Synflorix - účinnější náhrada Prevenaru

4329
22.4.09 08:45

Synflorix - účinnější náhrada Prevenaru

Ahoj holky,
v pátek jsem byla s dcerou na třetí hexa vakcíně a naše mudra mi dala letáček k vakcině Synflorix. Je to prý nová vakcína, něco jako Prevenar, ale zahrnuje více sérotypů než právě prevenar tudíž je lepší. Takže kdo chce očkovat pneumokoka nechť se ptá po tomto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
22.4.09 16:40

a když vydržíš ještě rok dva, bude zas ještě účinnější náhrada Synflorixu, která bude zaručeně tou nej :lol:

probíraly jsme ho v této diskusi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4329
22.4.09 19:44
Gabinka píše:
a když vydržíš ještě rok dva, bude zas ještě účinnější náhrada Synflorixu, která bude zaručeně tou nej :lol:probíraly jsme ho v této diskusi

To je sice pravda, ale pokud někdo o vakcinaci uvažuje tak je myslím lepší jít do tohodle než do Prevenaru…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
642
22.4.09 21:10
Gabinka píše:
a když vydržíš ještě rok dva, bude zas ještě účinnější náhrada Synflorixu, která bude zaručeně tou nej :lol:

Tak dlouho ani ne, ten novy prevenar jich zahrnuje 13 (Synflorix 10) :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.4.09 21:14

on už je ještě jinej, jo? :D:D:D Mi pedra říkala jen o nějakém, kterej má i hemofilus :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
923
17.6.09 17:43

právě na hemofila je ten synflorix :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
17.6.09 17:48
celtica píše:
právě na hemofila je ten synflorix :wink:

no přesto nechám hemofila dát samotného (nemáme doočkovanou :,-(u, co je v hexe, infanrix hib momentálně zatím stále není a máme velmi nízké protilátky)… 8) …jestli teda budem zas zdravé :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
923
17.6.09 19:38

to znám, my máme jen 3 hexa, kvůli nemocem jsme vše ostatní museli odkládat :roll: tak snad aspon ten synflorix nám vyjde. snad se nám pak nebude vracet zánět oušek :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88
17.6.09 21:43

Taky přemýšlím nad Synflorixem nebo nad Prevenarem,mám se rozhodnout do příštího týdne,ale moje Mudr nemá zkušenost se Synflorixem,jaké má třeba nežádoucí účinky.....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
18.6.09 11:48
celtica píše:
to znám, my máme jen 3 hexa, kvůli nemocem jsme vše ostatní museli odkládat :roll: tak snad aspon ten synflorix nám vyjde. snad se nám pak nebude vracet zánět oušek :(

neříkej mi o tom:D První druhá dávka. Druhá na 6m. Kvůli reakci a tomu, že už nám prakticky vypršel 6měsíční interval na třetí dávku (nejdřív reakce TBC a pak byla pořád nemocná, takže jem hexu odmítala) jesm šla do očkovacího centra. Kvůli reakci na ramínku nám řekli, že hexu nedostanem. Místo toho dostáváme složky zvlášť. Ovšem nemaj vakcínu s hemofilem. No a žloutenku a obrnu za první dávku infanrixu samotného nemá doočkováno pro - nemocnost a to už jsou víc jak 2měsíce od dávky…takže jsem upřednostnila doočkovat infanrix a hemofila a pak doděláme žloutenku a obrnu. Docela se s tim crcáme:D Ještě, že tam nemusim tlačit MMR

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
19.6.09 13:51
Gabinka píše:
celtica píše:
no přesto nechám hemofila dát samotného (nemáme doočkovanou :,-(u, co je v hexe, infanrix hib momentálně zatím stále není a máme velmi nízké protilátky)… 8) …jestli teda budem zas zdravé :D

…na hemofila? to jako vážně řekl doktor? to snad ne…vždyť je to úplně jiná potvora než pneumokokové… nebo jak to vysvětlil? já nechávám malou (6m) očkovat současným prevenarem (7 sérotypů) a přeočkování už zvládnem na podzim novým prevenarem (13 sérotypů)…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
19.6.09 14:31
Navarka píše:
Gabinka píše:
celtica píše:
…na hemofila? to jako vážně řekl doktor? to snad ne…vždyť je to úplně jiná potvora než pneumokokové… nebo jak to vysvětlil? já nechávám malou (6m) očkovat současným prevenarem (7 sérotypů) a přeočkování už zvládnem na podzim novým prevenarem (13 sérotypů)…

asi si sedim na vedení, ale nechápu tvůj dotaz…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
923
20.6.09 14:05

Od poloviny dubna se začala v České republice prodávat další konjugovaná vakcína proti pneumokokovým nákazám, tentokráte až 10valentní. Rozšiřuje tím nabídku ochrany vůči dalším 3 sérotypově odlišným pneumokokům.

Dnešní 10valentní konjugovaná vakcína Synflorix se vyvíjela jako 11valentní, ale protože konjugovaný polysacharid sérotypu 3 neposkytoval dostatečnou ochranu vůči zánětu středouší [33], byl z vakcíny vyřazen. Nově využívá jako proteinový konjugát tzv. rekombinantní protein D, nelipidové verze, vysoce shodný s původním povrchovým lipoproteinem netypizované bakterie Heamophilus influenzae.
V jedné dávce obsahuje navíc polysacharidy sérotypu 1, 5 a 7F. Osm polysacharidových antigenů (1,4,5,6B,7F,9V,14 a 23F) v minimálním množství 1 µg (sérotypy 4, 18C, 19F jsou zastoupeny 3 µg/dávka) se konjuguje na protein D, sérotypový antigen 18C na tetanický a 19F na difterický anatoxin. Konjugované vakcíny obsahují minerální hliníkový nosič (zpravidla fosforečnan hlinitý).
Očkuje s ní obdobně jako s již známou vakcínou Prevenar. Podle doporučení výrobce by se měla používat k očkování jen dětí mladších 2 let.
Imunogenitu kompletní imunizace 10valentní vakcínou Synflorix reprezentují minimálně 98% séroprotekce nad limitem 0,2 µg/ml (modifikovaná GSK ELISA) pro většinu sérotypově specifické protilátkové odpovědi [298,299]. Výjimku tvoří nižší protilátková sérokonverze specifická vůči sérotypům 6B a 23F (78-89%). Funkční OPA protilátky v minimálním titru 8 se pozorují u vysokého počtu očkovaných dětí (minimálně 90%) bez ohledu na sérotypovou specifikaci. Po základním očkování třemi dávkami bývá séroprotekce specifická vůči sérotypu 1 a 5 stanovovaná funkčními protilátkami mírně snížena. Proto čtvrtá dávka, booster, je nezbytná. Sérologicky se ověřila existence zkříženě reagujících protilátek se sérotypy 6A a 19A. ELISA protilátky specifické vůči sérotypu 6A a 19A se pozorují u 80-86% nebo 82-90% dětí nad minimální protektivní mezí (0,2 µg/ml). OPA protilátky specifické vůči 6A se zjistily u 82-90% dětí zatímco vůči 19A jen u 39-62% dětí. Všechny sérotypově specifické (ELISA i OPA) protilátky se po kompletním (4dávkovém) očkování zvyšují minimálně 5násobně. Navíc konjugát reprezentovaný protein D vyvolává protilátky specifické vůči netypizovanému Haemophilus influenzae v minimální množství 100 El.U/ml u prakticky všech dětí již po podání prvních třech základních dávkách. Tyto protilátky u minimálně 94% dětí perzistují zhruba 1 rok před podáním booster dávky.

Protektivní účinnost dnešní vakcíny Synflorix, která se původně formulovala jako 11valetnní (zahrnovala sérotyp 3), se výhradně stanovila jen na incidenci akutního zánětu středouší [33]. V randomizované dvojitě zaslepené studii se tato incidence sledovala po dobu až 27 měsíců u zhruba 5000 dětí očkovaných nebo kontrolních, tj. očkovaných proti hepatitidě typu A. Očkovaným dětem starším 3 měsíců se podávaly celkem 3 základní dávky a jedna posilující ve věku 12-15 měsíců.
V kontrolní skupině se zaznamenalo celkem 499 klinicky diagnostikovaných případů akutní otitis media, zatímco v očkované pouze 333 případů. Protektivní účinnost tak dosahovala 33,6%. Zvýšila se až na 51,5% po kultivačně prokázaných akutních zánětů středouší. Ochranný účinek specifický jen vůči 11 vakcinačním sérotypům snížil incidenci u očkovaných dětí až o 57,6% ve srovnání s neočkovanou skupinou. Vzhledem k použitému konjugátu, tj. protein D Haemophilus influenzae, se snížil výskyt zánětů vyvolaných netypizovaným H.influenzae až o 35,3%. Pozoruhodným výsledkem byla také 65,5% účinnost tohoto očkování vůči příbuzným avšak nevakcinačním sérotypům. Naopak nebyla zjištěna žádná ochrana vůči vakcinačnímu sérotypu 3, velmi nízká ochrana vůči sérotypu 1 (tj. 0,2%) a relativně nízká vůči sérotypům 9V a 18C bez statistické významnosti. Ochranný účinek se nepodařilo neprokázat vůči sérotypu 5.
Absence ochrany vůči zánětu středouší vyvolaným sérotypem 3 vedlo ke snížení valentnosti z 11 na 10 v současné vakcíně Synflorix.
Očkování sice snížilo počet bacilonosičů o 42,8% vůči vakcinačním sérotypům a o 15,3% vůči nevakcinačním ale bez statistické významnosti (P>0,05). Statisticky ne zcela významně (s relativně nízkou statistickou silou) došlo k poklesu bacilonosičů i vůči netypizovaných Haemophilus influenzae o minimálně 41%. Přesto evropská léková agentura (EMEA) tento výsledek považuje za neprůkazný a nelze tedy tuto vakcínu považovat za ochrannou vůči akutnímu zánětu středouší vyvolanému netypizovanými Haemophilus influenzae (i přes relativně vysoké hladiny specifických protilátek).

Rozsáhlá klinická studie s vakcínou Synflorix se realizovala v České a Slovenské republice u zhruba 5.000 dětí. Po dobu minimálně 2 let se u nich zaznamenalo celkem 832 případů klinicky prokázaného akutního zánětu středouší jakéhokoli původu. Podobně byla klinicky sledována i vakcína Prevenar ve Finsku u 1.700 dětí, kde se zjistilo celkem 2.596 případů těchto zánětů. Riziko akutního zánětu středouší bylo u finských dětí až 10krát vyšší než u českých a slovenských dětí. To mohlo pravděpodobně výsledky protektivní účinnosti očkování vakcínou Synflorix významně znevýhodnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
923
20.6.09 14:12

http://www.vakciny.net/…_2009_12.htm tabulka porovnání účinnosti prevenar x synflorix

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
21.6.09 20:45

díky celtico… četla jsem to několikrát a snad jsem vypochopila dobře… to ale znamená, že byl Synflorix testovaný hlavně na záněty středouší…jenže to bych řekla že není úplně to co bych od té vakcíny čekala já… otitis media není smrtelná na rozdíl od pneumokové meningitidy nebo otravy krve..
mám se záněty středouší s prvním synem hodně časté a nepříjemné zkušenosti, ale pokud si teď můžu vybrat vakcínu proti pneumokokům, tak radši zvolím pořádně testovanou na pneumokoky a prevenci vážnějších chorob než je zánět středouší (i když to že funguje i na ně, je více než super, u studií na Prevenar jsem to pochopila jako takový bonus té vakcíny pro skupinu dětí, která s tím má velké obtíže)…navíc pak většina dětí u nás má v rámci hexavakcíny i ochranu proti hemofilu…ještě k té studii, nepřipadá mi to nějak závratně účinné ani v tom testování, ta procenta účinosti nejsou zas o moc vyšší od té neočkované skupiny… čtu to stále dokola a fakt mě na tom zaráží, že se to testovalo na záněty uší…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama