Zákony života s dítětem

Rodičovství

Když se má něco podělat, tak se to podělá. I kdyby to měla být jenom plínka. Máte pocit, že život s malým dítětem se řídí určitými zákony? Něco jako Murphyho zákony? Máte pravdu. Ale nebojte, nejste v tom sami.

Základní doporučení týkající se všech možných oblastí: Nikde na netu nechvalte svoje dítě, jak krásně spinká, baští, nebo si samo hraje. Velice brzo to začne dělat úplně jinak. Opačně to zpravidla nefunguje.

Začneme jídlem. Nikdy jsem nebyla schopná odhadnout, kolik toho mládě sní. Jednou se nedostávalo, tak jsem příště udělala víc a dostala jsem do něj jen slabou polovičku. Teď, co jí s námi, je to už podstatně jednodušší. Také už jsem se naučila, že nesmím nikomu tvrdit, že tohle jídlo má určitě rád. To tak dáte dítě s banánem na hlídání babičce a vrátí se vám… světe div se, opět dítě s banánem.

Bryndák. Zásadně máme jenom pláštěnku. A je opravdu nutné dávat ji na každé jídlo. Když ho zrovna jedinkrát nedostane… co na tom, že má právě k svačině jogurt, kterým ho krmím vlastnoručně a nikdy se od něj neumaže… tak zrovna když pláštěnku nemá, se rozhodne, že na jogurt nemá chuť a prsk ho na parádní mikinku.

Musím tedy říct, že moje dítě jí naštěstí téměř všechno (až na takové dobroty jako třeba mletý mák, to má asi dojem, že dostal na talíř písek), takže nemohu sloužit v oblasti odmítání jídla a podobně. Snad mě někdo doplní.

Plínky. Jde tedy především o látkové, ale z určité části by to šlo aplikovat i na jednorázovky. Mládě spotřebuje cca 1 plínku za hodinu, počítám-li dobu, kdy je vzhůru. Myslíte si, že 4 plínky na dvouhodinovou návštěvu budou stačit? Ani omylem, domů přes celé Brno jsme jeli v té poslední počůrané… Také jsem se ještě nenaučila odhadnout, kdy kterou plínku nasadit. Dám-li obyčejnou domácí, tedy čtvercovky, které toho moc nepoberou, mláděti se podaří v nich usnout. Dám mu noční hodně savou v naději, že určitě brzo usne? Houby… počůrá tuhle a ještě dvě takové.

Separačky jsou záludná věcička. Zjistíte, že jste si s sebou vzali jednu plínku bez separačky? To přece nevadí, dítě kadí zásadně doma a zásadně ne večer. A jako naschvál, lup to do té jediné… a pěkně tak, aby to bylo úúúplně všude. Obvykle se dítku také podaří zakadit fungl novou separačku, zatímco ty recyklované s klidem zas jen počůrá. Zajímavé je i časování. Obvykle ta nejvíc podělaná plínka přijde těsně poté, co jsem právě zapnula pračku s dvoudenní dávkou.

Vlňáčky jsou úžasná záležitost. Ovšem není dobré zapomenout je zavčas naimpregnovat lanolinem. Jinak začnou protékat přesně ve chvíli, kdy odjedete na víkendový pobyt a tudíž náhradních svrchňáčků je poskrovnu a lanolin dlí doma v kredenci.

Spaní. To je vždycky zajímavá kapitola. Jako by mláďata měla nějaký radar a nejvíce se budí v noci, kdy se maminka zrovna potřebuje nejvíc vyspat. Necháte hlídat spící dítě s tím, že má spát ještě minimálně hodinu, nebo spíš dvě? Ale kdež, sotva se zavřou dveře, oči dokořán a hlídač je zaměstnán hned od prvního okamžiku. A ranní buzení? Stěžujete si, že to maličké nemá kouska citu a nenechá vás nikdy vyspat déle jak do šesti? Ale jo, nechá… zrovna v den, kdy někam jdete a musíte být na místě opravdu včas. Závěr: nepoužívejte dítě jako budík.

Nevím, jak to to děťátko dělá, ale vždycky hned pozná, kdy se maminka začne flákat. A že bych občas docela ráda někdy hodila nohy nahoru a jen tak si četla. Nemůžu, musím číst mláděti. Když ale věším plínky, rád mi podává kousky (1 za vteřinu :-D), když vařím, „vaří“ se mnou v kuchyni taky. Ale jakmile začnu mohutně odpočívat, je to signál k tomu, že maminka se nudí a je tudíž potřeba vymyslet jí nějakou zábavu.

Zjistila jsem, že téměř nemá cenu uklízet. Nemám teď na mysli klasiku, jako praní, mytí nádobí atd. Myslím podlahu v dětském pokoji. Hračky se do boxů nahází za pár minut, ale prázdná podlaha je natolik nezajímavá, že je okamžitě nutné ji zaplnit hračkami. Nejlépe tak, aby vznikla pořádná překážková dráha. Obdobně to platí i v kuchyni. Misky a ostatní nádobí je potřeba šikovně rozmístit tak, aby maminka při vaření oběda na něco stoupla, nebo o něco zakopla nejméně sto sedmdesát třikrát.

Určitě jsem nenapsala všechny zákony schválnosti, které na rodiče číhají… máte možnost i vy, doplňte na co jsem zapomněla ;-)

Hodnotilo 10 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
andrysecek
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 26.10.11 08:31

:palec: sikovne napsany opravdu se tam vidim :lol: hlavne s tim odpocivanim mala dela uplne to same dokud uklizim je hodna ale beda jak si sednu a to buzeni znam taky vzdy kdyz musime stavat tak jestrasne unavena a nechce se ji :lol: o hrackach ani nemluve nescetnekrat jsem vyhrozovala ze je budu vyhazovat z okna kdyz jsem si o ne malem prelamala kosti :think:

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 26.10.11 08:36

Andry: mě by vyhrožování nepomohlo, synátor má teprve rok a 4 měsíce :mrgreen:

 
ankasz
Kelišová 6267 příspěvků 26.10.11 09:35

Super deníček :potlesk:
Ony ty mláďata jsou asi všude stejná :lol: - u nás to chodí dost podobně- akorát, že malá vstává okolo 5.30, ale budík musím mít stejně(vstáváme se starší do školy) poněvadž kdybych si ho nenachystala, tak jak na potvoru bude spát do 7h :zed:

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 26.10.11 09:46

:palec:
Doplnila bych jednu věc z vlastní (včerejší) zkušenosti.
Dítě s horečkou rozhodně nepotřebuje klid a spánek.
Malá mi celá spocená usnula v náručí, tak jí dám do postýlky, škodolibě až sobecky si říkám, že si hodím nožky nahoru. No co myslíte? Vzbudí se se šílený řevem zrovna když se uvelebim v křesle. Vytáhnu jí, polituju a jako náplast na bolístku položím půlroční cácorku na postel vedle táty a donesu čajik. Na pití? Omyl! Jako hračku. Dítě ožívá a zoubky nezoubky, teplota neteplota, řádí a chechtá se do čtvrt na jedenáct. Načež se probírá muž s velikou potřebou si povídat, takže se mi oči neúspěšně zavírají do jedné v noci :pankac:

 
Peitra
Ukecaná baba ;) 1420 příspěvků 26.10.11 10:56

:mrgreen: :lol: Tak teď se vsaď že když jsi dítko pochválila, že s jídlem a vybíravostí nemá problém, tak od zítřka nebude jíst půlku věcí, které doteď rádo :lol:

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 26.10.11 11:24

Máš pravdu, právě se do něj snažím nacpat jogurt. Snědl dvě lžičky a nazdar :-)

 
MillaL
Ukecaná baba ;) 2412 příspěvků 26.10.11 11:33

Krásný deníček :-) :palec: :potlesk: Sice mám malou holčičku, ale poznavam to uz také :-) Hlavne to chválení, pochválim a dalsi den je vse jinak..

 
Muchitos
Závislačka 2828 příspěvků 26.10.11 11:46

nejlepší :dance: :dance: :dance:
jen ještě doplním to stěma plímama.. my střídáme látkové a jednorázové a vždycky když dotane látkovou tak se po… nebo usne :-D a jelikož máme jen čtvercovky tak je to někdy velmi vtipné :-D a stou zapnutou pračkou to beru jako prqavdilo :-D

 
Brokianaa
Závislačka 4442 příspěvků 26.10.11 13:27

Souhlasím s každým slovem :pankac: :pankac: :pankac:

 
ebirka
Závislačka 3439 příspěvků 26.10.11 14:13

naprosto vystizne. Fungl novou plenku vzdycky pokrti bobanem. Vecer kdyz usne, tak jsme si zakazali s pritelem vubec jen pomyslet: „jeee, to fajn, ze usnula…“. Kdyz se vratime z hodinove prochazky, jeste pred brankou spi, za brankou uz ne, tam snad ma nejaky radar. Kdyz si chci nedejboze odpo s ni lehnout, tak sotva sednu na postel, vzbudi se. A mohla bych pokracovat :).

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 26.10.11 14:31

Hezký :palec:

K plenám - bobek zásadně vždycky, když zapomenu dát separačku :-D

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 26.10.11 14:57

Jdu pochválit své dítě, naschválníčkuje proti tvému naprosto minimálně. :-)

Ad třeba ty plíny… Vždycky stačily a kadí klidně na separačku i na holou plínu. :-) Kdysi byla zásada, že se pokadila zásadně na novou plínu, to už teď není, neb nejsou nové plíny. :-)

S tím spaním je to podobné. :-)

Podávání rychlostí jedna plína za vteřinu jsem odnaučila, jipipí. :-) Teď čeká, až si řeknu o další. :mrgreen:

A hračky se uklízí zásadně až večer, když dítě spí. :pankac:

Každopádně super deníček. :potlesk:

 
jitka 11
Neúnavná pisatelka 18025 příspěvků 26.10.11 15:04

Skvělý deníček, ale musím v něčem oponovat.
Třeba spaní- v poledne jde většinou spát, a já si odpočinu s ním- někdy i 2 hodiny.
A jídlo- tam už nedávám nic, žádný brindák ani plenku- a je pořád čistý- i s polívkou.
V hračkách máš pravdu- co rozsype ráno, to tam zůstává až do večera, kdy si to sám uklidí.
Plenky- teď už dávám jen jednorázové- ráno ho přebalím a skusím dát na nočník- nic. Zabalím ho a za 5 minut má nadílku, takže znovu převlíkat.
Nic jiného, co jsi nenapsala, mně nenapadá.

 
asha
Nadpozemská drbna 29536 příspěvků 26.10.11 15:22

Jo jo, pravidlo nechvalit verejne a hlavne na internetu u nas plati na 100%. Doslo mi to uz celkem brzo pri prvnim diteti, ale clovek se jen tak nepouci, ze jo :mrgreen:
Jinak mam cerstvy priklady: B. vcera CELY den otravoval, ze chce pizzu. Fajn, vecer tatinek privezl TRI maly pizzy (momentalne jsme doma jen tri, starsi deti jsou u babicky). B. se podival na pizzu a prohlasil, ze chce tycinku. A bylo.

Kazdy rano vstava nejdyl v pul 8 (pro mne utrpeni, jsem sova), kdyz nevstavame do skoly (ted jsou prazdniny). Dneska, kdyz nam meli v pul 9 menit ventily na topeni, byl jeste ve ctvrt na 9 tuhy jak podrazka.

Po o spaval zasadne pul hodiny. Zasadne vzdycky, kdyz jsem sla spat ja. Odvykla jsem si. Ted spi tak, ze sotva stiham vyzvednout prostredni ze skolky.

A s jidlem: opravdu se nepoucim, nedavno jsem v jedny diskuzi psala, jak B. sni proste vsechno. Tak uz to samozrejme neplati a netyka se to jenom pizzy (tu si chtel mimochodem dat dneska k snidani :mrgreen: )

 
asha
Nadpozemská drbna 29536 příspěvků 26.10.11 15:23

A pliny :mrgreen: Pokazdy, kdyz zapomenu na separacku, nebo dojdou, je to frote plena a nasledna naloz hrube kasovity konzistence. To proste dolu jentak nedostanete :mrgreen:

 
Girly
Kecalka 316 příspěvků 26.10.11 15:33

No tak to chválení je přesné, momentálně si „vyžírám“ pochvalu, že v noci vstáváme jenom jednou, jaká je to paráda a že se nikdy nebudí před půlnocí. Haha, takže teď vstáváme v noci 4× a začínám ve 23,00 hod. Jo a máš pravdu, opačně to fakt, ale fakt nefunguje :-D

 
Tercie
Kelišová 6451 příspěvků 26.10.11 21:39

Pěkně napsáno, souhlas se vším, těch naschválů je někdy na obyčejnýho člověka až dost :-D Ale opět jsem se v jedný věci utvrdila…fakt jsem ráda, že mi okolí rozmluvilo látkování :-D

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 26.10.11 22:18

Uzasny denicek, pekne jsem se pobavila. Tyhle zakony plati uz u nasi ani ne 3 mesicni holcicky. Zasadne se pokaka tesne pred odchodem z domu, kdyz nekam spechame. Spoleham se na to, ze ji pravidelne kazde 2 hodiny, ale zrovna, kdyz mame jit ven, ma necekane hlad po hodine :zed:. A kdyz usne, rikam si super, neco si dodelam a konecne se najim, ale ona zakonite a pravidelne zacne jecet jen, co si sednu k jidlu. Spinka celou noc, ale zrovna, kdyz jsem nejvic vycerpana a potrebuju spat, chytnou ji zoubky… O prochazce venku ani nemluvim, vzbudi se par metru pred dvermi od baraku :zed:. A samozrejme v neposlednim, nejhodnejsi je u tatinka, aby si ten mohl o mamince myslet, jak je hrozna, ze si porad stezuje, vzdyt je to tak hodne miminko! Nebojte se, holky, urcite v tom nejste samy! :mrgreen:

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 26.10.11 23:49

:lol: :lol: :lol:
Velmi cerstvy mam zazitok s tim, ze nema sa chvalit. 2 znamym som sa pochvalila za nas maly pekne kaka do nocniku, a na to 10 dni som bojovala, aby maly kakal do nocniku :zed: :zed: :zed: Posledni 2 dni mam 70% uspesnost, tak dufam, ze aspon to vydrzi :wink:

 
Herminka
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 27.10.11 07:49

Jé, myslela jsem si, že to s těma separačkama se děje jen u nás :lol:

Dřív, když večer nebo v noci usnul, jsem si říkala „tak a teď by mohl spát aspoň do … hodin“ - a zpočátku to celkem platilo, kolikrát mě i mile překvapil a spal ještě dýl. Zato teď, pokud jsem si něco podobného řekla, byla záruka, že bude do půlhodiny vzhůru :roll:

Příspěvek upraven 27.10.11 v 07:50

 
asha
Nadpozemská drbna 29536 příspěvků 27.10.11 11:08

Tercie, ono je to ale s jednorazovkama snad jeste horsi… Kdyz je mame, tak se vzdycky smrdute vykadi v momente, kdy jsou odpadky vyneseny. A ten smrad… :mrgreen: A utikej znova, kdyz je venku zima a musis oblict nejen sebe, ale i zdrhajici batole :zed: :mrgreen: Zlaty latkovky teda fakt :mrgreen: (ted jsme na cas v jednorazech a prave jsem prebalila hovnouse, kteryho do wc nevyklepnes :roll: )

 
ANEBjája
Závislačka 4275 příspěvků 11.12.11 21:51

jsem těhotná a mám doma tři kočky a bandu osmáků (nevěřte webům co tvrdí, že jsou to denní a co víc dokonce i tichý zvířata) v 1+kk. když čtu tenhle článek, koukám, že mě až tak velký změny nečekají…ono když je nejhůř a už to opravdu ale oparvdu vypadá, že bude klid, tak psi před domem prolezpu zahradu a najdou v jednu ráno co? no přece JEŽKA!! a to je pak jekot a vy s holým zadkem (spím v tričku) lítáte s baterkou po zahradě a hledáte ho, jinak by se zlatíčka zcvokly a soudesi asi taky…se sr**ím to samý, s „pomáháním“ u vaření a dalších činností taky… a na dítě budeme dva. to bude pohoda :D

né, teď vážně a bez frajeření - moc mě tenhle článek uklidnil, připadlo mi, že to nemůžu nikdy zvládnout, když takhle válčím se zvěřincem. ale dopřál mi tu trochu klidu, že fakt už mám aspoň něco málo natrénováno a ten skok bude tedy o trochu menší :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama