Příkrmy

2
13.12.04 01:28

PŘÍKRMY

Ahoj maminy,
nemohli byste mi poradit, co mam varit a davat k jidlu sve male Elisce (8 mesicu), kterou jsem zacala prikrmovat minuly mesic. Rano a vecer ji jeste stale kojim (pobavilo me tema PRSO JAKO DUDLIK, protoze to same je i nas problem - nejhorsi je, kdyz mi mala brzy rano usne u prsu, ja usnu take a za hodinu me probudi, kdyz lezi na brisku a dobyva se mi na prso, kdyz ja lezim na zadech :o)
Ale k memu dotazu. Doktor mi rekl, ze ji nemam davat jidlo, ktere obsahuje lepek (bohuzel ani poradne nevim, ktere suroviny lepek obsahuji). A tak denne premyslim, co male varit, co ji dat na dopoledni svacinku a co na odpoledni. Jine mleko nez materske zatim jeste nezna, pije ale cajicky a stavy - to ji chutna.
Videla jsem, ze Alice zasila recepty, pokud bych mohla poprosit, take bych mela zajem. Ale jinak se tesim i na ostatni rady.
Diky a at vam ta vase robatka pekne rostou!
Kopka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

151
13.12.04 11:02

Ahojky,
lepek obsahuje predevsim psenice a zito. Tzn, ze by ses mela vyhybat vsemu, co je z psenicne nebo zitne mouky (chleb, pecivo, piskoty, susenky…). Pokud presto chces prckovi neco takoveho doprat, pak existuji bezlepkove susenky Herobaby volne prodejne v lekarnach a nekterych drogeriich (DM urcite). Jinak ale ja osobne si myslim, ze osmimesicni dite uz lepek muze a nebo alespon za nedlouhou dobu. Je nutne sledovat jeho reakci na lepek, muze mit podezrelou stolici, ktera muze penit a zvlastne pachnout.
Co se tyce pestrosti stravy a co kdy davat, tak myslim, ze tak malym detem nevadi jednotvarnost, jidla muzes opakovat a jim se nepreji. V tomto veku muzes davat v podstate veskerou zeleninu a ovoce (pozor na nadymani), brambory, ryzi, libove maso (nejlepe kureci, kruti, kralici, ale obcas nezaskodi ani libove veprove nebo hovezi), vajecny zloutek (do 1 roka nesmis davat bilek), jogurty obsahujici zive kultury a dalsi veci. Ochucovat muzes bylinkami, kminem, majorankou, sl.paprikou, bobkovym listem atd., zadne koreni ostre chuti a sul. Nesmis davat cokoladu a med.
Vsechny ingredience muzes michat a hlavne se zadnych kombinaci neboj.
Snad jsem ti trosku pomohla.
Lucka a Niky (9 mes)
http://nikolasek.wz.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
13.12.04 14:43

Ahoj Kopko!

Tabulku příkrmů i deníčky Ti ráda pošlu, stačí si o ně napsat mailem. Nějaké receptíky najdeš zda na emiminu, něco jsem zkopírovala do deníčků.

Lepek je obsažený v obilninách, jak píše Lysinka. Nedoporučuje se podávat do jednoho roku, některé maminky ho dávají ještě později. Stejně tak se nedoporučuje tropické ovoce a jahody. Záleží, jestli máte v rodině alergie.

Malým dětem se kořenit nemusí, do brambor lze přidat kmín (buď mletý nebo ho před mixováním vyndat.) Další koření je rozepsané v tabulkách. Sladkou papriku a bobkovým list bych dávala spíš později - po jednom roce.

Napiš a všechno Ti pošlu.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
13.12.04 21:58

DIKY

AHOJKY HOLCINY,
diky moc, ani jsem necekala tak rychle odpovedi. Priznam se, ze jsem na tomto serveru teprve potreti a ke komentarum jsem zabrouzdala teprve vcera.
Co se tyka toho meho detskeho lekare vyhybat se lepku, tak je to skutecne tak, ze ja jsem mela pred tehotenstvim cca 8 let alergii, ktera najednou zmizela a bohuzel zadny kozni lekar nikdy neprisel na to, co mi vlastne nesvedci. Proto pan doktor pro jistotu lepek uplne vyradil, abychom male nepritizily. Rikal prave, ze lepku by se radeji vyhybal do 1 roku.
Piskoty te nasi male dracici davam - jak psala Lysinka - Herobaby - po tech se muze utlouct, ale take to s nimi neprehanim a davam ji max. 1 denne.
Takze dekuji moc za oba prispevky, uz jsem opet o neco chytrejsi, coz mne na materske dovolene plne - kuky kuk, bubu, paa paa, paci paci, … opravdu prekvapuje :lol:
Ahoj a zase brzy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
14.12.04 18:55

Ahoj Kopko, když si tak čtu, že tvému drobátku chutnají piškoty, tak zkus " piškoty" pro děti od 5 měsíců značky myslím Nestlé. Není tam lepek, tak můžeš té svojí dračici podávat piškotků kolik bude chtít.Měj se krásně. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
15.12.04 10:21

Hledala jsem informace o alergii na lepek a představte si na co
jsem narazila: …mají dvě děti, jedno má alergii na lepek… druhé má 9 měsíců a jak
doporučuje kde kdo nejí lepkovou´=alergizující stravu ABY se u něj
neobjevila alergie a ted odpověd odborníka:
Asi Vás moc nepotěším. Pacient musí jíst NORMÁLNÍ stravu, aby jej bylo možné
vyšetřet zda nemá CS. Tímto postupem jen oddalujete příznaky, které se v
pozdější věku mohou projevovat zcela skrytě a včasné rozpoznání zkomplikují.
Vraťte se na normální stravu včetně lepku a to dokonce vy vyšší množství.
nebojte se náprava pak po rozpoznání a nasazení diety je rychlá. Nyní spíše
hrozí větší riziko, že choroba není rozpoznatelná a zdravý sourozenec drží
bezlepkovou dietu.

Takže živit vším a čekat co se vyklube!!! to je revoluce!!!

Já jen dodám, že zvítězit musí zdravý selský rozum. A moje rada: se vším novým opatrně, jen jedna novinka za den- dva a sledovat jak dítě reaguje…

Dobrou chut miminkům :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
15.12.04 11:10

Od kdy lepek?

Ahoj Leeo a všichni ostatní!

S takovým názorem jsem se také setkala, ale nesouhlasím s ním.

Moje kamarádka měla manžela s alergií na lepek a poznalo se to i v dospělém věku. Po několika leté dietě může jíst opět všechno.

Moja kamarádka měla chlapečka s alergií na lepek, také už je za vodou. Zjistilo se to tuším kolem dvou let.

Organismus se vyvýjí postupně a dospělák nebo větší dítě je odolnější a lépe se s případnou reakcí vyrovná. Alergie se dá stejně tak rozpoznot v roce jako v 8 měsících. Na co tedy dítě zbytečně zatěžovat? Když se zeptáte odborníků, řekně vám většina nepodávat lepek před jedním rokem. Názory jako je výše uvedený sice občas zazní, ale jsou ojedinělé. Já o těchto názorech vím, ale nepřesvědčily mě. Předpokládám, že moje dítě mít reakci na lepek nebude a nevidím důvod ho tím nacpávat už teď.

Jak se rozhodnout? Ano - používat selský rozum a chtít pro své dítě to nejlepší. Dítě, které někde ohlodá kůru před prvním rokem s největší pravděpodobností neumře, ale možná se osype. Opravdu záleží na fyzické kondici a na zděděných dispozicích.

Já lepek dávat do jednoho roku nebudu - už zo toho důvodu, že v sedmi měsících zatím plně kojíme, takže na příkrmy to vypadá až tak kolem osmého měsíce, kdy začneme klasicky zeleninou.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1089
15.12.04 12:53

len tak pre zaujimavost...

Ahoj Alice,
mna zaujali tie jahody. Ano, viem, ze je to alergizujuce ovocie, ale ked som si minule pozerala regale s detskymi vyzivami (tzv. prieskum trhu :wink: ), tak aj Olvarit od Nutricie aj Bledina od Danone maju v ponuke ovocne vyzivy od 4 mesiacov s jahodami… Zostala som mierne paf. 8O A napriklad spominana Bledina ma aj vyzivy s mandarinkami alebo ananasom, vsetko od 4 mesiacov. Zaujimave, nie?
Tiez mam prirucku, kde sa pise o strave pre deti vo veku 0-12mesiacov. Tam pisu, ze ked je dieta na ovocie uz trosku zvyknute, mozno podavat aj ostrejsie druhy ako citrusy, mango a ananas . O lepku tam pisu, ze sa nema podavat do 6 mesiacov… No ako vidno, Holandania sa s tym neparaju. :?
Pisem to tak pre zaujimavost. Myslim, ze mas pravdu, ze sa treba riadit zdravym rozumom.
Pa!
schamka + Danino
http://lilypie.com/baby1/050723/2/15/0/+1/.png:http://lilypie.com/…15/0/+1/.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.10.13 21:27

Ahoj. Oživuji diskuzi. Potřebovala bych poradit. začínáme s příkrmy malý už papa zeleninku a budeme přidávat maso. Zajímalo by me jestli pak mám maso střídat každý den? Myslím tim jednou dat např. v pondělí kuřecí, v utery krůtí, ve středu králíka, atd. A jak často by dítw melo mit maso? Muzu jeden den v týdnu dat jen zeleninu? Moc se v tom nevyznám jsrm v tom nova. Moje první děťátko..
Take by me zajímalo kolik toho muže snist? Zajímalo by me to i ted ve 4-5 m i do budoucna kolik se maximálně dáva diteti příkrmu (jake množství)? Snad poradíte :-) dekuju

• Nahlásit
  • Citovat
18226
14.10.13 21:34

Dávala bych pár dní jeden typ masa. Kolikrát do týdne maso? Podle toho jak moc jste masoví. Nemusí ho mít každý den. Klidně nech jeden den bez masa a později až dáš žloutek, tak jeden den se žloutkem místo masa :palec:
Dala bych kolik sní. Masa se snad doporučuje jedna polévková lžíce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5210
14.10.13 21:36

Také bych potrebovala poradit.. zacla jsem s prikrmem, mrkev a pak mrkev s bramborem… Jenže to moje dítko to nechce, spapa max 3lzicky a to zkoušíme uz přes tyden…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1742
14.10.13 21:40

@MichelleA3 Mrkev je hůře stravitelná. Je to dost špatný začátek, přesto, že se to všude doporučuje. :zed: Zkus dát třeba dýní - hokaido. My začali s ní a měla úspěch. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1742
14.10.13 21:42

@MichelleA3 A ještě jedna věc - pokud nechce, nenuť, ať se to dítku nezprotiví. Náš malý někdy chce, jindy ne. Je mu 7 měsíců a někdy je skoro plně kojený. ;-) Přibírá pěkně, je zdravý, není co řešit. Časem k tomu dojde, každé dítě je individuál. Pár lžiček pro začátek určitě stačí. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5210
14.10.13 21:44

@Fufik Dekuji za radu :hug: a jak se ta dyne připravuje?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1742
14.10.13 21:50

@MichelleA3 Oloupeš, vydlabeš vnitřek s peckama a použiješ jen tu tvrdší dužinu. Tu normálně uvaříš a rozmačkáš. ;-) My podáváme třeba i s bramborem. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama