Stolice 5 leté dítě

8587
13.12.19 07:48

Stolice 5 leté dítě

Dobrý den všem.

Mám na vás dotaz a ptám se na zkušenosti či radu.

Mám 5 letého syna a poslední měsíc máme opravdu problém se stolicí.
Doposud vždy řekl, že jde na WC, zavolal už a bylo to. Nyní to v sobě tlačí. Kroutí se. Tvrdí že ho bolí nohy. Pálí kolena a jiné. Vymyslí si.
Jednou jsme byli na pohotovosti. Udělali mu vyšetření krve moci ale sono nevyšlo měl plná střeva. Když řekl že chce čůrat, najednou neh vypadlo úplně všechno. Ulevilo se mu a jeli jsme domů. Ve školce to ví. Asi nezjistíme příčinu. Učitelky tvrdí ze je vse ok. Spolu s tímto se vyrojil problém, že nechce chodit do školy a plakal večer i ráno.??? To se zlepšilo.
Stravu jsem upravila. Pije i ten předražený actimel. Čura normálně.
Když jsme ho naposledy nutili sedět na WC a čekali až se vykaka.,vykakal se. Já tleskala jako když s to jako malinky chlapeček učil. Ale nepomohlo to, problémy máme dál.

Ruku na srdce jednou jsme se hádali i s mužem. Před ním. Možná ho to zasáhlo. Psychicky. Samozřejmě se přikládám k názoru že je to psychická čili psychogenní zácpa.
Stačí aby mu někdo řekl něco a dítě se zablokuje.

Vím že to není lehké ale prosím o jakoukoliv radu či zkušenost.

Přiznám se že jsem dost časově vytížená, pracovně jsem vytížená a velmi ale pořád synovi dávám dost lásky.

Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1276
13.12.19 07:54

Zkuste i fyzioterapeuta. Kamarádky dítě to má kvůli rozestoupeným břišním svalům plus psychika. Začalo mít potíže s nástupem do školky, asi kombinaci stresu a fyzického problému. Rehabilitují. Taky bych přemýšlela, jestli nedělá potíž lepek/mléko. Určitě ať jí hooooodně zeleniny

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 08:01

Nepomohla by kakací panenka? (Zkušenost nemám, jen mne to tak napadlo :think: ) U nás se děti v tomhle věku naopak v kakání přímo vyžívaly a pořád si o tom povídaly a všemu souvisejícímu se smály, i na veřejnosti (ale prý klasická freudovská anální fáze)…

• Citovat
  • Nahlásit
4527
13.12.19 08:29

U nás je to podobný. Syn bude mít 5 let za cca 3 týdny. Ale konto dělá odmalička, odnte doby, co chodí na nočník. My tomu říkáme kakaci tanec. Ono se mu chce od rána a jde klidně až večer nebo druhý den. Pořád poskakuje, chytá se za zadek, seda si na polštáře.. prostě je jasný, že se mu chce, ale on nepůjde. Vždy počká, až je to úplně ta nejakutnejsi fáze, rychle doběhne na nočník nebo záchod a sotva si sedne, je všechno venku. Ten nápad z fyzioterapii vůbec není spatnej, moc děkuju, u našeho syna by to brisnimi svaly klidně být mohlo. Konečně vidina možného řešení, díky.

Zakladatelko zkus se ho zeptat, proč to dělá. Už je dost velkej, aby aspoň něco řekl. Nám syn právě řekl, že mu to dřív nejde, že musí hodně tlačit a stejně nic, tak vždy čeká, až to jde samo. No jsem.blba, že mě ty břišní svaly nenapadly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
13.12.19 08:32

Díky, mužů se zeptat jak myslíte že v tom překáží břišní svaly?

Ptáme se pořád dokola nedokáže ze sebe dostat nic kloudného. Zkoušela jsem babičku. Jít s ním na procházku o samotě. Odměny za kakání hračky atd nic.

Díky za váš čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12904
13.12.19 08:32

@Teeeri

Ahoj,

znám pár případů, kdy děti měly z kakání blok, ale většinou to bylo třeba dítě, které mělo alergii na lactozu a po požití mělo křečovitý vodnatý průjem a tam se bálo, žese to bude opakovat a tak zadržovalo,… Nebo mělo tvrdé bobky a po utření vidělo na toaletáku kapku krve a najednou stopka a už nechtělo kakat (ono ito tlačení tvrdých bobků bolelo)…

Tento věk hodně děti láká k zájmu o bobky (kolik je i knih o hovíkách :lol: ) a někdo má vztah pozitivní a někdo negativní.

Bude to v hlavě, ale pro klid duše bych dál podávala to probiotikum (což nemusi byt actimel - je jich spoustu na trhu), večer po vaně klidně zkus masáž bříška (vždy jen po směru hodinových ručiček, kopíruje se tím tlusté střevo a tlakem se stimuluje peristaltika). No a popřemýšlet jaké bloky máš v sobě i ty. Sama jsem to moc nechtěla slyšet, ale ono to dítě do školního věku opravdu zrcadlí matku - moje dcera třeba v půl roce najednou z ničeho nic strašný ekzém - dupala jsem kolem sebe, že to kvůli mě nemá, no přešly státnice, já už neměla nervy, vyklidnila jsem se a BUM dcera se vyčistila a od té doby je pokoj :nevim:

Ono není zdravé a už vůbec ne pohodlné kakání zadržovat, je dobře, že nad tím přemýšlíš a chceš to řešit. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
13.12.19 08:33

Já náš starší s tou stolici má taky problém. On si málokdy vzpomene, že by měl jít na WC. Já ho musím aspoň ob den upozornit, nacpat mu do ruky knížku a ať si tam jde sednout a sedí dokud něco neudělá :) a nesmím tam za ním chodit, chce soukromí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1739
13.12.19 08:38

A nemá ty bobky nějak tvrdý? Že by ho to bolelo tak by zadržoval? Dcera do měla nějak mezi 3-4 rokem. Dávala jsem lactulosu je to na změkčení stolice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
13.12.19 08:41

Břišní svaly s tím souvisí tak, že je potřeba je zapojit u toho tlačeni. Pokud by byly oslabené nebo třeba rozestup, může jim to jít hůř a pro to kolem toho dělají takový divadlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5319
13.12.19 08:43

@Teeeri my měli to samé, navštívili jsme kineziologii a u nás pomohlo odstěhování od tchýně :mrgreen: podle kinezilozky a i zkušenosti to bylo z toho že já jsem zadržovala emoce a nepustila je ven. Syn jak je napojený na mě, proto nepustil ven stolici. No a bylo to tak u tchanovcu věčně nějaké problémy, já byla zticha aby byl klid než se odstěhujeme. No a teď bydlíme sami, klidně se i pohadame s přítelem ale vše musí že mě ven. Syn je od té doby v pohodě. Nejdřív začal chodit na WC doma a teď po roce už nemá problém jít i na návštěvě. Ještě trochu bojujeme se školkou, protože se tam několikrát pokadil a samozřejmě z toho má strach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
13.12.19 09:09

Díky všem.
Bobek má vždy krasnej hnedej. Možné je že ho to jednou bolelo, tvrdý bobek a od té doby se boji. Na sobě zapracují ale opravdu on je jinak živé veselé dítě. Občas volá z pokojíku, když usina, mami dobrý? No a ja zavolam že jo. Ať spinká. My jsme kompletní rodina.
Díky za rady. Zaměříme se na tu rodinnou pohodu.

Někdy je to opravdové psycho ale… Nepřejí to nikomu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
291
13.12.19 09:39

Dcera, když ve 4 letech zadržovala kakání ve školce, jak tam mají společný záchody, tak se styděla a nechavala to na doma, pak se zacpala a měli sme taky peklo. Bolelo jí to a dělali sme psí kusy na záchodě aby to šlo ven. Nejlepší kamarádi v tu dobu byly glycerinovè čípky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
13.12.19 12:10

@Kokokodak diky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu