Praní - kolik prášku??

Anonymní
14.5.20 19:12

Praní - kolik prášku??

Ahoj, úplně na rovinu - nedávno jsem se postavila na vlastní nohy, začala jsem sama bydlet. No a zjistila jsem, že si vlastně neumím pořádně vyprat. :D Používám Ariel, pračka pere dobře, ale mám problém s tím, kolik mám toho prášku dát? Na obalu je napsáno, v jakém poměru dávat, ale je to očividně málo - prádlo po uschnutí vůbec nevoní a některé skvrny se nevyperou. Mamka zase říká, že mám dát „tolik prášku, kolik mám prádla“ - čili prý na 2 kg prádla 200 ml, což mi zase přijde opravdu dost. Vždycky dávám tak nějak kolik uznám za vhodné, na ta dvě kila asi 90 ml, ale občas vytáhnu kus prádla, který není dobře vypraný. Konkrétně zůstávají skvrny od potu v podpaží…, takové ty mapy a dokonce mám pocit, že jsou i nějak vyžrané a ani příštím praním nezmizí.

Kolik prášku mám prosím dávat a půjdou ty skvrny ještě vyprat nebo jsou už zaprané? :(

Já se omlouvám, ten dotaz zní asi opravdu hloupě, tak vkládám jako anonym, protože se za to fakt stydím. :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1563
14.5.20 19:15

Pouzivam ted zeleny prasek Denkt mit z DM. Mam mimino, a musim rict, ze jsem cumela kdyz mi to vypralo stary flek od bananu.. Pak zvladl i boruvky vyprat. Hodne peni, takze ho davam fakt jen trochu. Mozna by zvladl i ty skrny od potu. Vyzkousela jsem hodne pracich prasku, ale tohle je hodne parády za celkem malo penez.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1563
14.5.20 19:16

Jinak na skvrny si kup v drogerii zlucove mydlo, to je pro me taky zazrak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3671
14.5.20 19:18

Většinou stačí i o něco méně než je doporučené dávkování.
Pokud ti doporučená dávka prádlo nevypere dobře, bude asi problém jinde - v zažranosti skvrn, programu a pračce, nadlimitního množství prádla apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2415
14.5.20 19:20

Ja pouzivam ty kapsle od arielu a jsem spokojena, do supliku davam jeste dve odmerky sanytolu dezinfekce a pul odmerky vune

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22895
14.5.20 19:20

Skvrny se předpírají nebo doporučuji přípravek na skvrny od Eurony. Stačí postříkat před praním a funguje skvěle. A 200 ml na 2 kg prádla mi přijde moc. Peru v gelu Ariel a jsem spokojená. Dávkování mnohem menší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12793
14.5.20 19:23

Tvoji mamku museji vyrobci zboznovat, takove vyhazovani penez :mrgreen: Staci I mene, nez uvadi vyrobce, na skvrny je lepsi pouzit neco zvlast. Vuni nevim, ja preferuji, kdyz z toho zadny chemicky oder neleze, takze ja jsem za absenci spis vdecna. Avivaz nepouzivam, obcas tam naliju ocet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
815
14.5.20 19:24

Dávám necelou půlku této odměrky. Dnešní prášky jsou dost silné, zvlášť Persil nebo Ariel, nedávala bych moc, pak můžeš mít ekzém. Taky dost záleží, kolik prádla dáváš do pračky. Já plním zhruba do 3/4 pračky, aby se dobře vypralo. Jak toho narves do pračky moc, prádlo se dobře neopere, a taky proto může smrdět. Některé skvrny neopere ani Ariel, dávám na předpírku, nebo přímo na skvrnu Vanish, ten mi přijde nejlepší. Aviváž nedávám, do posledního máchání obyčejný ocet. Nevadí mi, že prádlo nevoní po prášku, hlavně když je čisté. A nejlepší vůni získá prádlo stejně tehdy, když ho susis venku za chladnějšího vzduchu, vyfoukané jarním povětřím je TOP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27205
14.5.20 19:42

Na 2kg 200ml.? A to bych jako do své na 7 kg nalila celé balení, ne? Dávám max víčko u tekutého, max půl odměrky, spíš min

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.5.20 19:44

Uf, tak to koukám, že to praní je hotová věda… jsem zvyklá z domova, že se prádlo prostě hodí po pračky, nasype se prášek a jede to… nikdy se u nás nic nepředpíralo, nikdy se skvrny nepraly dopředu ani se na ně nic nenalévalo… prostě se prádlo jednoduše hodilo do pračky a vyndalo vždy čisté. :nevim:
Nadlimitní množství prádla určitě nemám, protože bydlím sama a tolik špinavého prádla nevyprodukuju. Peru od 1,5 do 2 kg prádla, víc ne.
Zažrané ty skvrny nejsou.. prostě takové ty běžné, které vzniknou nošením, podle mě by to na vyprání neměl být problém. Nejde o žádné borůvky, skvrny od propisky atd. :(
Program dávám „univerzální“, 40 °C. Žlučové mýdlo mám a ráda ho používám, když peru ručně. Poradilo si z dost věcmi, to je pravda. :)

Jste zlaté, že radíte, opravdu moc děkuju. :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
4334
14.5.20 19:45

Jak už zaznělo, problém bude jinde, než v nedostatku prášku. Jinak teda mně se obecně daleko spíš osvědčují tekuté prostředky (dřív tekutého Jelena, teď si vyrábím mýdlový sliz už několik let), ale to už je na preferenci každého.

Já mám naučené prádlo před praním přes noc nechat namočené (např. ve vodě po koupání ve vaně) a rozhodně to pomáhá, vypere se lépe.
Samozřejmě prát zvlášť různé barvy (peru zvlášť bílé/černé/ostatní barevné). Kromě utěrek a ručníků stačí pak vše prát na 40°C.

A pokud máš na něčem zřetelné skvrny, něco opravdu mastného, od krve, trávy, špinavé límečky na košili… tak to předem opucuj tím žlučovým mýdlem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24806
14.5.20 19:47

Na praní dávám necelou půlku odměrky. Pokud máš špatně vyprané prádlo - tak za prvé, bude asi moc prádla (dává se tak, aby se ti mezi „hladinu prádla“ a buben vešla dlaň nastojato, nebo i méně prádla.
Jaký používáš program? Pereš na 40 nebo na 60?
Skvrny od potu jsou potvory, když má někdo agresivní pot, můžeš to prát jak chceš a stejně zůstanou. Taky záleží na tvrdosti vody. Ty fleky - je lepší to předem namočit a použít nějaký čistič - buď žlučové mýdlo (koupíš v drogerii) nebo nějaké takové ty vanish a podobné - většinou tam píšou, že je v tom třeba aktivní kyslík. Za mě jsou tyhle specialitky zbytečně drahé, to žlučové mýdlo postačí.
Jinak vůně - pokud máš Ariels přídavkem aviváže (na krabici bývá napsáno Touch of Lenor třeba), tak ti to ovoní víc, pokud nemáš, tak je vhodný použít i aviváž (je na to v pračce speciální „foch“, vedle toho, kam sypeš prášek, většinou je na tom nakreslená taková jakoby kytička. Leje se tam zpravidla půlka uzávěru aviváže. Nekupuj si modrej Lenor, nevím jak teď, ale dřív dělával na světlém oblečení fleky. Krásně ovoní třeba Coccolino).
Předpokládám, že víš, že je potřeba prát jednotlivé barvy zvlášť, minimálně bílé (na to je speciální prášek na bílé prádlo, víc bělí), světle barevné, tmavě barevné, červené a černé.
Když to pomícháš, tak se světlé kousky obarvují/zašedají.

Příspěvek upraven 14.05.20 v 19:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Katastrofaobecna
14.5.20 19:47

Dávám tak třičtvrtě víčka, nebo kapsli na praní. U bílého jdu a vanishem šplíchám skvrnky, aby zmizely. Nemám potíže ani s mastnými fleky a tak a to praní nijak neřeším.

• Citovat
  • Nahlásit
4334
14.5.20 19:48
@Anonymní píše:
Uf, tak to koukám, že to praní je hotová věda… jsem zvyklá z domova, že se prádlo prostě hodí po pračky, nasype se prášek a jede to… nikdy se u nás nic nepředpíralo, nikdy se skvrny nepraly dopředu ani se na ně nic nenalévalo… prostě se prádlo jednoduše hodilo do pračky a vyndalo vždy čisté. :nevim:
Nadlimitní množství prádla určitě nemám, protože bydlím sama a tolik špinavého prádla nevyprodukuju. Peru od 1,5 do 2 kg prádla, víc ne.
Zažrané ty skvrny nejsou.. prostě takové ty běžné, které vzniknou nošením, podle mě by to na vyprání neměl být problém. Nejde o žádné borůvky, skvrny od propisky atd. :(
Program dávám „univerzální“, 40 °C. Žlučové mýdlo mám a ráda ho používám, když peru ručně. Poradilo si z dost věcmi, to je pravda. :)Jste zlaté, že radíte, opravdu moc děkuju. :oops:

Tak třeba jste měli doma opravdu měkkou vodu. Nebo rychlou obrátku prádla, nekupovalo se často nové? Nebo v barvách, na kterých ty fleky nebyly poznat. Nebo to mamka předpírala a opucovávala, akorát o tom nevíš. :lol: Ale nejspíš asi tu měkkou vodu, jestli se fakt u vás pralo tak, jak píšeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7378
14.5.20 19:49

Na skvny od potu zkus ocet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu