Reklama

Zaměstnavatel nechce proplatit nemocenskou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.16 15:15
zaměstnavatel nechce proplatit nemocenskou

Ahoj, prosím o radu, mám smlouvu do 17.12.2016 na dobu určitou, dneska jsem byl u doktora a mám neschopenku, zaměstnavatel mi nechce neschopenku proplatit, nadal mi sprostě, že nic platit nebude, jaké mám práva? myslím, že 14 dní platí zaměstnavatel a pak sociálka? děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

mall1976
Kecalka 346 příspěvků 15.12.16 15:20
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím o radu, mám smlouvu do 17.12.2016 na dobu určitou, dneska jsem byl u doktora a mám neschopenku, zaměstnavatel mi nechce neschopenku proplatit, nadal mi sprostě, že nic platit nebude, jaké mám práva? myslím, že 14 dní platí zaměstnavatel a pak sociálka? děkuji

Zaměstnavatel platí náhradu mzdy. Na tu máte nárok, pokud máte nárok na mzdu. Což u vás znamená do 17.12.. první tři pracovní dny se neplatí, t. j.15,16,. Takže zaměstnavatel má pravdu, nebude platit nic.
Pokud neschopnost bude trvat, tak od 15 dne bude platit sociálka.

Uživatel je onlineterinka4444
Hvězda diskuse 66533 příspěvků 15.12.16 15:27

No ale on ti nic neplatí, co by ti měl platit, když za dva dny u něj končíš?

mazlík.čtyřnohý
Kelišová 5752 příspěvků 15.12.16 15:32

Však to máš 3 pracovní dny, čili za ty se nic neplatí, takže má zaměstnavatel pravdu.

chipsa
Extra třída :D 13140 příspěvků 15.12.16 15:32
@terinka4444 píše:
No ale on ti nic neplatí, co by ti měl platit, když za dva dny u něj končíš?

A není tam ochranná lhůta? Ty tři dny to je jasné. Ale potom? Dřív byla myslím ochranná lhůta 8 dnů po skončení pracovního poměru, ale kecala bych :think:

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 15.12.16 15:33
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím o radu, mám smlouvu do 17.12.2016 na dobu určitou, dneska jsem byl u doktora a mám neschopenku, zaměstnavatel mi nechce neschopenku proplatit, nadal mi sprostě, že nic platit nebude, jaké mám práva? myslím, že 14 dní platí zaměstnavatel a pak sociálka? děkuji
:
A s čím marodíš? záda? :mrgreen: :cert:

No nic. Zaměstnavatel nic platit nebude, bude ti to platit sociálka.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.16 15:34

@terinka4444 a kdo platí tedy tu neschopenku těch prvních 14 dní? vím, že dva dny se neplatí, ale pak co?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.16 15:35

@mall1976 a do toho 15 dne platí neschopenku kdo tedy? díky

chipsa
Extra třída :D 13140 příspěvků 15.12.16 15:38

Zavolej si na sociálku. Jestli je tam ochranná lhůta, nebo budeš 14 dnů doma zadarmo :think:

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 15.12.16 15:42
@Anonymní píše:
@mall1976 a do toho 15 dne platí neschopenku kdo tedy? díky

Sociálka. Tedy „my všichni“. Koukám, že plánuješ delší nemoc…

sagina
Echt Kelišová 7506 příspěvků 15.12.16 15:46
@Anonymní píše:
@mall1976 a do toho 15 dne platí neschopenku kdo tedy? díky

nikdo. zaměstnavatel první dva týdny platí náhradu mzdy, ze které ale nedostaneš nic, protože doba zaměstnání ti spadne do doby prvních třech neplacených dní, a potom už nebudeš zaměstnaná, takže náhrada nenáleží. od patnáctého dne pak platí nemocenskou sociálka. to mezitím ti nezaplatí nikdo, a protože máš vystavenou neschopenku, nemůžeš se v té době ani jít zaregistrovat na pracák, protože nejsi ve stavu, kdy bys byla schopna si shánět práci, tam tě zaregistrují až po ukončení neschopenky. (alespoň dřív to tak bývalo, nedám ruku do ohně za to, že se to nezměnilo, i když žádnou změnu jsem v tomto nepostřehla)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.16 15:59

@sagina ale je tam nějaká ochranná lhůta ne? tak musí mi zaměstnavatel platit těch 14 dní co budu mít neschopenku ne?

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 15.12.16 16:11
@Anonymní píše:
@sagina ale je tam nějaká ochranná lhůta ne? tak musí mi zaměstnavatel platit těch 14 dní co budu mít neschopenku ne?

Ne, nemusí, vždyť tam nepracuješ. :nevim:
I podvádět se musí s trochou fištrónu. Odejít poslední den na neschopenku je nepraktické, chtělo to 14 dní před koncem smlouvy, to by ti to pak hezky navázalo.

Lekninka91
Extra třída :D 10211 příspěvků 15.12.16 16:12

Dobrý den, pracovala jsem do konce tohoto měsíce pro zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr. Měla jsem smlouvu na dobu určitou. Dva dny před koncem měsíce jsem byla uznána na neschopenku. Zajímalo by mě, jak je to s nemocenskou po skončení zaměstnání? Vím, že za prvních 14 dní nemám nárok na žádné peníze, protože mi moje zaměstnání už skončilo, ale jak to bude dál? Platí tady nějaká ochranná doba? Četla jsem, že to je 7dní, ale jak to bude u mě, když bych na peníze měla mít nárok až od 13 dne po skončení zaměstnání? A u koho to mám případně vyřizovat? U bývalého zaměstnavatele nebo musím někam jinam? Můžete mi prosím poradit, nějak v tom nemám jasno. Jo a ještě jak to mám udělat s úřadem práce? Musím tam chodit už nyní, když jsem na neschopence, nebo až po tom, co mi neschopenka skončí? Děkuji za vaše odpovědi, Dagmara P.

Dobrý den Dagmaro, nepíšete sice, o jaký přesně pracovní vztah se jednalo, ale budu předpokládat, že šlo o klasický pracovní poměr (tedy ne DPP a DPČ, kde by v závislosti na sjednaném příjmu mohly platit trochu jiné věci, než budu psát).

Platí, že po skončení zaměstnání je ochranná doba 7 dní. Pokud onemocníte během 7 dnů od skončení pracovního poměru a nastoupíte do pracovní neschopnosti, máte nárok na nemocenské dávky.

To ale není tak úplně váš případ. Vy jste na pracovní neschopnost nastoupila ještě během trvání zaměstnání. Tedy ne v ochranné době. Fakticky se tím ale pro vás nic nemění. Jen jsem vám to chtěla upřesnit.

Od 15 dne od zahájení pracovní neschopnosti tedy budete mít nárok na nemocenské dávky, tak jako kdybyste byla stále zaměstnaná. Nárok na nemocenské dávky byste měla uplatnit ještě u svého bývalého zaměstnavatele – předáte mu IV díl tiskopisu „Žádost o nemocenské“. Ten byste měla dostat od svého ošetřujícího lékaře.

Platí současně to, že během prvních 14 dní nemáte nárok na náhradu mzdy, protože váš pracovní poměr již zanikl. Za poslední dva dny u zaměstnavatele byste měla nárok na dávku, pouze pokud by vám byla nařízena karanténa. Od 3 dne pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou jim platí zaměstnavatel, ale to platí jen tehdy, pokud trvá pracovní poměr, což není váš případ.

Co se týká evidence na Úřadu práce, tak podle zákona během pracovní neschopnosti nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání a ani vám v této době nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kopírováno ze stránek socialni-poradna.eu, takže asi tak :palec:

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 15.12.16 16:12
@Anonymní píše:
@sagina ale je tam nějaká ochranná lhůta ne? tak musí mi zaměstnavatel platit těch 14 dní co budu mít neschopenku ne?

Ochranná lhůta se týká toho, že na tu neschopenku vůbec můžeš nastoupit.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Zemřel zpěvák Vláďa Štěpánek: Proslavily ho kapely Harlej a Walda Gang

V úterý 18. září zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (†46). Fanoušci ho poznali... číst dále >

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na... číst dále >

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně... číst dále >

Reklama