Zbytečně brát chemické léky

1670
31.3.16 02:40

Zbytecne brat chem.leky

Dneska ctu clanek, ze vic jak 50% lidy v cz bere leky, ktere ani nepotrebuje. Priklad -detem cpeme antibiotika i kdyz nema teplotu. Farmace plati doktor.aby psali jejich leky na predpis jedna se o jednotlive znacky. Ted kdyz cekam dite porad neco. Jsem zdrava a v ramci prevence beru hromadu leku. Co tyden to jine leky. Nelibi se mi to. Vnimate to taky tak? Jsem asi cita a vse mi leze na nervy(teh. hormony).Dekuji za kazdy nazor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

85
31.3.16 02:54

Můžu ti dát příklad, který potvrzuje to co píšeš. S mým synem jsme byli teď o Velikonocích u našich rodičů. Trochu ho tam něco chytlo - kašel, rýma, teplota 37 st. Já jsem to řešila tak, že jsem nastolila klidnější režim - postel, notebook, pohádky, deskové hry v posteli. Dál bych to neřešila a vyčkávala co bude dál. Ale mé rodiče děsně dráždil ten kašel, vadil jim pohled na jeho trochu podlité oči, které mívá při zvýšené teplotě a prostě co hodinu jsem poslouchala „dej mu ten paralen už konečně, nevidíš že je mu blbě!?“ Takže jde prostě o přístup. Kolikrát si lidi berou prášky třeba jen proto, aby neobtěžovali svými příznaky své okolí i když by to bez nich v pohodě zvládli. A co bereš za léky v rámci prevence?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1670
31.3.16 03:10
@Rolka píše:
Můžu ti dát příklad, který potvrzuje to co píšeš. S mým synem jsme byli teď o Velikonocích u našich rodičů. Trochu ho tam něco chytlo - kašel, rýma, teplota 37 st. Já jsem to řešila tak, že jsem nastolila klidnější režim - postel, notebook, pohádky, deskové hry v posteli. Dál bych to neřešila a vyčkávala co bude dál. Ale mé rodiče děsně dráždil ten kašel, vadil jim pohled na jeho trochu podlité oči, které mívá při zvýšené teplotě a prostě co hodinu jsem poslouchala „dej mu ten paralen už konečně, nevidíš že je mu blbě!?“ Takže jde prostě o přístup. Kolikrát si lidi berou prášky třeba jen proto, aby neobtěžovali svými příznaky své okolí i když by to bez nich v pohodě zvládli. A co bereš za léky v rámci prevence?

Kvapky na tlak mi ted napsali ale kdyz doma merim tlak mam ho nizky takze nakonec recept skoncil v kosi.
Mam brat pentasu na streva ale neberu je. Maminky co trpi na to co ja v teh.to nebrali.
Na endo mi napsali euthyrox a iodit ale jen v ramci prevence protoze je vse ok.
Drzim dietu teh. cukrovka ale nemam ju ale prej musim v ramci prevence. Merim se a hodnoty mam pod 5az nad 7je cukrovka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.3.16 03:44

Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo napsal léky jen tak. Jak v těhotenství, tak nyní. třeba Kolikrát mám třeba tlak hraničně vyšší, ale mám ho vyšší kvůli záchvatu nemoci, 1-2 týdny v měsíci, takže to neřešíme. ATB ač v některé roky na nich skončím i 2×, tak je mám předepsané až po určité délce nemoci (většinou po 2-3 týdnech nelepšení).
Užívám léky na své chronické problémy v nejnižším možném množství -zejména na bolest - i ty se snažím omezovat, kdybych to nedělala, kdoví co bych nyní řešila.

Ani u lékařů dětí jsem se nesetkala s přebytečným dáváním léků, spíše poslední roky se ATB šetří. A osobně - poznám, kdy je nutný zásah.

Pokud máš napsané takové léky, tak jsi se musela zmínit o nějakých problémech nebo Ti něco vyšlo špatně. Otázkou je, co sedá řešit doma - přeměřování tlaku v klidu doma, nebo rozhozená štítná žláza, pokud máš štítnou žlázu OK, proč chodíš na endo?

• Nahlásit
  • Citovat
1670
31.3.16 03:57
@Anonymní píše:
Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo napsal léky jen tak. Jak v těhotenství, tak nyní. třeba Kolikrát mám třeba tlak hraničně vyšší, ale mám ho vyšší kvůli záchvatu nemoci, 1-2 týdny v měsíci, takže to neřešíme. ATB ač v některé roky na nich skončím i 2×, tak je mám předepsané až po určité délce nemoci (většinou po 2-3 týdnech nelepšení).
Užívám léky na své chronické problémy v nejnižším možném množství -zejména na bolest - i ty se snažím omezovat, kdybych to nedělala, kdoví co bych nyní řešila.

Ani u lékařů dětí jsem se nesetkala s přebytečným dáváním léků, spíše poslední roky se ATB šetří. A osobně - poznám, kdy je nutný zásah.

Pokud máš napsané takové léky, tak jsi se musela zmínit o nějakých problémech nebo Ti něco vyšlo špatně. Otázkou je, co sedá řešit doma - přeměřování tlaku v klidu doma, nebo rozhozená štítná žláza, pokud máš štítnou žlázu OK, proč chodíš na endo?

U mne to bylo protoze mi vysli hranicne hodnoty :? (u vseho)
Ale asi to moc prozivam.
Preji Vam hodne zdravi :kytka: a dekuji za nazor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.3.16 04:10
@rena621 píše:
U mne to bylo protoze mi vysli hranicne hodnoty :? (u vseho)
Ale asi to moc prozivam.
Preji Vam hodne zdravi :kytka: a dekuji za nazor.

Heleď mám těch problémů hodně, i v těhotenství jsem byla více sledovaná pro autoimunitní nemoce, ale léky jsem brala minimálně. Prostě jsem jen více chodila na kontroly.
Domluv se s lékaři, co je nutné nebo ne, pokud máš pocit, že něco bereš zbytečně. S tou štítnou bych si nezahrávala.

Z důvodů těch „milionu“ problémů píšu anonymně.

• Nahlásit
  • Citovat
38109
31.3.16 06:31

Tak ja nevim. Zalozis diskuzi o tehucukrovce, podle ktere mas mit trochu zvysene hodnoty, pak si overis v poradne, ze tem eurhyrox, co mas na snizenou funkci SZ je kvuli miminu OK :nevim: a mas Crohna? Ze pisez, ze jine maminy se stejnou nemoci prasky neberou? To snad neni relevantni.
Tak ty prasky neber, ale zrovna u tebe mi to na polypragmazii neprijde

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38109
31.3.16 06:34

A perlicka - ze zrivna ty zalozid diskuzi o pravu na cisarsky porod :twisted:
Tam je chemie OK? To je zbytecne cpani chemii, ne euthyrox na snizenou funkci SZ

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
levante
31.3.16 06:57

Neberu a ani jsem nikdy žádné léky preventivně nebrala… 2-3 krat do roka sahnu po paralenu, když mě bolí hlava. ATB jsem měla za celý život tolik, ze bych to spočítala na prstech jedné ruky. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
2443
31.3.16 07:17

Hele a nepůsobíš v osobním kontaktu nějak úzkostně? Naše doktorka přiznala, že úzkostným pacientům předepisuje léky dříve např. právě s hraničními hodnotami. Důvod je ten, že je braní léky stabilizuje psychicky a hodnoty se srovnají rychleji, vlivem úzkosti by se potíže prohloubily a nebo by čelila stížnostem na zanedbání péče. třeba se mnou má dohodu, že farmacie nastupuje jen ve vážných případech nebo po selhání jiných postupů (dieta, klidový režim). Ani jedna s tím nemáme problém a takových doktorů mám většinu. Ono to nemusí být jen o přístupu lékaře ale i pacienta. Znám maminy co si stěžují, že jim doktorka odmítá napsat ATB na kašel, rýmu a chodí doslova otravovat každý den.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58662
31.3.16 07:20
@rena621 píše:
Dneska ctu clanek, ze vic jak 50% lidy v cz bere leky, ktere ani nepotrebuje. Priklad -detem cpeme antibiotika i kdyz nema teplotu. Farmace plati doktor.aby psali jejich leky na predpis jedna se o jednotlive znacky. Ted kdyz cekam dite porad neco. Jsem zdrava a v ramci prevence beru hromadu leku. Co tyden to jine leky. Nelibi se mi to. Vnimate to taky tak? Jsem asi cita a vse mi leze na nervy(teh. hormony).Dekuji za kazdy nazor.

a proč něco bereš preventivně? nechápu :think: nikdy jsem nic nebrala, kor v těhotenství, i teď si zobnu max paralen, když je nejhůř.. stejně postupuju u dětí, dokud to jde, přírodní způsob. :nevim: pokud jsi zdravá, můžeš snad léky odmítnout. Dle výše uvedeného ale zdravá nejsi :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3250
31.3.16 07:49

Asi záleží na přístupu. moderní medicína je založená na braní léků. tedy když jdeš k doktorrovi, předepíše ti léky. za to je placen. proto nechodím s rýmičkou a teplotkou k doktorům. malej atb ještě neměl, kdyby je dr chtěla dát, budu trvat na crp. když jsme nemocní tak nejdrřív zkouším cibulový sirup a bylinkové čaje a pak až léky. pokud jsi byla u doktrorů kteří ti v těhotensví předepsali léky, tak bych je brala. nebo to s nima konzultovala. tenhle styl nemám ráda. jdu k doktorovi že mi něco je ale nakonec ho neposlechnu?!?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
31.3.16 07:57

Za cele tehotenstvi jsme zadne leky nebrala, zadne mi ani nikdo nezkousel cpat. na zacatku mi rekli, at beru listovku, to ovsem neni lek…

@Baba píše:
A perlicka - ze zrivna ty zalozid diskuzi o pravu na cisarsky porod :twisted:
Tam je chemie OK? To je zbytecne cpani chemii, ne euthyrox na snizenou funkci SZ

jo, tak to je dobre - na cisare je moderni medicina dobra? ten se totiz bez chemie neobejde a po cisari jsou ty chemikalie na tiseni bolesti obzvlast zadane…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3280
31.3.16 08:01

@rena621 Ty si zahráváš nejen se svým zdravím, ale i se zdravím dítěte. Podle toho, co píšeš, máš autoimunitní onemocnění a u těch nikdo neví jak se budou v těhotenství chovat. Jen proto, že sis přečetla nějaký článek, že se berou zbytečně ATB-což je pravda, ale většínou za to mohou „poblbané matky“, které s každým smrknutím letí k doktorovi a otravujou, co s tím bude dělat.
Jestli nebereš Pentazu a rozjede se ti zánět střev můžeš taky skončit na operačním stole. Jestli budeš mít nízké hormony štítné žlázy (a v těhotenství jsou jiné) můžeš mít retardované dítě a že držíš dia-dietu…možná díky tomu máš glykemie v normě. No nevím, mě tohle moc zdravé pro dítě taky nepříjde. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
178
31.3.16 08:04

Zalezi na lékaři. Ja naopak nic nadbytečného pro sebe ani deti nestávám. Ti uvedomeli vedi ze to je spatnr dávat leky nadbytecne.. Nekdy se naopak setkávám s tím ze dokud lidi nedostanou atb mají pocit ze se jim nedostava lecby.. Chyba je na vice frontach;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama