Na kolik perete?

Ostatní

Na 40 stupňů? Nebo dokonce na 60? Asi vás proto překvapí, že prát se dá i ve vodě o teplotě zhruba deset stupňů. Vyzkoušela jsem to na vlastní ruce. Jak k tomu došlo? Používám látkové plenky. A můj muž je vedoucí skautského oddílu. Podivné zdůvodnění, neníliž pravda. Tak podrobněji.

I tak se dají sušit plínky
3 komentářů

na táboře slavil spíše menší úspěch...

Pomůžu mamce s tím praním

Taky se chci vyprat
3 komentářů

Můj muž vede oddíl, který každý rok o prázdninách vyráží do přírody na dvoutýdenní tábor. Loni, když měl syn teprve měsíc, jsme pochopitelně nejeli s nimi, ale využili jsme chalupy, kterou mají v nedaleké vesnici tchánovci. Letos však padlo zásadní rozhodnutí, že na tábor pojedeme všichni. A plínky bereme s sebou.

Řekla bych, že látkování pod stanem je jedna z nejvyšších úrovní. A abych to neměla tak jednoduché, mládě se rozhodlo, že mi to náležitě osladí. Jednak se ozvala dvojka vpravo dole, takže bobek nejmíň třikrát denně, a pak na čerstvém vzduchu to prostě teče nějak víc. Plínek bývalo i k patnácti denně a k tomu ještě dva nočníky (když se zadařilo).

Konečně bych ráda definitivně zbořila mýtus o hodinách praní a žehlení plínek. Prosím pěkně, vyprat a pověsit onu patnáctikusovou denní dávku plínek mi trvalo hodinu a půl. Včetně chystání svačiny synovi, průběžného jeho přebalování, hlídání a podobně, včetně pumpování vody na praní a v neposlední řadě včetně vytahování klíšťat a ošetřování zranění (byla jsem na táboře jako zdravotník). Žehlení ve výčtu pochopitelně nenajdete… A pokud by mi někdo chtěl omlátit o hlavu, že jsem se tu hodnu a půl nevěnovala potomkovi, tak vězte, že nejdřív spal, pak sám baštil svačinu, potom lozil okolo, prozkoumával co se dalo a nakonec mi asistoval u věšení.

Nebudu si hrát na většího borce než jsem. Vzala jsem si s sebou i jeden balík ekologických jednorázovek – hlavně kdyby chtělo moc pršet a plínky nechtěly schnout (použila jsem jednu). A druhá věc: měla jsem za zády civilizaci – chalupu s pračkou. Nevyužívala jsem ji často, protože časově to vyšlo nastejno jako praní v lavoru, ale v polovině druhého týdne jsme stejně museli z přírody prchnout – mládě se v noci nachladilo.

Pokud by to někdo rád zkusil, určitě uvítá pár praktických zkušeností, které jsem za tu dobu stihla posbírat.

Nepodceňte přípravu: Sbalte si všechno, co budete potřebovat:

· plenky, separačky, snapku…

· mýdlo na praní - obyčejné s jelenem, doporučuji doma předem nastrouhat a vzít s sebou ve vhodné krabičce. Na dva týdny mi stačila akorát jedna kostka.

· žlučové mýdlo na skvrny – vhodné zejména, pokud dítku roste zub a kadí několikrát denně. Hlavně to nedělejte jako já. Mýdlo jsem hodila do kufru, abych na něj nezapomněla. Pak jsem dojela do vesnice na chalupu a zjistila že ho nemám. Začala jsem vysílat sos na plínkovací diskuzi, jestli se nedá někde sehnat… až jsem ho samozřejmě našla na dně kufru.

· pytel na pleny – radši větší

· vlhčené ubrousky… ty mě tedy pěkně štvaly, doma je vůbec nepoužívám, na tábor mě nic jiného nenapadlo, ale do příště budu muset něco vymyslet.

Zajistěte si dostatečné zázemí: K samotnému praní budete potřebovat dostatek čisté vody, prací nádoby (vhodné jsou dva menší lavory), a místo na sušení.

Jak na to? Plínky je nutné prát minimálně jednou denně. S větším množstvím se v lavoru těžko poperete. Ideální množství do jednoho lavoru je 5-7 kusů, při větší denní dávce je vhodné ji rozdělit na části. Všechny plínky jsem nejprve důkladně vymáchala ve studené vodě. V parném letním dni to bylo vítané osvěžení. V druhém lavoru jsem si připravila mýdlo na praní. Stačí přibližně jedna polévková lžíce na jednu dávku. Mýdlo je potřeba rozpustit v teplejší vodě. Pak se dá opět doplnit vodou studenou. Mohla bych prát i v teplé vodě, ale to by zase děti neměly v čem umývat nádobí. Do prvního lavoru jsem napumpovala opět čistou vodu a mýdlo z plínek dobře vymáchala. Pak už zbývá plínky pořádně vyždímat a pověsit. Když není sušák, lze vzít zavděk i kusem louky.

Na co si dát pozor: Pamatujte na to, že ždímat plínky v ruce je mnohem méně účinné, než odstřeďování v pračce. Je potřeba s tím počítat při délce sušení. Z toho důvodu také doporučuji vykašlat se na savost plínek a vzít ty, které rychle schnou. Já jsem nabalila skoro samé klasické čtverce. Dobře se perou v ruce a schnou nejrychleji ze všech plínek. Dále jsem přibalila zavazovačky – což je také rychleschnoucí záležitost. A nakonec jsem vzala i anavy plenky. S nimi to bylo co se týče ručního praní a ždímání o něco horší, samozřejmě také mnohem déle schnuly, ale díky výborné savosti se skvěle hodily na noc.

Co říci na závěr? Nebojte se toho, látkovat v přírodě LZE!

Hodnotilo 10 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tasemnice
Ukecaná baba ;) 2397 příspěvků 23.07.11 09:10

:palec: :palec: nejlepší způsob,jak z mláděte neudělat rozmazlence :palec: :palec: :palec: jen tak dál :huban:

 
Katy2
Hvězda diskuse 50340 příspěvků 23.07.11 09:14

Paráda :pankac: :pankac: :pankac:

Jen otázka, prala jsi teda normálně ručně???
My když jeli s dětmi na chatu a prala jsem plíny, tak jsem si sebou přibalila zvon na odpady, s tím se plíny super pralo, pár krát jsem promačkala a plíny byly vyprány. :mrgreen: :mrgreen:

 
LeaZbrna
Závislačka 3577 příspěvků 23.07.11 09:39

a nemas prodreny prsty, kdyz musis skvrnu drhnout? :think:

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 23.07.11 10:34

katy: super tip, priste to taky zkusim, jedeme letos jeste jednou na tyden. Jinak jo, prala jsem v ruce.

lea: ne nemam, stacilo skvrnu potrit zlucovym mydlem a vymachat v machaci vode… to v pohode stacilo. Spis me bolely ruce ze zdimani

 
PetkaK  23.07.11 10:46

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: super :palec:

 
veritas
Kecalka 219 příspěvků 23.07.11 10:47

:palec: :palec: :palec:
My jsme látkovali nedávno u moře - ale měli jsme k dispozici teplou tekoucí vodu a umyvadlo a vanu, takže oproti Tobě úúúúúplná pohoda :lol: :lol: :lol:
Jinak souhlasím, že největší „pakárna“ je to ždímání - i z toho důvodu se nejvíc osvědčily obyčejný čtvercovky :mavam: :mavam: :mavam:

 
PetkaSv  23.07.11 11:18

To je super, :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: krásný :-))

 
Katy2
Hvězda diskuse 50340 příspěvků 23.07.11 12:00

pomeranca, už ani nevím, kdo mi to poradil, ale byla to látkařka. Zvon je fakt super, ušetříš si s ním spoustu práce. :mrgreen: :mrgreen: Já ho použila občas i doma na předepráni plen, namydlila žlučákem, promačkala zvonem a bylo. :lol: :lol:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 23.07.11 14:24

Drhnutí skvrn, pokud je nějaká skvrna fakt urputná, tak by se dala použít minivalcha :mrgreen:
Ale ždímání je běs, představuju si něco jako mandl na kličku, malý, který by se někde postavil, plíny by se protahovali mezi válečky,které by je vyždímaly.

Další možnost je plíny házet přes den do kýble s roztokem perkarbonátu sodného, měl by být eko, ten plíny odmáčí a zároveň je antibakteriální.

A vlhčené ubrousky, ty si přeci můžeš vyrobit 8-) Já zadek utírám z nejhoršího toaleťákem, ještě lepší by byly kuchyňské utěrky, ty se netrhají. A dočistit vlhčenými, já používám tzv. jednorázové žínky z dm, jsou to utěrky celulozové, vypadají jako separačky disana, taková hodně pevná tlustá kuchyňská papírová utěrka, rozstřihnu napůl, naleju roztok medvídka a ubrousky, které se rozloží během chvilky, jsou na světě.

Jela jsem s látkou třikrát, teď už jsem líná a jela bych s hnuskama. Jen kdyby mi někdo vyrobil ten mandlík na ždímání, tak bych jela s látkou, ze ždímání jsem měla dost zrasované ruce a začínali mě už ke konci pobytu bolet šlachy :-(

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 23.07.11 15:47

Teda, já prostě nemám slov, jseš :palec:
Normálně se stydím že jsem takový neekolog :oops:
prostě líná :cert:

 
aaaaja
Kecalka 269 příspěvků 23.07.11 16:17

ahoj, jsi dobrá :) vzpomněla jsem si na svoje akce s plínkama - jezdíme všude a dost často a jednorázovky jsme měli jen na plachetnici (ale jen jeden balík a pár látkovek jsme taky použili a sušili na zábradlí a prali v jezeře :) Když jedem na prodloužený víkend, tak to prostě házím do pytle a peru doma. Největší extrém byl asi když jsme byli u kamaráda na chatě, kde se nosí voda z potoka a v zimě, tam jsem v půlce týdne prala a sušila u kamen, ale dalo se to taky (jen mi pánové museli přinést tu vodu z potoka)

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41976 příspěvků 2 inzeráty 23.07.11 16:17

Já látkovala v ruce jen jednu dovolenou. Ale s teplou vodou a syn už byl částečně odplenkovaný - čural na nočník, nehod bylo dost, raději měl plenku. Používala jsem taky jenom čtverce. Ručně vyždímané kalhotkové plenky by snad schnuly týden.
Nejhorší je fakt to ždímání, to jsem nechala chlapovi :andel:
S studenou vodou bych tak ypoužila radějinnějaký desinfekční prací prostředek - perkarbonát s TEAD nebo je snad nějaký prostředek na praní plen i ve studené vodě - Miofresh nebo tak nějak podobně.

 
Phoebe
Závislačka 4724 příspěvků 23.07.11 19:17

:palec: víc nemám co říct :mrgreen:

 
kalimerko
Závislačka 3866 příspěvků 23.07.11 20:04

a jak se to delalo asi kdysi?? :-) stejne jen misto lavoru byly necky :-) taky latkujem … jednorazovku beru jen na delsi cesty :-) a to malokdy :-) balik nam vydrzi i nekolik mesicu :-)

 
veri29
Kecalka 109 příspěvků 23.07.11 22:04

tak tohle by me v zivote nenapadlo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: klobouk dolu :potlesk:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 23.07.11 23:05

pomeranca to je super :palec: :mrgreen:

Příspěvek upraven 23.07.11 v 23:05

 
Sihaja
Stálice 52 příspěvků 24.07.11 18:35

Smekám!!!
Taky látkuju ale tohle bych asi nedala. Jsi jednička :pankac: :potlesk:

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 25.07.11 11:51

pomerančo: Parádně jsi to sepsala. :palec:

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 25.07.11 13:15

no tak když někoho baví na dovči prát máchat sušit a nevím co tak proti gustu ale já si dovču představuju jinak 8-)

 
Haninac
Kelišová 5466 příspěvků 25.07.11 13:37

ja latkovala podobne na chate :lol:

kdyz byl cas tak jsem plenu hned vymachala a nebo vydrbala IV mydlem, pak hodila „na sucho“ do bedny. to jsem delala prubezne po cely den.
Vecer jsem ohrala hrnec vody, vysypala bednu, naredila do ni vodu na cca 60stupnu, nasypala Miofresh a pleny v tom znovu machala a mackala. Pak jsem je v tom nechala jeste desinfikovat az do rana. Rano jsem plenky premachla v ciste vode a susila na susaku :palec:
pravda pravdouci je to, ze ctverce jsou na to nejlepsi :palec:

Typ se zvonem je super :lol: :palec: :palec: Pisu si

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 25.07.11 18:16

Ja by som sa teda bala, plienky periem na 60 a zehlim. Vraj sa najviac bakterii drzi v detskom pradle pranom na nizkych teplotach.

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 26.07.11 21:48

šikulka :palec:

 
Romaelka
Závislačka 3911 příspěvků 29.07.11 22:06

:palec: je to hezky prakticky napsané včetně rad jak na to, to se mi moc líbí. Já zatím sbírám odvahu někam vyrazit na dýl v látce. ALe hnusky už jsem vyškrtla úplně a to mě hřeje. Prodloužené víkendy zvládáme krásně, hovínkové plíny přemáchnu mýdlem a šupnu do tašky, pak doma peru raději na 60. Tak doufám, že tvé tipy brzo využiju. Ohledně toho, jak tu holky psaly, že se drží bakterie v plínách praných na studeno, tak bych věřila, že i sluníčko může být desinfekce 8-)

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 30.07.11 06:59

Včera jsme se vrátili z dovolené v Orlických horách a musím teda říct: zlatý praní na táboře. Měla jsem sice k dispozici teplou vodu z kohoutku a i ten zvon (vážně super věc), ale ve starém baráku to absolutně nechtělo schnout… A při snaze o větší vyždímání jsem si málem oddělala ruce :evil:

 
analoja
Závislačka 3552 příspěvků 09.06.12 14:54

@pomeranca
no, tak jsem taky adept na ruční praní - včera odešla pračka - v lepším případě bude spravená v úterý,v horším za týden - takže jsem dnes cvičně vyprala co bylo - praní v pohodě - teplá voda, vana, i zvon vlastním ;) …ale - to máchání :roll: moje skoliotická záda trpí, a pak to ždímání a na to navazující sušení. Abych jela jen ve čtvercích, na to jich dost nemám a pak nepřeje počasí a v paneláku je přece jen omezený prostor. Kdyby bylo slunko, tak do toho asi jdu. Za barákem jsou pořád stojany, šňůru mám taky a místní drbny by měly aspoň nový téma :pankac:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama