Autista ve školce

5052
23.7.13 15:22

Školka - autista

Prosím o radu spíž zkušenost.

Včera jsem se dozvěděla, že od září bude do naší školky (třídy) s mou dcerou 5 let chodit autistický chlapec. Neberte tento dotaz zle jen mám obavy jak to celé bude probíhat. Mají tam být dvě paní učitelky (jedna je asistentka pro toho prcka) na 29 dětí + tento chlapec věk dětí 4-5 let. Podrobnosti úplně nemám a tak jsem se chtěla zeptat máte některé zkušenost?
Honí se mi toho hlavou hodně jen v kostce:

1. jak ho děti přijmou
  2. nebude děti ohrožovat

Omlouvám se možná někomu přijde za hloupý dotaz, ale mám strach. O autismu vím jen tolik co jsem si přečetla na netu a nikoho takového neznám.
Moc děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

58709
23.7.13 15:24

@Blanka S k nám chodil autista už od 3 let a úplně v pohodě, chodí s mladým teď už i do třídy. Má asistentku, která s ním pracuje zvlášť, pomáhá mu s tím, co nezvládne. A děcka ho milují, on je takové sluníčko, miluje ježky - nosí si hračky do školy, děckám vypráví o zvířátkách… záleží na konkrétním dítku, každé je jiné. U nás je to na 1. Jinak pokud bys chtěla něco konkrétně, klidně písni sz ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ve-ru
23.7.13 15:34

@Blanka S Ahoj, každý autista je jiný :think: Měli jsme v práci chlapečka, který se chtěl pořád tulit a taky klučinu, který na tebe skočil, když ses otočila zády :nevim: Takže těžko říct :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
3781
23.7.13 15:35

@Blanka S stupeň postižení u autismu může být různý, kolikrát to ani poznat není. není důvod, proč by měl dětem ubližovat, navíc je tam ta asistentka, která by měla zvládnout krizové situace.
Mám potencionálního autistu doma a s mladší ségrou funguje bez problému.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4635
23.7.13 15:36

Ahoj, pracovala jsem jako asistenkta práve v MŠ u autistického chlapce.
Jako první, celkem důležitá informace je ta, že autosmus je velmi široký pojem a lidí s touto diagnosou se od sebe mohou velmi funknčě lišit. Pokud bude kluk chodit do běžné MŠ, tak je jasné, že tuto integraci někdo doporučil, zpravisla speciální pedaogog, který jej má v péči.
Prvním předpokladem pro integraci je to, že dané dítě má asistenta, tedy toho, kdo munejen pomáhá ale také zajišťuje jeho specifické potřeby a to i ve vztahu k vrstevníkům. To, že by ostatní děti ohrozil, za přítomnosti asistenta, dalšího pedagoga a navíc v předškolním věku je téměř vyloučené. Věř mi, že i samotná MŠ se vyjadřuje k tomu, zda lze takové dítě přijmout a pokud by byli na straně školky pochybnosti, tak jej prostě nepřijmou.
A jak jej přijmou ostatní děti?? No to nevím, ale zpravidla děti takovéhle věci prostě neřeší, je jim to putna, prostě někdo další kdo chodí do školkyaje tamo učitelku navíc.
Pokud by tě k tomu zajímalov cí, třeba ak prakticky to vše probíhalo, tak klidně napiš i SZ a skutečně se neboj, učitelka i asistentka musejí mít speciální vzdělání a jsou na to školené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
23.7.13 15:53

Strach mít nemusíš - jak už tu zaznělo, tak každý autista je jiný. Také záleží na typu autismu a stupni. Pokud bude ale ve třídě asistent pedagoga, vše by mělo být v pořádku. Právě asistent by měl pomoci dítěti se zapojením se do činnosti. Rozhodně nikdo nenechá ohrožovat ostatní děti.
A koneckonců pro ostatní děti to může být velkým přínosem do budoucna - dozvědí se, že ne všichni jsou úplně stejní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. Katchus
23.7.13 15:57

No mě tato diskuze malinko „nadzvedla“…spousta lidí má předsudky z neznalosti.
Předpokládám, že chlapeček netrpí těžkou formou postižení, byl by na plínách a nekomunikoval, takže by ho školka nepřijala.
Pokud se tedy jedná o lehčí formu, není důvod se něčeho bát :zed: Sama mám synovce(4) trpícího středně těžkou formou autismu, téměř nikdo to na něm nepozná :roll: Mluví, sám funguje, na ostatní děti je moc hodný. Chodí do speciální školky, protože v normální nebylo letos místo, ale měl by do ní jít za rok.

Bohužel dnes je ještě označení autismus jako stigma a naprostá většina lidí se při vyslovení pomalu křižuje :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
1005
23.7.13 16:06

Katchus - on je každý autista opravdu jiný a někteří mohou být i agresivní. To ale nepředpokládám, že je tento případ. Koneckonců agresivní může být i „běžná“ populace. Také je pravda, že dřív tolik autistů nebylo a teď je otázka proč - jestli skutečně nebyli a nebo nebyli diagnostikovaní. :nevim: U některých byl autismus diagnostikován až v dospělosti (většinou u Aspergerova syndromu). Občas si říkám, jestli to není spíš jen „módní trend“. Dřív to byly SPU, dnes autismus… Tím to nechci nějak zlehčovat, ale…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. Katchus
23.7.13 16:21

@fatin
Souhlasím a myslím si, že pokud má chlapeček asistentku, k agresivitě by nemělo dojít.
Autismus zřejmě existoval, jen nebyl pojmenován :kytka: Má sestra byla vždycky nějaká „divná“ a dnes už vím, že je autistka a nejedná se o Asp. synd., byla diagn. zároveň se svým synem a z dětství si nese dost traumat :zed:

Vím, že postižení jsou mraky, ale dost mi vadí, že lidé něco někde načtou a už se bojí. Každé dítě je jiné a nahlížet na něj primárně jako na agresora jen proto, že má nějakou diagnosu není moc vhodné. A souhlasím i s tím, že spousta „normálních“ dětí dokáže být velmi zlých.

• Nahlásit
  • Citovat
becky87
23.7.13 16:42

:zed: :zed: No coment.

• Nahlásit
  • Citovat
5052
23.7.13 19:15

Katchus není důvod, proč by jsi mněla nadskakovat :mrgreen: nepsala jsem, že hodlám odhlašovat dítě ze školky ani psát petici za vyloučení chlapce z běžné MŠ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5052
23.7.13 19:21

Šlo mi jen o to, že nemám informace a nepůjdu je zjišťovat někam do ústavu tak jsem se zeptala co můžu očekávat. Zda výuka bude probíhat normálně atd… prostě cokoli. Až dcera přijde ze školky tak bude mít hodně otázek i těch co jin paní učitelky již zodpověděly ohledně nového spolužáka a já chci být připravena jí odpovědět nic špatného na tom není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11692
23.7.13 19:24
@blorchi píše: :zed: :zed: No coment.
:hug: :hug: :hug:

Bohužel to tak je, někteří lidé pohlížejí na postižené takto… Neuděláme s tím nic…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5052
23.7.13 19:28
@mmmmmmmm píše:
Ahoj, pracovala jsem jako asistenkta práve v MŠ u autistického chlapce.
Jako první, celkem důležitá informace je ta, že autosmus je velmi široký pojem a lidí s touto diagnosou se od sebe mohou velmi funknčě lišit. Pokud bude kluk chodit do běžné MŠ, tak je jasné, že tuto integraci někdo doporučil, zpravisla speciální pedaogog, který jej má v péči.
Prvním předpokladem pro integraci je to, že dané dítě má asistenta, tedy toho, kdo munejen pomáhá ale také zajišťuje jeho specifické potřeby a to i ve vztahu k vrstevníkům. To, že by ostatní děti ohrozil, za přítomnosti asistenta, dalšího pedagoga a navíc v předškolním věku je téměř vyloučené. Věř mi, že i samotná MŠ se vyjadřuje k tomu, zda lze takové dítě přijmout a pokud by byli na straně školky pochybnosti, tak jej prostě nepřijmou.
A jak jej přijmou ostatní děti?? No to nevím, ale zpravidla děti takovéhle věci prostě neřeší, je jim to putna, prostě někdo další kdo chodí do školkyaje tamo učitelku navíc.
Pokud by tě k tomu zajímalov cí, třeba ak prakticky to vše probíhalo, tak klidně napiš i SZ a skutečně se neboj, učitelka i asistentka musejí mít speciální vzdělání a jsou na to školené.

no oni se asi už na to připravovali, protože ta asistentka chodila poslední 3m na dopoledne už před prázdninama. To jsem ještě nevěděla, že to je asistentka toho chlapce asi, aby se seznámila s dětma :think:

Já se to dozvěděla úplnou náhodou přes učitelku v soukromé školce, kterou jsem potkala s dcerou na hřišti. Ona se ptala dcery jestli chodí do školky a kam… a pak z ní vypadlo, že vlastně od září nastupuje jako učitelka do MŠ kam chodí dcera a bude jí mít ve třídě + mi řekla vše ostatní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
becky87
23.7.13 19:29
@Melody 4 píše: :hug: :hug: :hug:Bohužel to tak je, někteří lidé pohlížejí na postižené takto… Neuděláme s tím nic…

Ne tohle me opravdu muze pokazde nastvat.

Jinak zakl. nemyslim si, ze by dcera se nejak vyptavala na chlapecka autistu. A zadne opatreni opravdu delat nemusis. Chlapecek bude mit asistentku, ktera se mu bude nonstop venovat a tve dite aspon ziska pohled na postizene lidi a neude se za par let ptat tady na emimi zda jsou nebezpecni.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama