Výpočet odstupného po OČR

115
13.4.20 18:31

Vypocet odstupneho po ocr

Ahojte. Byla jsem nemocna a jelikoz jsem na materske manzel na me mel ocr. Pote nastoupil na ocr se starsim synem kvuli uzavreni skol. Ted dostal vypoved pro nadbytecnost, tudiz ma narok na odstupne. Moje otazka zni.. z ceho se mu bude odstupne pocitat kdyz je na ocr?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
377
13.4.20 18:35

Nejspíš z průměrného výdělku za 1.čtvrtletí 2020. K ošetřovnému, nemocenské a jiným překážkám v práci se nepřihlíží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9769
13.4.20 18:45

Z jeho vydelku. Ocr se do toho nepocita.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
13.4.20 20:33

Takze z prumeru jakoby byl v praci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.20 07:32

Také tomu nerozumím a prosím o radu.

Pokud bych za půlku března a celý duben, květen a červen byla jako samoživitelka na očr a tento měsíc dostala výpověď pro nadbytečnost, tudíž mi pracovní poměr skončil k poslednímu červnu, tak se odstupné počítá za poslední čtvrtletí, při kterém bych nic neodpracovala, tím pádem neměla žádné odstupné?

Děkuji za pochopení anonymu a odpověď. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
377
16.4.20 08:34

Při výpovědi pro nadbytečnost nárok na odstupné je, ve výši 1-3 prům. výdělků dle délky pracovního poměru.
Pokud zaměstnanec v rozhodném období (v tom předchozím čtvrtletí) neodpracoval alespoň 21 dní, tak se při výpočtu použije pravděpodobný výdělek, který zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, který zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, kterého by zřejmě dosáh

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9490
16.4.20 09:42
@Anonymní píše:
Také tomu nerozumím a prosím o radu.

Pokud bych za půlku března a celý duben, květen a červen byla jako samoživitelka na očr a tento měsíc dostala výpověď pro nadbytečnost, tudíž mi pracovní poměr skončil k poslednímu červnu, tak se odstupné počítá za poslední čtvrtletí, při kterém bych nic neodpracovala, tím pádem neměla žádné odstupné?

Děkuji za pochopení anonymu a odpověď. :kytka:

Pokud je dítě mladší 10 let, tak jsi během čerpání ošetřovného z důvodu zavření školy v ochranné době před výpovědí. U staršího nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9490
16.4.20 09:58

Podle tohoto výkladu by byla ochrana i u staršího dítěte, ale je to jen článek
https://www.arws.cz/…-i-osvc-2020

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
141
23.4.20 12:09

Asi jsem tatar, ale moc to nechápu. :zed:

Výpověď pro nadbytečnost mi zaměstnavatel dal v průběhu dubna. Platí od 1.5 a 30.6 mi končí pracovní smlouva.

V průběhu každého měsíce (březen, duben, květen a červen) odpracuji v průměru 6 dní, zbytek jsem byla nebo budu na OČR. Mám tedy pochopitelně o dost nižší hrubou mzdu, takže odstupné bude tím pádem také o dost nižší? Nebo se vydělí hrubá mzda odpracovanými dny?

Děkuji za odpověď, nevyznám se v tom a z článků to nechápu. :roll: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
377
23.4.20 19:52

Jdou 2 možnosti
a) od 1.4.do 30.6. odpracujete 21 a více směn: propočte se hodinový průměr a přepočte zpátky na měsíční- jako byste pracoval celý měsíc
b) neodpracujeje 21 směn: bere se pravděpodobný výdělek. K němu zde: https://www.esondy.cz/…vydelek/7743
Pokud by se vám výše pak nezdála, můžete dát podnět ke kontrole na inspektorát práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
141
29.4.20 23:27

@Celeana moc děkuji, konečně jsem to pochopila. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu