Těhotenství v zemědělství

4
2.2.21 17:55

Těhotenství v zemědělství

Ahoj, nevíte někdo, jak je to v zemědělství s těhotenstvím?
Jsem zaměstnaná v zemědělství a nedavno jsme se bavily s koleginí o těhotenství u skotu. Bere se to jako riziková práce? Nastupuje se tedy hned při zjištění gravidity na neschopenku? I při této neschopence platí zaměstnavatel pouze 60% z platu? Kdyby někdo věděl, budu moc ráda za každou odpověď. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
28566
2.2.21 18:04

Proč by v zemědělství mělo být něco jinak než třeba u pásu v továrně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2254
2.2.21 18:06

Proč na neschopenku? Jestli třeba nosíš krávy nebo něco těžkého; tak to musí najít vhodnou práci, když nenajde, tak jsi za 100% doma :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76229
2.2.21 18:07

@maluvr Po stoprvé, z důvodu rizikové práce se nenastupuje na neschopenku, ale je povinností zaměstnavatele zajisti převedení na práci těhotným povolenou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
895
2.2.21 18:08
@maluvr píše:
Ahoj, nevíte někdo, jak je to v zemědělství s těhotenstvím?
Jsem zaměstnaná v zemědělství a nedavno jsme se bavily s koleginí o těhotenství u skotu. Bere se to jako riziková práce? Nastupuje se tedy hned při zjištění gravidity na neschopenku? I při této neschopence platí zaměstnavatel pouze 60% z platu? Kdyby někdo věděl, budu moc ráda za každou odpověď. :)

Je to fyzicky narocna prace?
Pokud ano, muzete se zminit gynekologovi.
Rizikove tehotenstvi se vystavuje kdyz jde o zdravi plodu nebo pacientky.
Pokud to je fyzicky narocna prace, tak ano, mel by vam ji napsat.
A ano, i na rizikovem tehotenstvi pobirate stejne penize jako pri klasicke neschopence.

Nicmene by vas zamestnavatel mel spravne preradit na jinou pozici, tak aby jste byla schopna pracovat.
A pokud takovou pozici nema, tak by jste mela byt doma za 100% platu.
Ale to jsem jeste bohuzel v praxi u nikoho nevidela, protoze kazdy zamestnavatel vam radeji najde jinou pozici, nez aby vas platil za nic 😀

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16481
2.2.21 18:10

Jestli je to nevhodná prace najdeš v zákoníku práce, pokud ano, máš požádat o přeřazení na vhodnou praci, pokud ji zamestnavatel nemá, ma te nechat doma za 100% platu. Pn vyplaci zamestnavatel pouze 14dnu, poté ossz a ano na začátku pouze 60%, jako u každé jiné pn

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.2.21 18:12

Já jsem chodila do práce do kravína až do nástupu na mateřskou v 8. Měsíci. Sice jsem zootechnik, ale přímo u dobytka jsem byla dost často. Jen u teleni jsem aktivně nepomáhala, jinak všechno jsem zvládla. Ale vím že mi mzdová vyhrožovala, že mě přeřadí na jinou práci, jak mě načape přímo u dobytka :wink: :wink: Takže máš možnost nechat se přeřadit na jiný typ práce, aby se ti nic nestalo nebo zůstat doma na neschopence. Záleží na tom co přesně děláš. :)

• Citovat
  • Nahlásit
76229
2.2.21 18:16
@janikema90 píše:
Je to fyzicky narocna prace?
Pokud ano, muzete se zminit gynekologovi.
Rizikove tehotenstvi se vystavuje kdyz jde o zdravi plodu nebo pacientky.
Pokud to je fyzicky narocna prace, tak ano, mel by vam ji napsat.
A ano, i na rizikovem tehotenstvi pobirate stejne penize jako pri klasicke neschopence.

Ano, ale pouze pokud jde o zdraví ze zdravotních důvodů, tedy bez ohledu na náročnost práce, v opačném případě je to povinnost zaměstnavatele řešit a pokud vystaví doktor neschopenku zdravé těhotná, tak to není nic jiného než podvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2254
2.2.21 18:18
@Anonymní píše:
Já jsem chodila do práce do kravína až do nástupu na mateřskou v 8. Měsíci. Sice jsem zootechnik, ale přímo u dobytka jsem byla dost často. Jen u teleni jsem aktivně nepomáhala, jinak všechno jsem zvládla. Ale vím že mi mzdová vyhrožovala, že mě přeřadí na jinou práci, jak mě načape přímo u dobytka :wink: :wink: Takže máš možnost nechat se přeřadit na jiný typ práce, aby se ti nic nestalo nebo zůstat doma na neschopence. Záleží na tom co přesně děláš. :)

Proč na neschopence?! Pokud pro ni není vhodná práce, tak ji má nechat zaměstnavatel doma za 100%
Ale tady se prostě budou furt doporučovat ty nemocenské, i když na ně vlastně není nárok :roll: :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.2.21 18:26

@Rive rozhodně neschopenku nepropaguji, jen tak bez důvodu bych na ni nikdy nešla. Jen vím, že mi ji můj doktor nabízel sám od sebe hned při první kontrole na začátku těhotenství a to mi vůbec nic nebylo. Takže ta možnost tady je, ať chceme nebo ne :?

• Citovat
  • Nahlásit
76229
2.2.21 18:26
@Rive píše:
Proč na neschopence?! Pokud pro ni není vhodná práce, tak ji má nechat zaměstnavatel doma za 100%
Ale tady se prostě budou furt doporučovat ty nemocenské, i když na ně vlastně není nárok :roll: :roll:

Tak ona se vhodná práce povětšinou najde… ale to mnoha těhotným nevoní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76229
2.2.21 18:27
@Anonymní píše:
@Rive rozhodně neschopenku nepropaguji, jen tak bez důvodu bych na ni nikdy nešla. Jen vím, že mi ji můj doktor nabízel sám od sebe hned při první kontrole na začátku těhotenství a to mi vůbec nic nebylo. Takže ta možnost tady je, ať chceme nebo ne :?

No, nemyslím, že z jednoho doktora můžeš dělat objektivní stav všude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.2.21 18:29

Určitě si zajdi ta vedoucím zootechnikem který je tvůj nadřízený a domluv se ním že jsi těhotná a po zadej ho o přeřazení na vhodnou práci, když s ním nebude řeč tak zkus jeho šéfa a když ani to ne tak řekni že v tom případě máš nárok na 100% platu a být při tom doma…

• Citovat
  • Nahlásit
76229
2.2.21 18:36
@Anonymní píše:
Určitě si zajdi ta vedoucím zootechnikem který je tvůj nadřízený a domluv se ním že jsi těhotná a po zadej ho o přeřazení na vhodnou práci, když s ním nebude řeč tak zkus jeho šéfa a když ani to ne tak řekni že v tom případě máš nárok na 100% platu a být při tom doma…

No, podstatné je to dát písemně, per huba se krásně odpovídá, nemáme, běž na PN.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
895
2.2.21 18:37
@j.a.n.i1 píše:
Ano, ale pouze pokud jde o zdraví ze zdravotních důvodů, tedy bez ohledu na náročnost práce, v opačném případě je to povinnost zaměstnavatele řešit a pokud vystaví doktor neschopenku zdravé těhotná, tak to není nic jiného než podvod.

To samozrejme podvod je, o tom zadna.
Jen pisu jaka je zkusenost z okoli.
Ze holky proste rekly co delaji za praci a doktor jim to napsal.

Ja teda pracovat chtela, byla mi nabidnuta jina pozice, nicmene miminka v brisku se rozhodli jinak a tak s nima lezim doma nedobrovolne no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat