Severomoraváček č.39 - Nosní mandle

Rodičovství

Ahojte, posílám nový deníček, tentokrát trochu poučný...třeba se informace budou někomu hodit. Opsala jsem to z materiálů, které jsme dostali v nemocnici: Zvětšená nosní mandle Nosní, neboli správněji nosohltanová mandle, je malý měkký útvar na klenbě nosohltanu. Vyvíjí se u dítěte zvláště po třetím až čtvrtém roce dítěte. Má však svůj význam už u kojenců. Jde o mízní (lymfatickou) tkáň, která má ochrannou úlohu v organismu s tvorbou protilátek proti zevním škodlivinám, především infekci. V pozdějším věku dítěte se mandle zmenšuje a během dospívání puberty zaniká.

Zvětšená neboli zbytnělá nosohltanová mandle je u dětí poměrně častá. Příčinou zbytnění je zánět a infekce. Zduření může být projevem přecitlivělosti - alergickou reakcí - dítěte na bakterie. Zvětšená mandle (adenoidní vegetace) vyplňuje nosohltan a působí jako mechanická překážka dýchání, zhoršuje funkci Eustachovy trubice s následnou poruchou sluchu a bývá zdrojem častých opakovaných respiračních insektů dětí.

Nejnápadnějším příznakem je ztížené dýchání nosem. Dítě dýchá většinou ústy, v noci často chrápe a budí se.

S poruchou vývoje tvrdého patra souvisí i často těžké vybočení nosní přepážky, jež ještě zhoršuje porušené nosní dýchání. Hrudník dítěte bývá plochý nebo někdy až vpáčený. Hlas dostává huhňavé zabarvení. Dítě s otevřenými ústy působí dojmem duševně opožděného, přihlouplého. J

Příčinu častých infekcí spatřují rodiče v „nachlazení„. Ale ani sebevětší péče o dítě a vytváření „skleníkového“ prostředí nezachrání dítě před novým vzplanutím zánětu. Vyšetření nosní mandle je většinou jednoduchý úkon, který provede odborný lékař během okamžiku.

Léčení zbytnělé nosní mandle spočívá v jejím odstranění. Cílem operace je zlepšení dýchání nosem, úprava poruchy sluchu a odstranění ložiska infekce. Jde o krátký nenáročný výkon, jímž se upraví nosní dýchání, ale i zlepší celkový stav dítěte. Často se odstraněním mandle odstraní veškeré obtíže dítěte: dostane chuť k jídlu, začne přibývat na váze, stane se opět živým, zlepší se prospěch ve škole, zbaví se trvalé rýmy,…

Operace se provádí za hospitalizace speciálně upraveným nástrojem (kyretou): v celkovém znecitlivění endoskopicky, tzn. pod přímou zrakovou kontrolou lékaře. Po zavedení endoskopu - kovového optického přístroje s vlastním osvětlením - přes dutinu nosní nebo dutinu ústní je zpřehledněn nosohltan. Lékař kyretou odstraní nosohltanovou mandli. Krvácení je stavěno kompresí tampóny, elektrokoagulací.

Škody vznikající z opomenutí operace jsou velké. Vyšetření operativně odstraněných mandlí prokázalo vysoké procento virového postižení. Proto se soudí, že viry jsou příčinou zánětů mandlí a že jsou možnou příčinou zbytnění. Po operaci je nutno dítě sledovat, zda dobře dýchá nosem, případně je znovu naučit správnému nosnímu dýchání. Po úspěšném zákroku si budete myslet, že je vše v pořádku: dítě bude dýchat nosem, nebude kašlat, bude klidně spát. U malých dětí, kdy byla nosní mandle odstraněna včas, to tak bývá. U dětí starších - mezi čtvrtým a šestým rokem - zůstávají příznaky i po odstranění nasní mandle, zvláště byla-li choroba zanedbána. Nezakročíte-li hned, těžko se dočkáte nápravy špatného způsobu dýchání. Dítě se pak lehce stane obětí opakovaných insektů. Chcete-li dosáhnout maximálního efektu, musíte mít velkou trpělivost. Cvičit je třeba půl roku až jeden rok. Čím později byla nosní mandle odstraněna, tím více času a trpělivosti bude třeba.

Cvičení: nafukovací hračky, trumpetky, píšťalky, foukací harmoniky, bublání přes brčko do vody. Důležité je naučit dítě správně smrkat - každý nosní otvor si musí čistit zvlášť, nikdy ne oba současně! Další aktivity: zpěv, míčové hry, plavání, otužování.
THE END

Ještě připíšu náš dojem - nakolik operace pomůže tomu, aby Tomajs nebyl tak často nemocný, to se teprve ukáže, ale už teď je obrovský rozdíl v jeho dýchání. Konečně usíná se zavřenou pusou, bez zadržování dechu a lapání po dechu, dýchá krásně nosem. V noci už vůbec nechrápe. Paráda. Už proto to stálo za to…i když Jirkovy zážitky z nemocnice (byli jsme ve Frýdku-Místku - www.nemfm.cz) jsou dost otřesné. Doktoři prý v pohodě, ochotní, hodní, ale sestry absolutně nekomunikativní, protivné, neochotné…připadal si, že tam jsou všem akorát na obtíž, nikdo mu nic neřekl, cokoliv se chtěl dozvědět, si musel vyptat sám. Ale je to za námi, to je hlavní. Uvidíme, za jak dlouho Tomík dotáhne ze školky nějakou podzimní choleru…

Pěkný podzimní den přejí
M + T (3roky a 4měsíce) + O (1rok)

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
Ivunka
Kecalka 284 příspěvků 03.10.07 19:39

První :-)))

 
jajanina
Stálice 55 příspěvků 03.10.07 19:43

Fifiku, byli jsme na odstranění nosních mandlí před 2mi týdny, shodou okolností taky ve FM :-) A naše dojmy? Naprostá spokojenost! Možná jsme měli i štěstí v tom, že dětské oddělení bylo téměř prázdné, včetně „mandlových dětí“ jich tam bylo asi 6, takže sestry měly pohodičku.
Janina, Matyáš 4r.+3m,  Štěpán 2r.+3m.  

ps: Možná někoho bude zajímat časový průběh zákroku, psala jsem ho na jedné diskuzi, tak to sem zkopíruju: *ČTVRTEK: přijetí do nemocnice(papí­rování, pohovor s dr. a anesteziologem), pátek ráno v 6h nástup, ale budem hospitalizovaní i přes noc, skrz malou odchylku krevní srážlivosti v testech a větší vzdálenost od nemocnice.
Mají to ve FM fakt pěkné, všechny čekárny jsou v podstatě herny, mají tam i malý kolotoč, Mates s ještě jedním klučinou řádili jak černé ruky, špitál jim vůbec nevadil. Přístup zdravotníků k dětem byl úžasný. Za rodiče u dítěte se platí stovka za den, v jednolůžkovém nadstandartu dvě stovky, tak jsme si vzali na ten jeden den nadstandart, bude to klidnější.
Anestezii a operaci jakoby předvedli formou pohádky na hadrové panence Petrušce, kluci zkusili i dýchání do balonku (kyslík), fakt super přístup.

PÁTEK:
3:00 Maty nás probouzí, teče mu krev z nosu, rychle to přestane, ale pak už ani já ani manžel moc nezabereme.

5:00 budík, oblíkáme se, Maty ví, kam jdeme, párkrát kňučí, ale nakonec odjíždíme zvesela, jelikož venku je tma tmoucí :-) Štěpán byl na noc u babi, takže o problém míň.

6:00 jsme v nemocnici, ujímá se nás dětská sestra, jelikož papírování bylo včera, tak jsme okamžitě ubytováni na pokoji na nadstandartu (200,– dospělý, standart pro 3 děti s rodiči je za 100,–). Maty chce být v nemocnici s tátou (hurááá!), zabydlujeme se, dostáváme erární pyžámko (nemáme rozepínací vršek, je to potřeba skrz úkony).

6:30 klasika teploměr, naštěstí jen 36,9

6:40 spolu s dalšími dětmi (byli dnes celkem 3) a rodiči sjíždíme v doprovodu statného ošetřovatele o 3 patra níž na ORL, postupně jsou děti ještě jednou kontrolovány doktorem (asi jestli jim mandle neodpadly, hihi), ostatní děti s úsměvem, Mates řval jak píchnuté prase.

7:00 jedeme zpátky nahoru, Maty s úsměvem, že jdeme zpátky do pokojíčku, procházíme kolem sesterny, kde nás berou sestry, že jsme první na řadě a že musí napíchnout ručičku skrz anestezii. Řev ještě větší než na ORL, tři ho držíme na lehátku, dvě píchají nad zápěstí pichulku, připevňují injekční stříkačku s hadičkou, ať je vše nachystáno na sál. Zároveň mu aplikují asi heparin, který musí dostat skrz tu špatnou krevní srážlivost. Stříkačka s jehlou jsou fakt pevně připevněny k ručičce, spolu s kouskem dláhy, omotáno vše leukoplastí, dalo by dítku asi velkou fušku se toho zbavit.

7:15 jsme zpátky na pokoji, Maty už klidný, loučím se a odcházím, Maty si s tátou čte Tomáška.

7:30 dostává oblbovací sirupek

7:45 přijíždí si pro Matyho sestřička, manžel je doprovází k výtahu a pak se zavřou dveře…

9:45 manžel si vyzvedává Matyho z dospávacího pokoje.

10:00 jsou na pokoji, pouští se na DVD pohádka, Maty nebrečí, nestěžuje si na bolest, normálně mluví, nezvrací, je prý v pohodě.

10:30 přichází dr., kontroluje ho, vše ok, ale vzhledem ke vzdálenosti a krevní srážlivosti nás dnes domů nepustí, musíme zůstat pro jistotu přes noc.

11:30 zpráva SMSkou o prvním blinkání (reakce na narkozu), ale po čtvrt hodině si už hraje s autíčkama.

* **

 
Ivunka
Kecalka 284 příspěvků 03.10.07 19:48

Teda, chytrá moje sestro, tolik informací najednou, to zírám  :-O  Ještě, že ses přiznala, žes to opsala, bo už bych chytla mindrák, že jsi potajmu vystudovala druhou VŠ a já o tom nic nevím :-D 

U nás nic nového, dítko mi tři čtvrtiny dne visí na nohách a objímá kolena, jediná změna je, že buď zepředu nebo zazadu :-/  Dneska při zpáteční cestě z procházky z Běláku vystřihla parádní hysterák typu „já už v tom kočárku nechci ani sedět ani stát, vem mě teď hned na ruce, nebo budu řvát“ až se za mnou lidi ohlíželi, cože to jsem za hnusnou matku, která neudělá nic s vřeštícím přikurtováným dítětem LEŽÍCÍM (nedobrovolně samozřejmě) v kočáru…

Ale dala jsem si čajík s griotkou a je mi fajn :-)))

i + stále nechodící :-DDD anežka (včera 13m)

 
Jirina
Extra třída :D 13112 příspěvků 03.10.07 20:35

Ahoj Fifiku,
pardon, že vstupuji do vašeho deníčku, ale moc děkuji za informace. My jdeme na mandli za 2 týdny. Původně to mělo být už včera, ale kvůli první podzimní rýmě jsme to museli odložit. Doufám, že do té doby nestihneme chytit další. Jírovi je 5 let a je pravda, že na podzimní neustálé rýmy (hlenění, noční kašel atd.) trpí už od roku každý podzim. 14 dní kašel a rýma, 14 dní nic a tak to jde od září až do prosince. Proto jsme se nechali poslat na vyšetření mandle a verdikt - mandle ven. Jsem zvědavá, jak to pomůže, dost si od toho slibuju.  

Co se týče průběhu operace, u nás se dělá ambulantně. Dokonce nám byla nabídnuta (přijali jsme) operace laserem. Operace probíhá stejně jak je výše popsáno, jen po odstranění mandle jsou její ložiska „dočištěny“ laserem, takže mandle už nemůže dorůstat. Prý také mnohem méně krvácí. Za zákrok se platí 3.500 Kč, ale rozhodli jsme se je na to dát, ani jsme moc neváhali.  

Probíhá to tak, že jsme objednáni na konkrétní hodinu, dítě je uspáno (od půlnoci nejíst ani nepít), rodič je s ním až do doby, než usne. Operace prý trvá půl až třičtvrtě hodiny. Pak je hned vráceno rodiči, aby byl u probouzení. Na ambulanci pobude cca další 1 až 2 hodiny, pak je zkontrolováno lékařem a může domů. Druhý den ambulantní kontrola. Toť píšou v papírech, co jsme dostali, jsem zvědavá, jak to bude v reálu. Známá s chlapečkem na tom byli na stejném místě (poliklinika Modřany) a moc si to pochvalovala. Jinak úmyslně píšu „rodič“, neb s Jírou půjde tatínek. Já budu v práci a taky on vládne mnohem větší fyzickou silou (já Jíru ani pomalu neunesu, natož ho držet nějakou dobu v náručí) a taky určitě tatínek nebude propukat v hysterický pláč, až bude chlapeček usínat.  

Tak nám holky držte palce!
Jiřina z deníčku Maminkou s eMiminem už pár let.

 
Fifik
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 03.10.07 21:17

Janino - díky za doplnění informací :-) Opravdu záleží na lidech, protože přesně tak, jak to popisuješ, jsme si představovali, že to bude probíhat…nalákáni zejména webovými stránkami, referencemi známých, atd. Bohužel chlapi měli asi smůlu na „personální obsazení“… tak např. od rána byli na malém pokoji 3 děti + 3 dospělí, kteří měli k dispozici na sezení jen malé židle. To, že by Tomík s Jirkou měli jít na svůj pokoj, když tam byli na noc, jim došlo ve 4 odpoledne…sa­mozřejmě platili plnou cenu, žejo, ale to je vedlejší… Komunikace probíhala stylem, že jim (všem dětem a rodičům) řekli, že mají jít tam a tam, za rohem je odchytla jiná sestra a seřvala je, co tam dělají, atd. atd. Podobných drobností mi Jirka vylíčil hned několik. Ale jinak lékařská péče profesionální. Z doktorů a doktorek Tomík žádné trauma nemá, i když dneska říkal, že už chce zase chodit jen k naší paní doktorce :-)  

Jiřino - Tomík byl na operaci objednaný napotřetí :-( Poprvé letos v únoru, to už měl za sebou všechna předoperační vyšetření, ranní příjem, dokonce „oblbovací“ sirup a vrátili ho z operačního sálu…Doktorce, která ho měla operovat, se nezdály výsledky krevní srážlivosti. Takže jsme absolvovali vyšetření na hematologii, dalších x odběrů, už jsme z toho byli všichni hotoví…výsledek - vše v pořádku, klidně se objednejte na operaci…K vzteku, fakt. Navíc sehnat termín, to je něco…v květnu nám na Fifejdách řekli, že nejbližší termín je v říjnu… Chtěli jsme se tedy objednat na fakultku do Poruby, kde jsme však narazili - jako doprovod může jít jen matka, popřípadě babička, teta, atd. otec bohužel ne!!!! Tak je manžel slušně (aspoň doufám) poslal někam a objednali jsme se do Frýdku, což je asi 20km od Ostravy. Termín měl v srpnu, ale bohužel 14dní předtím Tomajs onemocněl a měl ATB. Další termín (listopad) jsme ani nedomlouvali, s tím, že budeme průběžně volat a čekat, až se uvolní nějaké místo po podobném odpadlíkovi. Zadařilo se a 25.9. Tomík operaci úspěšně absolvoval. Takže vidíš, že ani u nás to nebyl zdaleka hladký průběh :-( Jinak i ve Frýdku se zákrok provádí ambulantně, ale jen pro ty, kteří bydlištěm spadají pod jejich záchrannou službu. Protože jsme z Ostravy, museli chlapi zůstat do druhého dne. S tím laserem to je fajn, hlavně je super, že mandle už nedoroste…i to dočištění, Tomíkovi tam zůstal nějaký hlen, který máme rozpouštět vin­centkovým sprejem, tak třeba by to po tom laseru nemuselo být…Jinak to Tomíkovi vůbec nekrvácelo, špatně po narkóze mu nebylo, takže hladký průběh. Tak vám přejeme, ať vše proběhne v pohodě…a hlavně, ať malý vydrží do operace zdravý!  

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 04.10.07 08:46

Tak to máme poučný deníček, doufám, že nám se to vyhne. Každopádně je dobře, že to u Tomíka mělo hladký průběh a snad mu to pomůže.  

F. je doma s taťkou a je to s ním na prášky. Má prý nějakou lehkou virozku, je bez teplot, ale ten kašel zní hrůzostrašně. Je to jako by kouřil stovku denně … Zakašle sice jen tak 10 x za den, ale stojí to za to. Jinak mu nic není je naprosto čilý a být s ním doma je utrpení … Navíc ta zástupní Mudr. není asi nic moc, protože mu dala opět Mucosolvan, byť jsem Petra poučila, ať to nebere, že jsme ho dávali už 4 dny a nezabíral. Na noc na zklidnění nedostal nic … Prostě chlap u doktora … Navíc pro jistotu, aby mu doma něco neuniklo, vstává v nepochopitelných 6:30, normálně ho musíme do jeslí v 8 hod budit :-( Jestli to tedy bude mít takový průběh, tak budem muset jít v sobotu už ven, jinak se zblázníme všichni 3. Jedno pozitivum domácí vězení má - aspoň jsem včera vyžehlila. U toho jsem musela sledovat Krtečka, takže to bylo i s kulturním zážitkem :-)  

Zubříci

 
jajanina
Stálice 55 příspěvků 04.10.07 09:00

FFIKU, tak to jsme se fakt těsně minuli! My byli na zákroku 21.9., prý měly být ten den 4 děti, ale nakonec byly jen tři, tak vás klidně mohli vzít taky ;-) Já Matyho objednávala na září v květnu, to sice brali i „objednávky“ na srpne, ale přece mu nebudu kazit prázdniny, že jo!
My jsme se o ten samostatný nadstandart hlásili hned ráno, tak jsme byli hned sami. Ale je fakt, že i když měli poloprázdno, tak původně bylo naše jméno spolu s ostatními dvěmi dětmi na jednom společném pokoji, kam jsem nakoukla a fakt se tam nedalo vegetovat 3 děti + 3 dospělí! Na tom nadstandartu to byla fakt pohodička. Taky jsme šli do FM mimojiné proto, že jsme chtěli s dítětem otce na pokoj, což všude bohužel neumožňují (nechápu proč).
Krevní srážlivost jsme měli taky problém, ale naštěstí se na to přišlo v úterý po testech, ve středu na hematologii nám udělali nové odběry a operaci nám povolili a ve čtvrtek s tím hematoložka neměla problém.
No hlavně, že už to máme za sebou!!!!

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 04.10.07 11:01

Ahoj vespol :)

Mam nucenou pauzu v malovani, nebot synecek lehce prudi ze se mu nevenuji. Chjo. Cely zbytek bytu mame ruznobarevny jak ze mne opadavaji zaschle kanky ze stetky…takze vidite, ze se blizime do finale.

Vcera jsme i koupili koberec, nebot jsem odmitla jit do prace s hlavou plnou primalexu,tak jdu dnes…vcerejsek jsme teda vyuzili jednak k malovani,jednak k navsteve dalsiho autosalonu, jednak ke koupi koberce. Dokonce v akci!!! Svet kobercu,,,,no to ze se nam to nevleze do naseho super dlouheho auta, jsme si museli vyzkouset ze…nebot tatinek nikomu s vetsim autem volat nebude,protoze se to tam VLEZE. NEVLEZLO. Tak prijel dedecek s oktavjenkou :-D

Doma byl pak taticek lehce urazen, ze jsem si dovolila vyresit situaci za nej hehehe…ti chlapi jsou na palici…on by byl schopen to odnest domu sam na hrbete pesky ,jen aby jeho hrdosti bylo ucineno za dost.

Spravilo to posezeni u pivka, zatim co cekal na pizzu co se nam pripravovalo na odnos domu, mezitim jsem si v klidu domalovala zbytek :-D

K denicku,,,,ty jo tak to zni docela dobre, ten pristup v te nemocnici…nacvik narkozy a tak a taky jsem moc rada, ze to ma Tom za sebou a nijak ho to nepoznamenalo psychicky a nema ani nejake vedlejsi ucinky,,,jeste by mne zajimalo, v cem je ten laser lepsi a zda se to dela i v Ove? Teda ale nechci tohle nikdy absolvovat, ja nemocnice nesnasim a sama jsem v ni byla poprve pri porodu Ria :-D

Marti - to je fakt pomoc, chlap u Dr, …to mi pripomnelo, jak jsem minula z prace psala muzi at Ria problikne, ze je venku uz chladneji a on ma rymu, A co myslis? Dal mu tenkou mikinku,protoze myslel ze je dost tepla :-D Mam pocit, ze oni jako by z niceho nic vypustili vsecky mozkove zavity do ranniho srani :-D Doufam, ze kasel prejde brzo…nam zabral Hedelix…a premyslim o tom Justu jak mas doma do aroma lampy nebo do ceho…pomaha to?

Vcera jsme byli s Ajou a Adamkem, nevim proc si Aja kupuje tehu obleceni,kdyz by mela velke i moje normalni hehehe…kdyz to srovnam s pupkme co mela s ADou tak tohle je fakt pupicek,,,,majicky…

Ivi - porid Anezce sourozence a bude se veset po nem :-D no ja vim, blby vtip…ale ja to fakt znam, je to  dan za nase genialni deti s vysokou inteligenci :)

NO nic,jdu hledat volant od auta.

Nat

p.s. zdravime nasi nevestu s maminkou :-D emenemsy

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 04.10.07 15:04

Nat, náhodou je dobrej, že přioblíkl … Mě se vždycky zeptá, co mu má oblíct - pokud už nemá nachystáno. Ten Just mám tymiánový krém - ten mažu na prsa a na záda. A pak ještě bylinkový olej 31 - to dávám buď na polštář nebo na kapesník. Aroma lampu jsme rozbili, ale jde to dát i do ní.  

A já dneska taky viděla Áju - tedy předpokládám - ve 12 hod kráčeli s Adámkem domů od Kotvy. Projela jsem kolem nich autem, byla jsem zavést chlapům nákup. Nejdřív mě zmátly podezřele široké kalhoty, ale pak mi došlo, že to asi budou těhotenské. A z auta nebylo vidět bříško žádné …  

My jedem zítra na ten 3D ultrazvuk, snad nebude dvojka otočená zády. Ale nepřekvapilo by mě to :-))  

Zubříci

 
tulen
Kecalka 321 příspěvků 04.10.07 15:12

Zdar.
Fifiku  to je super, ze to ma Tomik za sebou a je vse ok!  

Marto - hmm, chlop u dr., to mi neco pripomina. Me rozum nebere, ze jim spousta veci nedochazi. Minule chlop obliknul chlop Ondru ven, teda bylo teplo, tak mu chtel dat kratasy a oblik mu spodek od letniho pyzamka…
Jinak s tim kaslem, me teraz homeopat doporucil Homeotuss, je to na vsechny druhy kasle. Nemam zatim odzkouseno, ale chvalil ho.Kdyz tak zkuste.  

Nat - hmm, jesitny chlap…na to nima pomoci…Jinak jsem fakt straaaaaaaaaa­aaaaaaaaaaaaa­aasne zvedava, jaky samochud nakonec vyberete, :-))))  

Ondra mi diso usnul  aute, jak jsem jechala od kamosky z Ostravy. Prelozila jsem ho do golfek, kde jeste hodku chrapal, ale nemel plinku a samo, ze se pocural…Takze kocar je durch mokry.Fajne.  

Zdravi Tuleni    

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 04.10.07 15:21

mame vybrano…ted muz rika , ze ja mam,tak nevim co to ma znamenat :-D ted uz jen cekame na prasule..myslim ze v listopadu by uz mohlo byt vyrobene.  A neni to Opel :-D

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 04.10.07 15:25

Taky budu čekat na prašule, kde se na ně čeká? :-))    

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 04.10.07 15:30

to musis celou dovolenou pekne pracovat, byt mrzka a tak…pak to banda mantaku odhodnoti a nekdy za tri mesice dostanes penize :-D

 
Fifik
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 04.10.07 21:28

Hej, holky, já se bavím :-))) To tak dobře znáááám…  

Nat - scénka s kobercem mi něco silně připomíná :-D A divím se, že ho fakt neodnesl na zádech, můj chlop by toho byl schopný. Jen se proboha nikoho neptat, nikomu nevolat, nikoho do toho nezatahovat, když to přece zvládnou SAMI!!! Jo a hybaj hybaj, ať to máte do neděle hotovo, začíná to vypadat nadějně s tím pivem :-)  

Martino - ano ano, chlap u doktora, výborná kombinace…Jirka s Tomem absolvoval všechny ty nemocnice, takže taky víme, o čem je řeč…ale odtama přinesl aspoň lékařské zprávy, jinak bych se fakt nedozvěděla nic.  

Verčo - s tím počůráním si nic nedělej…Tomajs měl dneska „nehodu“ ve školce - byl tak zabraný do hry, že už nestihl doběhnout na záchod :-(  

Já jsem byla dneska dopoledne oňuchávat 5týnenní mimínečko :-) Kamarádku jsem odeslala k její radosti do obchodu a nám to s Matýskem moc pěkně šlo - tak ještě jsem to s miminama nezapomněla ;-) Tak jsem si to představovala - budu pěkně chodit huštat miminka ke kamarádkám, ale doma už to stačilo :-)  

Tak, mám to rozepsané asi 2hodiny, takže jsem samozřejmě ztratila nit…  

M+T+O  

Jo, už vím, Moniko, mamka se byla poptat v bylinkářství na tu tinkturu a tam jí to paní nedoporučila :-O Prý je tam i napsané, že není vhodná pro děti, že to je s lihem…tak mám aspoň semínka lichořeřišnice a z nich budu vařit čajík :-/

 
Brumík2
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 05.10.07 11:41

Ahojky,  

krásné počasíčko že už to asi začíná podzim se hlásí.  

My máme taky teď nějakou čůrací krizi. Od očkování se Fifiš začal po obědě počůrávat tak jsme se vrátili k plínce a tu má vždycky suchou a jak mu ji nedám tak je počůraný tak ode dneška zase trénujeme u postele má nočník tak snad to zvládne. V noci ji má taky suchou ale ráno nestihne doběhnout na nočník tak celou noc nic a jak otevře kukadla tak volá že je pozdě. No snad bude líp anebo tím počasím hůř.  

No jak někdy čtu co chlapi dovedou tak si říkám že jsem ráda sama ale taky mám sem tam krizi.  

Co srazík pište piště už mám absťák.  

Pa L. a F.

 
Lime
Zasloužilá kecalka 682 příspěvků 05.10.07 12:19

Ahojte holky, nestíhám číst.........­.............­.... ale..........­......... V PONDĚLÍ RODÍME!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!
 LIME

 
Ivunka
Kecalka 284 příspěvků 05.10.07 12:51

Držím palce všechny, co mám!!!!!  Hodně štěstí :-)))

Jinak nestíhám psát, soráč :-(((  Ale čtu!

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 05.10.07 14:29

Tak Lime, v pondělí na tebe budem myslet, nezapomeň na zpravodajství!  

   

Markéto, tuhle větu si ukládám a vytáhnu ji ve vhodnou chvíli :-)  „Tak jsem si to představovala - budu pěkně chodit huštat miminka ke kamarádkám, ale doma už to stačilo“ …  

F. už nechroptí a kašle míň, včera byl mírně snesitelnější, hlavně díky tomu, že jsem si s ním hrála. Celé dopoledne prý strávil sledováním DVD, pak 2,5 hod spal a pak si hrál se mnou. Petr spal do 18 hod. Tak fajn služba, no ne? Že to hlídání těm chlapům tak vychází, to je binec!  

Byli jsme na tom 3D UTZ, je to fakt fajn kino. Máme moc pěkné miminečko, samo že leželo naprosto nevhodně, takže jsme ho viděli jenom z profilu. Obličej celý neukázalo, když už tak s pěstičkou v puse nebo před očima. A aktivita naprosto neuvěřitelná, pořád v pohybu … Dr. nám ho vzorně ukazovala jenom od pasu nahoru a ani se nemusela moc snažit, protože skoro celou dobu leželo na bříšku na placentě a různě se kroutilo, popř. mě ocucávalo zevnitř. Mě se to moc líbolo, Petrovi taky. Filip se koukl, řekl, že vidí ucho a oko, že mu mimino mává a odešel brozdat po ordinaci. Našel nějaké strouhátko a to bylo nejzajímavější … Doma mrknu, jestli se z toho pořídily nějaké pěkné fotky, v práci nemám přehrávač. Jestli tam bude něco, tak dám do galerky.  

Zubříci  

 
Fifik
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 05.10.07 15:27

Lime - budem na tebe myslet!!!  

Martino - tebe do toho počítám taky :-) Už se těším, až si vyměníme děti - budu ti huštat řvoucí dvojku (teda pardooon, bude určitě strašně hodná :-)) a já ti zas půjčím Ondráše ;-)  

My odjíždíme na víkend plavčit na chalupu, beztak tam zas bude potopa :-( Nejvíc mě štve, že Ondra ještě nechodí, bo co tam s ním v takovém počasí…po 4 venku už lozit nemůže, leda v neoprenu…no, teď na podzim tam pojedem už jen párkrát a do jara to chození snad zvládne :-) Bude líp…  

Pěkný víkend,
M+T+O

 
MaryPoppins
Zasloužilá kecalka 525 příspěvků 05.10.07 20:41

Ahoj,
tak včera před spaním jsem si přečetla deníček a v noci se mi zdálo, že Kuba šel do nemocnice trhat mandle…A že mu nedali ani pyžamko, byl tam nahatý, jen v tom škrábacím spacím pytlíku, který nenávidí…
Noc byla příšerná, ale ani ne kvůli tomu snu, ale Kuba včera odpoledne skákal na gauči, protože se předváděl před návštěvou, já jsem ho asi 10× sundávala a 20× okřikovala, ale ne dost důrazně  a on samozřejmě neposlechl a pak spadl a hlavou rovnou na hranu stolku. Stála jsem kousek od něho, ale nestačila jsem ho chytit, vypadalo to příšerně. Zvednu ho a on má díru do hlavy kousek od oka, pak z toho začala téct krev, samozřejmě příšerný řev…No hrůza, ale když jsme se všichni uklidnili, tak jsme zhodnotili, že to nebude tak zlé, jak to vypadalo, za chvíli mu otrnulo úplně a venku už se zase drápal na stromy. No ale v noci jsem ho pořád kontrolovala a do toho ty sny…
Navíc se mu zase vrátilo to nachlazení nebo co to měl, takže nemůže pořádně dýchat a venku je hnusně a my jsme si samozřejmě naplánovali na víkend práci venku a ještě si objednali kontejner. Vypadá to, že z něho budeme mít leda bazén.  

LIME: Budeme držet palce a budeme zvědaví!  

Gabriela  

 
Brumík2
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 06.10.07 11:32

Ahojky,  

Lime v pondělí na tebe budeme myslet a držet pěsti ať je všechno v pořádku a těšíme se na info.  

Gábi chůdák Kubík musel se pěkně leknout. Fifka je taky nepoučitělný horolezec před chvilkou sletěl s kuch. stolu na židli (kterou si přistavil aby tam vlezl) a pak zahučel rovnou pod stůl takže na kebuli má otist nohy. A ani né za 10minut tam byl znova.  

Včera se Fifkovi pořařilo rozbít nočník tak jsme dneska jeli pro nový a v tesku je po nočníkách pusto prázdno tak zítra někam zajedem.  

No a mi křaplo v zádech takže se plazím jak lemra a snažím se to nějak rozhýbat ať nezůstanu ležet úlně.  

Mějtese papa L. a F.

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 07.10.07 11:54

Ahoj :)  

foukam vsem horolezcoskakacum na bolistku a at vam je brzo dobre.  

Luci taky mne luplo v zadech pred vcerem a porad se kroutim jak paragraf…do toho mne neuveritelne boli kolena a jedine co pomaha je naka emulze pro duchodce :-D mam pucenou od otce hehehe…takze jde videt v jakem stavu se nachazi ma telesna schranka.  

Dnes jsme teda oficialne spali poprve v loznici a dokonce i na posteli, ale jeste tam chybi nanosit veci a podobne,takze nevim zda soutez ukoncit? ??
Udelali jsme si takovou mini oslavu vcera s dobrym jidlem a hodne vybranym sampanskym…no nakonec se ukazalo ze je sice brut, ale velmi vesele :-D  

Hlava mne rano nebolela , za to jsem stale jeste v pyzamu a az se najim jdu zas odpocivat, Teda pokud decko usne a necha nas…odpo jede tatinek vyhodit bordel a odveze si lotra k tchanum,abych pry mohla uklizet :-D hodny ze?  

no jdu, at se mi to zbytecne nekrati .hehehe  

LIME tobe jsem psala,takze zitra drzim palecky.  

Nat

 
tulen
Kecalka 321 příspěvků 07.10.07 16:26

Lime - tak at zitra vse dobre dopadne, drzim na zitrek palce!!!!

 
bergia
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 07.10.07 21:59

Lime, taky moc držíme pěstičky.
To znamená, že asi v úterý s Amélkou nedorazíte, co? :-) (fórek :-)

A co vy ostatní? Kdo dorazí?

L.

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 08.10.07 08:17

Ahoj,
taky jsem si ráno vzpomněla na Lime, ať je všechno OK.  

Ukončení rekonstrukce je platné i s nanošením věcí! :-)  

My zítra snad dorazíme, chlapi dnes jdou na kontrolu, F. už je OK a nekašle. Tedy kašle, jen když to hraje a předvádí, jak je chudinka nemocný - hlavně do telefonu babičkám :-) Nebo se začne jako by dusit a na dotaz, co to dělá, nám odpovídá - „Hraju divadlo“ …  

Holky, nepotřebujete někdo koupit novou matraci sendvičovou, vel. 200×90 cm? Petr koupil v akci v Globusu pro Filipa a je nám jaksi do postele malá :-( Potřebujem šířku 85 cm, Petr si myslel, že se tam vmáčkne a ono ne … Ja za 1450 Kč, i s dovozem. Typický chlap - má strach ji vrátit zpět do obchodu, když už má rozdělanou tu fólii. Tak jsem mu řekla, ať to zalepí širokou izolepou a vůbec neřeší. Tak kdybyste někdo potřeboval, tak by to bylo fajn.  

Zubříci

 
Brumík2
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 08.10.07 11:45

Ahojky,  

Ráno jsme fičeli na 8 k zubařce super ranní prochajda máme to kousek. Hned jsem šli do vnitř Fifka si všechno prohlídl sedl si mi na klín nechal se prohlídnout (dostali jsme pochvalu že má Fifiš nádherné zuby). No a pak sestřička udělala chybu že nachystala kelímek a napustila tam vodu tak se Fifka dokonale zabavil celou dobu co mi dávali dokupy mojí úžasnou 8 (snažila se jí opravit a´t ji nemusí trhat) mi seděl na klíně a hrál si. Chudák sestřička mnusela po nás vytřít a my jsme šli domů jako vodníci. Ve dveřích mi Dr. ještě stihla poradit ať si doma vezmu hned něco od bolesti že si asi užiju až mi odleze injekce tak čekám co bude.  

Včera jsem zdárně poslala M. do prdele (přivezl mi kolíbku byla schovaná na baráku) a ten … se mě zeptal jestli to mám pro sebe nebo pro někoho. No a večer jsem ho vyhodila tak nasraný odjel snad to konečně pochopil.  

Budu nakukovat co Lime pošlete někdo info?  

Pa L. a F.

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 08.10.07 18:47

Ahojky, moji milí.
Jmenuji se Rozálie a na první kuk jsem se narodila dnes v 12.36 Kg.
Mé míry jsou 3750 gramů a 50 cm.
Jo a mí rodiče jsou moc šťastní. ****
Vaše Rozálka mladší sestra Amélky :))))

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 08.10.07 18:48

hodin ne kg :-D

 
bergia
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 08.10.07 18:54

Jéé, moc gratulujeme k Rozálce! Krásné jméno! :-)

L+V

 
MaryPoppins
Zasloužilá kecalka 525 příspěvků 08.10.07 20:03

Gratulujeme! A ať Rozálka pěkně roste a maminka je brzy fit.

 
Manulka
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 08.10.07 21:04

Jeee gratulujeme!!!! hodne zdravicka a sil!!

 
Ivunka
Kecalka 284 příspěvků 08.10.07 21:11

Přidáváme se ke gratulacím, jméno je fakt nádherné ;-))) Hlavně, že jste obě v pořádku :-)

P.S. zítra přijdem      i

 
Manulka
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 08.10.07 21:38

My se z zitrka opet trapne omlouvame…mobil­nicek debilnicek mi oznamil,ze ma tchynka narozky…áááh jo  

MandMs

 
bergia
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 09.10.07 08:07

Dnes se na vás všechny, kdo nás chcete vidět, moc těšíme!
Upozorňujeme ale na to, že se u nás se sterilním pořádkem nesetkáte, neb ve vedlejším vchodě už stojí lešení, za nedodlouho to vypukne i u nás. Oiřádek si plánuju udělat až po tom velkém bordelu :-)
(Stejně mi to hlava nebere, proč se tyto práce nedělají na jaře nebo v létě. Tu budem kosit.. :-( )

Pa odpoledne!

L+V

 
Fifik
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 09.10.07 08:37

Lime - moc gratulujeme a přejeme vám hodně zdravíčka! Amélka a Rozálka, to je pěknééééé :-)  

Odpo přijdu s Tomíkem, Ondru nechávám doma taťkovi.
 M+T+O

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 09.10.07 09:01

Lime, taky moc gratulujeme, jméno jste vybrali moc hezky. To bude taťka spokojen, jak bude svými dámami opečováván …  

Je mi líto, ale dnes nedorazíme, bohužel kvůli mě. F. na mě zdárně naplival nějaké bacily, kašlu, soplím a podobné atrakce. Takže mě to moc mrzí, ale mezi děti radši nepůjdu. Sice jsem navrhovala Petrovi, a´t jde s F., protože se už dlouho těší, ale nechce, nevíte proč? Doufám, že brzo bude jiná příležitost, kdy Vildovi předat dárek (snad ne až v listopadu, až budem slavit Filipovy narozeniny). Tak tam za nás aspoň držte minutu ticha :-)  

Babička se navíc rozhodla že nám pomůže a přijede na 2 dny, ať nemusí F. do jeslí a školky, ať se pořádně zotaví. Takže asi místo 1 dítěte bude pečovat i o mě :-(  

Zubříci

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 09.10.07 09:43

Ahoj,

tak se hlásím asi po sto letech. Přišla na mě nějaká slušná depka, ale i fyzicky taky opět o ničem tak se mi to nechce ani rozepisovat. Dokonce ani na internet jsem neměla vůbec náladu takže jsem teď prolítla deníček co nového.

Touhle dobou jsme měli být na cestě do školičky jneže Adi má rýmu a trochu teplotu tak jsme radši nešli. V neděli máme jít na Kouzelnou školku tak doufám, že bude zdravý to by mě mrzelo kdyby to nevyšlo moc se těší:-) Včera nás fakt dostal seděla jsem večer na gauči vyhrnuté tričko a Adi se naklonil k břichu a říká ahoj miminko jsi tam, slyšíš mě:-) málem jsem se rozbrečela:-)) jo včera jsem začala chodit na těhu cvičení a tanečky a bylo to mooc fajn až na to, že se mi jednu dobu chtělo omdlít tak sjem se zašla ovlažit studenou vodou na záchod. Zítra mám poradnu tak se poptám na ty svoje omdlívací stavy.

Opožděně přeju všem oslavencům všechno nejlepší k narozeninám. Minulý týden se u nás taky slavily narozky od Adama no ten podzim je u nás na narozeniny a svátky opravdu bohatý:-)

MARKÉT: deníček poučný taky doufám, že se nám to vyhne. Docela živě si ještě pamatuju když mi trhali mandle tehdy ještě bez narkózy:-( no hlavně, že to máte za sebou.

NAT: co furt máš s tím mojím břichem? s Adi mi taky narostlo břicho šílených rozměrů až dost po 30. týdnu takže mám ještě čaaaas:-)) no a do mých netěhotenských vecí se už opravdu nevejdu:-)

LUCI: pěkně jsi to vyřešila s Michalem:-) a doufám, že osmička odpoledne nebolela i když já jsem ráda, že už nemám ani jednu.

MARŤA: prosím tě napsala bys mi číslo na ten 3D UTZ taky bych se objednala byli jste na fakultce? Jsem ráda, že jste se se Všetičkou domluvili (jsem ti to říkala) a hlavně, že jste v pořádku:-) joo a ty moje široké těhu kalhoty jsou už pěkně staré a nemoderní jsou z prvního těhotenství ty nové mám jaksi moc velké, ale snad brzy dorostu:-)

LIME: blahopřeju k narození holčičky přejeme hodně zdravíčka:-) pak napiš jestli jsi byla na Fifejdách zase spokojená. Nejspíš tam taky zase půjdu tak jsem zvědavá.

Jinak mimi nám snad roste tak jak má. Srdíčko máme v pořádku no a po porodu nám ho radši ještě jednou zkontrolují. Kope čím dál víc tak možná to nebude takový lenošek jako Adi:-)

Andrea a Adámek zítra 2 roky a 5 měsíců a mimi 21+2tt

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 09.10.07 09:44

jo a všem marodům přeju ať se brzy uzdraví
A.

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 09.10.07 09:49

tak ještě jednou já

MARŤO: kterému týdnu odpovídalo vaše mimčo na tom 3D UTZ? Kámoška byla na 3D asi v 17. týdnu a byla docela zklamaná, že si to představovala jinak tak myslím, že tam asi byla moc brzy.

 
Brumík2
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 09.10.07 11:14

Ahojky,  

Lime gratulujeme k holčicce a přejeme vše nej.  

Aji M. je totálně ..... včera v 8 nám oběma přál krásnou sladkou noc. Nevím co mám ještě udělat ať dá pokoj ale v jeho případě asi nepomůže vůbec nic. Včera mi moc nechybělo a vyhodila jsem i tchýni.  

Včera jsem malem lezla po zdi nadopovala jsem se práškama a večer spala dřív než Filip. Dneska už je to lepší ale pořád mám hlavu jak pruzkumák.  

Fifka si vybral dárek na dva a půl tak máme dneska o zábavu postaráno.  

Mějte se krásně a odpoledne si pěkně užíjte pa L. a F.    

 
Bledulka
Zasloužilá kecalka 847 příspěvků 09.10.07 12:18

V kolik vypukne oslava u Vilika?
lenka

 
bergia
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 09.10.07 12:27

Leni, v 16h.

 
Bledulka
Zasloužilá kecalka 847 příspěvků 09.10.07 12:28

Tak ju, malý dnes odmítl spát, tak ještě za chvíli podnikneme návštěvu u babičky v Hrabůvce a na 16,00 dorazíme:-)

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 09.10.07 15:01

Ajko,
nevím o tom, že by v Ostravě byl 3D UTZ, my jsme byli v Havířově - tel. 596 810 168 - Mudr. Alešová. Jinak se doporučuje tam jít mezi 17 - 20 tt, protože pak už je mimčo prý moc velké, není vidět celé a když je otočené, nemusí být vidět vůbec nic. My jsme byli minulý týden, takže to mohlo být asi 19 tt. Mě se to líbilo, máme z toho nahraných asi 12 min na DVD, udělám z toho nějakou fotku a dám pak do galerky. Je fakt, že prcek je tam hrozně hubeňoučký a Petr ho přirovnal k zombie, ale líbilo se nám to :-)
 M.

 
tulen
Kecalka 321 příspěvků 09.10.07 15:14

Lime- moc gratuluju k holcicce! Krasne jmeno jste vybrali!    

 
Ivunka
Kecalka 284 příspěvků 09.10.07 19:30

Ahoj všem, Lucko, moc děkujem za hezkou babyparty, bylo fajn a tvoje žrádelní delikatesy jedlé a výtečné :-)))
Měla jsem co dělat, abych udržela Anežku v kočáru cestou domů při životě, doma jsem ji jen rychle ošmrdlala v kýblu, vypila mlíko a do 10min byla tuhá… holt dojmy a zážitky :-D
Tetce Nat a hrušce děkuji za asistenci při hlídání mého zvířátka ;-)
Zas někdy ahoj!!!
 i

 
bergia
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 09.10.07 19:55

Taky moc děkujeme za hojnou účast, hojnost dárečků.. Byl to šrumec, ty brďo.  Přes Vildura a Vojtíška jsme se teda moc neslyšely, příště jim dáme roubík :-D
A k jedlosti výtvorů mám až na malé výjimky velké výhrady. Není to poza, fakt jsem třeba ten zelový salát ochutnala až teď a se zakyskou nic moc, s majonézou je to lepší. Mrkev zas moc česneková, ten chlebíček se slaných sušenek zas moc slaný… tož tak. Ale o to přeci nejde, co?
Tak ještě dík, dopiju flašku vína a jdu chrnět a připravovat se na školu :)
 L.

Jo, Marti, Radka Budulínková (od Kubíčka z jeslí) potřebuje číslo na tu tvou urologickou kámošku kvůli Kubíka. Bylo by to možné nějak zprostředkovat? Škoda, že vám to dnes nevyšlo :-(

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 10.10.07 07:52

Ahoj,  

to jsem ráda, že se oslava vydařila, já jsem v té době pospávala u Krtečka :-( Filipovi jsme zapřeli, že je úterý, protože by chtěl jít a kdyby nemohl, tak by dostal hysterický záchvat … Mě už je líp, mamka na mě naplácala všechny možné bylinkové kapky, mastičky, atd. a asi to kupodivu zabralo :-) Taky jsem ji pak pustila na čumendu do Šopáče a přinesla nádherné malinkaté věcičky Z HM na dvojku s kravičkama :-)) Akorát jedno tričko vel. 44, tak to teda půjdu radši vyměnit za větší, aby se to dalo chvilku nosit, je fakt krásné. Úplně malinkaté, nevěřím, že bude mimčo zase tak malinké!
Ta urologická kámoška je Monika (co má Milánka a Štěpánka, jak byli loni u nás na narozeninách). Tak ať jí zavolá - tel. 603 181 646. Já jí zavolám, aby věděla, že se jí Radka ozve. Ájo, ještě jsem se chtěla zeptat, kam chodíš na cvičení a tanečky? Chci taky někam chodit, zatím se rozhlížím, mám v úmyslu gravidjógu, ale nevím, jestli mě to bude bavit. Normálně jógu vůbec nemusím …  

Zubříci

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 10.10.07 09:31

Marťo, chodím do Hrabůvky na Krakovskou je to v takovém malém sálku v učilišti. Vede to Jana Čurdová je rehabilitační pracovnice a dula a já nevím co ještě. Je to v pondělí od 16.00 jeden týden jsou břišní tance další pak cvičení. Trvá to hodinu a od 17.00 jsou přednášky s porodní asistentkou což už vynechávám:-)taky jsem uvažovala, že bych zašla na gravijogu. Cvičí se v centru. Jógu jsem nikdy necvičila, ale píše se o tom hezky:-)

Joo holky, nechcete s náma chodit do solné jeskyně? Zvlášť teda ty co mají ekzémové a snoplící děti. Chodili jsme loni a letos asi začneme znovu.

A.

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 10.10.07 09:32

MARŤO: to jako velikost 44 pro mimi? to se dělá takové pidi věci? My měli malou i 56 takže na takové se ani nedívám:-))

A.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »