PVC podlaha a zdraví

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 28.05.11 11:13
pvc podlaha a zdraví

ahojky, máme vybrané pvc (vinylovou podlahovinu) do kuchyně, prý velmi kvalitní, od belgické firmy Triglav.
Zvažujeme, zda do dětského pokoje a do ložnice dáme přírodní linoleum/marmoleum nebo také pvc.

„Zdravější“ varianta je určitě přírodní materiál, o tom žádná.
Ale je to o dost dražší, v našem případě pvc 6000,–, přírodní linoleum 17.000,–.

Nikde se ale nemohu dopátrat, jaké ZDRAVOTNÍ parametry mají pvc krytiny v dnešní době, určitě budou kvalitnější než ty, která se prodávaly kdysi dávno… …ale je tomu opravdu tak a neměli bychom si raději, především do toho dětského pokoje, za zdraví připlatit?

O laminátové plovoučce, koberci ani o dřevěný podlaze neuvažujeme.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Karku
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 28.05.11 11:24

ahoj, můžu se zeptat proč neuvažujete o plovoučce? My jsme dávali nádherné PVC do naší ložnice, je to čtyři roky, ložnici máme fakt malinkatou, PVC přišlo na 15.000 a prostě teď budeme dávat plovoučku, protože to lino je zníčený, přestože mělo vydržet navždycky..tam kde stojí skříň je prostě tak promáčklý, že se to už nikdy nenarovná, přestože do týdne po odendání nábytku se mělo PVC zase dostat do původní podoby..takže máme špatnou zkušenost, tak jestli nevadí otázka proč vy nedáte plovoučku? Díky jestli odpovíš

Rampepurna
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 28.05.11 11:38

Ahoj,
bohužel o takové žádné studii nevím ani jsem neslyšela v posledních letech žádnej pořad …
ALE mám na to tenhle názor:

do pokojíčku bych dala přednost umělýmu PVC, a to z následujících důvodů:

jsou velký rozdíly mezi PVC podl.krytinama na trhu - jako ano, jsou levný nekvalitní hnusný měkčený smradlavý lina (třeba v Brenu a některých hobbymarketech), u kterých věřim, že opravdu se může teplem nebo oděrem uvolňovat nějaká chemie do vzduchu nebo kůže …

nicméně na druhou stranu se dají pořídit krásný, kvalitní, superodolný PVC „vinylový“ podlahy; Triglav bohužel naživo neznám, v kuchyni máme Novilux od Forba, řadu Traffic (měla by vydržet i stáda lidí v botech a za všech počasí) - opravdu vydrží neuvěřitelnej nápor, žádný karamboly na něm nejsou znát a má opravdu skvělej „sametovej“ povrch (má vysokou tzv. „nášlapnou vrstvu“ - tu určitě chtěj, je to jakoby ten nejsvrchnější „film“ nad tím PVC, kterej to lino činí odolnějším a dělá hlavní vlastnosti toho PVC), takže po vytření se krásně leskne a když je už fakt sprasená (holt kuchyně, no … vytírám jen 1× týdně nebo 1× za 10 dní :oops: ), tak má skvělý „maskovací“ schopnosti, že na tom ten bordel není vidět a vypadá pořád dobře, jakoby takhle matná měla být :palec:

kdyby opravdu PVC podlahy byly fakt tak škodlivý, tak by se už dávno zakázaly ve školkách, školách, jeslích … kde se vesele všude používají, žejo

marmoleum je moderní, pěkný a „zdravý“ … máme ho v pokojíčku a ložnici ze stejnýho důvodu, kterej uvádíš ty … po dvouletý zkušenosti říkám: vyhozený peníze, náročnej materiál - musíš mít spešl vytírací prostředky (nejlépe drahý „kondicionéry“), nesmí na to přijít moc voda (nám se na to malej už několikrát vyčůral, vyblinkal, vylil čaj … vždycky trnu, aby to tam nenechalo mapy, musí se to vytírat hooodně vyždímaným hadrem), udělají se do toho snadno rýhy !!!! (hračkama), když na nějakou část svítí víc často sluníčko, tak vyšisuje (je to barevně nestálý na UV záření, takže stačí, že jsme tam nechali položený lišty a přišli jsme za dva dni a pod tima lištama to bylo tmavší než zbytek !!! … máme Marmoleum řadu Home od Forba, cca. 700kč/m2 bez pokládky, poměrně asi kvalitní a na pováleníčko a pohled moooc příjemný … a i tak je to hrozná choulostivka na používání a údržbu

pro PVC hraje i faktor, že zatímco marmoleum se prodává v max 2m šířích role, tak PVC koupíš klidně 4m i 5m role, takže odpadává spárování, máme na marmoleu uprostřed místnosti spáru a je to hnus :zed:

k marmoleu se jen těžko shání vhodný zakončovací lišty ke zdi (máme takovou zkušenost), k PVC je výběr fakt širokej

zkrátka a dobře - nás marmo zklamalo a radši jsme měli koupit kvalitní PVC …

jinak v obýváku máme levnější PVC (cca. 400kč/m2 za materiál) a je to znát - snáz se do něj udělají „protlaky“ (ďolíčky od nožek apod.)

výběr podlah jsme si vychutnali :mrgreen: a mé zkušenosti jsou:
nebrat tmavou podlahu (je tam vidět každej drobeček a chomáček prachu)
nebrat lesklou podlahu (proti světlu je tam vidět každá kapka a šlápota, za chvíli vypadá „umatlaná“)
ideální je vzor dřeva se strukturou dřeva na povrchu (máme Novilux traffic dub) nebo u marma světle žlutej nebo světle oranžovej odstín (máme H02, žlutej mramor a na „neviditelnost“ nepořádku je moc fain)
lepší jsou plastový lišty než dřevěný (dřevěný lišty radši nebrat vůbec)

při výběru PVC doporučuju koukat na tloušťku nášlapný vrstvy a na zvukovou izolaci zespoda a na „hlasitost kročejí“ (nevím přesně ten název, ale jde o to, jak moc tam klapají boty, třeba laminátový plovoučky šíleně klapají, tak aby to co nejmíň klapalo)
vybírat co největší šířku role, abyste se vyhli spárování a stříhání (i za cenu vyšších nákladů na materiál)

No přeju hodně štěstí při výběru … marmoleum je krásný, ale spíš na výstavu :-)

Rampepurna
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 28.05.11 11:43

Jo ještě bych měla dodat, že marmoleum NENÍ BEZ ZÁPACHU … i marmo v místnosti zvláštně „voní“, sice je to celkem příjemnej puch, ale cítit to je - kdyžtak očuchej někde celou ROLI marmolea (nečuchej k vzorníku :mrgreen: )
naproti tomu ty PVC podlahy ani jedna nikdy v bytě cítit nebyla - ani při pokládce …

lukreciax
Kecalka 149 příspěvků 28.05.11 11:49

PVC do dětského pokoje bych v žádném případě nedala,to už je lepší ta laminátová podlaha
 http://cs.wikipedia.org/…vinylchlorid

marmoleum (přírodní linoleum) je dřevěná nabo korková drť spojená pryskyřicí a napuštěná lněným olejem, dokonce i voní! vím, ,že je dražší, ale tady bych opravdu nešetřila, obzvlášt´ jestli v tom pokoji děti spí :(

Rampepurna
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 28.05.11 12:10

ááááádoprdele!
sedim u lacinýho lamino-dřevotřískovýho stolu čpícího formaldehydem na ftaláty měkčený PVC podlaze, bušim do nehořlavý klávesice, až se bromovej oblak tetelí, lemcám vodu z PETky, svítim zářivkou, která mě bezohledně ohrožuje svým problémem se rtutí, v pračce se mi rochní zaručeně formaldehydový ložní prádlo ve fosfátový koupeli prášku až hamba, synek si už vytvořil závislost na parabenu v zubní pastě a žere jí jak o život, manžel na pánvi s nepřilnavým povrchem klohní pošušňáníčko z perfluorovaných uhlovodíků, já ten svinčík po něm pak vojedu univerzálním čistícím prostředkem, až z toho budu vzteky biocidně těkat … ještěže ty pokojový kytky z toho už dávno chcíply a nemám tu tedy žádný pesticidy.
Asi si to taky půjdu hodit a zapálim to tady, aby si i sousedi užili dioxinový dýchánek.
Teď by se mi tu hodil smajlík, jak sebou ta žlutá koule sekne vo zem jak prkno … 

Karku
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 28.05.11 12:21
Rampepurna píše: ááááádoprdele!
sedim u lacinýho lamino-dřevotřískovýho stolu čpícího formaldehydem na ftaláty měkčený PVC podlaze, bušim do nehořlavý klávesice, až se bromovej oblak tetelí, lemcám vodu z PETky, svítim zářivkou, která mě bezohledně ohrožuje svým problémem se rtutí, v pračce se mi rochní zaručeně formaldehydový ložní prádlo ve fosfátový koupeli prášku až hamba, synek si už vytvořil závislost na parabenu v zubní pastě a žere jí jak o život, manžel na pánvi s nepřilnavým povrchem klohní pošušňáníčko z perfluorovaných uhlovodíků, já ten svinčík po něm pak vojedu univerzálním čistícím prostředkem, až z toho budu vzteky biocidně těkat … ještěže ty pokojový kytky z toho už dávno chcíply a nemám tu tedy žádný pesticidy.
Asi si to taky půjdu hodit a zapálim to tady, aby si i sousedi užili dioxinový dýchánek.
Teď by se mi tu hodil smajlík, jak sebou ta žlutá koule sekne vo zem jak prkno …
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
adrastea
Ukecaná baba ;) 1961 příspěvků 28.05.11 12:37

my máme v celém bytě staré komunistické PVC a žijeme :mrgreen: bohužel na nové podlahy není a mě to nevadí :nevim: ale zase jsem někde četla že PVC je lepší než plovoučka-ta má opravdu menší životnost-teda samozřejmě záleží i na ceně,ale i tak ti nevydrží věčnost :nevim: na marmoleum jsem taky koukala,vypadá moc hezky,ale ty ceny..

dalmatinka 123
Hvězda diskuse 48549 příspěvků 28.05.11 12:43

Máme to drahé lino.Do 180m2 nás přišlo asi na 120 000 bez pokládky,stěrky.Necítim nic.Ohledně zdravotního rizika si myslim že to je nenaměřitelnej stav.
V domě necítim lino vubec…
Plovoučku bych taky nechtěla to se ti nedivim.Zrovna chodim po té vyboulené plovoučce a přemýšlím jakýho ko… tohle mohlo napadnout dát to do kuchyně :mrgreen: .v novém domě máme všude lina kromě chodby a koupelen a technické místnosti

Staré lino je myslím ve všech panelákách.U nás bylo normální na to jen házet koberce.Nemyslím si že by to na nás nechalo náké následky

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 28.05.11 13:52
Rampepurna píše: ááááádoprdele!

to je božííí, se tu třískám :lol: :lol: :lol:
ty bys měla psát nějaké fejetony :palec: :palec: :mrgreen:

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 28.05.11 13:58

karku my máme právě s plovoučkou špatné zkušenosti, je studená, hlučná, rozlézá se… asi samozřejmě záleží na kvalitě a položení, ale do ní se mi už nechce.

rampepurno díky za dlouhý psaní, to byl právě další aspekt, který jsem si včera uvědomila - že dětičky nám tu marmoleovou podlahu taky můžou pěkně zničit, a že já jsem byla teda jako dítě děsnej ras, do všeho jsem ryla kružítkem, razítka si tiskala, kde to šlo a tak :mrgreen:

takže díky moc za další pohledy a tvé zkušenosti!

lukreciax právě na tyhle články jsem taky narazila a docela mě to právě nahlodalo v té otázce „pvc a zdraví“… díky!

berusenko, kamco take moc dekuji za příspěvky a názory :palec:

Lizbeth
Extra třída :D 12980 příspěvků 28.05.11 14:14

Tak já neporadím jen přihodím vlastní poznatek..
do prodejny s podlahami jsme s manželem vcházeli s přesvědčením, že určitě chceme marmoleum, přírodní lino nebo kvalitní nový vinyl.. ..a odcházli jsme s vědomím, že koupíme plovoučku.. :mrgreen:
Pán - odborník, nám dal velkou přednášku a bylo vymalováno..Né že bych věřila všemu - ale jemu bylo v podstatě jedno co si koupíme, ale objasnil nám, proč plovoučka je nejlepší..
Moje důvody proč plovoučku ne byly - hlučnost, chlad..
Tak ty mi hned vyvrátil - i pod plovoučku se dá dát nějaká tlustá vrstva která izoluje hluk a chlad není o nic větší než na linu..
Ale co mě přesvědčilo nejvíc, bylo to, že v marmoleu a skoro ani ve vynilu nebyl vůbec žádný hezký výěr dekorů, na rozdíl v plovoučkách..
No nakonec budeme kupovat plovoučku dražší než marmoleum s 20ti letou zárukou..
Já myslím, že at už si člověk vybere jakýkoli typ podlahy, měl by si vybrat ten nejkvalitnější a pak nebude nikdy zklamán..

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 28.05.11 14:21

No my máme vybraný tohleto pvc, a začínám být opravdu nahlodaná, že ho dáme všude, do kuchyně, děcáku i ložnice - dubový dřevo s reliéfem, triglav marron, nejvyšší kvalita, co je dostupná http://www.forin.cz/…942/4942.jpg

nepřihl. Karin
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.05.11 14:53
Lizbeth píše:
Tak já neporadím jen přihodím vlastní poznatek..
do prodejny s podlahami jsme s manželem vcházeli s přesvědčením, že určitě chceme marmoleum, přírodní lino nebo kvalitní nový vinyl.. ..a odcházli jsme s vědomím, že koupíme plovoučku.. :mrgreen:
Pán - odborník, nám dal velkou přednášku a bylo vymalováno..Né že bych věřila všemu - ale jemu bylo v podstatě jedno co si koupíme, ale objasnil nám, proč plovoučka je nejlepší..
Moje důvody proč plovoučku ne byly - hlučnost, chlad..
Tak ty mi hned vyvrátil - i pod plovoučku se dá dát nějaká tlustá vrstva která izoluje hluk a chlad není o nic větší než na linu..
Ale co mě přesvědčilo nejvíc, bylo to, že v marmoleu a skoro ani ve vynilu nebyl vůbec žádný hezký výěr dekorů, na rozdíl v plovoučkách..
No nakonec budeme kupovat plovoučku dražší než marmoleum s 20ti letou zárukou..
Já myslím, že at už si člověk vybere jakýkoli typ podlahy, měl by si vybrat ten nejkvalitnější a pak nebude nikdy zklamán..

Lizbeth, tak aby si nebyla zklamaná, páč my máme pod plovoučkou izolaci, a m2 stál pomalu víc, jak samotná plovoučka a bohužel to nepomohlo a duní to, takže pokud bydlíš v bytovce, tak chudáci sousedi pod vámi :-) . Plovoučka je opravdu nanic, páč je studená, i když máme zmíněnou tlustou a drahou izolaci a plovoučka byla taky dost drahá, dále se na ni nesmí dostat voda, tzn. mýt se může jenom malinko vlhkým hadrem a tím se teda moc nevytře. Jako, mě se stalo, že jsem zalévala kytky a nevšimla jsem si, že mi něco ukáplo vedle a spáty se díky tomu začaly na plovoučce rozšiřovat. Obrázku, já jsem pro lepší PVC . My máme plovoučky v domku cca třetím rokem a už vypadají dost opotřebovaně, takže tak za rok za dva je chceme všechny strhnout a dát třeba ten Novilon. Taky jsme udělali velkou chybu, že jsme na podlahu nevylili tu spec. hmotu, myslím, že je to pryskyřice, která podlahu krásně vyrovná, takže to chceme taky udělat. Hodně štěstí při výběru

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama