Věčně suchá oční víčka u muže

2
11.6.20 15:30

Věčně suchá oční víčka u muže

Zarudlá, červená (mnohdy i napuchlá), slzavá, světloplachá víčka, trápí mě již přes 8 let, u oční jsem s tím byl Xkrát, vždy mi napsala kortikoidy, ano pomůžou, na chvíli, ale nechci si je dávat, je v tom samé zlo. Paní kožní říkala, že se s takovým případem ještě nikdy nesetkala, také napsala kortikoidy, druhá mi doporučila mast z letáčku, který měla na stole. Obvodní lékař si už se mnou neví rady, taky to nechápe. Nedávno preventivní prohlídka, všechno v pořádku. Antihistaminika mi nikdy žádné nepomohla. Víčka musím mít VŽDY něčím natřená, nyní používám velmi dlouhodobě obyčejnou vazelínu, asi mi nejvíce sedí, ale rád bych své víčka a oční okolí zachránil, musím mazat i 20× denně (nepřeháním), hodněkrát v noci, je to k nevydržení, jak to někdy pne. Chci zachránit svá víčka a normálně fungovat, je to šíleně omezující, hlavně pracovně. Člověk se bojí někam jít, aby se mi to jen tak nezhoršilo. Jsem muž, 26 let.

Vyzkoušeno: Ellidel, Protopic, Fungicidin, Bílá toaletní vazelína, Zinková mast, Bambucké máslo, Měsíčková mast, Oční krém od Mary Kay, Sudocrem, Čtyřkvětová mast s bezem, Infadolan, Calcium mast, Borová mast, Psilo-balsam, Lipobase Repair, Expicial u Lipolotio, Protopan Local Cream, Framykoin, Balzám atopikderm, Tekutý pudr, Ophthalmo-Azulen, Ophthalmo-Septonex, bambucké máslo, delší dobu i lanolín, dál si nevzpomenu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

47
11.6.20 16:39

Podle popisu Vašich obtíží bych to tipovala na atopický ekzém (u něj bývají nejčastěji suchá místa na loktech či kolenou, nedávno jsem zde četla i diskuzi týkající se suché kůže na očních víčkách) či nějakou jinou formu alergie.

Zkuste „vypátrat“ potraviny, které Vám mohou dělat potíže (např. mléko, řepný a třtinový cukr, přeničná mouka, kvasnice, alkohol nebo konzervované, sterilované, fermentované, uzené či jinak zpracovávané potraviny) a ty ze svého jídelníčku na čas vyřadit (vždy se zaměřte pouze na jednu potravinu (či skupinu), abyste věděl, která potravina je tou podezřelou). Pokud pocítíte změnu k lepšímu, jste na správné cestě ke zlepšení :mavam:

Co se kosmetiky týče, neměla by se na atopický ekzém používat vazelína a výrobky z ní (vazelína je totiž vyrobena z ropy a pokožce tak znesnadňuje dýchání). Mně se na suchou pokožku nejvíce osvědčuje panenský olivový olej lisovaný za studena.

P. S.: Když osobně popustím uzdu svému stravování, dost rychle mi to dá pocítit suchá kůže na loktech. Na tu pak jako první pomoc používám zelený jíl - z prášku a vody si udělám trochu kašičky, kterou nanesu na odličovací tampon a tento obklad na noc přilepím na bolavé lokty :) Zkusila bych tedy namazat víčka jílovou kašičkou, „dát si dvacet“ a pak zaschlý jíl jednoduše smýt vodou.

P. P. S.: Více informací můžete pro začátek najít na blogu Histaminové Kašulky :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
13.6.20 15:27

Děkuji za odpověď. :hug:
Histaminovou intolerancí trpím, tu mám potvrzenou. Vypozorovat tu stravu jsem zkoušel, i když asi ne úplně na 100%, jelikož je k zbláznění. Vím, že alkohol to zhoršuje, jelikož ten celkově vysušuje pokožku, takže ty moje víčka trpí ještě víc. Ten panenský olej, myslíte, že by se hodil i na víčka? Aby se třeba nedostal nechtě do oka. :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
247
13.6.20 21:38

Vlastní zkušenost nemám.

Chápu, že tě to trápí a otravuje. Nikdo se nechce zbytečně mazat kortikoidní mastí. Myslím si, že to s tím strachem z těchto mastí přeháníš. Lidská dlaň bez prstů je přibližně 1% povrchu lidského těla. Dvě oční víčka a okolí jsou cca 1/3 dlaně, takže kortikoidní mastí mažeš zhruba jen 0,3 % povrchu svého těla. Doporučila bych ti mazat víčka kortikoidní mastí do úplného zhojení a pak tak 1× až 2× týdně přimáznout, aby se ti to zase nerozlezlo a nezhoršilo. Nemusí to být zahojené absolutně dokonale, ale tak nějak solidně, aby tě to neobtěžovalo.

Jestli ti slzí očí tak můžeš trpět na suché oko a budeš potřebovat oční kapky „umělé slzy“. Je to paradox oči slzí, protože jsou suché a dodáním umělých slz přestanou slzet.

Myslím, že máš nějaký druh alergie, a proto bych ti doporučila objednat se k lékaři na alergologii a nechat si udělat testy.

Taky mě napadlo, jestli nosíš brýle, že by to mohla být alergie na materiál brýlí. Nebo naopak brýle nenosíš, ale trošku hůř vidíš, proto máš oči unavené, mneš je a tím si ten ekzém zhoršuješ.

Můžeš zkusit pít čaj z bylin nebo užívat tinkturu z bylin, kterou koupíš ve zdravé výživě. Např. 3 týdny ledvinová směs, pak týden pauza. Další tři týdny jaterní směs, pak týden pauza. A další 3 týdny zase ledvinová směs, pak týden pauza. Když by to nepomohlo, tak ti to alespoň neuškodí.

Taky bych se z jídelníčku snažila vyřadit všechny průmyslově upravené potraviny (uzeniny, sladkosti, limonády, energy drinky, polotovary, fast food,..). Můžeš mít i potravinovou alergii, tak zkus něco dlouhodobě (alespoň 3 měsíce) vynechat a uvidíš jestli to bude mít vliv.

Podle mě suchá kůže potřebuje vodu, nepotřebuje tuk. Proto bys měl zkusit spíš hydratační krém. Vazelína a jiné masti žádnou vodu neobsahují, a proto to furt celý den mažeš bez výsledku. Mazat to i v noci je strašně otravné a navíc se ani pořádně nevyspíš. Nevyspání zhoršuje imunitu, vyplavují se stresové hormony - prostě negativní začarovaný kruh.

Já mám dobrou zkušenost s dvěma krémy z lékárny. URIAGE Xémose Crème relipidante anti-irritations.

https://www.drmax.cz/…reme-t-200ml?…

SWISS Panthenol premium tělové mléko s 10% D-panthenolu

https://www.drmax.cz/…eko-200-50ml?…

Oba jsem mazala na obličej včetně víček.

Myslím, že sklon k vyrážce se nedá úplně vyléčit. Budeš se s tím muset naučit žít. Najít pro sebe neobtěžující kompromis pro péči. Občas kortikoidní mast a k tomu 3× - 5× denně (nikoliv v noci) přimazat kosmetikou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47
16.6.20 14:27

@Qurez Vím, že jídelníček při atopickém ekzému je hooodně omezený (sama tak „bojuju“ dva roky). Jenže u mě jeho porušení vede k silným bolestem (až křečím) břicha a celkové únavě. A to je sa.kra motivace, abych si ten jídelníček hlídala :roll:

Naštěstí je už krásně slunečno a dá se opalovat (pozor však na plochy kůže s projeveným ekzémem - ty se zásadně opalovat nesmí). Takto získaný vitamín D pomáhá tuto nemoc snášet lépe (proto bývá nejhorším obdobím zima). A když přece jen poruším jídelníček, hodně mi pomáhá chlorella a zelený ječmen (tyto zelené potraviny mají však nejsilnější účinek v bio kvalitě a za tu se holt dost platí :nevim:).

Co se týče kortikoidních mastí, tak je Vaše intuice správná - kortikoidy pomáhají při akutních stavech, ale nelze je používat dlouhodobě (nadbytečný histamin, který potřebujete dostat z těla, se namísto odbourání v játrech mění ve čpavek, který je pak tělu ještě nebezpečnější…).

Na závěr Vám mohu ještě poradit, že atopický ekzém má své kořeny v psychice. Ať už jste v minulosti udělal nějakou chybu, za kterou jste se chtěl ztrestat (tak jako já), nebo se neustále vracíte ke svým špatným vzorcům jednání a chování, je důležité na tomhle všem neustále pracovat a hledat jiné cesty a řešení svých potíží. A především: naučte se mít rád takový, jaký jste, i se svými chybami - to jsou totiž první krůčky k celkovému uzdravení :mavam:

P. S.: Můžete zkusit si mazat víčka olivovým olejem ve slabé vrstvě tak, aby Vám nic to očí nenateklo. Já si slabou vrstvou oleje mažu pokožku celého těla, ale na bolavá místa (lokty) je to málo, takže tam používám navíc zelený jíl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama