Ručně dokrmení papoušci

Anonymní
24.1.21 12:22

Rucnel dokrmeni papousci

Ahoj, rada bych se zeptala mate prosim nekdo zkusenosti s odberem andulky ze stranek rucnedokrmenipapousci? Chovaji v Praze 4, dekuji moc za odpovedi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
909
24.1.21 13:23

Ne, ale jestli je to tak jak název říká, tak za mě nebrat. Ono to ruční dokrmení není úplně to nejlepší. Jednoho takového máme doma i když ne andulku a je to mazec. Vzali jsme si ho z druhé ruky, je to s ním dost problematický, sice je ochočený, ale hodně ho poznamenalo to, že nebyl odchovaný pod rodiči. On snad vůbec neví, že je papoušek. Je lepší di dát práci s ochočením přirozeně odchovaného papouška. Příroda ví, proč to tak zařídila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
24.1.21 13:33

@Matt 02 On snad vůbec neví, že je papoušek :mrgreen: chudák :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.21 14:55

Rucnel dokrmeni papousci

@Matt 02 dekuji moc za odpoved. A muzu se zeptat v cem je problematicky? Rada bych aby jsme ji byly spolecnikem aby vyhledavala lidskou pritomnost. Co jsem cetla nekolik recenzi tak, ze prave dokrmovane andulky by mely byt krotke a pratelske k lidem. Je to ale zavazek na dlouho tak bych rada dobre vybrala chovatele. Hezky den Zakladatelka.

• Citovat
  • Nahlásit
1353
24.1.21 16:00

S nimi primo zkusenost nemam ale: cely zivot jsem měla klasické andulky, ochocene až později, nikdy nebyly nijak extra přítulný a vzít je na ruku byl úspěch. Přítel taky chtěl andulku, tak jsem investovala a koupila mu ručně dokrmenou. Byla úžasná, přátelská, naučila se mluvit, proste domácí mazlíček, jakého si většina lidí představuje. Ale samozřejmě o to víc vyžadovala pozornost. Ty prirozene odchovane si vystačily dost samy, mely cely den otevřenou klec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
909
24.1.21 21:16
@Anonymní píše:
@Matt 02 dekuji moc za odpoved. A muzu se zeptat v cem je problematicky? Rada bych aby jsme ji byly spolecnikem aby vyhledavala lidskou pritomnost. Co jsem cetla nekolik recenzi tak, ze prave dokrmovane andulky by mely byt krotke a pratelske k lidem. Je to ale zavazek na dlouho tak bych rada dobre vybrala chovatele. Hezky den Zakladatelka.

Já úplně netvrdím, že je to pravidlo. Může se stát, že by bylo vše v caiku a měli by jste super ochočenou andulku. Navíc náš papoušek není andulka, ale mníšek. Za další máme ho od dospělosti a nejsme první majitelé, takže moc nevíme co si prožil. Ale je strašně fixovaný na tátu, chová se k němu jak kdyby byl jeho partnerka. Ono by se mohlo zdát, že je to roztomilý, ale je to strašně otravný. Neustále mu jemně klove do vousů a do trička, tak jako by čechral dalšímu papouskovi peří. Řve mu do ucha, když se mu něco nelíbí je agresívní, hlavně na další členy, to už se teda zlepsilo, protože ví, že za tohle jde do klece, ale stejně. Je to někdy až otravný, nejraději by měl pozornost od rána do večera. Vše si vynucuje, jinak strašně hlasitě řve a klove jak není po jeho. Druhého papouška nepřijme, zkoušeli jsme to, chtěl ho doslova zabít. Skupina papoušků by zas neprijmula jeho, chová se pro ně divně. My už jsme se nějak s ním naučili, ale podle mě by byl šťastnější, kdyby věděl, že je pták. Předtím jsme měli andulku odchovanou pod rodiči a to bylo o něčem jiném. Je pravda, že s andulkou by takové problémy asi nebyly, nemá tak pronikavý hlas, nedokáže tolik klovnout co mníšek, ale i tak. Může třeba pokud by nestala situace, že by ten den nebylo tolik času, může si škubat peří a podobně. Ano výhoda je to v tom, že si domů přineste ochočený zvíře, odpadnou týdny ochočování. Ale za mě je lepší si dát tu práci a čas a pak se sklidí ovoce, než k tomu přijít takto uměle. Přece jen je to i hezčí, sledovat jak nám papoušek krůček po krůčku věří víc a víc. Myslím, že by lidi neměli chtít všechno hned a takhle na sílu. Přece jenom je to zvíře a takový odchov nenahradí ptačí rodiče. Je to jako s každým zvířetem. Pes má být taky minimálně šest týdnů u matky a sourozenců, je to pro něj velice důležité. Hraje si se sourozenci, matka ho vychovává a tohle my lidé nemůžeme nahradit. Není to jen o nakrmení. Proto bych si vzal ptáka odchovaného přirozeně, ale velice mladé, kroužkované zvíře, kde budete vědět datum vylihnutí. A pak už jen trpělivost a trpělivost a určitě budete mít fajn ochočeného parťáka. Pozor ale na ten věk, fakt to chce kvůli tomu ochočování právě vylítlé mládě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10075
24.1.21 23:56
@Anonymní píše:
Ahoj, rada bych se zeptala mate prosim nekdo zkusenosti s odberem andulky ze stranek rucnedokrmenipapousci? Chovaji v Praze 4, dekuji moc za odpovedi.

U každého mláděte savců nebo ptáků probíhá tzv. imprinting = vtištění. Tj. po narození je určitá doba, kdy si mládě vtiskne svého rodiče jako příslušníka svého druhu.
Díky tomuhle vtištění si pak v dospělosti hledá správného partnera a rozmnožuje se.

Pokud místo rodičů nastoupí člověk, mládě si takto vtiskne člověka.
Ono se je to velmi lákavé, mít takto přítulné a závislé zvíře, ale ve skutečnosti je to zvíře psychický „mrzák“. Nikdy nebude moci navázat vztahy se svým druhem, nezvládne se rozmnožovat. Pro majitele je to velký závazek tomu zvířeti doživotně dělat tu nejbližší společnost.

Pokud někdo chce papouška na chov, vždy důrazně trvá na tom, že to nesmí být ručně dokrmené mládě (hlavně u velkých papoušků se na to hodně dbá, tam se ručně dokrmuje až skoro většina mláďat), protože takové zvíře je pro chov bezcenné.
A taky u těch velkých papoušků se dost často stává, že zvíře nemá tu pozornost jakou potřebuje a pak je z toho ve stresu a různě se škube a sebepoškozuje.

Co se týče ochočení už vylétlého mláděte, to je logicky obtížnější. Často pták nejde ochočit už skoro vůbec, hlavně u zvířat někde ze zverimexu, ti ptáci jsou už starší.
Ideální je čerstvě vylétlé mládě z budky, které už rodiče dokrmili. Ale to chce kupovat přímo od chovatela a chce si to na takové mládě počkat.

Příspěvek upraven 24.01.21 v 23:57

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
909
24.1.21 23:57

@Lucie_Sx Přesně tak :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1517
25.1.21 00:07

Vzali jsme si jednu andulku přímo od chovatele, sami dokrmili a byla to ta nejskvělejší andulka, co jsme kdy měli. Samozřejmě se jí pak musí člověk věnovat, ale tak snad proto to člověk dělá, trošku rozumný člověk si neochočí ptáka proto, aby ho pak zavřel do klece. Trávila s námi veškerý čas, co jsme byli doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 11:22

@Lucie_Sx @Matt 02 dekuji Vam i vsem ostatnim za nazory. Uz zvazuji porizeni andulky rok a stale tápu. Pozornost by doma mela, mame deti. Samozrejme bude nekdy i sama- skola, skolka, prace. A myslite, ze by bylo reseni mit dve? nebo ty dokrmovane ani tak nebrat? A ty prave vylitle pokud by se mi podarilo sehnat tak asi je vzdy lepe aby byly alespon dve co jsem cetla ale nebylo by to narocnejsi pri zvykani si na cloveka? Mela jsem andulku jako dite a nikdy se neochocila, byla od chovatele ale mozna odebrana již jako starsi. Vracela se do klicky ale lidsky kontakt vyhledávala i kdyz jsme se ji venovali. Rada bych ji doma poskytla volnost, aby trávila cas mimo klec a byla rada s lidmi ale chapu, ze to se nedá ovlivnit, ze je něco jiz dopredu dano povahou. Nerada bych ji poridila bez rozvazeni proto se ptam, zjistuji a dlouho rozmyslim. Zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 11:26

Vracela se do klicky ale lidsky kontakt nevyhledávala omlouvam se za preklep

zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
1517
25.1.21 11:45

Nevidím ty dokrmované nějak tragicky. Ano, člověk tím té andulce sebere její přirozenost (ale to je tak nějak s každým zvířetem v zajetí), ale pokud se jí věnuje, zvlášť když se toho účastní celá rodina, andulka bude spokojená.
A zas lepší pokud andulka svoje lidi miluje než pokud se jich celý život bojí a přesto s nimi musí žít.

Mnohem víc mě trápí slepice v klecích, prasata a krávy ve velkochovech, i králíci v klecích u dvorkových chovatelů… ti všichni by si jistě přáli se mít jako ručně dokrmená hýčkaná andulka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10075
25.1.21 13:21
@Callista píše: ......
A zas lepší pokud andulka svoje lidi miluje než pokud se jich celý život bojí a přesto s nimi musí žít.Mnohem víc mě trápí slepice v klecích, prasata a krávy ve velkochovech, i králíci v klecích u dvorkových chovatelů… ti všichni by si jistě přáli se mít jako ručně dokrmená hýčkaná andulka.

Nemůžeš zvířatům přisuzovat lidské vlastnosti :nevim: . Takhle to nefunguje.

@Anonymní píše:
@Lucie_Sx @Matt 02 dekuji Vam i vsem ostatnim za nazory. Uz zvazuji porizeni andulky rok a stale tápu. Pozornost by doma mela, mame deti. Samozrejme bude nekdy i sama- skola, skolka, prace. A myslite, ze by bylo reseni mit dve? nebo ty dokrmovane ani tak nebrat? A ty prave vylitle pokud by se mi podarilo sehnat tak asi je vzdy lepe aby byly alespon dve co jsem cetla ale nebylo by to narocnejsi pri zvykani si na cloveka? Mela jsem andulku jako dite a nikdy se neochocila, byla od chovatele ale mozna odebrana již jako starsi. Vracela se do klicky ale lidsky kontakt vyhledávala i kdyz jsme se ji venovali. Rada bych ji doma poskytla volnost, aby trávila cas mimo klec a byla rada s lidmi ale chapu, ze to se nedá ovlivnit, ze je něco jiz dopredu dano povahou. Nerada bych ji poridila bez rozvazeni proto se ptam, zjistuji a dlouho rozmyslim. Zakladatelka

Ručně dokrmená andulka má tu výhodu, že je malá a relativně nenáročná a většinou netrpí nedostatkem pozornosti jako třeba velcí papoušci, kteří si začnou rvát peří a oškrabávat zeď na cihlu… Takže v tomhle asi proč ne.

Já osobně mám radši zvířata po dvou (což u ručně dokrmené andulky moc nepůjde, resp. to pro ni nebude moc přínosné), aby se cítila dobře a měla společnost tehdy, kdy já nemám čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1517
25.1.21 13:40

@Lucie_Sx

Zvířata mají nějaké emoce. My sice nevíme uplně přesně jaké, takže ji přisuzujeme svoje, což uznávám, že není uplně přesné. Ale zase nejde se tvářit jako že žádné nemají.
Samozřejmě když jsem napsala, že „miluje svoje lidi“ tak jsem to myslela s nadsázkou. Na druhou stranu, když popíšu chování - ručně dokrmená andulka velice aktivně vyhledávala naši společnost, trávila s námi veškerý možný čas, nedávala najevo žádné projevy strachu nebo stresu, a projevovala chování náklonnosti, které by jinak projevovala k jiné andulce (oždíbávání vlasů, uší, zvuková komunikace).

Co by se stalo, kdyby člověk vzal z vrhu 2 a dokrmoval 2? Nebyly by pak zvyklé jak na svůj druh, tak na člověka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
26.1.21 20:57
@Anonymní píše:

dokrmeni jsou zvyklí na lidské ruce a samičky můžou snášet další vajíčka. tak by se staraly o mladé a je nebezpečí že je třeba oskubou nebo zabíjí. podle druhu ptaka asi. tak snáší dál, vajíčka se dají do lihně a je jich víc a víc. a po vylihnuti to pak člověk krmí ručně. pravidelně a ptáček je zvyklý na člověka… tak jich má. asi víc než by je nechal pod samicí
to si myslím já. a ještě myslím, že příroda pozná vadné mládě a nenechá ho přežít, uměle krmené tak můžou mít i různé vrozené vady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat