Učit dítě správně psát?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.18 12:57
Učit dítě správně psát?

Dobrý den,

ráda bych znala názor nějaké paní učitelky prvňáčků nebo echt zkušeného rodiče. Nevím totiž, jak přistupovat ke korigování znalostí svého dítěte a zajímal by mě názor někoho „povolanějšího“ :mavam:
Synovi bude za pár dnů 5 let. Umí číst, zvládá věty jak s velkými tak malými písmeny, přečte prakticky cokoliv, kdekoliv. Byť třeba všemu nerozumí. Je to asi 14 dnů co začal najednou psát. Tedy ne rukou (grafomotorika je špatná, nepodepíše se třeba, protože nezvládá napsat řadu písmen). Velmi ho motivovalo, že jsme ho pustili k PC a zde si začal „chatovat“ s tatínkem a babičkou. Je schopen přečíst vzkaz a odepsat. Např. „ahoj“, „jak se máš“, „mám se dobře“ apod. Fakt prakticky najednou, z ničeho nic. Taky ho začalo bavit skládat slova z papírových písmen (máme takovou písmenkovou hru). Včera mi třeba říká: „Pojď maminko, budeme skládat písmenka do slov, to bude zábava, ne?“

A tady mám, zejména na paní učitelky prvňáčků, dotazy:

1. Mám synovi vysvětlovat gramatiku? On z písmen složí slovo tak jak slyší: HOĎINY. Zrovna včera je skládal a já jsem najednou nevěděla, zda a jak moc ho v té gramatice opravovat. Když slovo „hodiny“ přečte, čte ho jako „hod(i)ny a pak řekne správně hodiny“. Ale jak skládal ze slov, tak najednou nemohl mé vysvětlení měkčení pobrat. Mám mu to vysvětlovat nebo nemám? Myslela jsem, že se to bude učit ve škole, ale je listopadový, teprve mu bude 5, takže do školy půjde za necelé 2 roky.
  1. Myslíte si, že když chce psát, měla bych ho spíš vést k tomu, aby psal tužkou než na PC? Zase, myslela jsem si, že se to bude učit až ve škole, nechci ho to naučit špatně, kupovat teďka písanky mi přijde zbytečné a příliš „školské“. Podepsat se nezvládne. Malovat vůbec nechce. Občas když ho dokopu k malování tak řekne, že raději zkusí nějaké písmeno. A ty mu zatím moc nejdou (třeba takové „C“ není schopen napsat, ale „D“ napíše). Teď třeba řeším „dopis pro Ježíška“. Mám mu ho nechat napsat na PC nebo ať to zkouší raději rukou?

Nechci ho v jeho rozletu brzdit, ale ani nevím, jak s tím vlastně naložit. :nevim:

Prosím anonym, aby s mým jménem nebylo spojováno sousloví „ambiciózní matka“, byť to vůbec není pravda.

Reakce:
marg
Ukecaná baba ;) 1819 příspěvků 15.11.18 13:11

Neucim. Mám stejně starou holčičku, umí si na youtube napsat, co chce pustit (ano vím, že to není optimální). Co se týče čtení, to neumí, neumí přečíst napsaný text (spojit dohromady), ale opačně, tj jakoby rozlozit na písmenka umí, takže zároveň umí z písmenek slovo složit. Psát umí. Ale píše tedy hrozně, tzn to mám zase nervy já, aby ji nezůstal nějaký špatný zlozvyk, držení tužky také opravuji, drží jí hrozně. Malovat nechce, nebaví ji to. Vybavovat taky moc ne.
Takže typické dítě poznamenané dnešní „tabletovou“ dobou. Už vidím, jak tady řada maminek protáčí oči. Jinak nic jsem ji neučila, vše se naučila sama.

acimedaca
Nadpozemská drbna 26154 příspěvků 15.11.18 13:11

Pokud má problémy s psaním, podporovala bych spíš psaní rukou než na PC - mohla by to pro něj být pozitivní motivace, jak si zlepšit grafomotoriku, pokud ho samotného písmena zajímají. Ve školce to neprocvičují?

susan86
Kecalka 104 příspěvků 15.11.18 13:15

Dobrý den.
Jako učitelka prvňáčků radím nechat ho psát, jak chce. Pokud chce psát na pc, ať píše, pokud bude chtít psát rukou tiskace, ať píše. Vázané psací písmo není lehké a má svá pravidla. Předchází mu dlouhé období grafomotorických cviků, postupné uvolňování ruky od ramene až po zápěstí. To bych nechala na školu (případně školku). Pokud bude mít zájem, procvičovala bych s ním tu motoriku, ve které píšete, že je slabší. Na velký papír kreslit motanice (pohyb vychází z ramene), klidně balící papír nalepit na dveře - to je nejlepší pro uvolnění ruky, nebo jen mokrým štětcem na zeď (venku).
A gramatiku je zbytečné teď vysvětlovat. Tvrdé měkké slabiky se učí až ve druhé třídě. Možná jen říct, že se to píše takhle a takhle (pokud ho to neodradí), ale nerozvíjela bych to.

MV313
Kecalka 321 příspěvků 15.11.18 14:25

Dcery 5,5 a 4,5 obe pisi a neopravuji je. Pisi jak slysi “kitka, naroski, Marijanka..”

Aliik
Echt Kelišová 8344 příspěvků 15.11.18 18:16

Mám čerstvě 6ti letou předškolačku a měkčení jsem jí vysvětlila, protože to máme v příjmení, a ona se hrdě a často podepisuje celým jménem :mrgreen: Ale jinak na to většinou kašlu, I, Y to vůbec, a takové BJE apod. taky ne. Občas se tedy snažím opravit, aby psala zleva, občas udělala i mezeru (dokáže napsat třeba 50 písmen za sebe a matko snaž se si mezery domyslet) a aby bylo poznat, co je S a co je Z (motá je obě na jednu stranu) ;) Hrozně ráda mi píše vzkazy :lol: :lol:

Zuzka101
Nováček 10 příspěvků 10.12.18 14:51

Synovi bude za pár dnů 5 let. Umí číst, zvládá věty jak s velkými tak malými písmeny, přečte prakticky cokoliv, kdekoliv. Byť třeba všemu nerozumí. Je to asi 14 dnů co začal najednou psát. Tedy ne rukou (grafomotorika je špatná, nepodepíše se třeba, protože nezvládá napsat řadu písmen). Velmi ho motivovalo, že jsme ho pustili k PC a zde si začal „chatovat“ s tatínkem a babičkou. Je schopen přečíst vzkaz a odepsat. Např. „ahoj“, „jak se máš“, „mám se dobře“ apod. Fakt prakticky najednou, z ničeho nic. Taky ho začalo bavit skládat slova z papírových písmen (máme takovou písmenkovou hru). Včera mi třeba říká: „Pojď maminko, budeme skládat písmenka do slov, to bude zábava, ne?“

**To je skvělé.Jen je potřeba vybrat školu, ve které také budou říkat- To je skvělé, nevadí nám to. :) :)

Zuzka101
Nováček 10 příspěvků 10.12.18 15:00

Synovi bude za pár dnů 5 let. Umí číst, zvládá věty jak s velkými tak malými písmeny, přečte prakticky cokoliv, kdekoliv. Byť třeba všemu nerozumí. Je to asi 14 dnů co začal najednou psát. Tedy ne rukou (grafomotorika je špatná, nepodepíše se třeba, protože nezvládá napsat řadu písmen). Velmi ho motivovalo, že jsme ho pustili k PC a zde si začal „chatovat“ s t
Mám synovi vysvětlovat gramatiku? On z písmen složí slovo tak jak slyší: HOĎINY. Zrovna včera je skládal a já jsem najednou nevěděla, zda a jak moc ho v té gramatice opravovat. Když slovo „hodiny“ přečte, čte ho jako „hod(i)ny a pak řekne správně hodiny“. Ale jak skládal ze slov, tak najednou nemohl mé vysvětlení měkčení pobrat. Mám mu to vysvětlovat nebo nemám? Myslela jsem, že se to bude učit ve škole, ale je listopadový, teprve mu bude 5, takže do školy půjde za necelé 2 roky.
Myslíte si, že když chce psát, měla bych ho spíš vést k tomu, aby psal tužkou než na PC? Zase, myslela jsem si, že se to bude učit až ve škole, nechci ho to naučit špatně, kupovat teďka písanky mi přijde zbytečné a příliš „školské“. Podepsat se nezvládne. Malovat vůbec nechce. Občas když ho dokopu k malování tak řekne, že raději zkusí nějaké písmeno. A ty mu zatím moc nejdou (třeba takové „C“ není schopen napsat, ale „D“ napíše). Teď třeba řeším „dopis pro Ježíška“. Mám mu ho nechat napsat na PC nebo ať to zkouší raději rukou?
Nechci ho v jeho rozletu brzdit, ale ani nevím, jak s tím vlastně naložit. :nevim:

• Píšu druhou správu, aby to bylo přehlednější. Pro Vaše otázky, přesně co a jak bych Vám doporučila kurz Ćeský jazyk - Montessori ČR - dělají to jednou do roka a Kamila Málková vysvětluje přesně to, na co se ptáte. Je to často od dětí, že si najdou svoji vlastní téma a u Vás je to psaní a fascinace písmenky. Je dobré následovat to, co chlapec objevuje a pomáhat mu. Nevím jakou gramatitu mu chcete vysvětlovat, ale nejspíš je dobré mu pomoci spojovat písmenka do slov (to není pochopitelně není gramatika). Rozumím dobře, že píše na počítači, to je moc dobře. Možná, až bude čas existují programy v agličitině, které pomalu ukazují dětem jak psát na počítači - možná je má také Reader Rabitt. Ukazuje jim králík. Jinak než se dostanete na ten kurz, pak je dobré koupit si Montessori písmenka (tiskací, psací a nechat ho s nimi hrát). Dobré jsou hry, kdy se k písmenku přiřazují obrázky. Ať se Vám daří.....
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Šíp se pustil do Krause: Řeknu vám, proč k němu nikdy nepůjdu já ani Gott

Osobně se prakticky nikdy nepotkali. Když se tak náhodou stalo, dělal prý Jan... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >