Příjmení bez ová

Anonymní
22.7.20 11:31

Příjmení bez ová

Ahoj, dneska jsme na matrice dostali papír, aby se dcera po porodu jmenovalo bez koncovky ová. Paní na matrice nám řekla, že z uvedených možnosti máme zaškrtnout možnost, kde se uvádí že je dítě cizincem i když ve skutečnosti není. Ani já ani přítel cizinci nejsme. Příjmení má přítel krátké a není české. Mě by ale spíše zajímalo, jestli toto vždycky schválí nebo nám můžou říct, že máme smůlu?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4517
22.7.20 11:39

A když se jednou vdáš a vzala by sis jeho příjmení tak by jsi ho chtěla mít jak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.7.20 11:43

@Cenarius
Taky bez koncovky ová :) ono to příjmení opravdu není české a fakt zní divně s ová.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.7.20 11:44

@Cenarius i paní na matrice nám říkala, že sice není zastánce příjmení bez ová, ale že v našem případě by to tak opravdu udělala :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.7.20 17:01

Nechala jsem si odstranit -ová a uvedla jsem přesně tento důvod (že nejsem české národnosti). I když jsou oba moji rodiče Češi, uznali mi to bez problému. Ale záleží na matrice, odmítnout to můžou vždy. Já měla štěstí, že mi bez problému změnili příjmení i odstranili - ová (Brno Sever)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.7.20 17:11

Jsem také bez -ová a dcery jsme mohly změnit až po narození a jednalo se o přidání k národnostní menšině, tím pádem to -ová mít nemusíme. A národnostní menšiny nemá na nic vliv, všude uvádím dále českou národnost.

• Nahlásit
  • Citovat
1274
22.7.20 17:15

Omlouvám se za lehce mimo téma. Ale baví mě, jak se do ČR prosazuje příjmení bez -ová. Když jsem se ptal na argumenty proč, tak mi byl sdělen feministický důvod, že je to kvůli rovnoprávnosti, že -ová inklinuje k tomu, že je žena vlastněna mužem.

Tak si říkám, zda není vlastně daleko víc rovnoprávné, že má žena jiné příjmení než muž? Že je nějak zohledněno, že je žena. I když je to tím -ová. (Které je ale podle mě dáno vývojem příjmení obecně).
Pokud by měla být rovnoprávnost, tak by hlavně mělo docházet ke zvýšení počtu případů, kdy přejímá muž jméno ženy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.7.20 17:23
@riccius píše:
Omlouvám se za lehce mimo téma. Ale baví mě, jak se do ČR prosazuje příjmení bez -ová. Když jsem se ptal na argumenty proč, tak mi byl sdělen feministický důvod, že je to kvůli rovnoprávnosti, že -ová inklinuje k tomu, že je žena vlastněna mužem.Tak si říkám, zda není vlastně daleko víc rovnoprávné, že má žena jiné příjmení než muž? Že je nějak zohledněno, že je žena. I když je to tím -ová. (Které je ale podle mě dáno vývojem příjmení obecně).
Pokud by měla být rovnoprávnost, tak by hlavně mělo docházet ke zvýšení počtu případů, kdy přejímá muž jméno ženy.

My právě dosáhli dokonalé rovnoprávnosti - vybrali jsme si příjmení nové a oba ho máme bez - ová. A technicky vzato ho muž převzal, nejdřív jsme ho změnili mně, jemu při svatbě.

• Nahlásit
  • Citovat
430
22.7.20 17:34

@riccius Manželovo příjmení zní s ová blbě, tak ho mám bez ová, není české :) Nic víc v tom není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1274
22.7.20 17:45
@Altavista píše:
@riccius Manželovo příjmení zní s ová blbě, tak ho mám bez ová, není české :) Nic víc v tom není.

Je to jen muj postoj. A protoze sleduji atletiku, kde komentatori prechyluji od finskych po korejska jmena, tak mi neprijde nic blbeho. To je jen o zvyku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1274
22.7.20 17:46
@Anonymní píše:
My právě dosáhli dokonalé rovnoprávnosti - vybrali jsme si příjmení nové a oba ho máme bez - ová. A technicky vzato ho muž převzal, nejdřív jsme ho změnili mně, jemu při svatbě.

Sice trochu bizar. Ale ukazkovy priklad, jak ma rovnopravnost vypadat. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
430
22.7.20 17:53
@riccius píše:
Je to jen muj postoj. A protoze sleduji atletiku, kde komentatori prechyluji od finskych po korejska jmena, tak mi neprijde nic blbeho. To je jen o zvyku.

Určitě a můj zvyk je, že mi to trhá uši. Žiji napůl v ČR napůl v cizině :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
139
22.7.20 19:23

Česká příjmení nebývají moc stavěná na bez -ová. Pak z toho vznikají různé skvosty typu Anna Výlevka, Dagmar Mráček, Helena Zelený atd… :roll:. A snaha být originální je v tu chvíli víte kde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.7.20 19:32

@Bafonek chápu jak to myslíte, taky se mi příjmení bez ová nelíbí. Ale přítelovo příjmení české opravdu není. A koncovka ová k němu opravdu nesedí

• Nahlásit
  • Citovat
139
22.7.20 19:43

Však jasně, já mluvím o opravdu českých příjmeních, kde to naopak vyzní někdy až směšně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama