Brusinčata - 93. díl

Rodičovství

Zdravíme vás všechny, tentokráte zase z Pardubic. Dnes nebude deníček na žádné téma, ale nebojte, jen takové plácání do „vody to taky nebude. :o) Na horách jsem Brusince slíbila recept na sirup z meduňky jak ho dělá moje babička, a tak se podělím s vámi všemi.

Takže:

SIRUP Z MEDUŇKY (pro nezasvěcené, je to taková kytka co se dá pěstovat třeba možná i v květináči)
5l vody
5dkg kyseliny citrónové
celou nať meduňky (hodně) -----
na 1l tekutiny 1kg cukru
1dkg kyseliny sorbové
a nechat až se cukr rozpustí

Já si to přidávám třeba do heřmánkového čaje a docela si na tom ulítávám. Mělo by to uklidňovat, ale na nervy to u mě asi nezabírá. :o)

Pak jsem ještě Brusince slíbila básničky, tak tady taky jsou.

Letí, letí vrabeček, (máváme rukama nahoru dolu, jako pták)
v zobáčku má drobeček. (dám si ukazováčky k puse)
Když si na zem sedne, (sedneme si do dřepu)
křidélka si zvedne. (dáme si ruce na ramena) Čim čarára, čim, čim, čim (ted těma rukama na ramenou mávám jako malý ptáček) čím vás děti nakrmím? ( a u toho si už děláte co chcete :o) ) -----
Fouká vítr přes tři kraje, (zvedneme ruce a pohybujeme se ze strany na stranu)
na lístečky tiše hraje. (ruce ze vzpažení dávám dolu a u toho hýbu prstama)
Fouká vítr ten má síly, (to samý co u prvního rýmu)
stromy se mu poklonily. (ukloníme se) -----
Naše malé ručičky, (otáčíme dlaněmi jako když šroubujeme žárovku :o) )
udělaly pěstičky. (uděláme pěstičky)
Myška se v nich schovala, (máme je pořád v pěst)
do bříška se dostala. (ukážeme na část těla v básničce)
Pak skočila na hlavičku,
na ramínka, na kolínka,
ztratila tam klíč. (a tady si zas nějak poraďte. :o) )
Kde je myška? Pryč.

Tak toť asi „téma" dnešního deníčku, fakt víc ze sebe nevyplodím. Jsem nějaká unavená, v noci nemůžu spát, ale ve dne bych spala jak medvěd.
Jinak Míša nic moc nového, vzteklá je pořád a já se snažím vysvětlovat, ale nějak na to asi nemám buňky.
Na nočník si říká stále, takže ven chodíme už taky bez, počůrala se mi snad jen 2× a to v autosedačce. Ale to si předem neřekla, potvůrka.

Míšo: já Míšu fakt tahat nebudu, když tlačím kočárek. Když jdeme bez něj, tak ji samozřejmě vezmu, ale s kočárem fakt ne. To bych ho za chvilku měla jen na ozdobu a dítě tahala jen v náručí.
Jo a ten příští týden ještě nějak vymyslíme. Domluvíme se o víkendu, podle toho jestli se nevyskytne nějaká ta rýma a podobný zrůdnosti.

Brendy: Copak je s tebou? Koukej se ozvat, že taky žiješ!!!

Jinak ostatní se tak nějak průběžně ozývají, takže to je skoro v pořádku. :o) A co ty holka, Lulu? Jestli sem ještě aspoň nakukuješ, tak dej taky vědět jak se máte a co děláte!

Tak se mějte všechny moc hezoučky a užívejte toho našeho živůtka!!!

Darka a Míša skoro 21m

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 19.10.05 14:26

Ahoj holčiny,

ze všeho nejdřív všem Míšám vše nej nej k svátku :)

Darko - fajn deníček. Žádnou z básniček neznám (jen ty klasické - kolo kolo apod), tak jsem si je hned opsala i s cviky,Pavlíkovi se to určo bude líbit.
Meduňku mám na zahradě, vařím si z ní čaj, jen mi teď už přijde taková vyžilá. A co je to ta kyselina sorbová?

Míšo - dík za tip na knížku o znameních, půjčím si ji v knihovně, už jsem zjistila, že jí tam mají. Chtěla bych se časem do té astrologie víc ponořit a naučit se i zjistit ascendent a podobně, mám i půjčenou literaturu, jen nějak nestíhám. No časem :)

Jinak jsi to v posledním komentáři minulého deníčku napsala podobně, jako to cítím i já. Nerozčiluju se, jen když už to Pavlík přehání (např lítají hrnečky z linky), zahubuju, zavřu ho do pokoje a on je v mžiku v klidu a volá mě a kňourá. Já to mezitím uklidím a uklidním se a pak jdu hned za ním a řeknu mu jen, že mě mrzí, když se tak chová.

Má zas hroznou rýmu, možná to chytil v mateřském centru, bylo tam teď nějak přeplněno. Smrkat nechce, tak musím odsávat, což je boj a skoro už ho neudržím.

Mějte se a pište, jestli ještě někdo znáte nějakou pohybovou říkanku, sem s ní :)

Hana a Pavlík

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 19.10.05 20:11

Hani Ahoj!
Ta kyselina Sorbová bude nejaky konzervant podle me, ale je to desna mnamka. Brusinka a Amalka muzou potvrdit. A kor kdyz ji mas na zahrade, tak by si to taky mohla vyzkouset.

A michalka dekuje za pranicko!!!

Papa Darka

 
Jirina
Extra třída :D 13530 příspěvků 19.10.05 21:31

Ahoj brusinčata,

Darko, padla jsi mi do noty hned nadvakrát. Ty říkanky jsou moc hezký. Já jsem nedávno u Jarních miminek nebo kde četla zase tuhle:

Brambora

Koulela se ze dvora
(motáme rukama „klubíčko“)
takhle velká brambora.
(zvednu ruce nad hlavu)
Neviděla, neslyšela,
(ručičkama si nejdřív zakryju oči, pak uši) že na ni padá závora.
(mávnu rukou) „Kam koukáš, ty závoro!„
(uděláme "ty, ty, ty“) „Na tebe, ty bramboro.
(ukážu na sebe)
Kdyby tudy projel vlak,
(celýma rukama děláme mašinku)
byl by z tebe bramborák!"
(dlaněmi plácám o sebe)

Dětem se moc líbí, už ji umějí přeříkat a jsou roztomilost sama :o)) Rádi se naučíme novou - pouze malý problém - nejdřív ji já musím zvládnout zpaměti :o)) Ale tu vrabečkovou se naučíme stoprocentně!

No a sirup jsem náhodou zrovna včera dělala :)) Já dělám kromě meduňkového ještě šalvějový a bezinkový a dělám tři různé konzistence, tak to taky popíšu, třeba se to někomu šikne.

Z bezinek rozumí se z květů (budete si muset počkat do jara, až zase pokvetou) - květy se propláchnou, aby se vyplavil hmyz a na den naloží do vody. Voda se scedí přes plátno, možno mírně povařit. Šalvěj na den namočím do vody a pak mírně povařím i s rostlinou. Meduňku - rostlinu nevařit, protože zhořkne. Kromě Darkou zmíněného sirupu ještě dělám „šťávu" a „med".

Šťáva: ve 2 litrech vylouhované šťávy rozpustím 30 g kyseliny citronové. V litru vody rozpustím 0,5 kg cukru, smíchám se šťávou, plním do lahví, uložím do lednice. Pije se přímo nebo se mírně naředí vodou.

Med: půl litru šťávy zvolna vařím s 1 kg cukru. Nenechat vzkypět, sbírat pěnu, až zhoustne (pozor, nenechat zhoustnout moc, nebo to zkrystalizuje). Med dávám do čaje nebo užívám po lžičkách, dětem dávám bezinkový, sama šalvějový (působí protizánětlivě). Musím podotknout, že pravá „medová" hustota se mi moc nedaří, poprvé to ztuhlo na kost, podruhé mi ve sklenici, kam jsem to nalila, vyrašily cukrové krystalky, potřetí to bylo spíš jako sirup. Darkou zmiňovaný sirup dávám dětem pít (naředím vodou v poměru cca 1:8).

Mám dojem, že kyselina sorbová je totéž co citronová?

Určitě by šlo použít i jiné bylinky, třeba lipový květ, ale to nemám vyzkoušeno.

Tak ať jste zdraví!
Jiřina se spícími dětmi
P.S: Zjišťuju, že na nás je příští deníček, ale zatím nevím o čem!

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 19.10.05 22:23

Ahoj všechny Brusinčátka a maminy,

Nejdřív - Vše nej k svátku všem Míšám a Mišutkám (počítač mi to sám opravil na Minutkám! Ježiši, ještě že to po něm sem tam čtu!!!

Darko, díky za recepty. Až seženu mátu, tak to zkusím. Já přidám taky jeden receptík, který se vám bude hodit teď do podzimních dnů. Je to recept na směs na čaj a je vážně dobrá.

2l různého ovoce nakrájet na kousky (já dělám směsku z ovoce co je právě k sehnání - jablka, kiwi, pomeranč… a přidám zavařeninové i se šťávou
1/2kg cukru
1 lžička skořice
10 hřebíčků
125ml rumu (ten asi slouží jako konzervant, pro děti ho asi vynecháme, že? A hlavně, ono je to tak dobrý, že je to hned fuč a nemůže se to tudíž zkazit)

Vše dáme na hluboký plech a v troubě vaříme 20-30min při 200stupních. Vřelé naléváme do skleniček a obrátíme dnem vzhůru.

No a pak si směs dáte do hrníčku, přelijete horkou vodou a pijete a ovoce jíte. Každý si dá tolik směsi kolik chce a jak má rád sladký.

Technická pozn. Teď jsem si všimla,že mám v receptu napsáno 1,2kg cukru, tak nevím… ale zjistím, jestli jsem jen napsala špatně 1/2kg…

Básničky jsou taky dobrý. Já mám ale hroznou paměť, takže mi to Radek bude muset vytisknout. Jak teď chodíme na plavko, tak jsem se naučila taky hezký básničky:
Had leze z díry,
Vystrkuje kníry,
Babka se ho lekla,
Na kolena klekla,
Babko, ty se nelekej,
Na kolena neklekej

Žába leze po blátě,
Koupíme jí na katě,
Na jaké? Na jaké?
Na zelené, strakaté

Jinak se vztekem jsme si asi všechny rovny jak koukám. Dneska jsem převlíkala postel a Jolču strašně rozhodilo, že chci polštář oblíct do povlečení. Málem jsme se o něj popraly… (já měla převahu, takže se Jolka lekla a žuchla na zem a řvala jak pominutá. To byl ale histerák…
Jo, v poslední době se Jolka nějak naučila nespávat přes poledne, což se mi vůbec nelíbí. Spala totiž 2hodky, takže já si v klidu uklidila a ještě mi zbyl čas pro sebe. Ovšem teď je to síla. Někdy ji uspím v kočárku, ale to s ní musím někdy i 3/4h trajdat někde, kde nemá žádný rušivý elementy (což jde ve městě hodně špatně). Jindy (jako dneska) to po 20min nervovýho vypětí vzdám a nechám ji. Dělá totiž hrozný blbiny jako sundávání čepice a botů, všemožný lezení v kočáru a z kočárku - a hlavně se potutelně usmívá a pozoruje jak pěním!!! Ach jo, já asi brzo skončím ve cvokhauzu.

Tak já jdu nabírat síli spánkem, zítra nás čeká plavko.

Mějte se hezky a piště.

Andrea a Jolanka

PS: Ptala jsem se manži, jestli si myslí, že je to 1,2kg nebo 1/2kg a on tvrdí, že je to 1,2kg, ale asi jsem myslela 1/2kg. Tak babo raď!!! Raděj se optám u kolegyně, od které mám ten recept…

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 20.10.05 08:57

Ahoj Anderjko!
Jen takovou technickou… :o) Nejedna se o sirup z maty, ale z medunky. :o)
Ale z maty muze byt taky dobrej. :o)

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 20.10.05 08:59

Ahoj holciny!

Jirko: Kdyby si mela malo salveje, tak ti ji muzu poslat. Babicka ji chce vyhodit, tak nez aby skoncila v popelnici, tak by si ji mohla zuzitkovat. Co ty na to?

Darka

 
Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 20.10.05 13:17

Ahoj kočky,

tak mi odjela podpora ve formě rodičů. Odprovodili jsme je s dětmi na vlak, Martínek všem zamával a bylo to. Ještě že nedělá scény, když mu odjíždí někdo blízký.
Třeba v porodnici. Bála jsme se, že až mě s Davidem příjdou navštívit, že bude mít při odchodu hysterák - no a nic. Ba právě naopak. Hrozně se těšil až vypadne, nastoupí do výtahu a odjede. Naštěstí pokaždé alespoň zamával.

Jak jsou na tom vaše děti při loučeních???

Darko - při čtení básniček jsem si hned vybavila tvou obrázkovou přílohu.
Abyste to holky pochopily, Darka mi ty říkanky napsala do sešitu a místo slovního popisu všech pohybů mi je nakreslila. Škoda, že to nemůžete vidět, protože se jedná o umělecký unikát :o)))))

Andreo - náš malý taky v poledne nespí, trvá to měsíc, za tu dobu usnul možná 5×. Zato večer vytuhne v půl 8, prospí celou noc a ráno se hrabe až v 8. V poledne ho do té postýlky vždycky naložím, on tam ochotně hodinku leží, hraje si s opicí, a pak začne protestovat, tak ho obleču. Vůbec to neřeším, ono se to může při změně času změnit.

Zatím všem pá a Míše dodatečně posílám k svátku pusinku.

Míša a děti

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 23.10.05 20:11

Ahoj Lulu! Koukam, ze jsi pripojena! NApis nam aby jsme vedeli jak se mate a co Noemka!
Papa DArka a Misa!

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 23.10.05 21:35

Ahoj holky,

tak už umím všechny básničky zpaměti a Pavlík umí tu o vrabečkovi :)
Rýma už je na odchodu, smrkat se opět nenaučil. DARKO, prosím tě, jaks to tu Mišu naučila???

Loučení už Pavlík snáší v pohodě. Dřív mu samozřejmě vadilo, když jsem odešla, dneska důležitě říká, kam máma jde (na „nemcinu“, „zacvicit si“, „gogoovi“ - doktorovi, do „kyadla“-do divadla-to jsem byla minulý týden prvně po 2,5 letech) a kdo ho bude hlídat. Když odchází někdo jiný, než já, skoro to neregistruje. Doteď ani neprotestoval, když jsme odcházeli odněkud, kde se mu líbilo. Až dnes nechtěl od bratránků, mají tam plno autíček, tak si vyhrál.

Škoda, že se neozvaly Brendy s Lulu, taky jsem byla zvědavá, jak se mají. Snad jsou ok.

Dobrou

Hana a Pavlík

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 24.10.05 19:37

Ahojky,
jezisi, ted jsem se musela prihlasit a samozrejme jsem zapomnela heslo, tak jsem si teda dala!

Darko, ja si porad pletu medunku a matu, ale sirup urco vyzkousim.

Louceni uz u nas taky neprobiha tak dramaticky jak to bylo driv. Jen na tatu je Jolisek porad vysazenej, ten odejit proste nema sanci. Ale ja vzdycky reknu, ze mu pujdem zamavat z okna a ono to pomuze.

Ted jsem chtela napsat neco, ale nevim co. To mam teda den!!! Tak priste…

V sobotu jsem byla po dlouhe dobe na koncerte. V Kadani byl Kryštov, tak jsme s kamaradkou vyrazily. Teda to byla parada!!! Krajčo je fakt showman a koncert se mi moc libil. Chtela jsem si i zaskakat, ale v kozackach to nejak neslo… Naposledy jsem byla na koncerte s Jolisem v brisku na Cechomoru v Olomouci a ten byl taky moc hezkej. Ten vam muzu doporucit. Ted to bylo vlastne skoro po 2letech, tak jsem si to hezky uzila.

Mejte se hezky a piste!!!

Andrea a Jolanka (s lezoucim 9.zubem!!!!)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama