schyzofrenie

322
16.6.06 10:14

schyzofrenie

Ahoj,
máme v rodině už delší dobu takový problém. Jedná se o bratra mého manžela, trpí podle všeho schyzofrenií, ale nechce se léčit. Je mu 30 let, bydlí sám v Brně, vychází minimálně, snad občas pro jídlo, nikdo z příbuzných ho již rok neviděl. Do práce nechodí, není nikde zaměstnán. Nekomunikuje s námi ani když zvoníme. V době, kdy ještě kominikoval bylo jeho chování již trochu zvláštní, ale brali jsme ho tak, jaký byl, báli jsme se s ním mluvit o psychiatrii. Když s ním o tom jeho maminka jednou promluvila, odešel a přestal se s ní zcela stýkat, to je právě již rok. Máme o něj velký strach, rádi bychom, aby se léčil a hlavně vyléčil. Víme, že to nelze vyléčit úplně, ale alespoň aby mohl vést trochu normální život.

Jednak se chci zeptat, co se dá v takovém případě dělat, zatím jedniná rada, co jsme dostali, je zavolat rychlou záchranku a policii, aby otevřeli a odvezli si ho. Bohužel ale v léčebně doktor říkal, že si ho tam nechá jen pokud by vypdal nějak hódně špatně, jinak ne. On totiž platí nějaký zákon, že pokud člověk neporušuje zákony, tak ho nemůžou léčit proti jeho vůli :-(. Tak nevím, jestli to máme riskovat, pokud ho necháme odvézt a oni ho hned zase pustí, tak ho tím, myslím, dorazíme.

A za druhé bych ráda věděla, jestli pokud by se léčil je velká šance na „normální život“, nebo jestli to bude stejně vždycky špatné. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Prostě fakt nevím. Jeho maminka se bojí něco dělat, že by se to tím mohlo zhoršit a já nevím, jestli se do toho mám lést, jestli mu jde pomoct.
Díky za jakékoli názory, rady, reakce
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5784
16.6.06 10:36

Ahoj, tak to máte fakt blbý. je hloupej že se nechce léčit, já mám kamaráda au něj se projevila v pubertě, teď mu je 19, bere léky, ale zapojuje se do normálního života. snaží se udělat školu, sice propadá, ale věřím že ten učňák zvládne. Kdo ho nezná, tak si pomylsí že je trochu pomalejší v myšlení, ale nenapadne ho že bere denně 15 prášků a že je schizofrenik, takže z tohoto případu soudím, že pokud se léčí, tak se člověk může zapojit do normálního života. Proto říkám škoda tvého švagra, ale neporadím ti jak ho „donutit“ s tím něco dělat :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2580
16.6.06 11:49

Ahoj Evi,

znám dva lidi, co se léčí na schizofrenii. Holku, který je 27, je v invalidním důchodu, pod silnýma lékama asi 8 let, do běžnýho života se ji nedaří zapojit. A kluk (v rodině), je mu 22, léčí se 1,5 roku, už na něm vůbec nic není znát. Studuje, má přítekyni, koníčky atd. Ale taky bere prášky a asi ještě chvíli bude. Dle Dr. je to vždycky běh na dlouhou trať. To, jak bude léčba úspěšná je hodně individuální, záleží na konkrétní diagnóze.
Ten člověk se prostě musí chtít léčit. Vím o tom asi co ty. Můžete na něj zavolat záchranku (přijedou i s policií), ale bude hospitalizovaný jen po nutnou dobu. Důležitý je léčení ambulantní, aby docházel k Dr. pravidelně, bral léky, měl pravidelný režim, hodně spánku, nepil alkohol.
Vím, že jsem ti nic neporadila, ale aspoň znáš moji zkušenost z touhle nemocí.

Co kdybys zkusila kontaktovat psychiatra ty nabo tvůj manžel? U toho kluka, o kterým jsem psala, tu léčbu taky rozjela jeho mamka - šla za psychiatrem, popsala chování a ten řek, že by ho rád viděl. Přemluvila ho, že by si moh jít popovídat s odborníkem (asi je dobrý to slovo „psychiatr“ moc nepoužívat). Nemluvila o podezření na schizofrenii, jen že je unavený a roztržitý a že se může poradit, co s tím. No a psychiatr by už takovýho člověka měl zvládnout přesvědčit, že léčba je v jeho prospěch.

Jo a taky se asi vyplatí poptat se najít psychiatra, který je dobrý. Ale to platí u každýho povolání, že? :wink:

Držím palečky, tenhle boj nebude jednoduchej, ale stojí za to, určitě!!

Danča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
16.6.06 12:29

Ahoj

nechci někomu kazit „naději“, ale schizofrenii v rodině máme - a už asi 30 let. Bratr mého přítele ji má už od 20let, a od té doby je v invalidním důchodu, obačas je sice „normální“ ale většinou ne… Občas jezdí na „léčení“ do Bohnic, ale po určité době se zase vrací. Léčení se na něm ale vůbec neprojevuje, občas je dost agresivní, občas s nikým nekomunikuje..... Takže s léčením do budoucna to vidím bledě (alespoň u nás)…

S tím léčením v ústavu je pravda, nejprve by se „musel zbavit“ svéprávnosti a teprve potom je možné ho léčit v ústavu i proti jeho vůli… Ale to je na dlouhé lokte - u nás něco takového nejde…

Držím palce, aby u vás vyšlo vše k „všeobecné spokojenosti“.

Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
16.6.06 12:31

evi, neporadím, jak tuto situaci řešit. Co ale vím je to, že pokud má skutečně schizofrenii a léčil by se, může žít naprosto normální plnohodnotný život. U sch. se střídají různá období,kdy člověk musí být v péči lékaře a další období, kdy normáplně funguje. Sch. je několik druhů, takže tolik jen obecně. Ale spousta lidí takto žije mezi námi a a v tom období klidu to nepoznáš.
Taky může mít maniodepresivní psychozu, nebo bůvíco, těžko říct.
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
94
16.6.06 14:49

Ahoj, pracovala jsem na psychiatrii, ale na otevřeném oddělení (s neurotiky), takže o schizofrenii vím spíš jen okrajově. Někteří lidé s touto diagnózou se vyléčí úplně (mají třeba jen jednu ataku za život), někteří žijí úplně normálně a čas od času je „to“ přepadne (mám jednoho takového kamaráda a je to super kluk), někdo se bohužel nevyléčí úplně nikdy. Dopředu se to nedá poznat.
Jak už někdo psal přede mnou, je důležité chodit k dobrému (!) ambulantnímu psychiatrovi a brát léky. Tvůj švagr ale třeba nemusí mít schizofrenii, ale jinou nemoc, určitě jděte do toho a snažte se mu pomoci! Já bych asi jako první zkusila obvodního doktora, pokud má dobrého, může si švagra pozvat nebo za ním sám zajít a pokusit se ho přemluvit ke spolupráci. Kdyby byl na tom švagr fakt špatně a nechali jste ho dovézt do nemocnice (léčebny), tak mu dají podepsat dobrovolný vstup. Možná by ho k tomu lékaři přesvědčili. Pokud nepodepíše, můžou ho tam držet, jen když je nebezpečný sobě (např. hrozí sebevražda) nebo okolí (agresivita…). Tak držím palce! Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6927
16.6.06 15:25

Ahoj,
do lecebny ho muzou odvest jen pokud je nebezpecny sobe nebo okoli, to si ho tam muzou nechat i bez jeho souhlasu ne nejakem uzavrenem oddelelni. Vse se pak faxuje na soud.Jinak ho zachranka neodveze ani PCR, nemuzou. Kdby se sam chtel lecit a sel by na prijem dobrovolne a nechal se prijmout a treba na oddeleni by si to rozmyslel a chtel jit domu na reverz, tak lekar ma 24h na rozhodnuti, pokud uzna, ze je nebezpecny sobe aokoli, muze mu zmenit dobrovolny vstup ua nedobrovolny, opet se vse faxuje soudu.

Lecebny pobyt je individualni, zalezi jak moc je zdekompenzovany. Je to lecba na cely zivot, kdyz bude dodrzovat medikaci a chodit na kontroly, nemusi se treby i nekolik let vratit dolecebny. Hodne zalezi na spolupraci rodiny a pacienta predevsim. Drzim palce. Kdby jsi chtela jeste nejake info, pisni mi SZ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama