Riziko na Downův syndrom

Anonymní
12.3.21 14:22

Riziko na Downův syndrom

Ahoj, nyni jsem v 17tt.
První odběr krve proběhl ve 12tt. NT- 1,03 mm. Vše bylo v pořádku i výsledky krve.
V 16tt. jsem byla na dalším odběru krve na genetiku. Tento týden mi volal můj gynekolog, že výsledky vyšly pozitivně na DS: 1:350. Vím, že není nic 100%. Jsem z toho docela vystrašená a hlavně ve stresu.. měl jste to někdo podobně? Jak vám to dopadlo?
Příští týden pojedu do genetického centra na další vyšetření.
Omlouvám se za dotaz a anonym. Nikde jsem se nemohla dočíst toho co mě zajímá. :(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1045
12.3.21 14:31

Pokud screeningu vyšel dobře a triply špatně, nijak bych to neřešila. Vždyť ony se už ani dělat nemají, právě pro jejich falešnou pozitivitu. 1:350 navíc není zas až tak kritické. Máš větší šanci, že potratis po odběru plodovd vody, než že to dítě má DS. Pokud to půjde, zkus spíš test z krve. Ale opravdu bych se nedesila, ty triply vychází blbě často.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
12.3.21 14:40

Pokud gynekolog hodnotí triple testy zvlášť, je to naprostá hloupost a vůbec by se to tak dělat nemělo. Měly by se vyhodnocovat v rámci tzv. integrovaneho testu (tedy spolu s kombinovaným testem z 1.trimestru). Takže pokud ti vyšel prvotrimestralní screening dobře a triple test byl hodnocen samostatně, nijak bych se tím nestresovala, je to dost nepřesné.. Jaké ti vyšli celkové riziko ze screeningu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.3.21 14:47

@aret1 zvlášť to nepočítal, bylo to dohromady i s 1 screeningem. Jen jsem to špatně napsala.
Myslela jsem to tak, že ultrazvuk byl v tom 12 tt. v pořádku a testy z krve také.
Vím, že se to po druhem odběru počítá všechno dohromady. A to právě vyšlo pozitivní na ten DS 1:350. (Kvůli tomu je ten screening pozitivní).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.3.21 14:51

A kolik ti je let? Pokud jsi starší, tak v tom score hraje roli i věk, ten to číslo zhoršuje.

• Citovat
  • Nahlásit
1409
12.3.21 14:51
@Anonymní píše:
@aret1 zvlášť to nepočítal, bylo to dohromady i s 1 screeningem. Jen jsem to špatně napsala.
Myslela jsem to tak, že ultrazvuk byl v tom 12 tt. v pořádku a testy z krve také.
Vím, že se to po druhem odběru počítá všechno dohromady. A to právě vyšlo pozitivní na ten DS 1:350. (Kvůli tomu je ten screening pozitivní).

Na genetice s tebou proberou moznosti. S nejvetsi pravdepodobnosti ti nabidnou NIPT z krve a sdeli ti, ze ale 100%je jen plodovka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
12.3.21 14:54
@Anonymní píše:

Tak to potom ano. S tímhle tedy zkušenost nemám, já to měla naopak - vyšel mi hůř 1.screening a triply mi riziko snížily. Každopádně držím palce, aby to bylo OK.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
719
12.3.21 15:03
@Anonymní píše:
Ahoj, nyni jsem v 17tt.
První odběr krve proběhl ve 12tt. NT- 1,03 mm. Vše bylo v pořádku i výsledky krve.
V 16tt. jsem byla na dalším odběru krve na genetiku. Tento týden mi volal můj gynekolog, že výsledky vyšly pozitivně na DS: 1:350. Vím, že není nic 100%. Jsem z toho docela vystrašená a hlavně ve stresu.. měl jste to někdo podobně? Jak vám to dopadlo?
Příští týden pojedu do genetického centra na další vyšetření.
Omlouvám se za dotaz a anonym. Nikde jsem se nemohla dočíst toho co mě zajímá. :(

Moc nechapu proc jste podstupovala dalsi krev v 16tt, kdyz vam screening v 12tt vysel v poradku a negativni?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19657
12.3.21 17:54

Měla jsem to podobný a bohužel se down potvrdil, takže já doporučuju další vyšetření podstoupit.

@janikema90 píše:
Moc nechapu proc jste podstupovala dalsi krev v 16tt, kdyz vam screening v 12tt vysel v poradku a negativni?

Protože negativní screening není zárukou, že se vada nemůže vyskytnout. Není to diagnostika, jen výpočet pravděpodobnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
719
12.3.21 18:35
@Janli píše:
Měla jsem to podobný a bohužel se down potvrdil, takže já doporučuju další vyšetření podstoupit.Protože negativní screening není zárukou, že se vada nemůže vyskytnout. Není to diagnostika, jen výpočet pravděpodobnosti.

No to samozrejme vim, podstoupila jsem plodovku.
Ale nechapu proc strasit tady tim odberem, ktery je zastaraly a vyhodnocuje spatne, kdyz stejne ve finale bude muset podstoupit neinvazivni test z krve, odber choriovych klku a nebo amniocentezu.

A neznam tedy nikoho, kdo by se pri negativnim screeningu hnal do dalsich vysetreni, kdyz neni zadny podezreni. Pani psala, ze byl screening v poradku, tak se ptam z jakyho duvodu ji poslali na dalsi odber v 16tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2756
12.3.21 18:54

@janikema90 uz to psala aret, je to soucasti integrovaneho testu a hodnoti se to dohromady s prvotrimestralnim screeningem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
719
12.3.21 19:01
@bobulka88 píše:
@janikema90 uz to psala aret, je to soucasti integrovaneho testu a hodnoti se to dohromady s prvotrimestralnim screeningem.

Aha, tak to pardon, to jsem prehlidla 🙂

Kazdopadne o tomhle sem taky neslysela. K cemu to prosim je? Michat do I. screeningu jeste dodatecne krev z 16tt? 🤷🏼‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19657
12.3.21 19:02
@janikema90 píše:
No to samozrejme vim, podstoupila jsem plodovku.
Ale nechapu proc strasit tady tim odberem, ktery je zastaraly a vyhodnocuje spatne, kdyz stejne ve finale bude muset podstoupit neinvazivni test z krve, odber choriovych klku a nebo amniocentezu.A neznam tedy nikoho, kdo by se pri negativnim screeningu hnal do dalsich vysetreni, kdyz neni zadny podezreni. Pani psala, ze byl screening v poradku, tak se ptam z jakyho duvodu ji poslali na dalsi odber v 16tt.

Já jsem měla výsledek něco málo pod 1:1000. Takže negativní výsledek, přesto jsem na druhý odběr v 16tt šla a díky bohu za to. Chtělo by to z tvé strany trochu osvěty. Triply nejsou zastaralý test, zastaralé jsou jen informace o nich, jako máš ty. Jednak odhalují rozštěpové vady lépe než jiná vyšetření a navíc se posuzují jako integrovaný screening spolu s výsledky z prvotrimestrálního a pak dávají o dost přesnější výsledek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
719
12.3.21 19:06
@Janli píše:
Já jsem měla výsledek něco málo pod 1:1000. Takže negativní výsledek, přesto jsem na druhý odběr v 16tt šla a díky bohu za to. Chtělo by to z tvé strany trochu osvěty. Triply nejsou zastaralý test, zastaralé jsou jen informace o nich, jako máš ty. Jednak odhalují rozštěpové vady lépe než jiná vyšetření a navíc se posuzují jako integrovaný screening spolu s výsledky z prvotrimestrálního a pak dávají o dost přesnější výsledek.

No ale v pripade spatneho vysledku je stejne potreba napriklad odber plodovky, ne? 🤷🏼‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1409
12.3.21 19:09
@janikema90 píše:
No ale v pripade spatneho vysledku je stejne potreba napriklad odber plodovky, ne? 🤷🏼‍♀️

Ano je. Ale ten spatny vysledek muze byt az na zaklade integrovaneho testu, a ne dle 1.screeningu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat