Vzteklé 5leté dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
xmamka
Stálice 61 příspěvků 08.10.14 22:12
vzteklé 5-tileté dítě

Dobrý den,
potřebuju poradit, jak reagovat na synovo chování.
Od narození byl ubrečené, věčně nespokojené dítě. S věkem se to stupnovalo. Stačilo například nalít pití do jiného hrníčku než chtěl a hned se 10 minut rozčiloval. Takové scény jsme zažívali denně.

Nyní chodí do školky, je tam spokojený a chová se normálně. Ale každý den po školce se minimálně jednou stane, že se během pobytu na hřišti kvůli něčemu rozčílí a vztekne. Chce jít třeba jinou cestou než já nebo ho dokáže hodně „naštvat“,když má třeba kamarádka kolo a on ho zrovna nemá. Tak to opravdu brečí třeba 20 minut.
Nevím, jak na tyto scény v jeho věku reagovat. Mám navštívit psychologa? Mám nereagovat? (což dělám) nebo naopak křičet? (což nepomáhá).

Máme ještě mladší dcerku a s ní se taky každý den o něco dohaduje a pere.

Děkuji za rady, jak reagovat. Děti v jeho věku si myslím, že už takové scény nedělají.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
paja88
Kelišová 5207 příspěvků 08.10.14 22:19

@xmamka, hlasime se mezi 5ti lete vzteklouny :mavam:

monrom
Nováček 08.10.14 22:19

Děti v jeho věku scény dělají obvykle, když jsou unavené - to platí u nás. Víc k tomu asi neřeknu. :think:

zuzkasim
Ukecaná baba ;) 2243 příspěvků 08.10.14 22:21

Myslím, že je to prostě u některých dětí normální. Mám také takhle vzteklého syna, bylo období, kdy se vztekal jen kvůli tomu, že jsem mu dala ráno mysli do jiné misky, než na kterou měl on zrovna náladu. Vzhledem k tomu, že to bylo v době, kdy jsem musela já do práce, starší do školy a on do školky, bývala to chuťovka… Kolikrát jsem přemýšlela, co s ním, mám kamarádku psycholožku, ta v podstatě nic neporadila. V jiném prostředí je o dost lepší, ve školce si na jeho chování nikdy nestěžovali a spíš se divili, co jsem jim vyprávěla já, takového ho moc neznali. Teď už je ve škole, je mu sedm, celkově se dost zklidnil a dá se s ním domluvit. Vztekání dělával jako divadelní představení, takže jsem ho odnesla do pokojíčku (nebo odešla do jiné místnosti, pokud byla možnost), nevšímala si ho, atd. Provztekal dost času, vždycky jsem mu pak v klidu říkala, že přece ví, že u nás doma si nikdo nic nevyzteká, že mu utekl večerníček (nebo cokoliv jiného).

mumuhe
Stálice 52 příspěvků 08.10.14 22:37

Jojo je to blbý, ale normální. Včera pětiletej syn ráno 20 minut brečel protože tříletej brácha byl oblečenej dřív než on a dnes brečel ráno ten tříletej…už ani nevím proč…
Tomu malýmu se nesmí šahat na jídlo. Nakrájet maso? neexistuje to by mi ukousl ruku a potom by hodinu řval. Jídlo by samozřejmě nejedl.
Jedou babička zapoměla a šáhla mu do talíře… blbý že to bylo v restauraci, takové divadlo si neumíte představit:-)

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 08.10.14 22:46

Mám podobného 4,5 leťáka, ve školce je hodnej, ale doma občas hrozně vzteklej :? ořve třeba, že není místo u okýnka(ale aspoň si i na místo u uličky sedne, jeho 3 letý brácha si raději sedne na zem, když nemůže k okýnku :zed: tuhle u nás nějaká politická strana či kdo rozdávali balonky a bonbony, starší na pána velice nahlas, že bonbon nechce(až jsem čučela, takhle nahlas v životě s nikým cizím nepromluvil), když jsme byli 50 m, začal k%nourat, že chtěl bonbon, no řekla jsem mu, že má smůlu, sedli jsme do busu, a pohoda, no ale večer doma si na to vzpomněl, a půl hodiny mi tu řval, že chce bonbon, a že tam hned ráno zajdeme, nebo že mu já koupím nový bonbony..no na zabití..už aby tohle období přešlo :pocitac:

mumuhe
Stálice 52 příspěvků 08.10.14 22:52
@slavuska1 píše:
nebo že mu já koupím nový bonbony..no na zabití..už aby tohle období přešlo :pocitac:

tož můj Mates by mi k tomu přidal že jsme ti nejhorší a vůbec ho nemáme rádi. Obvykle ještě vyžaduje aby jsme se odstěhovali.(od ně­ho)

july.l
Kecalka 262 příspěvků 08.10.14 23:17

Tak na tuhle diskuzi jsem narazila náhodou…a ani nevíte jakou jste mi udělali radost, že je to, sice na zabití, ale normální :hug:

critline
Zasloužilá kecalka 851 příspěvků 08.10.14 23:33

Holky dík za diskusi aspon vím že nejsem v tom sama. Mám 5 letou holčičku a dnes teda předvedla záchvat vzteku- šli jsme ze školky a ona tam lítala s kamarádkou. Najednou si všimla že mladší dcerka ji nese deštník. Hned ho chtěla a když jsme řekla ne tak řvala, prosila drápala no hrůza. V duchu jsme měla chut ji dát deštníkem na zadek.Po cca 15 min. klid a řekla že je unavená. Takové vzteky má většinou když je unavená.
Myslím že rozmazlenost to snad nebude jsme docela pečlivý a když se řekne ne tak ne.Ve školce ji hrozně chváli jak je super.Ale doma někdy :evil:

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 08.10.14 23:40
@xmamka píše:
Dobrý den,
potřebuju poradit, jak reagovat na synovo chování.
Od narození byl ubrečené, věčně nespokojené dítě. S věkem se to stupnovalo. Stačilo například nalít pití do jiného hrníčku než chtěl a hned se 10 minut rozčiloval. Takové scény jsme zažívali denně.

Nyní chodí do školky, je tam spokojený a chová se normálně. Ale každý den po školce se minimálně jednou stane, že se během pobytu na hřišti kvůli něčemu rozčílí a vztekne. Chce jít třeba jinou cestou než já nebo ho dokáže hodně „naštvat“,když má třeba kamarádka kolo a on ho zrovna nemá. Tak to opravdu brečí třeba 20 minut.
Nevím, jak na tyto scény v jeho věku reagovat. Mám navštívit psychologa? Mám nereagovat? (což dělám) nebo naopak křičet? (což nepomáhá).

Máme ještě mladší dcerku a s ní se taky každý den o něco dohaduje a pere.

Děkuji za rady, jak reagovat. Děti v jeho věku si myslím, že už takové scény nedělají.

Ahoj,
my zase měli relativně rozumného a bezproblémového chlapečka (období vzdoru kolem 2. roku jsme snad ani nepostřehli - málokdy se vztekal a pod.) - ted si to v 5 letech začíná vynahrazovat. Začal odmlouvat a vztekat se.
Začíná se projevovat jeho individualita, nejspíš i zkouší, jestli mu to a to projde a zkoumá, jestli ta pravidla, která jsme nastavili, stále platí a jestli nebude nějaká možnost je obejít (např. maminka nedovolila, zkusím se zeptat tatínka)..
Je potřeba :

• určitě být důslední a nepolevovat - když řekneme, že už je pozdě a jde se spát, tak ho nenechat koukat na další pohádku jen proto, že udělá scénu
  • nechat ho sice vyvztekat, ale v jeho věku se snažím situaci vysvětlit - „vím, že by ses rád díval, ale už je pozdě a zítra musíš vstávat do školky“
  • snažit se předcházet konfliktům (např. nechtít po dítěti, aby si okamžitě přestalo hrát, že je čas na večeři a ted hned musí to a to.. ) - Předem se snažím vysvětlit pravidla - ano, můžeš se dívat na pohádku, ale jen 1 a po ní půjdeš spinkat..

Upřímně, někdy to pomáhá, někdy ne.. někdy pomůže situaci odlehčit nebo si z ní udělat trochu legraci (dobrá nálada je nakažlivá stejně jako ta špatná a pokud na dítě začneš křičet, většinou problém nevyřešíš - když se naopak zač
neš usmívat zkusíč odvézt pozornost jinam, může to pomoci (u nás to někdy zabírá..

Dcerka má záchvaty už od necelých 2 let, ale takové, že když nebylo po jejím, tak se lehla klidně na silnici (a rovnou do louže nebo bláta) a kopala nožičkama a řvala na celou ulici.. pokud to čas (a mé dušenvní síly) dovolovaly a neohrožovalo jí to na životě (silnice), nebo zdraví (louže na podzim), nechala jsem jí vyvztekat - většinou to přešlo

Ale upřímně, nejsem superčlověk a supermatka, mám své limity a i když vím, že to není k ničemu, tak na ně oba občas zakřičím, a výjimečně lupnu i na zadek

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 08.10.14 23:57

Ted jsem našla hezký článek..

http://ona.idnes.cz/…v-/deti.aspx?…

xmamka
Stálice 61 příspěvků 09.10.14 08:07

Tak jsem ráda, že se Vás tolik ozvalo a máte doma podobné dítě. Opravdu se mi ulevilo. Akorát nevím, kde tyto podobné děti jsou, když jsme venku my, protože okolo nás jsou vždycky poslušné a hodné děti a já se za to naše „stydím“.

a já se rozhodně držím zásad, co psala janullka123 - předcházím vztekacím scénám (např. vím, že nesmím pustit první výtah) a dopředu říkám, za jakou chvíli jdeme ven nebo domů…
no ale vždycky se něco najde, co je špatně. Třeba i počasí (maaaamiii zhasni to slunko, svítí mi do očí!!! ). Chce to pevné nervy. Naštěstí jdeme do školy až za 2 roky, tak jsem trochu klidnější. uf.

HeyJude
Ukecaná baba ;) 1470 příspěvků 09.10.14 08:24

Ahoj, ja říkám, ze moje dcera uz se narodila nas..ná!
Učila jsem ji znakování, abysme se lip dorozumely a kdyz začala mluvit pochopila jsem, ze ani řeč nepředejde jejímu vztekani a naštvaní. V PPP mi jen řekli, ze je zdravá (neni autista).
Ulevilo se mi ve chvíli, kdy mi došlo, ze mam doma cholerika. Pokud ji v dospělosti nezklidní třeba joga, tak proste u ni doma budou občas lítat talíře:)
Ve školce mi pani učitelka rikala, ze nevim, jaky mam (svatý) dite. A to, ze me třeba i vzteky bouchla, to by mi pani učitelka asi ani neuvěřila.
Samozřejmě hranice ma nastaveny, kdyz je unavená nebo hladová je vybusnejsi, ale záchvaty vzteku různého stupně ma i ted v sedmi a pul letech.
Pracujeme na tom, aby si vztek nevybíjela na lidech, ale aby upustila páru jinak. Sama rika, ze když vztek zadrží, je ji do pláče. Zkoušely jsme Bachovky, homeo apod. Řekla bych, ze lepší je to hl. věkem a tim, jak vědomě pracujeme na tom, aby ten vztek ventilovala jinak. Taky pomáhá fyzická aktivita, proste ji zaměstnat.
Je to náročné, ale da se to;) jak říkám, lepší nez kdyby doma byla hodna a zuřila ve škole:))
Přeji pevne nervy vsem :mavam:

xsaleen
Echt Kelišová 9250 příspěvků 09.10.14 08:56

Synovi je teprv 3,5 ale taky to dělá..

xmamka
Stálice 61 příspěvků 09.10.14 11:04

No já právě to vztekání chápu u mladších dětí. Myslela jsem, že kolem toho pátého roku by to mělo ustoupit. Prostě nevím, kdy ho co naštve a nejhorší je, že dcerka je taky taková, i když v mírnější formě. Uf uf..ale je to o nervy, když je naštve maličkost, třeba pití v jiném hrníčku..fakt nepochopitelný dů­vod.

Jednou jsem hrála pexeso s 4letou holčičkou a ta mi normálně zatleskala, když jsem našla dvě stejné! Koukala jsem jako blázen. Synovi už vadí i když najdu jednu dvojci stejnou a on jich má třeba 5 :,( Je to k zbláznení..

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Zadaná Anna Polívková přistižena s jiným! Herečka u něj strávila noc

Herečka Anna Polívková (40) přišla na České Lvi za dámu, ale odcházela skoro... číst dále >

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >