Vysoké CRP, prý angína, je nutné brát ATB?

Anonymní
27.5.16 16:04

Vysoké CRP bez atb?

Prosím o zachování anonymity, jedná se o zdravotní potíže.
Dotaz je následující: jak moc je riskantní při CRP 75 nenasadit atb?
Mám PRÝ angínu, v současném mizerném stavu jsem vlastní blbostí, byli jsme na dovolené a nešlo to vyležet (což pochopitelně při nefungujících prarodičích není stoprocentní ani teď, ale fakt se snažím), mám to od soboty, vrátili jsme se ve středu, od té doby ležím a cítím se mnohem lépe. Včera jsem byla u dr pro neschopenku, dívala se mi do krku, kde konstatovala, že to na angínu nevypadá 8o nicméně napíše mi atb 8o já že jsem jedny širokospektré dobrala před týdnem z ORL (předtím jsem je neměla 9 let a teď tohle…), tak jsem měla dnes dojít na krev na crp a to 75. Když to viděla, tak hned jak je to jasné, že ten krk byl už včera škaredý 8o že mi musí napsat atb, ale vzhledem k tomu, že jsem teď jedny dobrala, tak mi může nepsat jedině penicilin a ten prý stejně nemusí zabrat.
Jsem přesvědčená, že jsem vedle své blbosti v tomhle stavu i následkem těch předchozích atb (což mi potvrdila i dr), která možná nebyla nutná (ve výtěru se nic nenašlo a i zpětně mi to přišlo jako větší nachlazení nebo viroza, ani v krku mě nebolelo, žádné anginové příznaky), tehdy se crp nedělalo.
Takže… je to velký risk s takovým crp atb vůbec nebrat a třeba počkat, jestli mi bude postupně lépe třeba přes víkend? A pak dojít jako samoplátce na crp? Jestli bude klesat? Po jaké době to má smysl? Nebo když mi bude dobře tak prostě jen ležet? Objektivně je mi za ty poslední dva dny mnohem líp, naposledy jsem měla vyloženě horečkový stav ve středu, včera večer možná taky nějaká teplota, ale nebylo to jak předtím vyloženě „horečka a umírám“, jsem teď kromě doznívající rýmy jen hodně unavená. A když mi dr řekla, že to taky nemusí vůbec zabrat… tak aby mě to jen dál neoslabilo.
Bolest v krku byla opravdu veliká první tři dny, pak se to zlepšovalo a dnes mě tam nebolí už vůbec. Cítím teda naběhlé uzliny, ale ty mi doktorka nezkoumala.
Děkuji za zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5215
27.5.16 16:19

Nevím nevím ale 75 není malo. Osobní zkušenost mám crp 300 jednotek ant v kapaccr začaly zabírat a mne se ulevilo nic mi nebylo ani horečky prostě nic ale stejně bylo dle krve crp 250 jednotek, tzn rozhodne bych ze zkušenosti nekoukala na to jak mi v reálu je a ant si radši nasadit nechala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
27.5.16 16:35

Nevím, jestli bych to brala, ale jako prví mě napadlo, že ještě před 10-15 lety se crp myslím vůbec neděalo, takže tehdy bys atb nedostala. a 75 je dost, ale ne extrém, já měla při angíně asi 150

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4987
27.5.16 16:37

Co to plantá, že penicilin nemusí zabrat. Na bakteriální angíny je acidostabilní fenoxymethylpenicilin (Ospen™, PenBene™) lékem první volby, pokud tedy dotyčný není na penicilinová ATB alergický.

Při CRP 75 mg/L je nenasazení ATB poměrně riskantní…

Jaká to byla ATB z ORL? Udělala stěr (přepokládejme, že by použitá ATB vyselektovala uričté bakterie, které se nyní přemnožily).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.16 16:42

@Doctus Název nevím, něco na M a byla širokospektrální. Stěr se tehdy ukázal jako negativní. Já se teď cítím tak, že subjektivně jsem k dr vůbec neměla potřebu chodit. Šla jsem tam jen pro neschopenku, potřebuju to fakt vyležet.

• Nahlásit
  • Citovat
4853
27.5.16 17:06

Zrovna Penicilin bych na anginózní stav vzala. Je to právě na tyhle bakterie účinné. Pokud si je nevezmeš, tak riziko je v tom, že se ti to buď zase zhorší a prodloužíš si nemoc, nebo se z toho dostaneš a ono se ti za chvilku vrátí. Tak je otázka, co je pro tebe přijatelnější. Já se zrovna te´d léčím ze zánětu mandlí. Před pár týdny jsem měla taky bolesti v krku, kašel, horečku, vypadalo to jako nepříjemná viróza, ale vyležela jsem to. No šup, teď mě týden strašně bolelo v krku, jinak žádné příznaky. No nakonec mě to donutilo k doktorce a po prvním dnu atb je to pryč. Takže jsem si tam pravděpodobně pěstovala celou dobu nějaké bakterie, které se při nějakém oslabení hned projevily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.16 17:20

@Elenloth Jde právě o to, JESTLI to vůbec angína je. Protože včera dle dr to podle krku na angínu nevypadá, že je prý celkem dobrý, dnes výsledek crp a hned „no to je jasné, včera byl ten krk škaredý“ :zed: Já s angínami nemám zkušenost, tak třeba nevím, jestli je při ní rýma? Protože jinak to má příznaky jako nachlazení u mě - bolest krku vystřídaná rýmou. Akorát teda tentokrát silnější a delší.

• Nahlásit
  • Citovat
1725
27.5.16 19:05

Tak typická angína je spojena s horečkou a bez antibiotik neustoupi. Jenomže, že CRP je důsledek předchozí infekce a bylo mnohem vyšší, to bohužel můžeme jen hádat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4853
27.5.16 19:11
@Anonymní píše:
@Elenloth Jde právě o to, JESTLI to vůbec angína je. Protože včera dle dr to podle krku na angínu nevypadá, že je prý celkem dobrý, dnes výsledek crp a hned „no to je jasné, včera byl ten krk škaredý“ :zed: Já s angínami nemám zkušenost, tak třeba nevím, jestli je při ní rýma? Protože jinak to má příznaky jako nachlazení u mě - bolest krku vystřídaná rýmou. Akorát teda tentokrát silnější a delší.
Řešila bych to, jestli si můžu dovolit déle nebo opakovaně marodit, nebo to chci prostě pořádně zaléčit. Dvoje antibiotika po sobě tě hned nezničí, pokud na ně nemáš individuální špatné reakce. V případě, že se pro ně rozhodneš, dej si prebiotika, probiotika a bude to OK. Já bych si je po svých současných zkušenostech vzala, ale samozřejmě jsem tím ovlivněná. Je škoda těch prnvích atb, asi byly zbytečné, ale s tím už nic nenaděláš. :nevim:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.16 19:16

@lupilka.cz Ale pokud bych šla v pondělí jako samoplátce na crp a to bylo třeba 50, tak to potvrzuje tuto teorii?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.5.16 19:18

@Elenloth A když mi teď dr řekla, že je ten dnešní stav důsledkem oslabení právě po těch atb? Ještě dodám, že jsem si před nimi dělala domácí crp test, který vyšel jako vysoký (což je orientačně 30 a víc, přesněji to neumí).

• Nahlásit
  • Citovat
4853
27.5.16 22:04
@Anonymní píše:
@Elenloth A když mi teď dr řekla, že je ten dnešní stav důsledkem oslabení právě po těch atb? Ještě dodám, že jsem si před nimi dělala domácí crp test, který vyšel jako vysoký (což je orientačně 30 a víc, přesněji to neumí).

CRP 30 je prd, když nemáš další škálu. Oslabení neoslabení, pokud tam nějakou bakterii máš, tak to prostě potřebuje zničit. Spíš než oslabení bych to tipla že sis vykultivovala po těch předchozích atb nějakou odolnější breberku, která tě teď trápí. Ale nejsem doktor. Jako, pokud ty atb nechceš, tak nejhorší co se může stát je, že se ti to zhorší natolik, že tě to donutí si je později vzít. Proto jsem psala, že se musíš rozhodnout podle toho, v jaké si situaci, jestli by tě potenciální další nemoc nějak ohrozila v práci, nebo tak něco.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.5.16 07:53

@Elenloth Tak stejně mám neschopenku a kontrolu za deset dní, takže o moc déle by se to asi neprotáhlo. Myslela jsem, že vyčkám tak dva dny, pokud se to zhorší, nasadím, pokud se to bude lepšit, tak ne. Plus bych si v týdnu zašla na CRP. Akorát nevím, jak má klesat :think: S tím riskováním jsem to myslela spíš tak, jestli nehrozí, že nemoc jakoby odezní a já pak dostanu třeba ten infarkt, protože to sedlo na srdce.

• Nahlásit
  • Citovat
5215
28.5.16 09:31
@Anonymní píše:
@Elenloth Tak stejně mám neschopenku a kontrolu za deset dní, takže o moc déle by se to asi neprotáhlo. Myslela jsem, že vyčkám tak dva dny, pokud se to zhorší, nasadím, pokud se to bude lepšit, tak ne. Plus bych si v týdnu zašla na CRP. Akorát nevím, jak má klesat :think: S tím riskováním jsem to myslela spíš tak, jestli nehrozí, že nemoc jakoby odezní a já pak dostanu třeba ten infarkt, protože to sedlo na srdce.

Vždyck je i možnost ze jakoby odezní ale vrátí se o to horší, bakterie kterou mas zesílí a budeš mít pak možná potíže ze ani ant nezaberou:/ nevím dle mne jsou ant menší zlo, u mne byl stav hodně zlej mela jsem je 28 dni ant ( 4 druhy) imunita to samozřejmě odskakala ale to je pro mne menší zlo než čekat co by se vyvinulo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.5.16 10:00

@lecka Jenže já to beru i z té druhé strany, že toto je právě u mě stav PO a možná i v důsledku podání těch předchozích atb.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama