Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syn bije mámu

kamarátka se ptá 06.11.12

Dobrý den,

píši Vám za kamarádku, protože ona bohužel není schopna situaci řešit. Neví jak. Jedná se o týranou ženu - psychicky, i když i k fyzickým útokům ze strany manžela už došlo, nejedná se ale o bití jako takové. Totální ztráta sebedůvěry, sebeúcty, finanční závislost (na jeho potřeby si vzala úvěry 1,5 mil. korun a bez něho by je nikdy neuhradila). Asi bude rozvod, nevím, mluví o něm několik let. Syn - 15 let, ale nezažil jiné chování k matce ani k ženám obecně, než tohle. Teď už každý konflikt (zhoršil se ve škole, je neustále na počítači) řeší tím, že ji uhodí, nakope tak, že si nemůže sednout. Osloví ji svině místo maminky, častěji jde o čubku nebo horší. To vše před zraky manžela, který to komentuje slovy - vidíš, i ten kluk ví, co jsi zač.

Klukovi je 15 let, za psychologem dobrovolně nepůjde, jaké jsou možnosti nějaké pomoci? Jak ho někam dostat, jak mu pomoci? Při rozvodu ho nechtějí ani jeden. Máma se ho bojí, otec chce jenom dceru. Prý aby ji matka neprznila.

Děkuji.

Hana Dobešová odpovídá 23.11.12

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Píštete o své kamarádce, která zažívá domácí násilí, psychické od manžela a fyzické od syna. Několik let mluví o rozvodu, ale zatím nejedná, má strach.
Vaše kamarádka pravděpodobně bude potřebovat, abyste jí pomohla s vyhledáním odborné pomoci. Dle toho co píšete jí současná situace nevyhovuje, zdá se však, že ještě nenašla dostatek motivace či odvahy vyhledat pomoc. Můžete jí v tom být nápomocná. Dejte kamarádce jasnou zpětnou vazbu, že takovéto chování ze strany manžela i syna není v pořádku a je nepřijatelné. Tím, že takovéto chování z jejich strany přijímá jej v podstatě umožňuje. Možná sama cítí, že se chce bránit, ale potřebuje impuls, aby začala jednat. Bude-li alespoň trochu nakloněná tomu vzít situaci do svých rukou, pomožte jí vyhledat nejbližší Intervenční centrum. Zde najdete adresy: http://www.domacinasili.cz/…o-verejnost/
Kamarádku podpořte a povzbuďte, ať svoji situaci začne řešit. To bude i největší pomocí pro děti. Zamezí tím, aby děti dostaly signál, že takovéto chování se toleruje či že je běžné. V tomto ohledu nemyslím jen na syna Vaší kamarádky, ale také především na její dceru (nezmiňujete jak je stará). V dalším kroku (po zamezení pokračování násilí, což může opravdu znamenat odchod od manžela a následný rozvod) je možné dále se věnovat dětem. Pravděpodobně obě děti i Vaše kamarádka budou potřebovat psychologickou pomoc. Na tu získají kontakty také prostřednictvím Intervenčního centra, kde ale kamarádce především pomohou s praktickými kroky, které je nyní třeba udělat (včetně právního hlediska situace). V případě opakovaného či stupňujícího se násilí nečekejte a poraďte kamarádce, ať se obrátí na přímo na policii (je možné provést vykázání násilné osoby) a poté co nejrychleji vyhledá Intervenční centrum.
Nechce-li však Vaše kamarádka situaci řešit a přijmout Vaši pomoc, nezbývá než jednat v zájmu dětí. Velice pravděpodobně je na místě nahlásit situaci OSPODu a ochránit děti před dalšími nepříjemnostmi.

Držím palce!

Hana Dobešová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.