Těhotenství a mateřská?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lucka328
Kecalka 159 příspěvků 25.01.19 09:26
Těhotenství a mateřská?

Ahoj, chtěla bych se zeptat na radu ohledně mateřské. Pracuji již 14 měsíců na HPP. Jenže si stavíme dům a třeba okolo léta bychom se chtěli stěhovat, tudíž bych zde dala výpověď (je to 150 km). A teď bych se chtěla zeptat. Řekněme, že by se nám do té doby podařilo otěhotnět a já bych dala během těhu výpověď, ale jinou práci bych si nehledala a pracovala bych na živnostenský list z domova, abych měla nějakou korunu a platila bych si pouze ZP a SP, nemocenskou bych si asi neplatila.

Mám v takovém případě nárok na mateřskou dovolenou a v jaké výši?

Děkuji, Lucie

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
andelka83
Generální žvanilka 20511 příspěvků 25.01.19 09:29

Pokud bys nastoupila na md do 180 dní od ukončení pracovního poměru,tak bys PPM měla. Počítáno z platu.

truelly
Závislačka 3016 příspěvků 25.01.19 09:35

Pokud bys otehotnrla ještě během práce, tak přece můžeš jít na nemocenskou a pak na mateřskou ..není důvod dávat hned výpověď, co kdyby těhotenství hned nevyšlo napoprvé. Výpověď přece můžeš řešit až po rodičáku…

Mango_Lassi
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 25.01.19 09:38
@truelly píše:
Pokud bys otehotnrla ještě během práce, tak přece můžeš jít na nemocenskou a pak na mateřskou ..není důvod dávat hned výpověď, co kdyby těhotenství hned nevyšlo napoprvé. Výpověď přece můžeš řešit až po rodičáku…

Bude mít nějaký problém v těhotenství, že jí dají neschopenku? Jak to víš?

Kriss Tina
Echt Kelišová 7624 příspěvků 25.01.19 09:44

Záleží v jakej fázi těhotenství dáš výpověď, když hned na začátku tak máš smůlu, musíš se vejít do ty 180 denní lhůty (tzn, dát výpověď nejdýl 180 dní před nástupem na mateřskou).

lachtanice86
Kelišová 7153 příspěvků 25.01.19 09:45

@truelly a ty víš že bude mít zdravotní problémy že bude potřeba pn?

jirma.i
Povídálka 13 příspěvků 25.01.19 09:53

Ahoj otěhotněla jsem začátkem září 2017, od října na neschopence až do možnosti začít využívat mateřskou skrz namáhavou práci. Jinak se to vypočítává z platu a nevidím důvod proč dávat hned výpověď, je lepší dát neschopenku:grin­ning: Hodně štěstí

Kriss Tina
Echt Kelišová 7624 příspěvků 25.01.19 09:56

@jirma.i ale to musí mít doktora který tu neschopenku napíše i když k ní není důvod, ne každý si to troufne…
Navíc tahle je diskuze je hrozně coby kdyby. Vždyť ani nevíš jestli do toho léta otěhotníš :think:

jirma.i
Povídálka 13 příspěvků 25.01.19 09:58

@Kriss Tina ano to je pravda naprosto souhlasím. Mě doktorka vyšla naprosto vstříc :)

Micaella22
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 25.01.19 10:01
@Mango_Lassi píše:
Bude mít nějaký problém v těhotenství, že jí dají neschopenku? Jak to víš?

V dnesni dobe ti da kazdej druhej doktor neschopenku. Nejsou to jen gyndari, ale i obvodaci… kde zijes. Kazdymu je to fuk.

Mango_Lassi
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 25.01.19 10:23
@Micaella22 píše:
V dnesni dobe ti da kazdej druhej doktor neschopenku. Nejsou to jen gyndari, ale i obvodaci… kde zijes. Kazdymu je to fuk.

Kde žijete vy, to nevím. Já to nepotřebovala a žádný gynekolog mi to nenabízel. A každému to fuk není.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 25.01.19 11:31

Měl bych dotaz na diskutující, spíše psychologický: zakladatelka se na něco ptala a @andelka83 ji odpověděla. Proč dále dáváte příspěvky?

Lucka328
Kecalka 159 příspěvků 25.01.19 11:36

Díky moc za odpověďi. Bavím se pouze hypoteticky. Jedno těhu nám nevyšlo, potrat ve 13tt. Mám práci, ale jakmile bude možnost, chceme se odstěhovat do vlastního, to je asi pochopitelné. A jelikož rodinu plánujeme, tak se ptám takto dopředu. Takže pokud dám výpoveď, budu si přividělávat na ŽL a na MD nastoupím do 180 od podání výpovědi, mám nárok na mateřskou. Ok?

A jak je to v případě, že dám výpověď v práci. Těhotná nebudu a budu pracovat jako na hpp na svůj živnostenský list. Pak krom ZP a SP musím odvádět i něco na nemocenskou, abych vůbec nějakou mateřskou dostala?

jirma.i
Povídálka 13 příspěvků 25.01.19 11:41

Osoby samostatně výdělečně činné a podnikatelé automaticky pojištění nejsou, nemocenské pojištění si ale můžou platit dobrovolně. V opačném případě můžou hned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 25.01.19 11:44

Jako OSVČ nemocenské pojištění platit nemusíte, ale PPM nedostanete. Když si ho platit budete, tak kromě podmínky účasti na NP 270 dní za 2 roky před nástupem na PPM, musíte splnit i druhou podmínku účast na NP 180 dní poslední rok.

Příspěvek upraven 25.01.19 v 11:58

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

První láska ji odsoudila k neštěstí. Vilma Cibulková stále hledá s muži štěstí

Je krásná, talentovaná, charismatická, ale ani to nestačilo k tomu, aby by... číst dále >

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >