Autosedačka proti směru jízdy - co si myslíte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Keren
Stálice 69 příspěvků 01.12.11 00:38
Rear facing - co si myslite?

Ahoj,
vybirame novou autosedacku pro nasi holcicku, ktera brzy odroste z vajicka. Po procteni ruznych clanku a testu jsem dospela k nazoru, ze jako nejbezpecnejsi by mela byt autosedacka instalovana proti smeru jizdy a to az do 4 let veku ditete. Ve Svedsku zcela bezna vec, v CR rarita.

Chci se zeptat, jezdi vase deti v sedacce instalovane proti smeru jizdy (nemyslim ve vajicku)? Napadaji vas nejaka negativa? Ja zadna neobjevila. Veci jako spatne uvidi z okenka (mimochodem uvidi uplne stejne dobre), bude okopane sedadlo, je to narocne na prostor, atd. nepovazuji za dulezite v porovnani s bezpecnosti meho ditete.
Proc si stale rodice kupuji sedacky instalovane po smeru jizdy a neni zde poradna osveta v tomto ohledu? Vzdyt se jedna o zdravi nasich deti… Je to jen neochota prijmout nove veci, nebo k tomu existuje nejaky skutecny duvod?

Celkem me to zere, ze o tom nikdo nevi a vsichni znamy, co maji deti povazuji za naprosto dostacujici strcit 9 kilovy ditko do sedacky po smeru jizdy, kdyz by mohli jeste stale vozit ve vajicku (je tusim do 13kg). I ja to chtela udelat, jen aby se mohla divat z okna…

Dekuju moc, pokud na nic neprijdeme, treba alespon presvedcime nejakeho jineho rodice zajimat se o tuto myslenku.

Jeste pridavam link na svedsky stranky, kde je cela vec pekne popsana (v AJ)
http://www.carseat.se/…cing-basics/

Nejnovější recenze z kategorie Autosedačky a doplňky

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
Gina108
Generální žvanilka 23861 příspěvků 01.12.11 01:17

No, namátkou našla jsem v německém Adacu 2 sedačky z toho odkazu od tebe, které maj horší hodnocení jak leckteré posměrné:
http://www.adac.de/…/detail.aspx?…

Z logiky věci musím souhlasit v tom, že osoba sedící v protisměru je schopna lépe ustát čelní náraz, než osoba připoutaná po směru, ale nejspíš to nebude tak jednoduché. Prostě až nějaká tahle protisměrná sedačka vyhraje ADAc, tak si ji pořídím :pankac: , pokud ji ovšem ještě budem potřebovat :mrgreen:

Loki01
Echt Kelišová 8816 příspěvků 01.12.11 01:20

Taky mame rear facing car seat. Ziju v UK a tady je to jak v CR. Malokdo ma takovou sedacku. Taky nechapu proc by clovek nekoupil tu nejbezpecnejsi variantu. Nekdo na to nema penize, mysli ze bourat nebude…
Dalsim duvodem proce nekteri rodice spechaji z vajicka je to, ze to vidi jako „milestone“ (absolutne si nemuzu vybavit jak se tomu rika v cestine..trapas…), jakoze je dite uz velike.
Jedinou nevyhodou rear facing je, ze ti bude trvat dyl nez ho vytahnes ze sedacky kdyby jsi potrebovala rychle opustit vozidlo. To resime tim, ze snim stejne sedim vzadu pokud jedeme vsichni.

Loki01
Echt Kelišová 8816 příspěvků 01.12.11 01:22
Gina108 píše:
No, namátkou našla jsem v německém Adacu 2 sedačky z toho odkazu od tebe, které maj horší hodnocení jak leckteré posměrné:
http://www.adac.de/…/detail.aspx?…Z logiky věci musím souhlasit v tom, že osoba sedící v protisměru je schopna lépe ustát čelní náraz, než osoba připoutaná po směru, ale nejspíš to nebude tak jednoduché. Prostě až nějaká tahle protisměrná sedačka vyhraje ADAc, tak si ji pořídím :pankac: , pokud ji ovšem ještě budem potřebovat :mrgreen:

Britax multi-tech je jedna z nejlepsich sedacek! Temhle testum bych neverila ani za mak. Britax je jedna z nejlepsich firem co vubec jsou…zajimalo by mne kde udelali soudruzi z Nemecka chybu…
Zkus se podivat i na miliony jinych testu ;)

Mejdzr
Povídálka 36 příspěvků 01.12.11 02:18

Pro děti je mnohem nebezpečnější náraz ze strany. Osu X většinou zvládnou po směru i proti. Ale ukotvit sedačku odolně proti nárazu z boku a ještě pokud dítě sedí v protisměru … zkuste si to v autě vlastní silou. A pak si představte ten proces při nárazu o síle 10 - 100 000 x větším! :idea:

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 01.12.11 08:12

Bo nekradu :mrgreen:

Kdyby mi to přišlo tak moc důležité, tak ty peníze najdu, ale vzhledem k tomu, že i posměrné sedačky mají velice dobré výsledky v crash testech, přijde mi zbytečné platit o 50 % navíc (ne-li víc, teď si to nemůžu vybavit, kolik stál tehdy třeba ten BeSafe v porovnání s naším Römerem).

steeve
Kelišová 7092 příspěvků 01.12.11 08:20

Keren, ale to je známá věc, že protisměr je pro děti bezpečnější než posměr, uvádí se že až 5× jsou bezpečnější v protisměru, proto je také povinnost do 9kg a 9 měsíců vozit dítě v protisměru, toto je i v zákoně, v celé Evropě.
I u nás v ČR se dají koupit protisměrné sedačky až do 18kg( do cca 4 let věku) a není to taková rarita, jsou to sedačky Besafe z norska: http://autosedacky.mimishop.cz/katalog.php?… , ale je pravda, že ve skandinávii odkud tyto sedačky pocházejí je to pro lidi běžné vozit dítě v protisměru nejméně do 2,5 roku, kdežto u nás v centrální evropě je běžné je vozit v protisměru pouze ve vajíčku a poté přesedlat na posměrnou. Je to bohužel i kvůli finanční situaci, která zde vládne, ve skandinávii je běžné rodinné auto velikosti střední třídy- nejčastěji Volvo kombi V70 a pod, kdežto v ˇCR je nejčastější auto v mladých rodinách Škoda Fabia a bohužel když se tato protisměrka dá do Fabie tak se musí posunout přední sedadlo, aby se tam sedačka vešla a na to přední sedadlo se pak již maminka nevejde, takže pokud rodina nemá větší auto má smůlu a takovéto sedačky nepoužije. Ta protisměrná sedačka se tam vejde celkem v pohodě. Navíc ceny protisměrných sedaček, jako třeba u Besafe se pohybují v řádu 7-10T kč, a ty levné polské posměrky se dají koupit za 1500,–
Takže až se zlepší finanční situace u mladých rodin, určitě přibude i kvalitních protisměrných sedaček.

Rona
Zasloužilá kecalka 801 příspěvků 01.12.11 08:48

Snažila jsem se nešetřit a vybrat pokaždé sedačku podle bezpečnosti a ne podle ceny. Nicméně musím říct, že jsem se fakt těšila, až syna přemístím z protisměrného vajíčka do posměrné Besafe 9-18. Ve vajíčku totiž nejspíš moc dobře neviděl nebo mu vadilo něco jiného a pokud zrovna nespal, tak řval. Vzhledem k tomu, že většinou s ním jezdím sama bylo to docela nepříjemný a myslim, že to hodně zvyšovalo riziko nehody, protože mě to prostě znervozňovalo i když jsem se snažila to neřešit a věnovat se řízení. Po té, co dostal vysokou Besafe ze které vidí opravdu krásně se zdá být spokojený i v bdělém stavu. Teda nemám jí ještě pořádně vyzkoušenou, první opravdu dlouhá cesta nás s ní čeká teď o víkendu, ale myslím, že u mě dobrý :-). Je pravda, že možná protisměrná je jinak řešená než vejce a viděl by taky. Nicméně přiznám se, že se mi nechtělo dávat cca 8 tisíc za něco co možná bude k ničemu, resp. to budu pravděpodobně využívat stějně posměru jako sedačku za 5 tisíc.

Loki01
Echt Kelišová 8816 příspěvků 01.12.11 11:14
Mejdzr píše:
Pro děti je mnohem nebezpečnější náraz ze strany. Osu X většinou zvládnou po směru i proti. Ale ukotvit sedačku odolně proti nárazu z boku a ještě pokud dítě sedí v protisměru … zkuste si to v autě vlastní silou. A pak si představte ten proces při nárazu o síle 10 - 100 000 x větším! :idea:

Rear facing sedacky jsou 4 krat bezpecnejsi pri narazu ze strany nez front facing. Je o tom spousta studii v anglictine, takze si to pohledej jestli chces.
A jinak moje sedacka se ani nehne! Pokud ji umistis poradne tak bude stat jako pribita.

Loki01
Echt Kelišová 8816 příspěvků 01.12.11 11:16
steeve píše:
Keren, ale to je známá věc, že protisměr je pro děti bezpečnější než posměr, uvádí se že až 5× jsou bezpečnější v protisměru, proto je také povinnost do 9kg a 9 měsíců vozit dítě v protisměru, toto je i v zákoně, v celé Evropě.
I u nás v ČR se dají koupit protisměrné sedačky až do 18kg( do cca 4 let věku) a není to taková rarita, jsou to sedačky Besafe z norska: http://autosedacky.mimishop.cz/katalog.php?… , ale je pravda, že ve skandinávii odkud tyto sedačky pocházejí je to pro lidi běžné vozit dítě v protisměru nejméně do 2,5 roku, kdežto u nás v centrální evropě je běžné je vozit v protisměru pouze ve vajíčku a poté přesedlat na posměrnou. Je to bohužel i kvůli finanční situaci, která zde vládne, ve skandinávii je běžné rodinné auto velikosti střední třídy- nejčastěji Volvo kombi V70 a pod, kdežto v ˇCR je nejčastější auto v mladých rodinách Škoda Fabia a bohužel když se tato protisměrka dá do Fabie tak se musí posunout přední sedadlo, aby se tam sedačka vešla a na to přední sedadlo se pak již maminka nevejde, takže pokud rodina nemá větší auto má smůlu a takovéto sedačky nepoužije. Ta protisměrná sedačka se tam vejde celkem v pohodě. Navíc ceny protisměrných sedaček, jako třeba u Besafe se pohybují v řádu 7-10T kč, a ty levné polské posměrky se dají koupit za 1500,–
Takže až se zlepší finanční situace u mladých rodin, určitě přibude i kvalitních protisměrných sedaček.

To je pravda, my jsme meli Rovera a ten byl maly, museli jsme kvuli sedacce koupit nove auto:)

Keren
Stálice 69 příspěvků 01.12.11 11:36

Gino, ja jsem prosla mnohem vice testu a pouze s ADACem jsem se nespokojila. Co se tyka te sedacky Ba Safe, tak z tech testu jsem nepochopila, zda testovali posmeru nebo v protismeru. Je to varianta Combi a ta se umistuje po i proti.

Napriklad ve svedskych testech neuspela ani jedna sedacka montovana po smeru. Jestli jsem to pochopila, tak ADAC pouze zkouma, co to s ditetem udela, jakou ma bocni ochranu, jestli sedacka drzi a neroztriska se. V tzv. Plus testu se zkouma, jaka sila pusobi na krk ditete a zda se krk nemuze utrhnout, popripade zlomit pater. A proto zadna posmerna nema sanci.

Co se bocnich narazu tyka, tak nechapu, proc by to nemelo drzet, zadny nazor odborniku, ktery by rikal opak, jsem nevidela, pokud ho mate sem s nim :think:). Pravdou je, ze 70% havarek je po smeru, tak mi mozek rika, ze radeji risknu pripadne tech 25% (5% je tusim ze zadu) nez mit dite dekapitovane s vetsi pravdepodobnosti. Navic u bocnich narazu dochazi k brzdeni a pote vam jsou bocnice u posmerne k nicemu.

http://www.carseat.se/…-collisions/
Nevim, ale me to zni logicky.

Ad cena isofixova posmerna( napr. Maxi Cosi) je srovnatlna s Be Safe.

Jeste me teda napada, ze velky minus je v uchyceni tech protismernych na pasy. Kdyz jsem videla instruktazni video a ten gordicky uzel, co tam pani modelka zamotavala, tak jsem se musela opravdu smat. Narocnosti se zvysuje riziko spatneho upevneni. Ale u isofixu tento problem odpadne. Jasne, ze isofix nemaji v CR stara auta a v tomto pripade je asi pochopitelne rozhodnuti jit do posmerky. Ale namontovat to urcite pujde, jen si s tim musi clovek dat trochu prace a vyhradit si na to asi tak jedno cele odpoledne :lol: .

Příspěvek upraven 01.12.11 v 12:43

Keren
Stálice 69 příspěvků 01.12.11 11:50

Mejdzr, pokud neco na bocni narazy a sedacky protismeru najdes, tak si to rada prectu, at se tady jen bavime o tom, co si mi naprosti laici myslime. Me to s brzdenim prijde jako logicky, ale taky to nepsal nekdo, kdo delal statistiku. Ja mela havarku, kdy nas auto strcilo do prikopa (k bocnimu narazu to melo asi daleko), ale taky jsme trochu stacili zabrzdit, nez jsme tam vlitli. A brzdeni je spise reflex v krizovy situaci, nikdo nebude myslet na to, ze aby fungovala bocni ochrana u autosedacky, nema slapat na brzdu.

Loki, hodis sem nejaky odkaz na studie z UK? JInak „milestone“ je prekladano jako milnik. Diky moc.

Jinak o financich pouze to taky asi nebude (urcite hodne moc pripadu se takovych najde a vetsi auto nepripada v uvahu). Spousta lidi ma dnes (kor v Praze) velky auta (Oktavky-tech je fakt hodne, ale i SUV) a porizuji si je pro vetsi bezpecnost, kdyz se jim maji narodit deti (nasi znami si poridili Volvo kvuli diteti) a pak kdyz dite ma tech 9kg, sup s nim do posmerne a vybiraji ty bezpecnejsi a drazsi. O protismeru ani neslyseli a ani je to nenapadlo a finance neresi.

Navic si myslim, ze v CR jsme zvykli, ze co nam rika zakon, to je svata pravda a tak po roce uz zadne nebezpeci pateri prece nehrozi, vzdyt politici by to tak nenechali, aby deti umiraly na silnicich…

Loki01
Echt Kelišová 8816 příspěvků 01.12.11 16:22
Keren píše:
Mejdzr, pokud neco na bocni narazy a sedacky protismeru najdes, tak si to rada prectu, at se tady jen bavime o tom, co si mi naprosti laici myslime. Me to s brzdenim prijde jako logicky, ale taky to nepsal nekdo, kdo delal statistiku. Ja mela havarku, kdy nas auto strcilo do prikopa (k bocnimu narazu to melo asi daleko), ale taky jsme trochu stacili zabrzdit, nez jsme tam vlitli. A brzdeni je spise reflex v krizovy situaci, nikdo nebude myslet na to, ze aby fungovala bocni ochrana u autosedacky, nema slapat na brzdu.

Loki, hodis sem nejaky odkaz na studie z UK? JInak „milestone“ je prekladano jako milnik. Diky moc.

Jinak o financich pouze to taky asi nebude (urcite hodne moc pripadu se takovych najde a vetsi auto nepripada v uvahu). Spousta lidi ma dnes (kor v Praze) velky auta (Oktavky-tech je fakt hodne, ale i SUV) a porizuji si je pro vetsi bezpecnost, kdyz se jim maji narodit deti (nasi znami si poridili Volvo kvuli diteti) a pak kdyz dite ma tech 9kg, sup s nim do posmerne a vybiraji ty bezpecnejsi a drazsi. O protismeru ani neslyseli a ani je to nenapadlo a finance neresi.

Navic si myslim, ze v CR jsme zvykli, ze co nam rika zakon, to je svata pravda a tak po roce uz zadne nebezpeci pateri prece nehrozi, vzdyt politici by to tak nenechali, aby deti umiraly na silnicich…

To jako myslíš vázne s tema politikama nebo si děláš srandu? To je jak ta písnička od Nohavici… Já uz nepoznám ironii někdy:)? Tady je odkaz na studii, popisuje se tam i ze je mnohem bezpečnější vozit děti rear facing do 4 let. http://www.bmj.com/…j.b1994.fullhttp://www.thecarseatlady.com/…seats_2.html

Příspěvek upraven 01.12.11 v 16:27

Keren
Stálice 69 příspěvků 01.12.11 16:27

Jasne, ze zertuju :lol: diky moc.

Jinak koukam, ze jsi z Leedsu. Manzel studoval pobliz a pres Leeds jsme casto jezdili vlakem na vylety, taky jsme tam vlastne byli ve zdejsim muzeu zbrani. Jezis to uz je temer pred 10 lety, toto utika. :think:

Příspěvek upraven 01.12.11 v 16:48

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 01.12.11 16:43

Já furt ale nechápu, nad čím se tu tak rozohňujete… Šak si tu sedačku kupte - každý podle svého nejlepšího svědomí, ne? :nevim:

Já třeba skutečně nepatřím k lidem, co by si mohli kvůli sedačce pořídit nové auto (i když třeba by nám tam vešla, pravděpodobně jo, Passaty jsou prostorné) - tak si prostě koupím co nejkvalitnější možnou hned za tou protisměrnou. Dokonce máme, ó ty hrůzo, auto bez isofixu :mrgreen: Nebo přestanu jezdit autem (a zabijou nás v autobuse nebo na chodníku) :lol: :lol: :lol:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama