona má podepsanou smlouvu, ale na to pracoviště nenastoupí, tzn. nestane se zaměstnancem.
Kdyby nastoupila a ošetřovné si vzala třeba od úterý, tak nárok má, ale zaměstnavatel jí stejně zruší ve zkušebce. Protože když to neudělá, tak jí bude muset proplácet dovolenou. Doba na ošetřovném se totiž posuzuje jako odpracovaná, a po novém výpočtu dovolených od letoška je nárok na poměrnou část dovolené už po čtyřech týdnech. Takže se může stát, že zaměstnanec odpracuje pro zaměstnavatele 1 den, a po měsíci mu zaměstnavatel musí 2 dny dovolené proplatit. A tomu jaksi mnoho zaměstnavatelů nakloněno nebude.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1071
28.2.21 16:15
@arinecka píše:
A jak to budou vsichni tedy resit? Od zitra budou skolky zavrene, tak narok na OCR ma.Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče:

Ale zakladatelka ještě do práce nenastoupila, nástup má zítra.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13803
28.2.21 17:05

Musela by si aspoň na jeden den nastoupit do práce a pak jít na OČR. I kdyby tě pak zaměstnavatel propustil, tak OČR ti běží dál. Teď jde samozřejmě o to, že by si to nesměla v práci říct, protože jak se to dozví, tak tě taky můžou hned k 1.3. propustit a pak jsi bez OČR.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9262
28.2.21 18:58
@Jolynka píše:
Musela by si aspoň na jeden den nastoupit do práce a pak jít na OČR. I kdyby tě pak zaměstnavatel propustil, tak OČR ti běží dál. Teď jde samozřejmě o to, že by si to nesměla v práci říct, protože jak se to dozví, tak tě taky můžou hned k 1.3. propustit a pak jsi bez OČR.

Nárok na ošetřovné podle toho mimořádné zákona zaniká skončením zaměstnání - § 3 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-438

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14199
28.2.21 18:59
@Lendeš píše:
Nárok na ošetřovné podle toho mimořádné zákona zaniká skončením zaměstnání - § 3 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-438

To je velka zmena oproti jaru lonskeho roku.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9262
28.2.21 19:12

@cecetka To jo. Ale přemýšlím, jestli by v tomhle případě měla nárok aspoň na těch standardních 9/16 dní normálně klasicky podle zákona o nemocenském pojištění, i kdyby zaměstnání skončilo :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13803
28.2.21 20:21

Tak ještě na jaře pokračovalo OČR i při ukončení pracovního poměru. Kolegyně byla ukončena ve zkušebce a zůstala normálně dál na OČR, akorát už to pak na konci měsíce neřešila přes zaměstnavatele, ale musela sama poslat na sociálku.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10995
28.2.21 20:30
@Jolynka píše:
Tak ještě na jaře pokračovalo OČR i při ukončení pracovního poměru. Kolegyně byla ukončena ve zkušebce a zůstala normálně dál na OČR, akorát už to pak na konci měsíce neřešila přes zaměstnavatele, ale musela sama poslat na sociálku.

Ono to standardně zůstávalo dál, jenže se nikdy nepočítalo s tím, že to bude víc než 9/16 dnů. Na jaře když už bylo jasné, že je to na několik měsíců, tak třeba mému bráchovi nabídlo několik lidí z vesnice, kde bydlí, že když je naoko zaměstná, aby pobírali OČR, tak mu část toho vrátí zpátky :zed: Nedělám si iluze, že k tomuto obcházení nedocházelo. Takže na podzim už tento mejdan dopustit nechtěli a výslovně určili, že ke dni skončení pracovního poměru zaniká i ošetřovné.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14199
28.2.21 20:35

@zrcadlo Ono to ma logiku. OCR slouzi jako omluvenka do zamestnani a poskytuje se nahrada usleho vydelku. Pokud je clovek nezamestnany, tak o mzdu neprichazi :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat