Rodičovský příspěvek a těhotenství

Anonymní
28.5.21 10:22

Rodičovský příspěvek a těhotenstvi

Ahoj ženy…

Je tu někdo kdo byl (je) na RP a čeká druhé mimi? Jak jste to řešili když nemáte celý rodicak vybrán?
Rodim v září a zajímá mě jestli se to nějak navýší nebo dá se to vybrat ten zbytek najednou?
Nevím jak správně podat otázku tak aby jste mne pochopili.

Přemýšlím jestli to mám nějak řešit nebo to nechat propadnout máme zatím vybráno 110 000 nevím vůbec co a jak

Zanechte mi tady prosím vaše zkušenosti budu všem moc vděčná
Ps:omlouvám se za vše co je v tomto příspěvku špatně 😟

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22507
28.5.21 10:25

No vybrat najednou to nejde, navys si to co nejvíc to půjde, záleží jaký mas dvz nebo tvůj muž. Pokud jsi neměla nárok na PPM, tak ty na sebe můžeš brat max 10 tisíc. Co nevyberes do porodu propadne. Měla jsi to ale řešit mnohem dřív, takhle ti půlka rodicaku propadne no.

Příspěvek upraven 28.05.21 v 10:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9189
28.5.21 10:26

Pokud neprojde novela co teďka je v senátu, tak ti to propadne. Pokud si to nemůžeš navýšit a vybrat víc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1287
28.5.21 10:44

Ihned si to navyš, lze to i online. Hledej na google jako Změna výše RP online

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9762
28.5.21 10:46

Navys si co nejvíc můžeš buď přes svůj DVZ nebo manžela. Což jsi teda mohla už dávno. Já rodim v listopadu a jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná tak jsem okamzite navysovala. Pokud projde novela tak bude možné pak docerpat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18088
28.5.21 10:47

Jako porod mas tohle září? To si to měla navýšit dávno. Takže ihned navýšit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1668
28.5.21 10:56

Dávno jsi si to měla navýšit. Maximální měsíční částka je dle příjmu tebe popřípadě manžela. Pokud nestihnes vybrat, tak ti to propadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1708
28.5.21 11:32

Okamžitě si spočítej jak rychle můžeš vybrat rodičák ty a jestli by to nebylo rychlejší přes manžela. Ale pozor, výše denního vyměřovacího základu se bere ta, kterou měl v průměru rok PŘED PORODEM prvního dítěte. Takže pokud víš, že měl nižší plat než ty, tak to nemá smysl. A naopak, pokud víš, že ho měl podstatně vyšší, tak běž přes něj.
Je tam třeba trošku víc papírování, ale není to tak složité. Jeho mzdovka vyplní detaily, ty pošleš na socku, ona ti to vrátí potvrzené a pak už jenom na UP vyplníš papír a je to. Všechno to jde zmáknout i poštou.

Já taky nestihnu vybrat celý rodičák. Momentálně je ale ve hře novela, kdy se čeká na schválení toho, že pokud by rodiče nestihli vybrat celý rodičák, byl by jim zbytek vyplacený najednou. Tak snad ti to vyjde :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.5.21 11:49

Ta nejvyšší částka je 10 tisíc? Nebo i víc

• Citovat
  • Nahlásit
1708
28.5.21 11:55
@Anonymní píše:

Ta nejvyšší částka se počítá podle tvého denního vyměřovacího základu - pokud jsi před porodem pracovala. Pokud ne a šla jsi rovnou na rodičák (bez mateřské), tak myslím je to zastropované na těch 10tisíc. Ale jak už jsme psaly, jde to vybrat i přes manžela.
Maximální částka, která jde měsíčně vybrat je myslím nějakých 40 tisíc.

Pohledej si něco na internetu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22507
28.5.21 12:01
@Anonymní píše:

To záleží na tom, jestli jsi měla nárok na mateřskou, případně podle otce dítěte, musí doložit dvz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9435
28.5.21 16:35

Pokud chceš částku změnit ještě za květen (výplata v červnu), musíš ještě v květnu o tu změnu požádat, tzn. musela bys to pořešit v pondělí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.5.21 10:56
@Lendeš píše:
Pokud chceš částku změnit ještě za květen (výplata v červnu), musíš ještě v květnu o tu změnu požádat, tzn. musela bys to pořešit v pondělí.

Zkusím v pondělí a uvidíme jestli se s tím něco dá dělat nebo to prostě propadne

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat