Věcné břemeno pro partnera

26.7.20 09:56

Vecné břemeno pro partnera

Ahoj, doufám že mi tady někdo poradí, je to spíš právní otázka. S partnerem jsme se rozhodli koupit nemovitost pro společné bydlení, budeme si brát hypotéku, ta bude ale pouze na moje jméno, protože přítel je starší a má menší příjem, počítám ale samozřejmě s jeho finanční pomocí, společně máme něco našetřeno. Jde o to že přítel má strach, že se třeba v budoucnu rozejdeme a on zůstane bez finančních prostředků i bez střechy nad hlavou. Něco podobného se totiž stalo jeho kamarádovi. Je možné tohle nějak právně ošetřit, například věcným břemenem? Je to vůbec možné když na nemovitost budu platit hypotéku? Napadá vás něco jak tohle ošetřit aby přítel měl klid?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5182
26.7.20 09:58

Tak mu dej aspoň 1/3 nemovitosti. Z věčným břemenem se ti z baráku do smrti nehne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
26.7.20 10:00

S partnerem jsme díky právníkovi mezi sebou uzavřeli dohodu. Barák je psaný na něj, hypotéka na něj, ale pomáhám mu to vše splatit co nejdříve. Takze to máme prostě na papíře. Když se něco stane, barák je jeho, ale já nebudu bez koruny. Rozhodně být vámi nechám si to sepsat od právníka. Dost poradí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18795
26.7.20 10:01

A ty nemáš strach, že vám to přestane fungovat a ty už ho z baráku nikdy nedostaneš? Měla jsem za to, že od těchto právních sebevražd lidi už spíš upouští. Našla bych jiné řešení než věčné břemeno

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1982
26.7.20 10:02

Nechte sepsat nějakou smlouvu u právníka, že v případě rozchodu mu vyplatíš nějakou částku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17490
26.7.20 10:09

Pokzd si chcete brát hypotéku, nepřipadá v úvahu, aby bylo na nemovitosti věcné břemeno. To vám žádná banka nedovolí. Nějak nechápu, co řešíte? Buď to uděláte tak, že ty si vezmeš hypotéku jako hlavní žadatel, on spolužadatel a dům budete mít v podílovém spoluvlastnictví. Výši podílu si můžete určit sami. Nebo bude dům na tebe a sepíšete u notáře smlouvu, kolik mu v případě rozchodu zaplatíš “odstupné”.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44444
26.7.20 10:28
@terien píše:
A ty nemáš strach, že vám to přestane fungovat a ty už ho z baráku nikdy nedostaneš? Měla jsem za to, že od těchto právních sebevražd lidi už spíš upouští. Našla bych jiné řešení než věčné břemeno

Přesně tak. :palec:
Raději případně v budoucnu vyplácet, věcné břemeno bych rozhodně nepodepisovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12125
26.7.20 10:29

@Michapok86 Kdyz se vezmete, muzete dum koupit spolecne a spolecne splacet hypoteku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44444
26.7.20 10:30
@Janli píše:
Pokzd si chcete brát hypotéku, nepřipadá v úvahu, aby bylo na nemovitosti věcné břemeno. To vám žádná banka nedovolí. Nějak nechápu, co řešíte? Buď to uděláte tak, že ty si vezmeš hypotéku jako hlavní žadatel, on spolužadatel a dům budete mít v podílovém spoluvlastnictví. Výši podílu si můžete určit sami. Nebo bude dům na tebe a sepíšete u notáře smlouvu, kolik mu v případě rozchodu zaplatíš “odstupné”.

To je vlastně pravda.
Jenom životní komplikace, s věcným břemenem je nemovitost případně i daleko hůř prodejná, pokud by něco neklaplo. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.7.20 10:32

@Janli, díky, to zní rozumně, v případě že on bude tím spolužadatelem, není on tou posuzovanou osobou? Po konzultaci s bankou totiž partner není vhodným kandidátem na hypotéku kvůli „vyššímu věku“, navíc má nižší příjem a momentálně smlouvu na dobu určitou, můžu si i přesto zažádat já a jemu dát nějaký podíl na nemovitosti? V případě odstupného se bojím, že bych ho neměla z čeho zaplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44444
26.7.20 10:34
@cecetka píše:
@Michapok86 Kdyz se vezmete, muzete dum koupit spolecne a spolecne splacet hypoteku.

A pak, kdyby to neklaplo, bude mít (ex)manžel nárok na polovinu všeho. :roll:
Ty jo, já jsem po svých zkušenostech na to uzavírání manželství zatraceně opatrná, a jaký jsem bývala tradicionalista. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17490
26.7.20 10:44
@Michapok86 píše:
@Janli, díky, to zní rozumně, v případě že on bude tím spolužadatelem, není on tou posuzovanou osobou? Po konzultaci s bankou totiž partner není vhodným kandidátem na hypotéku kvůli „vyššímu věku“, navíc má nižší příjem a momentálně smlouvu na dobu určitou, můžu si i přesto zažádat já a jemu dát nějaký podíl na nemovitosti? V případě odstupného se bojím, že bych ho neměla z čeho zaplatit.

Záleží kolik mu je a na jak dlouho hypotéku chcete. To už musíte projednat s bankou. Nicméně podíl na nemovitosti mu můžeš dat i když nebude v hypotéce figurovat. Pouze pak požádáte banku o souhlas. Tady je ale problém, protože nejste příbuzní a museli byste zaplatit darovací daň, takže by bylo nejlevnější, aby on byl i jako jeden z kupců. Jinak počítej s tím, že i v případ, že se rozejdete a on bude mít podíl na domě, budeš ho muset vyplatit, pokud tedy tam s ním nebudeš chtít žít jako kamarádka. Mám takový pocit, že tvoje představa je, že on ti bude přispívat na placení hypotéky, ale v případě rozchodu se sbalí, odejde a spokojí se s tím, že vlastní část domu a dál po tobě nebude nic chtít. Jenže s tím moc nepočítej. Pokud nemáš na to, aby jsi ten dům zaplatila sama, tak se musíš smířit s tím, že tam buď budete bydlet oba až do smrti nebo ho budešmuset nějakým způsobem vyplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.7.20 11:05

OK, zkusím tedy ještě konzultovat s bankou, partnerovi je 48, já jsem o 10 let mladší, i tak je to asi moje poslední šance pořídit si něco vlastního. Nemám v úmyslu se rozcházet, jsme spolu dlouho a máme dvě děti, ale nikdy nevíte co se stane, jinak ty obavy jsou spíš na jeho straně. Kdybychom se vzali měl by nárok na polovinu automaticky, i kdyby nebyl kupcem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17490
26.7.20 11:19

Pokud byste se vzali před nabytím nemovitosti, tak by byla součástí sjm. Pokud po nabytí, tak bude mít nárok na polovinu zaplacených splátek. Jinak 48 není extra věk, aby si hypo nemohl vzít. Najděte si schopnýho finančního poradce a ten vám nejen vyřídí hypotéku, ale i poradí s právním ošetřením vlastnictví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6252
26.7.20 11:24

Zakladatelka píše, že je starší a méně vydělává, nepíše, jak moc ;) :kytka: Ale může tím ovlivnit její šanci či možnosti pokud se týče hypotéky - výše, délka splatnosti.
Edit: už vidím píše, 48 let.
U nás bylo podobně, hypotéka byla z toho důvodu tenkrát také na mě.

@Janli

@Janli píše:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama