Rodičovský příspěvek a nemocenská

239
26.3.09 13:19

Rodičovský příspěvek a nemocenská

Ahoj,27.1.2009 mi skončila rodičovská dovolená a jelikož jsem znovu otěhotněla nastoupila jsem hned druhý den s rizikovým těhotenstvím na pracovní neschopnost.Žila jsem v domění,že budu dál pobírat rodičovský příspěvek než nastoupín na mateřskou dovolenou a k tomu nemocenskou.
Dnes mě paní na mzdovce vyvedla z omylu.Prý jim volala paní ze sociálky a chtěla po ní potvrzení o ukončení pobírání rodičovského příspěvku.Prý mi jinak nemůžou vyplatit nemocenskou.
Nevíte o tom některá něco?
Navíc mě pěkně sekli o náhradu mzdy za těch prvních 14 PN.Vím,že se neplatí první 3 dny a do toho 14 dne jen dny pracovní.Vycházelo mi to na 7 prac.dní.A protože jsem byla vedená na směny,tak mi zaplatili pouze ty dny,co jsem měla směnu napsanou.Ale jelikož jsem už čtvrtým rokem doma,tak nevím,jakou směnu bych ten daný den zrovna měla mít.Výkaz jsem psala standartně jako vždycky 7,5 hod/prac.den.Takže výkaz za mě pravděpodobně přepsala nadřízená,aniž bych o tom věděla a služby si asi cucala z prstu.Všechno jsem se dozvěděla až dnes a s nadřízenou jsem neměla možnost zatím mluvit.
Prosím aspoň o odpověd' na první část příspěvku,díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
26.3.09 13:32

Já nevím, jak to je teď, jstli je nějaká změna, ale u mě se to řešilo taky. Nakonec jsem tam volala a sáhodlouze jsem jim musela vysvětlit, že je nemusí zajímat rodičovský příspěvek, že je rozdíl mezi pojmem rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená. Ovšem RD mi skončila ve 3leteh věku. Takže jsem tam nic nenesla, nic jsem nerušila, přestaly to pak řešit. Podmínky pro vyplácení RP jsem splnila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
26.3.09 19:45

Ahoj, sice jsem tohle nikdy neřešila, ale je podle mě logické, že když jseš na rodičovské dovolené, nemůžeš být zároven na nemocenkské a tudíž nemůžeš pobírat rodičák i nemocenksou. Nechápu, jak sis mohla myslet, že budeš pobírat rodičovský příspěvek, když hned v úvodu píšeš, že ti rodičovská dovolená skončila?????
R.

• Nahlásit
  • Citovat
6545
26.3.09 20:07
Anonymni píše:
Ahoj, sice jsem tohle nikdy neřešila, ale je podle mě logické, že když jseš na rodičovské dovolené, nemůžeš být zároven na nemocenkské a tudíž nemůžeš pobírat rodičák i nemocenksou. Nechápu, jak sis mohla myslet, že budeš pobírat rodičovský příspěvek, když hned v úvodu píšeš, že ti rodičovská dovolená skončila?????
R.

aha, tak z mého příspěvku to nevyplynulo.

Rodičovská dovolená není rodičovský příspěvek.

RD = omluvenka do práce v podstatě

RP = náleží rodiči, který pečuje o dítě do 4let věku. Dítě smí navštěvovat školku pouze omezeně.

Zjednodušeně řečeno. Pokud máš tedy RD do 3let věku např. - nebo i do 2 - (omluvenku v práci) a pak ti skončí, neznamená to automaticky zánit nároku na RP (jiná věc pak je otázka volby délky RP). Na to je nárok podle délky volby čepární.

Volba délky čerpání RP nemusí mít stejný termín ukončení jako doba rodičovské dovolené (omluvenky)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
239
27.3.09 13:05

Ahoj,tak musím napsat,jak jsem nakonec dopadla.Na sociálce si prvně nevěděla rady,ale nakonec volala,že mám právo pobírat nemocenské dávky a rodičovský příspěvek současně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
28.3.09 12:03

Re: Rodičovský příspěvek a nemocenská

Libunda píše:Navíc mě pěkně sekli o náhradu mzdy za těch prvních 14 PN.Vím,že se neplatí první 3 dny a do toho 14 dne jen dny pracovní.Vycházelo mi to na 7 prac.dní.A protože jsem byla vedená na směny,tak mi zaplatili pouze ty dny,co jsem měla směnu napsanou.Ale jelikož jsem už čtvrtým rokem doma,tak nevím,jakou směnu bych ten daný den zrovna měla mít.Výkaz jsem psala standartně jako vždycky 7,5 hod/prac.den.Takže výkaz za mě pravděpodobně přepsala nadřízená,aniž bych o tom věděla a služby si asi cucala z prstu.Všechno jsem se dozvěděla až dnes a s nadřízenou jsem neměla možnost zatím mluvit.
Prosím aspoň o odpověd' na první část příspěvku,díky.

No, nevím, jak je to u nás, ale obecně - pokud zaměstnanec pracuje na směny, tak o těch svých musí být informován tuším minimálně 14 dní předem. Taky pracuju ve směnném, u nás se to řeší tak, že zhruba v polovině měsíce se rozepíšou směny na další měsíc, pokud je směn víc, než hodin v měsíci (tedy - předpoklad, že budou vykázané přesčasy), tak se potřebný počet směn vyznačí jako přesčasy a v případě nemoci se se pak proplácí jenom ty naplánované nepřesčasové směny. Teoreticky ty by sis žádný výkaz směn z prstu cucat neměla, to by měla mít PŘEDEM zpracované tvoje nadřízená.

Heh, jinak taková perlička - kvůli dětem pracuji na zkrácený úvazek a zároveň dlouhé směny, takže mi to v měsíci vychází na baj oko 7 směn a mám pokrytý pracovní fond. Z toho vyplývá, že kdybych byla14 dní nemocná, budu mít zameškané 3 směny (a i kdybych jich tam měla napsaných víc, budou to neplacené přesčasové) a za celé dva týdny nemoci nedostanu ani korunu http://rodina.cz/…/sml57_1.gif

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama