Společná studna

2683
7.6.21 12:09

Společná studna

Ahojky, dvě nemovitosti mají společnou studnu, obě z ní čerpají vodu jen na zalívání zahrady+případně bazén. Studna je na pozemku jednoho z nich,,,jakože není půl/půl,,,viděla jsem v jednom případě, že nad ní šel plot…tady to tak tedy není… studna je na mým pozemku, ať jsem konkrétní. Pumpa není.

Znamená společná studna nějaké problémy? co z toho plyne pro mě, že je na mým pozemku? mezi pozemky je teda branka, kterou jsem plánovala zrušit,,,tak asi nebudu moct? Je potřeba nějaká dohoda mezi sousedy o studni? žádnou mi předchozí majitel nedal ani o tom nic neřekl, naopak tvrdil, že studna je moje a já teď od jedné ukecané sousedky zjistila opak. Čili otázka,,,jaké problémy s sebou nese společná studna?

díky, A.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
109
7.6.21 12:19

Hele myslím, že žádné. My máme společnou studnu se sousedem. Studna je na naší zahradě a soused má prostě jen přípojku a jede se půl na půl :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
140
7.6.21 12:30

@Anik myslim ze zadne, az na hadky, kdo ji vycepral-jedni znami to tak maji a protoze meli malo vody, tak se jeden jak druhy citi ukrivdeni, ze ten druhy cerpa vic :nevim:
A pri koupi jsi nedostala nejakou smlouvu? Me osobne by to asi nevadilo, ale ja fakt neresim, jestli kdyz dojde voda, tak prepnu na statni. Moje babicka by to ale neprekousla :lol: ta by se hadala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21650
7.6.21 12:34

Podívej se, co je zapsáno v katastru, jestli tam máš věcný břemeno. Pokud je přípojka pod zemí a k obsluze studny není potřeba přístup k ní, tak můžeš branku zrušit a umožnit přístup ke studni jen v nezbytných případech. Vřele doporučuju nastavit vztahy a užívání studny smluvně, zvlášť finanční stránku, pokud se voda čerpá elektrickým čerpadlem, tak kdo platí jeho provoz. Po bývalým majiteli bych žádala vysvětlení a veškerou dokumentaci ke studni, kdo ji kopal, kdo platil a jak má dohodnuty podmínky užívání se sousedkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13005
7.6.21 12:53
@Anik píše:
Ahojky, dvě nemovitosti mají společnou studnu, obě z ní čerpají vodu jen na zalívání zahrady+případně bazén. Studna je na pozemku jednoho z nich,,,jakože není půl/půl,,,viděla jsem v jednom případě, že nad ní šel plot…tady to tak tedy není… studna je na mým pozemku, ať jsem konkrétní. Pumpa není.

Znamená společná studna nějaké problémy? co z toho plyne pro mě, že je na mým pozemku? mezi pozemky je teda branka, kterou jsem plánovala zrušit,,,tak asi nebudu moct? Je potřeba nějaká dohoda mezi sousedy o studni? žádnou mi předchozí majitel nedal ani o tom nic neřekl, naopak tvrdil, že studna je moje a já teď od jedné ukecané sousedky zjistila opak. Čili otázka,,,jaké problémy s sebou nese společná studna?

díky, A.

A soused tam fyzicky nema zadnou trubku, kudy si tu vodu cerpa…? Normalne to s nim bez probrat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2683
7.6.21 13:51

Je to čerstvé info pro mě, studnu jsem ještě neotvírala, tak nevím, a sousedy jsem letos ještě nepotkala,,,oba jsme chalupáři, ale oni jezdí spíš v týdnu /už důchodci/, já víkendy. Ale mají hodně záhonků a vždy zalito, zahradou jim vede hadice, takže předpokládám, že studna je využívána dost. Poměrně jednostranně, protože já moc záhonků nemám, vlastně jen brambory a jahody, které nezalívám. Ale o vodu mi v tomto případě nejde, oba domy máme vodu obecní, jde mi o princip, o případné problémy s placením údržby studny, provoz čerpadla apod. Setkávám se se společnou studní poprvé, tak o tom prostě nic nevím, jak to funguje, proto můj dotaz. Až tam sousedy potkám, tak to s nima samo proberu, ale bude to nejdřív v červenci, tak chci být trošku připravená a vědět o co go.

@Lucie_Sx píše:
A soused tam fyzicky nema zadnou trubku, kudy si tu vodu cerpa…? Normalne to s nim bez probrat.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21650
7.6.21 13:55

@Anik Pokud je v té studni čerpadlo na elektriku, tak ten provoz je drahý dost, to si pořeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
326
7.6.21 13:58

No a jak teda víš, že je studna společná? Co katastr? Pokud tam není věčné břemeno a je na tvém pozemku, tak je tvoje, ne? Branku na svůj pozemek bych netolerovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2683
7.6.21 14:08

Jenom od jiné sousedky, agentura JPP. Ale vysvětlovalo by to tu branku. Jak říkám, sousedy potkám až v červenci, to už vydržím a zeptám se,,, jenom se připravuju. Ale při odjezdu elektřinu vypínám, nedoplatek jsem mírný měla, ale přičítám to mojí rekonstrukci. V katastru nic nemám.

@samantafox píše:
No a jak teda víš, že je studna společná? Co katastr? Pokud tam není věčné břemeno a je na tvém pozemku, tak je tvoje, ne? Branku na svůj pozemek bych netolerovala.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13005
7.6.21 17:47
@Anik píše:
Jenom od jiné sousedky, agentura JPP. Ale vysvětlovalo by to tu branku. Jak říkám, sousedy potkám až v červenci, to už vydržím a zeptám se,,, jenom se připravuju. Ale při odjezdu elektřinu vypínám, nedoplatek jsem mírný měla, ale přičítám to mojí rekonstrukci. V katastru nic nemám.

Cerpadlo bude mit soused svoje a do studny jen trubku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat