Miminko versus kariéra

Kariéra

Ahoj, nejprve bych se představila, jmenuji se Petra, je mi 22 let. Jsem těhotná a nezaměstnaná. Ráda bych se podělila o část mého života.

Hned po škole se mi podařilo sehnat skvělé zaměstnání i s dobrým platem. S přítelem jsem se seznámila v internetové seznamce, pořád nám to klape, už spolu přes 4 roky bydlíme a oba jsme šťastní. Koupili jsme si starý domeček, který teď předěláváme, a tak jsme si řekli, že bychom mohli založit rodinu, oba máme práci, i kde bydlet, tak proč ne. Aby se miminko se narodilo do rodiny tak jsme se 11. 11. 2011 v 11:00 hodin vzali.

O miminko jsme se snažili asi ještě 2 měsíce před svatbou. A pořád se nedařilo. 4 měsíce snažení a nic, a pak přišla rána z práce, že se budou snižovat stavy, tak jsem se modlila, abych ještě stihla otěhotnět a vyhodit mě nemohli. I když jsem měla smlouvu na dobu určitou, tak se to dalo vymyslet a mohla bych mít nárok na mateřskou, jenže miminku se nechtělo :-(

A přišlo to, čeho jsme se báli, dostala jsem výpověď a důvod byl samozřejmě snižování stavů, ale mezi 4 očima mi šéf řekl, že budu určitě brzo plánovat rodinu, když jsem se vdávala a že o takové lidi nestojí. S manželem jsme usoudili, že s miminkem, než si něco najdu, ještě chvíli počkáme. Byla jsem asi měsíc na pracáku a jejda, //, samozřejmě velká radost, ale na druhou stranu obavy, co bude dál. Manžel mě stále ujišťuje, že se o nás postará, ale já nemám ráda, když musím být na někom závislá, a zvykla jsem si dostávat pravidelně na účet dost peněz a teď nic.

Doktorka na kontrole mi odsouhlasila, že čekáme miminko, které ale bylo počaté ještě poslední 2 týdny před dokončenou pracovní dobou… takže že by byla nějaká naděje? Oběhala jsem sociálku atd. Tam mi řekli ty blbosti, že je ochranná lhůta tolik a tolik, ale já tam bohužel nespadám. Nechápu, proč, když jsem otěhotněla ještě jako zaměstnaná, nemám nárok na mateřskou :-( Prostě žádná varianta není a musíme čekat, až na rodičovský příspěvek od narození dítěte.

A po tom všem mi ještě zavolala jedna dost úspěšná firma, jestli pro ně nechci pracovat, jenže to už jsem byla ve 2. Měsíci, a to by bylo podle mě dost hnusné, kdybych to tajila, stejně by se na to přišlo. Tak sem jim narovinu řekla, že práci u nich chci, ale že jsem těhotná. Nedopadlo to nijak jinak, než že mi řekli, že to by jim nevyhovovalo.

Shrnu to. Teď do 5. měsíce dítěte mám nárok na sociální dávky z pracáku, a pak, až do narození dítěte (což jsou další 4 měsíce), nic :-( No, na chleba máme, ale přijde mi to nefér. Jinak se mi osvědčilo pravidlo, že maminky, které se snaží o //, tak se nebojte, přijde to, ale pravděpodobně v tu nejméně vhodnou chvíli :-D, ale doufám, že to bude stát za to, a už se na prcka moc těšíme. Teď jsem v 11. Týdnu, jsem doma jako nezaměstnaná a asi se ukoušu nudou.

Díky, že jste deníček vydrželi číst do konce.

Hodnotilo 7 lidí. Score 3.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 14.04.12 08:49

:,( to je fakt, dnes nemáš nárok skoro na nic, ať jsi nezaměstnaná nebo osvč, dostaneš kulový. Psala jsi, že máte starší domeček, tam se přece nemůžeš nudit? Ber to z té lepší stránky, nemusíš se celé těhu stresovat v práci a můžeš si v klidu chystat pro miminko a zvelebovat bydlení :)

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 14.04.12 09:14

Měla jsem to úplně stejně - dala jsem výpověď z práce a najednou ups, čekáme mimi.Chvilku jsem brala podporu, pak jsem si ještě na pracáku udělala rekvalifikační kurz, kdy jsem po dobu trvání toho kurzu opět dostávala podporu ( i když to nebyl původní účel, prostě jsem chtěla tu rekvalifikaci)­.Takže to je možné řešení i pro tebe…
Máte štěstí, že na ten chleba máte, my pomalu neměli, holt se nedá svítit, když se to takhle sešlo…Zvládnout se to dá a po narození dítěte už je to úplně v pohodě, jen vydržet… ;)

 
honeymoney
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 14.04.12 11:13

Měla jsem to hodně podobně a bohužel dobře znám, jaký je to pocit, když nikdo nechce zaměstnat těhotnou. Hledala jsem práci asi do čtvrtého měsíce a pak jsem to vzdala. Bohužel nikdo nechce těhotnou ani na dobu určitou, ani na brigádu. Když už by mě bývali přijali, řekla jsem jim na rovinu, že jsem těhotná a v tu chvíli z toho vycouvali. Taky jsem byla pár měsíců úplně bez příjmu, což je hnusnej pocit, ale naštěstí mám skvělýho chlapa a hlady jsem nebyla :).
Hlavně nepropadej depresi a těš se na miminko, v životě se ještě napracuješ do sytosti..

 
Linettka
Kecalka 433 příspěvků 14.04.12 11:18

On je velký rozdíl mezi „dostat výpověď“ a „dát výpověď“ - v druhém případě nárok na nic není - řešila jsem to samé v listopadu, ale podařilo se mi najít firmu, kde mě zaměstnali, i když o mém těhotenství věděli. Ale jsem si skoro jistá, že pokud ti lékař potvrdí, že jsi otěhotněla za dobu trvání pracovního poměru, tak je výpověď neplatná. Mluvila jsi s nějakým právníkem? Ty informace ze sociálky se mi zdají nepravdivé. Přečetla jsem toho na podzim fakt dost a radila jsem se tehdy i s advokátem. Možná bych, být tebou, to ještě zkusila…

 
Pajkax
Závislačka 4068 příspěvků 14.04.12 11:40

ahojky, je to fakt děs, u mě se stalo něco podobného, ale jiného … o mimi jsme se snažili hodně, přes rok, prošla jsem si ZT, následně hysteroskopií … konečně jsem měla // a těším se na mimi, jenže v práci se snižovali před tím platy a to o dost a já jelikož jsem měla problémy v těhu, tak jsem šla okamžitě na rizikové, takže tedka mám sice neschopenku, ale to je fakt minimum :nevim: splácíme bydlení atd., manžel se moc snaží, ale tahle doba je na tohle zlá, taky jsem z toho měla z kraje depku,ale ted jsem se z toho už taky dostala, prostě to nějak vydržíme, prcka si moc přejeme a moc se tešíme a časem určitě bude líp a u tebe určitě taky :kytka:

 
nici3
Nováček 10 příspěvků 14.04.12 18:02

jsem na tom úplně stejně, z práce mě vyhodily ve zkušební době a jsem také v 11 týdnu těhotenství, akorát že já nemám nárok na podporu,dostala jsem podporu jen za půlku března a pak už nic, tak jsem si teď aspoň domluvila práci kterou mohu dělat z domova tak aspoň nějaký příjem budu mít, sociálka taky nepomůže takže je to s nima na prd

 
Terunka
Kecalka 254 příspěvků 1 inzerát 15.04.12 11:27

No jo no, holt když těhotenství zjistíš ještě v době konání prac. poměru, tak tě vyhodit nemůžou, pokud až po skončení prac. poměru, tak ochranná lhůta trvá max. 180 dnů..je to na pytel no :nevim:

 
Terunka
Kecalka 254 příspěvků 1 inzerát 15.04.12 11:37

Blbost, teď jsem pohledala na netu a zjistila, že ta výpověď je neplatná, pokud jsi byla v době výpovědi těhotná a nezáleží na tom, jestlis to ještě věděla nebo ne!! Koukej: http://www.tydenik-skolstvi.cz/…tehotenstvi/
Určitě se o tom někde poraď, jak psala Linettka, zaměstnavatel by měl v tomto případě výpověď vzít zpět!!

 
Petík K
Kelišová 5163 příspěvků 15.04.12 15:34

jenze ja byla na dobu urcitou a to mi uz asi nepomuze :(

 
vladk123
Nováček 5 příspěvků 15.04.12 18:37

ahojky budoucí maminko :) nevím jestli ti to pomůže, ale zjišťovala jsem si jaká je tedkom mateřská apod. Zjistila jsem to, napíšu to konkrétně na tebe.:) Peněžitá pomoc v mateřství od 1.1.2012- Jestliže ses za poslední dva roky podílela na nemocenském pojištění alespoň 270kalendářních dní, máš nárok na tuto dávku. Ta je 6-8 týdnu před porodem až do 20 nebo 28 týdne po porodu.
Rodičovská dovolená od 1.1.2012 se nyní počítá z vyššího příjmu rodičů, který se podílý na nemocenském pojištění, což by mohl být tvůj manžel, i když on nebude ten který se bude starat o dítě každý den. Zkus se podívat na http://socialnireforma.mpsv.cz nebo si zajít na sociálku. Možná ti to pomůže. :) :) přeji hodně štěstí.

 
Terunka
Kecalka 254 příspěvků 1 inzerát 15.04.12 22:00

Aha, tak to jsem špatně pochopila, já myslela, že ta smlouva končí až někdy před plánovaným porodem.. To je mi líto. Ale doufám, že víš, jak to „udělat“, abys nedostávala ten čtyřletej rodičák (tzn. od dne porodu do 9 měsíců dítěte 7 600 Kč a pak až do jeho 4 let 3 800 Kč)? Mám na mysli, když otec po 6 týdnech života dítěte nastoupí na 7 dní na mateřskou dovolenou..A pak hned po jejím skončení zažádá o rodičák a ten pak převede na tebe, takže si v podstatě můžeš vybrat, na jak dlouho budeš na rodičovský a kolik podle toho budeš pobírat měsíčně peněz.
vladk123: Jo, jenže aby mateřskou dostávala, tak musí být v době nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v té ochranné lhůtě 180 dní od skončení zaměstnání.. :nevim:

 
luciemal
Závislačka 4750 příspěvků 16.04.12 16:17

To je mi moc líto. Není to tak jak píše Terunka. Od tohoto roku (myslím) si můžeš zvolit hned délku rodičovského příspěvku, pokud alespoň otec dítěte je zaměstnán. Prostě místo těch papírů co by si vyplňovala o příjmu ty je vyplní on a bude se to brát podle něj ;-)

 
Terunka
Kecalka 254 příspěvků 1 inzerát 17.04.12 17:41

Omlouvám se, ten „můj“ postup platil ještě do konce minulého roku, teď je to opravdu tak, jak píše luciemal. Tzn. otec nemusí jít vůbec na mateřskou, stačí, abyste ie po porodu na základě jeho příjmů rozhodli o výši měsíčního příspěvku z toho balíčku 220 000 Kč (měsíční příspěvek je tedy omezený max. 70% z hrubé mzdy a obecně je to max. 11 500 Kč) a vlastně si tím i určili, jak dlouho budeš s prckem doma..

 
Petík K
Kelišová 5163 příspěvků 19.04.12 14:36

dekuji za rady a plati to i kdyz je manzel živnostník? muzu to taky přes nej napsat??

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama