Suchozemská želva UVB lampa

Anonymní
22.5.17 10:53

suchozemská želva UVB lampa

Ahojte, chtěla jsem se poradit, máme doma želvičku a nevím jakou UVB žárovku pořídit, koukala jsem že je více druhů :(, sem tam ji budeme dávat na zahradu, ale aby to nebylo málo, děkuji :).

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

18247
22.5.17 10:59

Nebylo by lepsi, zeptat se na ifaune? Tam poradi zkuseneji. Urcite je tam na toto tema spoustu diskuzi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4414
22.5.17 11:34

Naše želva je už 6 rokem jen venku. Přes noc, přes den a na zimu jde pod listí do sklepa. O zarovce tedy nemám potuchy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
22.5.17 14:05

Na zahradu je ideální želvu přesunout, zabezpečit proti úniku a tam jí nechat. Venku je jí sice fajn, ale neustálé přesuny jim moc nesvědčí, leda kdybyste fakt neměli vlastní prostor a chtěli jí tam jednou za čas vzít. Jinak pokud máte vlastní zahradu, tak fakt dát ven a nechat jí tam až do podzimu.

UVB je tuna druhů, všechno záleží na teráriu, který máte. Buď můžete mít kompakt (horší, ale vhodnější do menších/plošších terárií) nebo výbojku (lepší, není potřeba dodatečná výhřevná žárovka, ale musí být v dostatečné vzdálenosti od zvířete). Taky záleží jak moc jste mauálně zruční, výbojka potřebuje ještě předřadník a spoustu lidí to odradí s tím, že se bojí to tam zapojovat přes kabely, kompakt stačí našroubovat.

Tzn. co máte za terárko a jak si to celé v ideálu představuješ? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.5.17 17:55

@Nimie je, dekuji za radu, no mame terarium 50×30×40, je docela malinka ma 4 roky, takze se ji bojim nechat venku a mame zelvu ctyrprstou a ta prej nema mit vlhko… takze bych ji spis nechala doma, sem tam ven. Jeste jsem se chtela zeptat je pravda za ty UVB zarovky vydrzi 4-5 mesicu??

• Nahlásit
  • Citovat
28799
22.5.17 18:02
@Anonymní píše:
@Nimie je, dekuji za radu, no mame terarium 50×30×40, je docela malinka ma 4 roky, takze se ji bojim nechat venku a mame zelvu ctyrprstou a ta prej nema mit vlhko… takze bych ji spis nechala doma, sem tam ven. Jeste jsem se chtela zeptat je pravda za ty UVB zarovky vydrzi 4-5 mesicu??

Kompakty tak těch 6 měsíců hrubým odhadem, výbojky cca jeden rok, někdy trochu více. Do tak malého terária asi lepší dát kompakt, nám se aktuálně nejvíc osvědčují Sparkzoo ReptiSpa, u suchozemky máme konkrétně tuhle

Ideální je, když může na zvíře svítit boční stranou a tak 20 cm nad krunýř, takže pokud těch 30 je výška, tak je to úplně ideál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.5.17 19:00

@Nimie aha, můžu se zeptat co si myslíte o tady těhle žárovkách, ty mi nabídli právě https://www.superzoo.cz/…-uvb150-13w/

https://www.superzoo.cz/…-uvb100-13w/

jaký je rozdíl mezi 13W a 26W?

• Nahlásit
  • Citovat
28799
22.5.17 19:44
@Anonymní píše:
@Nimie aha, můžu se zeptat co si myslíte o tady těhle žárovkách, ty mi nabídli právě https://www.superzoo.cz/…-uvb150-13w/

https://www.superzoo.cz/…-uvb100-13w/

jaký je rozdíl mezi 13W a 26W?

Máš na tom hozený nějaký nesmysl, nemáš zavirovaný stroj? ;)

Nicméně Exo Terra v zásadě nejsou špatné, taky jsme je používali, ale před nějakou dobou jsem to řešila s jedním odborníkem a říkal, že má o něco lepší výsledky z měření u těch Sparkzoo. Ono v zásadě je to obojí dost na stejno, ale Exo Terra měla několik vadných řad, tak jsme přešli na Spakzoo a nemůžu si stěžovat :)

Ty rozdíly jsou ve výkonu, 100, 150 označuje hlavní řadu, 13/26 je normálně wattáž, jak u klasických žárovek. Ta 100 je na želvu málo, takže určitě 150. Stejně tak 13W je málo, to máme u malých ještěrů, kteří jsou schopni se dostat skoro k tomu. Želva nejblíž co se k tomu dostane bude bude těch 20, spíš 30cm, takže určitě 26W, ona je i sama větší, takže tu želvu osvítí kvalitněji.

Tzn. pokud Exo Terra od toho Superzoo, tak něco takového
(je tam 25W, ale v tom není rozdíl v podstatě, nevím co je to za změnu, možná to přeměřili a zjistili, že jim to nevychází :mrgreen:)

A k tomu někde poblíž ideálně spotovou obyčejnou žárovku. Teď s tím sehnáním budeš mít možná trochu problém, tak při nejhorším sehnat někde z Číny nebo ve výprodejích starší klasické žárovky.

A hlavně pozor u toho kompaktu, buď ho pověsit úplně volně nebo ho úplně ideálně pověsit jakoby bokem, aby tou spirálou, boční stranou svítil dolů a nahoru dát něco, co to bude odrážet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.5.17 19:52

@Nimie aha, no taky mi to nějak nejde otevřít :D, no my jak měli agamu tak jsme měli tu žárovku v květináči jakoby, to stačí??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
22.5.17 19:59
@martinkaaa89 píše:
@Nimie aha, no taky mi to nějak nejde otevřít :D, no my jak měli agamu tak jsme měli tu žárovku v květináči jakoby, to stačí??

Pokud to vypadalo takhle tak je to špatně, protože tím konečkem se skoro nic nevysvítí. Ten kompakt musí svítit bokem na zvíře. Takže buď se nechává takhle ale to není pro želvy nic moc nebo se dává takto
Ten poslední pohled si představ jakoby při pohledu zespod na strop. My to máme úplně uvnitř terárka, zavěšené na objímce se zahnutým plíškem, takže je šroubkem upevněná ke stropu a ten koneček směřuje do strany terária. U želvy zrovna nad tím máme ještě částečný keramický kryt pokrytý hliníkovou vrstvou (stačí alobal), který to trochu pomáhá směrovat dolů, aby to záření bylo efektivnější.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.5.17 20:23

@Nimie jj už to chápu, tak děkuji za radu :). A teda je nedáváte vůbec ven? A jaké máte želvy druhy??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
22.5.17 20:35
@martinkaaa89 píše:
@Nimie jj už to chápu, tak děkuji za radu :). A teda je nedáváte vůbec ven? A jaké máte želvy druhy??

Máme jednu, Testudo hermanii a ta žije od jara do podzimu na zahradě, uvnitř je ve zbytku sezóny. Ve zbylých teráriích jsou ještěři :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.5.17 22:14
@Nimie píše:
Máme jednu, Testudo hermanii a ta žije od jara do podzimu na zahradě, uvnitř je ve zbytku sezóny. Ve zbylých teráriích jsou ještěři :)

Kamoska ma prave taky zelvu, teda jeji babicka a ta uz ma pres 50 let, taky je skoro porad venku krom zimy, to ji davaji spat, ale cetla jsem ze prej to neni moc dobre pro neskusene zazimovavat, tak ji asi nebudem… ja vzdycky chtela such. zelvu a tak mi ji tata koupil, teda spise male, ale staram se ja no, je to teda docela narocne, mame prave venku v jezirku 4 vodni zelvy a ty uz taky maji tak 10-15 let a pak mame koznatku doma a ta ma 4 roky cca :lol:… tak snad se bude darit i teto zelvice…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
23.5.17 00:27

@martinkaaa89 zimování by mělo být bezproblémové, zvlášť u želv. My teda taky nezimujeme, ale protože jí nemáme od mala a dalo dost práce jí zvyknout na běžný režim, natož jí ohrožovat zimováním. Takže si to kompenzuje pobytem venku, když se přesune na jaře ven, tak než se aklimatizuje, tak upadne většinou do takového polospánku než se definitivně probere a už tam aktivně pobíhá. Není to ideální, ale nechci to u ní riskovat :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama