Pravomoc pedagoga, GDPR

Anonymní
10.12.20 16:17

Pravomoc pedagoga, GDPR

Dobrý den všem :kytka:

Protože na emiminu se ví všechno, jdu si pro radu.

Je v pravomoci pedagoga oslovit ošetřujícího lékaře žáka s tím, zda je vystavená omluvenka z výuky oprávněná? Případně sdělovat lékaři, že má žák problémy s výukou a pod.?

Nejsem ten pedagog, ale matka dospělého žáka, jehož učitelka zjišťovala info u lékaře a vyprávěla mu jakousi snůšku pomluv. Doktorka byla z jejího přístupu v šoku a protože máme dobré vztahy, hned mi volala, abych věděla co se děje.

S učitelkou jsem si o tom chtěla promluvit, dostalo se mi velmi arogantních odpovědí a ujištění, že ona MÁ PRÁVO se informovat a já si můžu stěžovat třeba na ministerstvu :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
436
10.12.20 16:21

Myslím si, že zeptat se, jestli je omluvenka pravá a sdělit lékaři info z výuky, učitelka může. Proč by nemohla?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3603
10.12.20 16:25

Jsem učitelka a taky jsme volali lékařům, když jsme měli podezření na zaskolactvi. Ale my se ptali jen jestli tam v daný den to dítě bylo, případně jestli je nemocné a má být doma. Na žádné diagnózy jsme se neptali. Vždy nám lékař odpověděl, pochopitelně nesdeloval žádné citlivé informace a ani my jemu.
Postup učitelky v tvém případě je myslím ok do okamžiku, než začala sdělovat doktorce citlivé údaje o synovi. A hlavně, pokud jste nepodepsali nesouhlas, tak svého syna, byť je zletily, omlouvas z výuky stále ty. Jinak musí dokládat veškerou nepřítomnost jako by byl zaměstnaný. U nás většina zletilych toto nechtěla, takže nás razítka od lékaře nezajimala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3603
10.12.20 16:27

@mokkk a co by tomu lékaři asi mělo být do toho, jak se jeho pacient učí? To je jak kdyby tvůj šéf volal k doktorce, jestli jsi jako fakt nemocná a že jsi v práci lemra a jen se flákáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5709
10.12.20 16:30

Zeptat se jej může na cokoliv, lékař mu nic sdělit nesmí

je vázán povinnou mlčenlivostí

kdyby byl student dospělý a vyslovil souhlas se sdělováním informací, on přesně určí komu lze, pak by event. lékař sdělit mohl, ale musí mít podepsaný souhlas

jinak nesmí, školy to občas zkouší, zkoušet mohou, lékař nesmí porušit povinnou mlčenlivost

/ nesmí sdělit ani to, zda dotyčný k němu chodí, nebo byl / nebyl ošetřen /, tzn fakt nesmí sdělovat nic  – pouze zákonným zástupcům dítěte /

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
10.12.20 16:31

@ProfZav No nebavíme se o tom, zda je to etické, ale není to nelegální. Výuka ve škole není soukromá záležitost vázaná mlčenlivostí, jako např. návštěva u psychologa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 16:35
@ProfZav píše:
@mokkk a co by tomu lékaři asi mělo být do toho, jak se jeho pacient učí? To je jak kdyby tvůj šéf volal k doktorce, jestli jsi jako fakt nemocná a že jsi v práci lemra a jen se flákáš.

Ano, já z pozice personalisty jsem volala k lékaři v době, kdy ještě nebyly el neschopenky a chtěla jsem info o tom, zda je zaměstnanec stále na PN. Lékař mě okamžitě utnul s tím, že nemůže ani potvrdit, zda je ten člověk jeho pacient.

Syn si může omluvenky řešit sám. Problém je v tom, že učitelka o nepřítomnosti ve škole věděla, jeho bratr ztratil čich a chuť a syn okamžitě upozornil učitelku a ta ho poslala domů. Následně jsme po konzultaci s lékařkou vypočítali karanténu na 14 dní a po tuto dobu zůstal doma. Já mám covid za sebou a hygienu jsme nekontaktovali. Učitelku jsem uvědomila, omluvenku zaslala já emailem, potvrzenou lékařkou.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
53853
10.12.20 16:40

Obcas se u zaskolactvi a velmi caste absence overuje. Hlasi se rodina i OSPOD.
Rika syn pravdu? Nenapsal si sam nejake omluvenky, ze byl u te lekarky? Bez duvodu by tam tridni nevolala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2902
10.12.20 16:43
@Borrealis píše:
Zeptat se jej může na cokoliv, lékař mu nic sdělit nesmí

je vázán povinnou mlčenlivostí

kdyby byl student dospělý a vyslovil souhlas se sdělováním informací, on přesně určí komu lze, pak by event. lékař sdělit mohl, ale musí mít podepsaný souhlas

jinak nesmí, školy to občas zkouší, zkoušet mohou, lékař nesmí porušit povinnou mlčenlivost

/ nesmí sdělit ani to, zda dotyčný k němu chodí, nebo byl / nebyl ošetřen /, tzn fakt nesmí sdělovat nic  – pouze zákonným zástupcům dítěte /

Zajímavé, a to lékař nesmí ani odpovědět na dotaz, jestli „vystavil neschopenku panu XY na dobu od… do…?“

Přece neříká, jestli je ten člověk pacient nebo ne, jen potvrzuje, že takovou neschopenku vystavil.
Navíc tomu, pro koho ta neschopenka byla vystavená - takže neříká nic nového, jen potvrzuje pravost. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 16:44
@Kelsey píše:
Obcas se u zaskolactvi a velmi caste absence overuje. Hlasi se rodina i OSPOD.
Rika syn pravdu? Nenapsal si sam nejake omluvenky, ze byl u te lekarky? Bez duvodu by tam tridni nevolala.

Ne, nenapsal. Opravdu se jednalo pouze o tuto záležitost. Mně nevadí, že chtěla konzultovat třeba tu délku karantény a nebo si o tom s ní promluvit. Předmětem toho konfliktu bylo, že si nepřeji zveřejňování osobních problémů syna. A samozřejmě se ona bránila, že má právo to s lékařem probrat :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
3603
10.12.20 16:45
@Anonymní píše:
Ano, já z pozice personalisty jsem volala k lékaři v době, kdy ještě nebyly el neschopenky a chtěla jsem info o tom, zda je zaměstnanec stále na PN. Lékař mě okamžitě utnul s tím, že nemůže ani potvrdit, zda je ten člověk jeho pacient.

Syn si může omluvenky řešit sám. Problém je v tom, že učitelka o nepřítomnosti ve škole věděla, jeho bratr ztratil čich a chuť a syn okamžitě upozornil učitelku a ta ho poslala domů. Následně jsme po konzultaci s lékařkou vypočítali karanténu na 14 dní a po tuto dobu zůstal doma. Já mám covid za sebou a hygienu jsme nekontaktovali. Učitelku jsem uvědomila, omluvenku zaslala já emailem, potvrzenou lékařkou.

Zakl.
Jestliže učitelka na tebe byla pak tak milá, jak píšeš, asi bych to napsala vedení. Slušně, prostě, že se ti to nelíbí.
@mokkk píše:
@ProfZav No nebavíme se o tom, zda je to etické, ale není to nelegální. Výuka ve škole není soukromá záležitost vázaná mlčenlivostí, jako např. návštěva u psychologa.

Ale ty nevíš, co ta učitelka řekla. Pokud to bylo info např o nějakých dysfunkcich, tak to by sdělovat neměla. Pokud to byly nějaké smyšlené bludy, tak to by (když to prezenu) mohlo být i na TO za pomluvu. Ale jasné, to už přeháním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 16:50
@ProfZav píše:
Ale ty nevíš, co ta učitelka řekla. Pokud to bylo info např o nějakých dysfunkcich, tak to by sdělovat neměla. Pokud to byly nějaké smyšlené bludy, tak to by (když to prezenu) mohlo být i na TO za pomluvu. Ale jasné, to už přeháním.

Nechci to řešit. Původně jsem o tom s ní chtěla jen promluvit, nejsem konfliktní typ a celé mě to neskutečně mrzí. Syn je v maturitním ročníku, výsledky studia nic moc :lol:
Takže bych nerada, aby se to promítlo pak do maturit…

• Citovat
  • Nahlásit
5709
10.12.20 17:07
@aquarian píše:
Zajímavé, a to lékař nesmí ani odpovědět na dotaz, jestli „vystavil neschopenku panu XY na dobu od… do…?“Přece neříká, jestli je ten člověk pacient nebo ne, jen potvrzuje, že takovou neschopenku vystavil.
Navíc tomu, pro koho ta neschopenka byla vystavená - takže neříká nic nového, jen potvrzuje pravost. :think:

telefonicky nesmí, neví totiž kdo mu volá

neschopenku vystavuje ošetřující lékař, tzn ten který léčí

a třetí straně nesmí doktor bez souhlasu pacienta sdělit naprosto nic, ani to že je jej léčí, porušuje povinnou mlčenlivost
:nevim:

občas se stane že nám volá zaměstnavatel a chce si např ověřit " jak dlouho to potrvá…" " co pac. je"…a, t,d, nesmíme

stalo se mi i, že volala paní ředitelka střední zdravotnické!! / sic! / školy, byla velice zlá, a vyžadovala po telefonu ověřovat absence studenta, 19 letého…kdy marodil, proč marodil, od kdy do kdy marodil…jestli byl skutečně nemocný…nelze, prostě nelze, hrozně se vztekala prej "co si to dovoluju neříct "
:lol:

tomu dotyčnému studentovi mohu do ruky dát potvrzení jakékoliv, a on si svobodně může jej vyvěsit na obecní nástěnku / zveřejnit na netu / cokoliv co sám chce

já však nesmím podávat žádné info třetí osobě bez souhlasu pacienta

/ pak jsou specifické případy jako je trestní řízení a. t.d. které zvláště upravuje zákon /

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
10.12.20 17:15

No, zatímco lékař nesmí říct nic, učitel může říct všechno, ale finanční hodnocení tomu odpovídá.. :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3603
10.12.20 17:33
@Anonymní píše:
Nechci to řešit. Původně jsem o tom s ní chtěla jen promluvit, nejsem konfliktní typ a celé mě to neskutečně mrzí. Syn je v maturitním ročníku, výsledky studia nic moc :lol:
Takže bych nerada, aby se to promítlo pak do maturit…

No jo, chápu. Jestli měla paní učitelka potřebu se takhle exponovat, tak je reálné riziko že by se to skutečně promítnout mohlo :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat