ŽL a mateřská?

alfie
12.2.07 13:38

ŽL a mateřská?

Maminky,
chtěla bych vědět, jak je to po těch všech tahanicích o koryta ve vládě, zda stihli odsouhlasit návrh čssd, aby ŽL mohl mít člověk jen na hlavní pracovní poměr?
Jsem na MD a chtěla bych začít podnikat, potřebuji k tomu ŽL a asi i podnikatelskou půjčku, (asi jen 50.000,–), jak je to na MD se ŽL a co se musí platit? Zdravotní asi ne.. sociální? a kolik? Jedná se o živnost volnou, pokud to s tím nějak souvisí.
Myslíte, že mám nárok na MD dostat podnikatelskou půjčku, když dostanu ŽL?
Děkuji moc za Vaše cenné rady a pomoc.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

154
12.2.07 13:47

Ahoj,
doufám, že nebudu nějak dezinformovat…
Vzhledem k věku Davídka předpokládám, že nejsi na MD, ale na RD, což je rozdíl.
Při RD nemáš omezenou výši příjmu, nicméně z vydělané částky pravděpodobně sociální a zdravotní platit budeš - ale to ti s jistotou řeknou na sociální správě. Před nedávnem jsem se na podobnou věc ptala kamarádky - účetní, a ta dost v tomto bodě znejistěla s tím, že přesný postup jim vždy na požádání sdělí sociálka.
Nárok na rodičovský příspěvek máš až do 4 let věku dítěte, pokud dodržíš stanovené limity na pobyt dítěte v kolektivním zařízení.
D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
12.2.07 18:45

Ahoj,

zatím platí i ŽL na „vedlejšák“. Cokoli jiného by bylo dost nesystémové a doufám, že to nikdy neprojde. Jak už bychom si měly jinak přivydělávat, že? :wink:

Dokud jsi na rodičovském příspěvku (do 4 let věku dítěte), tak pro tebe jako podnikatelku neplatí
1. minimální vyměřovací základ na zdravotní pojištění (tzn. platíš NE 1360 Kč měsíčně, jako „obyčejný“ podnikatel, ale pouze 13,5 % z poloviny daněných příjmů), zálohy se sice platí, ale opět ve výši „skutečné“ (nikoli ta šíleně vysoká „minima“);
2. sociální - pokud vyděláš méně než 3767 Kč měsíčně (samozřejmě průměrně - a po odečtení nákladů, tj. např. vyděláš ročně 90.000,–, polovina se odečte jako náklady dle zákona o daních z příjmů, zbývá 45000 „ke zdanění“, to vydělíš 12 měsíci, podnikáš-li celý rok, a vyjde ti 3750,– Kč/měsíc = průměrný příjem), tak se NEPLATÍ NIC. Při vyšším příjmu už je to horší, pak se musejí i odvádět zálohy.
3. Daň z příjmů fyzických osob - pro osoby na RP opět NEPLATÍ minimální daň, tzn. zdaníš jen to, co vyděláš (jinak bys musela platit daň z alespoň 112950 Kč ročně).

1. 8) 8)
    Zkrátka - podnikání jako vedlejšák při rodičovské dovolené je fajn. S tím omezením příjmu na mateřské (po 28 týdnů) - pokud jsi na „mateřské“ z řádného zaměstnání (ne z podnikání, ale ze zaměstnanecké pozice), tak se na výše uvedeném NIC NEMĚNÍ - žádné omezení příjmu tu není (ani být nemůže, pokud nejsi nemocensky pojištěna z podnikání, tak sociálku „podnikání při mateřské“ nemá co zajímat). Pokud bys byla na „mateřské“ z podnikání na ŽL, tak je to trochu složitější - kdyžtak to proberem po SZ (napiš mi dotazy), ať to tu uplně nezaplevelíme. Pak je totiž dobré si ohlídat právě ten měsíční příjem, tj. co ten rok vyfakturuješ… :?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama