Chlapi v práci I.

O životě

Celý text je o tom, co může člověka potkat v práci. I když si většinou myslíme, že středověk je dávno pryč, čas od času máme dojem, že tomu tak není.

Prachy, prachy, prachy…

Volala mi sekretářka z firmy, kam chodím na brigádu. Prý mi omylem poslali výplatu, která mi nepřísluší. A žádala mě, abych dal v bance příkaz k úhradě a nechal ji poslat zpátky. Na pár věcí jsem se zeptal a nechal si odsouhlasit číslo účtu. A hned jsem zašel do banky. Jak jednoduché…

V této souvislosti jsem si vzpomněl na jedno z minulých zaměstnání. Tam se mně přihodilo něco podobného – s tím rozdílem, že to bylo před dovolenou a firma v inzerátu slibovala, že vyplácí 13. a 14. plat. To znělo slibně a před dovolenou mně skutečně peníze přišly. Tak fajn, říkám si, firma plní co slíbila. Makali jsme všichni jak draci, za zadkem zástup čekajících zákazníků, byli jsme v práci od nevidím do nevidím. Měsíc po dovolené mně nepřišla na účet ani koruna. Tak jdu za šéfem a ptám se, co bude s výplatou. „Vy jste dostal v červenci dvě výplaty – a tu druhou jste dodneška nevrátil“, zněla odpověď. „No a neslibovali jste náhodou třináctý plat?“ ptám se ho. „To jo, ale majitel to vidí jinak…“ V ten moment se ve mně cosi zlomilo a všchno jsem mu tam vyzpíval. Ale popořádku.

Na konci ledna jsem si z minulého zaměstnání vyžádal podklady pro roční zúčtování daně a nesu je do sesterské firmy na účtárnu. (Naše firma neměla vlastní účtárnu ani personalistu, o tyto věci se nám staraly „sestry“.) Ptám se: „Je to všechno? Nebo mám dodat z těch papírů ještě něco?“ „Nemusíte, je to všechno.“ To bylo 29. ledna. (Později jsem se dozvěděl, že ta holčina ke konci ledna končila, tak jí bylo všechno jedno).

Šestnáctého března si mě zavolala mzdová účetní a povídá: „Nebudu vám dělat roční zúčtování daně, protože u vás došlo k souběhu výdělečných činností. To roční zúčtování daně si musíte nechat udělat jinde.“ Já na to povídám: „To roční zúčtování daně dělat budete. Ke konci výpovědní lhůty u minulého zaměstnavatele jsem nastoupil právě u vás, a to na dohodu o pracovní činnosti. Co dělám ve svém volnu a pro koho pracuju, je moje věc. A já jsem pracoval pro vás.“ „To se pletete, pracoval jste pro firmu XY, my jsme XYZ.“ „No dobře, ale děláte pro nás komplet účetnictví – finanční, materiálové i mzdové.“ „Já vám opakuju, že jste nepracoval pro nás. To si musíte vyřešit někde jinde. Sbohem.“ (No, pěkný dárek k narozeninám, ten den jsem měl čtyřicetiny).

Tak co teď… Pracuji v nepřetržitém provozu, směny mám rozepsané tak, že se s nikým z minulé práce až do konce března nepotkám, lhůta k podání ročního zúčtování daně končí posledního března a na finančáku nikoho nebudou zajímat moje trable se zaměstnavatelem. A podklady k ročnímu zúčtování daně mně odmítla vrátit. Tak jsem vtrhnul do kanceláře k šéfovi, oznámil mu, že pro dnešek končím, protože mně hrozí konflikt se státní institucí a že ho musím jet vyřešit. A prásknul jsem za sebou dveřmi. Další den mně šéf předložil vytýkací dopis, že jsem bez rozumného důvodu opustil pracoviště, tím ohrozil výrobu a hrubě porušil pracovní kázeň. A že mně tímto ukládá pokutu 3000 korun. Co se dalo dělat… Nic. Ani u státní inspekce práce se člověk ničeho nedovolá.

Následovalo pár nepěkných excesů. Falšování elektronických záznamů o docházce (nebylo dílem mého šéfa, ten stál spíš při mně…), podstrkávání evidentně špatných výrobků do expedovaného zboží, pozdní předání podkladů pro výrobu, bezdůvodné stornování opravenek strojů a žádanek o náhradní díly k nim… Pak jsem ještě párkrát přišel o pohyblivou složku platu. Prý pro porušení povinností. Jenže podle neúplných výrobních podkladů se nic nedá vyrobit pořádně. Ale vysvětlujte to šéfům.

Asi za rok od mého nástupu jsme dostali nové mzdové výměry. Pevná složka platu byla 10500 korun hrubého, zbytek byla pohyblivá složka. Když jsem si uvědomil, že každý měsíc musím platit 15000 korun povinných plateb, měl jsem jasno – tohle je konečná. Navíc v nepřetržitém provozu, v rachotu strojní vysekávačky, která seká plechy – a já mám stůl tři metry od ní a mám se soustředit na nějaké přemýšlení a plánování. Navíc v zimě klesala teplota až na plus pět stupňů (vedle ve skladu bylo mínus deset), skladník prostě nebyl a zákazníky to samozřejmě nezajímalo. Já jsem ho měl zastoupit. Tak jsem to nějaký ten měsíc vydržel – než uběhla výpovědní lhůta. Pak jsem si oddechl. Předčasně… Ale to je jiná kapitola.

Po čase jsem začal sondovat, co se vlastně tenkrát odehrálo. Sehrál jsem trochu divadýlko, že bych se chtěl do firmy vrátit. Napsal jsem mail novému generálnímu řediteli (ten původní byl mezitím vyhozen na hodinu), že bych měl zájem o práci a jestli by tam pro mě nějaké místo bylo. Zpátky jsem dostal mail, ze kterého cituju: „Pracovník, který zde zastával pozici technického kontrolora a vedoucího směny, se neosvědčil a proto musel odejít. Není důvod předpokládat, že by byl pro firmu přínosem byť na pozici pomocného operátora. Nedoporučuji k přijetí.“ Podepsán ředitel provozu a k tomu připojeno vyjádření výrobního ředitele (ve stejném duchu). Oba to byli nováčci a nastoupili až dva měsíce po mém odchodu. Přesto se cítili povolaní vyjádřit se k mojí osobě. Tak jsem tuto svou profesní kapitolu uzavřel a dneska už v klidu funguji jinde.

Z toho si můžete vyvodit, co je dneska v práci možné zažít. A pokud se váš chlap zničehonic začne chovat podivně a není s ním rozumná řeč – je možné, že zažívá v práci něco podobného.

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Katrinka
Závislačka 3011 příspěvků 29.11.11 08:17

Juro, SUPER deníček, pobavila jsem se hned z rána :palec: , i když tobě mnohdy určitě do smíchu nebylo, holt u nás je to Kocourkov hadra :roll:

 
Šája
Hvězda diskuse 102678 příspěvků 29.11.11 09:11

juro :palec: :palec: :palec:

 
beruska79  29.11.11 09:14

8o ty bláho,tak to je teda mazec. To se divím, že jsi nervama ještě někomu neuštědřil jednu výchovnou, já bych přinejmenším řvala jak tur. Ale deníček napsaný hezky :potlesk:

 
Fiducia
Generální žvanilka 22207 příspěvků 29.11.11 09:53

krasne napsane :palec: libi se mi, jak ty zivotni s*acky beres s humorem :hug:

 
peluani
Extra třída :D 10572 příspěvků 29.11.11 10:52

vyborne napsane

 
Hanulínek
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 29.11.11 10:56

Juro, hezky napsané! :palec:
Díky bohu, že to tak nefunguje všude, ale naštěstí to zřetelně bereš s humorem, tak jen tak dál!!

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 29.11.11 13:09

Hééézky pěkně… přijde mi, že jsi psal o NAŠÍ instituci… :zed: :zed: :zed:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 29.11.11 13:23

no tak já se narozdíl od ostatních nepobavila, nevidím na tom vtipného vůbec nic

přeju, aby tě už nic takového nepotkalo, je to hnus.

 
Emilie
Generální žvanilka 20457 příspěvků 29.11.11 13:42

Mám vykloubenej krk, jak kroutím hlavou. Juro, budeš mi muset zaplatit rehabilitaci.

 
momi33
Nadpozemská drbna 25322 příspěvků 29.11.11 14:28

Juro,děsné :hug: :hug:

 
Sany80s
Závislačka 4706 příspěvků 29.11.11 16:27

Toto zažívá každý, kdo pracuje v podobných provozech bez ohledu na pohlaví. Je to běžné, nechutné a smutné.
Už jednou jsem tě někde zažila napsat, že když se chlap chová hnusně,možná má problémy v práci. Přišlo mi, že i naznačuješ, že se to mají ženy chápat.
Problémy tohoto rázu mají opravdu i ženy a na jejich psychiku to dopadá, ale málokterá si myslí, že přenášet si to ve velké míře domů nervózním chováním k okolí a rodině, je správné, pochopitelné a omluvitelné.
Nemyslím to nějak špatně, přijde mi, že jsi hodně přemýšlivý člověk, tak si z toho třeba něco vezmeš.
Jinak, když si vezmu, jak se chovají zaměstnavatelé teď, tak si nedovedu představit, jak to bude, když budou mít ještě volnější otěže :think: .
Asi bych se sebou měla něco dělat, abych byla méně postradatelná a tudíž byl důvod se ke mně chovat lépe. Jenže ne každý má tu možnost :? .

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 29.11.11 23:22

Děkuju všem za komentáře. Popravdě jsem žádný písemný ohlas nečekal… 8o
Sany, netvrdím, že je to omluvitelné. Ale chtěl jsem předložit k úvaze i tuto možnost - když se člověk, který doteď byl normální, začne chovat divně, jestli za tím nejsou problémy v práci… Ty nechutnější detaily příběhu jsem radši vynechal, ty sem opravdu nepatří.

 
Karllicka
Kecalka 398 příspěvků 30.11.11 10:33

Ja se vubec nedivim :cert: Spis by me prekvapilo,kdyby se k sobe lidi chovali dobre :evil: Tak doufam,ze ted uz mas v jine praci klid.V tv jsi byl velkej sympatak :)

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 30.11.11 14:45

Já mám z toho rozporuplné pocity..na jednu stranu uznávám ,že zaměstavatelé nejsou dostatečně empatičtí a už vůbec né uznalí..ale na druhou stranu tvůj popis toho jak jsi vtrhl do kanceláře nadřízeného, oznámil, že dnes končíš a basta fidly a pak ses divil, že máš vytýkací dopis..No co na to říci?? :nevim:

Někdy mi přijde, jakoby ses záměrně něměl ochotu domluvit - jen prosadit svou.. :nevim:
Tak třeba se pletu. :think:

Příspěvek upraven 30.11.11 v 14:45

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 30.11.11 17:00

Liz, popsal jsem jen věci podstatné pro tento příběh. Už jsem vynechal věci jako to, že majitel firmy předtím zmlátil několik mých kolegů, dodnes nevím proč… Nebo to, že asi týden v zimě jsme měli na hale takovou teplotu, že ztuhnul i hydraulický olej v mašinách, ale majitele to nezajímalo, vyrábět se prostě muselo… Ono tam totiž nebylo topení, „zapomněli“ ho vybudovat. Topily tam jedině chladicí ventilátory od mašin. Tak ten náš přímý nadřízený vyraboval doma veškeré zásoby bylinek a imrvére nám tam vařil čaj a nosil ho na halu, abychom nelehli se zápalem plic, protože bez nás by byl v háji. Holt život není černobílý.

 
radúna
Extra třída :D 11334 příspěvků 30.11.11 19:00

Jiří, tuším správně, že je to ten slibovaný deníček, který má tak trochu osvětlit ženským, že chlapi toho mají občas taky plné kecky? Tuším, že v nějaké diskuzi jsem to zahlídla? Zabij mě, ale nevzpomenu si, v jaké… :oops: .
Jinak teda slušný Kocourkov - slušně řečeno. Já bych klidně řekla i bor*el :lol: .

 
lulushka
Extra třída :D 10178 příspěvků 30.11.11 22:58

Tak nevím jestli mám brečet nebo se smát :nevim: Mně to připadá jak u blbečků na dvorečku :lol:

Hezky napsáno ;)

 
BohunkaP
Extra třída :D 14422 příspěvků 01.12.11 14:21

Juro, i když si Tvých názorů tady opravdu moc vážím, nemůžu než konstatovat, že je to napsáno sice krásně, ale tak, aby Ty sám jsi z toho vyšel hezky - chyby dělají vždycky ti ostatní, Ty ne, problém je vždycky na straně druhých, na Tvé ne.

Je to fakt hezky, čtivě napsané, máš cit pro psaní :potlesk: ale přesto se mi to moc nelíbí a nemám z toho dobrý pocit.

 
werunqa
Kelišová 7096 příspěvků 01.12.11 18:24

To můj takhle podrážděný chodil domů z více zaměstnání..takže není divu, že už je zase v novém.. :cert: :cert:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama