Stěhovat se?

Anonymní
31.5.20 20:41

Stěhovat se?

Bydlíme nyní s manželem a dcerkou (2r) v krajském městě v paneláku 3+1 (platíme hypotéku). Jsme uprostřed republiky, nikoho tu nemáme, mí rodiče jsou asi hodinu cesty, manžela rodiče 3h cesty. Nyní jsme dostali nabídku - můžeme mít zdarma stavební pozemek kousek (asi 5 km) od tchánovců.
Zde, kde žijeme, bychom si nikdy dům kvůli cenám pozemků nemohli dovolit a oba bychom do domu chtěli. Pozemek je na krásném místě, blízko Prahy, manžel tam má hypotetickou nabídku na lépe placenou práci než nyní, budeme mít možnost hlídání…
Na druhou stranu mám obavy ze soužití s rodičemi manžela, nyní se navštěvujeme spíše sporadicky kvůli vzdálenosti, máme velmi odlišný názor na výchovu dětí a svět obecně - doteď jsem ale všechno spíše přecházela, nechtěla jsem se pouštět do sporů kvůli pár setkáním v roce. Taky se bojím se zásahu do soukromí (v blízkosti je ještě rodina švagra a dalších příbuzných). Tím, že zde momentálně nikoho příbuzného nemáme, jsme zvyklí být na vše sami a mít soukromí. Je mi taky líto, že mí rodiče budou najednou přes 4h cesty. O mou práci nejde, do bývalé práce se vrátit nechci a stejně bych po rodičovské hledala jinou nabídku.
Manžel by velmi chtěl, já jsem zdrženlivá, miluju to zde, máme tady přátelé, mé rodiče blíže, ale plánujeme další dítě (děti?) a nevím, jestli bychom jim zde mohli dát to, co tam..
Přivítám každý názor na situaci :)

Prosím anonym, zatím je to jen v naších myslích a nerada bych, aby se to nekdo dozvěděl dříve než se rozhodneme.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

703
31.5.20 20:49

Dej na intuici. 5 km od tchanivcu neni hned za plotem, takze uplni sousedi nebudete. Zalezi, jak moc tipujes, ze budou vlezli. Pokzd jste se doposud vidavali parkrat za rok, tak bych rekla, ze tak horky to nebude. Spis bych se zamerila na to, ze stehovanim prijdes o prazele a zazemi…to by vadilo mne nejvic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
453
31.5.20 20:54

Já se teda strašně moc těším, až se výhledově odstěhujeme z vesnice, kde bydlí jak moje tchyně tak i švagrová… Kdybych před lety věděla, do čeho jdu… tak do toho nejdu :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5348
31.5.20 21:12
@Pettcherry píše:
Já se teda strašně moc těším, až se výhledově odstěhujeme z vesnice, kde bydlí jak moje tchyně tak i švagrová… Kdybych před lety věděla, do čeho jdu… tak do toho nejdu :D

Mít tchýni a švagrovou na dosah je snad nejhorší možná kombinace. :lol: ještě tam chybí bývalá manželka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10596
31.5.20 21:15

Podle mě jde hrozně o to, jaké ty rodiny jsou.

Uměli by akceptovat, kdyby jim muž řekl, že chcete mít soukromí?

A na druhou stranu, uměla bys Ty akceptovat, kdybys dala dítě / děti k nim, a oni vychovávali po svém? (Dítě není blbé, ví, co je u babičky a co je doma, čili pokud nejde o to, že budou diabetika ládovat dortama nebo atopika brát k sousedům se psem, tak by matky IMHO měly mít trochu nadhled…)

Pokud jde o Tvoje rodiče, nezdá se mi, že 3h a 4h jsou tak zásadní rozdíl.

Velmi pečlivě a otevřeně bych to probrala s mužem: čeho se bojíš, že budeš potřebovat, aby byl v konfliktech na Tvojí straně, co považuješ za akceptovatelné v soužití a co ne, aby to on vnímal stejně… až pokud se na tomto shodnete, tak bych o tom vůbec uvažovala.

(PS: Mluvím z pozice snachy, co má tchyni 350 km daleko - a považuje to za optimální vzdálenost :) )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3883
31.5.20 21:19

Řešíme teď podobnou situaci, akorát že nevím jestli vůbec seženeme pozemek a kolik bude stát. Ono, zas pak pomoc od příbuzných když budeš potřebovat děti vyzvednout ze školky/školy, pohlídat není úplně špatná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.5.20 22:04

@Slečna Ferka Jé, já mám momentálně tchýni taky 350 km daleko a je to optimální vzdálenost :-)))
Pro zakladatelku: asi jde fakt hodně o to, jaká je to rodina a co jsi a nejsi ochotná tolerovat. Problém je ale ten, že teď, když se tak málo vidíte, to možná nedokážeš dobře odhadnout.

• Nahlásit
  • Citovat
22641
31.5.20 22:07

Stavební pozemek zdarma? Dar od tchánovců?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
600
31.5.20 22:09

Těžké dilema. A jak se vám tam líbí to prostředí? Manžel tam (na tom novém místě) má kamarády, známé? My bydlíme velmi blízko tchanovcum (sdileme s nimi zahradu, jinak vše oddělené) a zatím z toho jen těžime, jsem hodně ráda za vztahy mezi dětmi a prarodiči, konflikt jsme za 9 let neměli. Ale tchanovci jsou pohodoví, s mými rodiči bych takto žít nemohla. Nám teda vyhovovala lokalita, přátelé blízko, minimální zadlužení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10049
31.5.20 22:21
@Pettcherry píše:
Já se teda strašně moc těším, až se výhledově odstěhujeme z vesnice, kde bydlí jak moje tchyně tak i švagrová… Kdybych před lety věděla, do čeho jdu… tak do toho nejdu :D

Fakt? I když bydlí v jiném domě? Lezou ti k vám?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
669
1.6.20 00:02

Když se odstěhujete, budou mít tvoji rodiče poblíž tvého sourozence nebo tam zůstanou sami a ty budeš 4 hodiny daleko? To by u mě bylo důležité, vidím teď v rodině, že je problém s pomocí pro rodiče, nemusí to být jen ve stáří, když jsou děti daleko. Teď sice tchány máte 3 hodiny cesty, ale ty tam mají švagra. Dále, komu rodiče darují ten pozemek, jen manželovi (je to výhodnější) nebo napůl. Jak to pak bude s vlastnictvím domu, majitel pozemku musí být stejný jak majitel domu. Nějak to snad údajně udělat lze, ale raději si to zjisti předem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.20 06:12
@Slečna Ferka píše:
Podle mě jde hrozně o to, jaké ty rodiny jsou.

Uměli by akceptovat, kdyby jim muž řekl, že chcete mít soukromí?

A na druhou stranu, uměla bys Ty akceptovat, kdybys dala dítě / děti k nim, a oni vychovávali po svém? (Dítě není blbé, ví, co je u babičky a co je doma, čili pokud nejde o to, že budou diabetika ládovat dortama nebo atopika brát k sousedům se psem, tak by matky IMHO měly mít trochu nadhled…)

Pokud jde o Tvoje rodiče, nezdá se mi, že 3h a 4h jsou tak zásadní rozdíl.

Velmi pečlivě a otevřeně bych to probrala s mužem: čeho se bojíš, že budeš potřebovat, aby byl v konfliktech na Tvojí straně, co považuješ za akceptovatelné v soužití a co ne, aby to on vnímal stejně… až pokud se na tomto shodnete, tak bych o tom vůbec uvažovala.

(PS: Mluvím z pozice snachy, co má tchyni 350 km daleko - a považuje to za optimální vzdálenost :) )

Netuším, jestli by zvládli akceptovat nastavené pravidla soukromí.. A já bych asi akceptovat jejich styl výchovy nedokázala, hlídali ho jednou, 2 hodiny, a mezitím mu stihli dát jídlo který by jist neměl apod. :roll:
A mí rodiče jsou teď právě hodinu a byli by 4 hodiny daleko. Na druhou stranu teď k nám jezdí jen na otočku, když bude barák, můžou jezdit na celé víkendy..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.6.20 06:14

@hanka.br. Od tchánovců ne, od jiných manželových příbuzných, kteří k tomu přišli jak slepí k houslím a nabídli nám to..

• Nahlásit
  • Citovat
6492
1.6.20 06:40

Nejdrive pises nikoho tu nemame a na konci, ze tu mate pratele, tvy rodice hodinu cesty.

Hele, reknu to takhle, aby byla rodina stastna, tak musi byt predevsim stastna mama. To ti rekne plno psychologu. Ja bych dala na svoji intuici a mam pocit, ze ta tvoje ti moc dobre rika, ze to neni uplne dobry napad.
Na 3+1 v krajskem meste nevidim nic spatneho. Ten pozemek je kde, nekde na okraji, na samote?
Pises, nevim, zda by jsme tu detem mohli dat to, co tam. Co tim presne myslis? Zahradu?
Ja jsem treba spis mestky clovek, takze uvitam spis kulturni moznosti, kavarny, bazen atd.
Proste se rozhoduj hlavne podle sebe. Ty jsi ta, co se vzda kariery a bude doma s detma, ty jsi ta, co na to potrebuje dobre podminky a takove prostredi, kde ti bude fajn. jen tak pak muzes predavat lasku a pozitivni energii detem a delat podporu manzelovi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.20 07:08

@Jana525 Myslím nikoho tu nyní nemáme z hlediska třeba hlídání, výpomoci. Přátele ano, ale ne takové, kteří by nám pomohli s dětmi nebo kdyby byl nějaký problém.

Co se týče ‚dát dětem to co tady ne‘ - v případě více dětí bych jim zde nemohli dopřát každému soukromí - vlastní pokoj, manžel tam má šanci na lépe placenou práci, pravděpodobně i já bych si tam sehnala lépe placenou práci. Asi by se nám zvýšila životní úroveň, mohli bychom s dětmi třeba na lepší dovolenou.
Jinak teď jezdíme neustále za město do přírody, pak bychom jezdili za kulturou do města :roll: přijde mi to prašť jak uhoď…

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama