Statik chyba ve výpočtu - závažné?

Anonymní
30.5.20 00:47

statik chyba ve výpočtu - závažné?

Přestavujeme a součástí přestavby je (má být) i větší hloubený sklep se zelenou střechou. Projektant navrhl řešení a statik spočítal zatížení zelené střechy, ovšem udělal chybu a zatížení spočetl ne jako 600kg na m2, ale jako 60kg na m2 a jak jsem pochopila, k tomu i navrhl skladbu toho stropu a opěrných sloupů tak, aby unesly danou zátěž - ovšem tedy chybně s tím, že počítal se zátěží 60kg na m2. Můj dotaz je prostý, jak závažná je to chyba? Ráda bych výpočet jiného statika a práci původního statika reklamovala, on se však tváří, že postačí, když svou chybu opraví a dodá statiku novou.
Budu vděčná za pohledy a postřehy zvenčí, už se v tom plácáme tak dlouho, že nevím, jestli už nejsem zaujatá.

Prosím o zachování anonymity, nerada bych, aby si někdo spojil moje starší příspěvky rodině s tímto příspěvkem, tím méně onen statik.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4077
30.5.20 00:58

Čeho chceš dosáhnout, když ti podle popisu zatím nevznikla ti škoda?

Můžeš tu praci reklamovat a on vadu odstraní..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.5.20 01:14

@MartinKa36 dozvěděla jsem se to dnes odpoledne, tak ani sama nevím. Firma, co to staví, pozastavila práce (máme tu teda už půjčené bagřík a kontejner atd.) a nechce s tím nic mít, dokud to někdo neověří - chce abych si našla jiného statika, protože podle jejich slov by sice za kolaps stropu resp. té zelené střechy nebyli zodpovědní - to by byl projektant s kulatým razítkem a statik, ale nechtějí ohrozit svoje lidi a těch výpočtů, které tam dělal je víc. Oni když mi to ukazovali, tak kolem toho metali obecné ohrožení a něco o blázinci a šílené nezodpovědnosti a tím, že dělali i dům rodičů, kde jsme je poznali a jsou to fakt fachmani a žádný tlučhuby, tak mě fakt celkem zmátli.
Projektant je bohužel po úrazu v nemocnici, nemám se s ním jak spojit, tak nevím, jestli musí nějak předělávat projekt? Ale jak tak studuju projekt, tak asi ano?

• Nahlásit
  • Citovat
5903
30.5.20 01:29

Určitě bych kontaktovala jiného statika, aby ověřil projekt, možná by nebylo od věci se podívat jestli v této oblasti nepůsobí nějaká občanská právní poradna. Případně se obraťte na stavební dozor prováděcí firmy, určitě budou znát někoho kdo by projekt a statku ověřil. Ono to, že je statický výpočet špatný, neznamená že musí být špatný celý projekt, protože i projektant má určité zkušenosti a statický posudek se dělá až když má statik v ruce základní dokumentaci s návrhem takže tam může být díky chybě ve výpočtu jenom to že dané místo je v projektu předimenzovaně vyztužené i když reálně je vyztužené správně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4077
30.5.20 01:32

Tak v tom případě to neřeš tady, ale s právníkem,

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14759
30.5.20 07:22

Zkusila bych oslovit nějakého statika znalce, který by vám mohl poradit. A pak právníka, co by se s tím dalo dělat. Určitě bych nechtěla jen jednoho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5490
30.5.20 08:45

@MartinKa36 ty nevíš, že Emimino je plné statiků? :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4218
30.5.20 09:38
@MartinKa36 píše: Čeho chceš dosáhnout, když ti podle popisu zatím nevznikla ti škoda?Můžeš tu praci reklamovat a on vadu odstraní..

to je dobry napad,
600 kg podle normy, zatizeni snehem 120, on dal 60!!!
takze az tu zelenou strechu trochu vic zaleje,
nebo bude vetsi prehanka,
a jim to spadne na hlavu, tak pujdou z marnice reklamovat,

pani ucitelko, vas zpusob uvazovani se mi libi

Příspěvek upraven 30.05.20 v 09:46

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4218
30.5.20 09:45
@Anonymní píše:
Přestavujeme a součástí přestavby je (má být) i větší hloubený sklep se zelenou střechou. Projektant navrhl řešení a statik spočítal zatížení zelené střechy, ovšem udělal chybu a zatížení spočetl ne jako 600kg na m2, ale jako 60kg na m2 a jak jsem pochopila, k tomu i navrhl skladbu toho stropu a opěrných sloupů tak, aby unesly danou zátěž - ovšem tedy chybně s tím, že počítal se zátěží 60kg na m2. Můj dotaz je prostý, jak závažná je to chyba? Ráda bych výpočet jiného statika a práci původního statika reklamovala, on se však tváří, že postačí, když svou chybu opraví a dodá statiku novou.
Budu vděčná za pohledy a postřehy zvenčí, už se v tom plácáme tak dlouho, že nevím, jestli už nejsem zaujatá.Prosím o zachování anonymity, nerada bych, aby si někdo spojil moje starší příspěvky rodině s tímto příspěvkem, tím méně onen statik.

hod mu to tomu statikovi na hlavu,
at to predela, kdyz neco kecne,
takk rekni, ze to predas profesni komore,

pozor, nejdriv si od cele jeho dokumentace porid pro sebe kopii,
dobre schovej a jemu nerikej, ze mas kopii,
ony totiz doklady, v takovychto pripadech, na uradech i takovychto odborniku,
zahadne mizi a pak nemas sanci se neceho domoci a udelaji z tebe blba,
mizeni dokladu plati i pro soudy a fizly, tak opatrne,
vzdy mej zalozeny puvodni kopie s daty a
navic, protokoluj si pro sebe vsechny data, jednani, telefonaty, diskuse, prijem, odesilani posty, zmeny v dokumentaci,
tohle, je li pravda, co pises a neni to jen preklep ve zprave, smrdi na velkou dalku,
je mozna i varianta, ze vse je spravne, ale v pruvodni zprave proste je preklep,
ovsem dokud s eto nevyjasni, bal bych se tu zelenou strechu i zalevat z vetsi konve,
chci verit, ze je to jen preklep v textu pruvodni zpravy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
30.5.20 10:22
@MartinKa36 píše: Čeho chceš dosáhnout, když ti podle popisu zatím nevznikla ti škoda?Můžeš tu praci reklamovat a on vadu odstraní..

nevznikla škoda? stavbu v běhu a ta teď stojí kvůli chybě statika. myslíš, že stavební firma se teď opře o lopatu a zadarmo počká, až statik zkontroluje výpočet?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.5.20 19:46
@MartinKa36 píše:
Tak v tom případě to neřeš tady, ale s právníkem,

Jestli nemáš radu, tak jdi laskavě o dům dál nebo do háje. Včera byl pátek, dozvěděla jsem se to odpoledne, kdy už na mě není zvědavej ani právník ani projektant (obzvlášť když leží v nemocnici), neměla jsem volné odpoledne, ale fofr kolem dětí a když jsem si k tomu sedla byla noc a přede mnou víkend. A protože na emiminu jsou kupodivu i matky architektky, projektantky a nebo statičky a nebo matky, co stavěly, tak jsem se normálně zeptala. Nevíš? Nedávej stupidní rady.

@Pavlička píše:
@MartinKa36 ty nevíš, že Emimino je plné statiků? :lol: :lol: :lol:

No tak matky kupodivu nejsou jen matky, ale docela často mají původně nějaké vzdělání, povolání, zaměstnání a nebo třeba zkušenosti :srdce: :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.5.20 19:53
@Pesimistaa píše:
at to predela, kdyz neco kecne,
takk rekni, ze to predas profesni komore,pozor, nejdriv si od cele jeho dokumentace porid pro sebe kopii,
dobre schovej a jemu nerikej, ze mas kopii,
ony totiz doklady, v takovychto pripadech, na uradech i takovychto odborniku,
zahadne mizi a pak nemas sanci se neceho domoci a udelaji z tebe blba,
mizeni dokladu plati i pro soudy a fizly, tak opatrne,
vzdy mej zalozeny puvodni kopie s daty a
navic, protokoluj si pro sebe vsechny data, jednani, telefonaty, diskuse, prijem, odesilani posty, zmeny v dokumentaci,
tohle, je li pravda, co pises a neni to jen preklep ve zprave, smrdi na velkou dalku,
je mozna i varianta, ze vse je spravne, ale v pruvodni zprave proste je preklep,
ovsem dokud s eto nevyjasni, bal bych se tu zelenou strechu i zalevat z vetsi konve,
chci verit, ze je to jen preklep v textu pruvodni zpravy

Komplet projekt je na více úřadech, tak snad nezná úplně všechny, zase tak málo lidí to nedělá :mrgreen: Dneska už to nevidím tak černě, ale včera jsem měla chuť vystopovat statika a plivnout mu pod nohy…mám dvě hodně náročný děti (hlavně v noci) a k tomu další sice normální ale taky normálně náročný děti, mámu s rakovinou, co chci mít u sebe doma a nejde to a tohle mě prostě dostalo do stavu bezmoce mozek na 150%, do tří do rána jsem neusnula, v šest vstávala a dneska mám hlavu jako bych byla na nějakém tahu…ufff…dneska jdu spát s dětmi ráno moudřejší večera.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.5.20 20:02
@moof píše:
nevznikla škoda? stavbu v běhu a ta teď stojí kvůli chybě statika. myslíš, že stavební firma se teď opře o lopatu a zadarmo počká, až statik zkontroluje výpočet?

Děkuju za podporu, já jsem původně nechtěla dodávat to drama okolo, tak ten první dotaz byl osekaný o to, co mě v podstatě tak nakrklo…ale to je emimino klasika, „na co to potřebuješ vědět?“ - „Aha, tak to nevim…každopádně TADY se hlavně ptáš úplně blbě.“ :-D

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.5.20 20:04
@Pesimistaa píše:

Jo a díky za věcný rady…nenapadlo by mě, že by to mohla být až taková kovbojka :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
4218
30.5.20 22:30
@Anonymní píše:
Jo a díky za věcný rady…nenapadlo by mě, že by to mohla být až taková kovbojka :roll:
@Pesimistaa píše:
je mozna i varianta, ze vse je spravne, ale v pruvodni zprave proste je preklep, … spis pravdepodobna
chci verit, ze je to jen preklep v textu pruvodni zpravy
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama