Můj první porod

Porod

Nejsem žádná spisovatelka, tak jen doufám, že vás můj deníček nebude moc nudit. Po svatbě roku 2009 jsme se s manželem začali pokoušet o miminko. Snažení to bylo krásné a velice příjemné, ale bohužel bez výsledků. Proto jsem se objednala ke svému gynekologovi a ten mi oznámil, že mám polycystické vaječníky.

Což nebyla zrovna pro mě dobrá zpráva, jelikož jsem už dlouho toužila po miminku. Nicméně mi nasadil „kolstík“ s poučením, že se máme ihned snažit. Ale mám počítat také s variantou, že se to nemusí podařit a že se cysty mohou ještě více znásobit.

Začala jsem tedy zobat tabletky a s manželem pokračovali ve snažení. Krátce po Vánocích jsem se začínala cítit nějak divně, ale nepřidávala jsem tomu velkou váhu, jelikož jsem dostala silný zánět močového měchýře. Po vyléčení zánětu mě ale bylo stále špatně, tak jsem si udělala test a ony tam byly dvě krásně tlusťoučké //.

Byla jsem radostí bez sebe. Můj manžel ale zas tak nadšený nebyl. Měl obavy z toho, jak to zvládneme. Celé těhotenství probíhalo naprosto v pořádku, až na výsledky Downova syndromu.

Byla jsem poslaná na odběr plodové vody, ale já to odmítla. Věřila jsem tomu, že je malá v pořádku. Sice se mě doktor snažil přemluvit, ale když viděl, že neustoupím, tak mě seřval jak malé dítě. Chodila jsem plavat, cvičit a na předporodní kurz.

V květnu jsem se přihlásila do autoškoly a v červenci byla ještě bratrovi na svatbě. Kolem 38. těhotenského týdne mě poslal doktor už do poradny. Ozvy a vyšetření dopadly vždy skvěle, ale bylo mi doporučeno vyvolání, jelikož byla malá koncem pánevním.

Měla jsem se do poslední kontroly rozhodnout, jestli udělají císaře, vyvolají nebo tomu necháme volný průběh. Nakonec jsem se rozhodla pro vyvolání. Měla jsem se dostavit do 16:00 ještě toho dne. Sjela jsem autobusem domů, dobalila poslední věci do tašky a odpoledne mě sestry odvážely zpět do Svitavské nemocnice. Sestra na příjmu mi udělala znovu monitor, doktor vyšetřil a pak se mnou probral porodní plán.

Druhý den ráno mě pan primář o půl deváté zavedl tabletku, musela jsem ještě hodinu ležet. Kolem půl desáté jsem začala cítit bolest v podbřišku, jako při silné menstruaci. Když bolesti přicházely pravidelně po 5 minutách cca půl hodiny, tak jsem zavolala sestru.

Nevěřila tomu, že už je to ono. Poslala mě proto na monitor, kde se to potvrdilo. Po vyšetření, kde jsem byla otevřená na 2 cm, jsem šla opět na pokoj, sestra mi doporučila sprchu a donesla míč. Míč mi vůbec nepomáhal, bylo to ještě horší, pomohla mi trochu jen sprcha.

Za hodinu jsem šla opět na monitor a po vyšetření otevřená na 3 cm. Při představě, že tam budu funět a hekat bůh ví jak dlouho, mě bylo tak špatně, až jsem z toho dostala řádný průjem. Poté co jsem se sama pročistila, jsem dostala nálev. :D

Napsala jsem manželovi, ať už jede a šla jsem se stěhovat na sál. To bylo kolem půl dvanácté. Bohužel malá moc rychle nepostupovala, tak jsem musela ležet na boku s jednou nohou nahoře, na monitoru a napojená na infuzi až do porodu. Do hodiny přijel manžel a já mu při každé kontrakci drtila ruku jako ve svěráku. (Doteď mi říká, že nikdy nevěděl, jakou mám obrovskou sílu.) :D

Kolem jedné hodiny jsem už byla otevřená na 7 cm. Kolem druhé hodiny přišel pan primář a oznámil mi, že jsem už na 10 cm a můžu začít tlačit. Tlačila jsem jako ďas a o půl třetí spatřila světlo světa naše dcera Anežka, s mírami 3050 g a 50 cm.

Manžel přestřihl i pupeční šňůru a dokonce neomdlel. :D (Měl strach, že sebou praští jako u státnic.) :D Pak s ní šel na první ošetření a mě čekalo šití po nástřihu. Pak už jsme si vychutnávali dvě hodinky soukromí. S kojením jsem problémy vůbec neměla a kojila jsem ji 2,5 roku. Je z ní šikovná a velká pomocnice, která za rok půjde do školy. :)

Hodnotilo 20 lidí. Score 3.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 09.03.16 07:03

Pěknej deníček, ale moc stroze napsaný :)

 
Lenka 80  09.03.16 07:32

Ja to nechapu.tak vy jste se snazili o dite a kdyz jsi konecne otehotnela tak manzel nebyl nadseny? bal se jak to zvladnete? Tomu asi nerozumim.nebo o vasem snazeni ani nevedel? ;-)

 
Sif
Povídálka 18 příspěvků 09.03.16 09:06

Me se líbí že jsi nepovolila s tou plodovkou :potlesk: ja nechapu přístup lékařů, kteří nerespektují svobodný rozhodnutí matky v té věci a dovolí si ji ještě „seřvat“ :zed:

 
tara3
Povídálka 39 příspěvků 68 inzerátů 09.03.16 09:37

@Sif no já si zase nedokážu představit, že na tu plodovku nepůjdu, když bych měla špatný výsledky testů… ale souhlasím je to o svobodném rozhodnutí matky, a doktor by měl vysvětlit rizika a důvody, ale rozhodně na ní neřvat…

 
Lutonka  09.03.16 09:45

Nevim, jestli je to tim, ze „nejsi zadna spisovatelka“,ale chybi mi tam par detailu-mala se narodila v poradku i pres spatne testy na downa? Chapu spravne, ze jsi rodila prvni dite koncem panevnim prirozene? To by urcite stalo za vypichnuti a podrobnejsi popsani ;)

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 09:45

@tara3 tak já plodovku taky odmítla. testy vyšly hraničně pozitivní a když NT screening byl ok, tak proč zatěžovat jinak bezproblémové těhotenství odběrem plodovky, který je rizikový s rizikem vyšším než je mnohdy riziko, které vyjde jako pozitivní u triple testů ;) :-)

 
tara3
Povídálka 39 příspěvků 68 inzerátů 09.03.16 10:02

@whitehorse ok u tebe to dejme tomu chápu, pokud to bylo hraniční a NT screening byl ok, mě to naštěstí nepotkalo, ale pokud to hraniční není a doktor to velmi doporučuje, já bych si prostě na zodpovědnost nevzala, že porodím postižené dítě, když nemusím a byla bych dost nervozní nevědět to… ale každého věc…

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 09.03.16 10:30

Takže KP přirozeně? super zvládnuto :palec:

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 09.03.16 10:42

@tara3 No pockej, ale ja jsem to pochopila tak, ze pro zakladatelku by bylo to vyšetření asi zbytečné, protoze by na potrat asi stejne nesla. Takže byla asi smirena s tim, ze by vychovávala dite s downem…
Uprimne, ja bych na to nemela. Ale myslim si, ze tyhle deti, pokud se clovek smíri s celoživotní peci, tak umí dat možná jeste vic radosti, nez dite zdravé…
Ja chapu rozhodnuti nejit na odběr plodové vody, pokud by pro me výsledek nehrál roli, tak bych v tom nevidela žádnej smysl…

 
Sif
Povídálka 18 příspěvků 09.03.16 10:50

@tara3 v pohodě, nerozporuju každého svobodné rozhodnutí v te věci. Vadí mi přístup lékaře. Tohle je myslim az za hranicí slušnosti. Je to drsná manipulace, navic manipulace v tomto obdobi dosti zranitelné ženy.

 
Sif
Povídálka 18 příspěvků 09.03.16 10:50

@tara3 přesně tak :)

 
tara3
Povídálka 39 příspěvků 68 inzerátů 09.03.16 11:16

@Tiffany1 tak pak jo, no holt každá jsme jiná a já tu obětavost fakt obdivuji, já bych se o dítě s downem starat nedokázala… a jsem ráda že to autorka řešit nemusela a má zdravou dceru :-)

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 09.03.16 12:11

Me odběr plodovky doporučili jen kvůli věku nad 35 let, všechny testy vc. Utz v Gennetu vycházely vyborne, takže jsem odmítla. Všichni to respektovali. Jinak deníček trochu odbytý, chtělo by to rozepsat par zajímavých detailů.

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 12:15

@tara3 mně to doporučovala i vzhledem ke genetice i věku. ale oni Dr berou ten odběr plodovky jako rutinu, na riziko neupozorní. Moje Dr to taky nevítala s nadšením.
jakýmkoliv odmítnutím si člověk „podepisuje“ že je „problémový“ pacient. :(
a pisatelka nepíše, jak moc ten down hrozil. i to je o zvážení jaké riziko sebou co nese.

Příspěvek upraven 09.03.16 v 12:15

 
blobfish
Závislačka 3692 příspěvků 09.03.16 12:23

@tara3 Blbý je, že si bereš na zodpovědnost, že v důsledku odběru plodové vody potratíš zdravé dítě :nevim:

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 12:27

@blobfish souhlas.
a vzhledem k tomu, jak moc častou jsou triple testy falešně pozitivní a kvůli falešné pozitivitě ženou těhulky na odběr plodovky, tak je to smutný, že pokud to člověk odmítne (pozitivní triple testy), hned je problémový a hned si vezme na triko, že bude mít postižené dítě. jenže ono to riziko postiženého dítěte je v mnoha případech podstatně menší, než riziko, že žádné dítě kvůli odběru plodovky, mít nebude, protože potratí.

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 09.03.16 12:51

@whitehorse Tak já tuto zkušenost opravdu nemám! Odmítla jsem odběr plodové vody a rozhodně se na mě nikdo netvářil, že jsem „problémová“. Asi jde i o štěstí na lidi, na doktory - jak moc velkou empatii mají a asi i o to, jakým způsobem to člověk podá a vysvětlí, proč to nechce. Ke mě se všichni chovali skvěle a s respektem.

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 12:56

@En.Joy no, já vzhledem k tomu, z jakých všech důvodů ten odběr chtěli tak sem trošku zabojovat musela. a dívala se na mně Dr ne zrovna vstřícně :( ve smyslu - vždyt je to rutinní zákrok. důvody sem řekla, proč ne a celkem jasně a srozumitelně proč ne (ale přitom slušně).
pak už sem se s ní nepotkala, protože od tam odešla. takže nevím… byl to jeden z posledních kontaktů co sem s ní měla.

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 09.03.16 13:01

@whitehorse :zed: Jakoby to nebylo už tak nelehké rozhodnutí - a ještě aby se na mě někdo tvářil jako bubák, fakt děs. Jak říkám, je to i o té empatii doktorů, bohužel ne vždy se holt zadaří :roll:

 
tara3
Povídálka 39 příspěvků 68 inzerátů 09.03.16 14:09

@blobfish no to 0,5 až 1% možnosti potratu při odběru plodovky si na zodpovědnost vezmu raději než vědomí toho, že jsem na svět přivedla nemocné dítě, když jsem nemusela…

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 14:43

@tara3 takže když máš při odběru plodovky „šanci“ na potrat 1:100 tak se ti to zdá málo v porovnání s šancí na dítě s downem třeba 1:200? a už při takových hodnotách, co vyjdou u triple testů na plodovku ženou. navíc některé zdroje u toho potratu při odběru plodovky uvádí 1-2%. takže už sme na 1:50 šance na potrat. Jenže to ti doktoři neřeknou :cert:
takže raději máš na svědomí potracení zdravého dítěte, jen kvůli možnosti např. 1:200 při riziku odběru plodovky 1:100. Vždyt další dítě přijde, tak co by, že?

Podle mně je potřeba zvažovat, které riziko je vyšší - zda to, že dítě bude s downem, nebo to, že se potratí. Navíc přesnost triple testů je kapitola sama o sobě, takže pokud to pisatelce vyšlo u triple testů, tak se tomu ani nedivím, že odmítla.

 
Lutonka  09.03.16 14:55

Tak ono jde asi hlavne o to, zda je maminka rozhodnuta nechat si i postizene dite.Pak neni co resit, plodovka by k nicemu nebyla. Pokud si je zena jista, ze by takove dite nezvladla, pak je asi lepsi to riziko potratu po amnio podstoupit. Kazdopadne pristup toho doktora je hrozny, ale neverim, ze kdyby mu rekla „necham si klidne i dite s downem“,ze by tam na ni kricel :nevim:

 
tara3
Povídálka 39 příspěvků 68 inzerátů 09.03.16 15:19

@whitehorse ano pokud to postavíme na hlavu, pak pro mě raději podstoupit to riziko že přijdu o plod, než aby se mi narodilo dítě s downem… prostě bych na to šla a doufala, že nebudu ta jedna ze 100 nebo 50…

známá měla tetu s downem, druhá teta se pro ní obětovala a starala se o ní, kvůli ní nezaložila rodinu, nenašla si manžela (rodiče umřeli), a já bych svým zdravým dětem udělat tohle nechtěla… klidně mě ukamenujte, ale já uvažuji hodně do budoucna…

 
eva mrazova
Kecalka 102 příspěvků 09.03.16 15:35

Mám taky polycystické vaječníky a přirozeně dvě děti. Myslím, že to nemusí mít na plodnost vliv. Gratuluji k přirozenému porodu! :)

 
Lucie66
Ukecaná baba ;) 1612 příspěvků 62 inzerátů 09.03.16 17:25

@tara3 jeto vec nazoru podle me je plodovka jen to ze si dohazujou doktori korunky od pojistovky taky jsem nesla zaplatila jsem si ultrazvuk od specialisty a sam rekl ze by s plodovkou nehazardoval ze cekam zdravou holcicku…

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 09.03.16 21:02

@Lucie66 řekla bych, že obdobně jako císařský řez. Taky je za něj větší ohodnocení než za rodičku 10h na porodním sále, kde se může cokoliv pokazit. a spousta z tehulek má tak pošetile přání, jako porodní plán a bez zásahu dr porodit přirozeně.

 
Lucie66
Ukecaná baba ;) 1612 příspěvků 62 inzerátů 10.03.16 06:38

@whitehorse cisarsky rez neni nebezpecny pro miminko…a ve spouste pripadu nezbytny. Kdezto OPV je blbost vetsinou jen diky chybnym tripl testum uz bych nesla ani na ne, akorat jsem byla zbytecne znicena

 
Sabush97
Nováček 10 příspěvků 24.03.16 14:02

Hlavně, že je Anežka zdravá a dělá Vám radost :-)

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Naše Monička

Naše snažení o druhé mimi


Reklama