Těhotenství a hypochondrie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Laloe
Nováček 2 příspěvky 25.03.19 23:39
Těhotenství a hypochondrie

Zdravím. Vždycky jsem byla tak trochu hypochondr, ale teď s příchodem těhotenství se to celé ještě zhoršilo. Pokaždé, kdy jdu na WC, kontroluji, jestli náhodou nekrvácím, a to jsem nikdy nepotratila ani nic podobné. To samé s potravinami, které můžu/nemůžu, s pícháním v břiše… Máte to tak taky? Pokud ano, co vám pomohlo odpoutat se od toho?

Reakce:
Aradhell
Ukecaná baba ;) 1120 příspěvků 25.03.19 23:48

Pokud to máš už takhle vážně, doporučuju sezení s psychologem… Jinak nad řešením kravin pomáhá vypnout internet a pracovat nebo dělat koníček. Opravdu jsem neřešila co můžu a nemůžu jíst. Že začátku těhotenství je to stejné buď a nebo, stresovani spíš uškodí. A kdybych měla sledovat každé píchnutí či zaboleni, nedělala bych nic jiného.

Piiimiii
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 26.03.19 01:20

@Laloe No ja nevim, ale mam to stejne a jako hypochondr si neprijdu…prijde mi prirozene se kontrolovat- at uz na tom zachode, nebo si hlidat co ted v tehu jim…a to ze me obcas nekde pichne- toho prece nejde si nevsimnout…tehotna zenska hypochondr by podle me vypadala tak, ze bez jakehokoli zdravotniho duvodu rano nemuze vstat z postele, protoze je prece tehotna, nemuze zajit na nakup protoze je tehotna, nemuze slapat do schodu, protoze je tehotna a vyzadovala by, at kolem ni vsichni skacou a delaji…takze podle toho cos popsala si myslim, ze hypochondr nejsi ;)

Ou
Kelišová 6969 příspěvků 26.03.19 01:35

Začni se učit zvládat svoji úzkost. Dost se ti to hodí, aby se ti po porodu nerozjela psychoza. Hormony spojené s těhotenství a kojením evolučně zvyšují citlivost vůči úzkosti. Ale pokud nemáš mechanismy, kterými tu úzkost konstruktivně zvládáš, tak tě to může dost sežrat.

Výhodou je, že ony mechanismy jak zvládat úzkost se dají učit a trénovat. Nejlepší a nejefektivnější cestou pro to je psychoterapie.

Pro začátek zkus alepsoň svépomocné knížky

https://www.kosmas.cz/…vy-o-zdravi/#…
https://www.kosmas.cz/…ost-a-obavy/

PetuleS1
Stálice 85 příspěvků 26.03.19 07:36

Tak já třeba hypochondr nejsem ale teď co jsem těhotná tak taky po wc koukám jestli náhodou nekrvacim, kde jaký píchnutí mě vystraší, dávám si trochu pozor co bych měla a neměla. Podle mě přirozenej strach. Já teda s ničím třeba do nemocnice nejezdím ale strach je. Nejsi v tom sama :kytka: od toho pomůže jen to že si budeš říkat že máš zdravé dítě které v pořádku donosíš :)

Sasanka jarní
Kecalka 405 příspěvků 26.03.19 07:41

Přesně jak píšou holky, taky se teď víc pozoruji, přirozeně, starost o mimčo :mavam:
Jestli zvládáš jinak normálně fungovat, práce, domácnost, nevidím nikde žádný problém.

Aduš8
Závislačka 4141 příspěvků 26.03.19 07:42

Já se teď v těhotenství taky víc kontroluju, v prvním jsem byla ještě horší, teď na to, díky synovi, nemám tolik času. Jestli nekrvácím, to koukám pravidelně a nepřijde mi to divné. Když mě někde ošklivě píchne nebo bolí, tak se šetřím, protože mám strach. Na druhou stranu nečtu diskuze o nemocích a problémech v těhotenství, protože pak na sobě pozoruji úplně vše. A to fakt hypochondr nejsem, k doktorovi jdu jen, když opravdu musím.

blumen
Hvězda diskuse 48581 příspěvků 26.03.19 07:44

@Laloe ja to treba nemam, prehnane se nepozoruju. Asi bych zvazila psychologa jako pomoc, pokud Te to obtezuje a myslis, ze se to muze zhorsit.

Kukacka123
Závislačka 3348 příspěvků 26.03.19 07:59

Neprijde mi to nejak prehnane ;) taky jsem na WC koukala, zda nekrvaci (az do konce tehotenstvi, prozila jsem SP a ZT - ale to jsem nekrvacela). A kdyz jsem zacala rano spinit, ten den jsem porodila :srdce: co jim jsem si taky hlidala (ale spis abych nejedla syrovy vejce, maso, plisnovy syry hodne a tak, ale kdyz si das obcas kousek ;) ). A co se tyce pichani, tak toho si proste vsimnes :nevim: bezne me v brise nepicha, ale nejela jsem s kazdym pichnutim ;)

Laloe
Nováček 2 příspěvky 26.03.19 08:38

Děkuji všem, nečekala jsem tak rychlé reakce :) Psycholog nevím, spíš jsem chtěla obyčejné rady… Asi jsem to popsala nepřesně, neběžím s každým problémem k doktorovi, spíš hledám na netu a vždy se děsím toho nejhoršího odůvodnění daného příznaku - tak to mám i s nachlazením (hmm, bolí mě už pár dní hlava, nebude to ten zápal mozku? - nikam s tím ale neběžím, jen se pár hodin bojím). Práce, domácnost a pod funguje normálně. Tak asi budu muset akceptovat, že to tak někdo holt má a soustředit se na jiné věci.

Aradhell
Ukecaná baba ;) 1120 příspěvků 26.03.19 09:48

@Laloe hlavně si nic necti na netu, buď se porad s gynekoložkou nebo to neřeš :) strach té pak zbytečně trápí

AlexaD
Povídálka 22 příspěvků 02.04.19 14:11

@Laloe Ahoj, já jsem hypochondr už několik let, vlastně většinu života :mrgreen: a těhotenství byl právě důvod, že jsem s tím šla k psychoterapeutovi, protože jsem si říkala, že tohle se už musí začat řešit a správně jsem předpokládala, že v těhotenství bude spousta stavů a věcí, co mě vyděsí. (Já jsem byla v tomhle blázek vždycky, jednou jsem se vypsychovala po tom, co jsem snědla Ibalgin a šla spát, že se už nevzbudím :potlesk: :zed: :mrgreen: ) S terapeutem jsme přišli na to, že nemám zpracované dvě náhlá úmrtí v rodině, proto se tak bojím jakékoliv zdravotní změny. No a postupně to řešíme ale bude to na dlouho.
Jinak co se týče dítěte, tak úzkostlivá nejsem, v klidu si dám i kávičku, samozřejmě vše s mírou a hlídám se, ale upřímně: dítě se nám povedlo náhodou, vymodlené není, takže i když si teď už samozřejmě přeji, aby bylo vše v pořádku, nejsem tím úplně posedlá, což je s mojí povahou dobře :mrgreen:
Jinak mně trochu pomáhá si říct, že stresovat se budu až když lékaři něco opravdu objeví a jinak si to zakazuji. A chodit poctivě na vyšetření, vybrat si dobrou doktorku, osvědčenou porodnici a tak :) A říkám si, že těhotenství je právě na hypochondrii dobrá terapie, člověka to pak zocelí :)

Váš příspěvek
Reklama