Singl rodičovství

Rodičovství

Ve španělském tisku před několika dny (já jsem na tuto zprávu narazila až nyní) běží žhavá novinka, že M.C. (35 let), herečka, tanečnice a módní návrhářka a jinak sestra taktéž herečky P. C., je ve třetím měsíci těhotenství a miminko počala tak, že se nechala oplodnit anonymním dárcem (z tzv. Banky Spermií. Netuším, jestli je něco takového povoleného v Čechách a praktikuje se to tam). I když jako příklad uvádím „slavnou“ M. C. a její příběh je popudem tohoto deníčku, netýká se to jen slavných osobností, znám úplně obyčejné a anonymní ženy z mého okolí, které se takto zařídily.

Před pár lety jsem v Čechách měla kamarádku, úspěšnou manažerku, která se rozhodla, že jestli do 35 let nepozná toho pravého, odjede na dovolenou, tam si užije nechráněný sex a pokusí se tak splnit si svůj sen být matkou. A skutečně se jí to povedlo. Tehdy jsem se nad tím nijak nepozastavila, byla jsem bezdětná, v tomto směru neměla žádný názor. Alespoň věděla, kdo je otcem a on věděl o dítěti, ale nežili pak spolu.

M. C. si založila blog, kde vysvětluje své důvody a kde hodlá sdílet a popisovat své každodenní zážitky z těhotenství. Vysvětluje tam, že žena ve 40 je dnes ještě velmi mladá, ale biologické hodiny neúprosně a drasticky snižují pravděpodobnost přirozeného početí od 37. roku a že není fér, aby si žena nemohla zažít svůj sen stát se matkou jen proto, že nenarazila na toho pravého.

Doslova překládám: „Myslím, že jsme si ještě neuvědomily, že bohužel máme jen velmi krátký časový interval na to být matkami.“ A dále: „40letá žena je velmi mladá a cítí se velmi mladá, ale mateřství jde mimo ni, je měřeno jiným časovým metrem, na který jsme bohužel krátké. Hodně jsem se o tomto tématu informovala. Tak představte si, že od 37 let věku ženy možnost otěhotnět klesá rychlostí, ze které jde strach.

Samozřejmě existují maminky v pokročilém věku, ale ujišťuji vás, že to jsou šťastné výjimky. Je velmi riskantní čekat a čekat a myslet si, že v budoucnu budeš bez problémů matkou. Já v tom měla jasno odjakživa: nebudu riskovat, že čekáním na toho pravého, s kým si splnit můj sen, až se tento objeví, bude pro mě už pozdě. Byla bych tou nejnešťastnější ženou světa! Takže tady mě máte, šťastnou s mým pupkem, žasnoucí každý den nad změnami na mém těle a nechávající se unášet, nejlíp, jak mohu, tímto hormonálním labyrintem, se kterým se snažím naučit žít.“

Před nějakými třemi lety jsem měla kolegyni v práci (rozumí se tady ve Španělsku), které táhlo na čtyřicítku, neměla partnera ani vyhlídky na nějaký stálý vztah, a rozhodla se taky o početí přes Banku Spermií. Od začátku o tom otevřeně hovořila a všichni kolegové v práci jsme se k ní chovali jako ke každé těhulce, gratulovali jí k těhotenství a fandili jí, a když se pak přišla pochlubit prckem, rozplývali jsme se hromadně nad nádherným miminkem. Pamatuju si, jak těhotenstvím doslova rozkvetla, jak byla šťastná, jak ji mateřství celou zkrásnělo, dodalo jí to to pověstné světlo do duše, jak přímo zářila. Tehdy jsem z ní měla radost a nijak o jejím rozhodnutí nepřemýšlela.

Dnes jsem ale maminkou ročního chlapečka, kterého jsem počala, porodila a vychovávám společně s jeho tatínkem, partnerem pro život i pro tuto celoživotní cestu „být rodiči“. A vidím to plánované singl rodičovství jinak. Připadá mi, že těm dětem bude jednou něco chybět. Ptám se, jestli je to fér, odsoudit je k životu bez táty?

Já vím, je hodně svobodných matek, které otec opustil nebo se jim vztah rozpadl, jsou rozvedená manželství, vdovy atd., a rozhodně je nezatracuji. Ale vědomě a cíleně se takto zařídit? Říci dítěti: „Nechala jsem si tě udělat u pana doktora“. Zeptal se někdo toho miminka, jestli chce mít místo táty pár řádků ze spermio katalogu typu: „vlasy, blond, oči, modré, výška 180 cm“?

Na to se ptám a ráda bych se dozvěděla vaše názory.

Je to tím, že jsem maminka, mám v manželovi velikou oporu, a proto tíhnu spíš k názoru, že na dítě by měli být dva rodiče? I když jim to pak nemusí vydržet, nebo může nedej bože jeden z rodičů zemřít. Ale je fér si „plnit sen“ být matkou tímto způsobem?

A co muži, kteří by chtěli být otcové a nenarazili ještě na tu pravou? To za pár let dozraje naše společnost do stádia, kdy se ženy budou nechávat oplodňovat anonymními dárci a muži si zase budou pronajímat dělohy?

To už fundující vztahy úplně vymřely, to už je klasická rodina přežitek?

Co se týče homosexuálních svazků, které chtějí být rodiči, nevidím v tom problém, právě proto, že se jedná o pár. Minimálně dětem dají vzor partnerského soužití a lásky.

Ale co dají do vínku dětem ti úmyslně singl rodičové?

A není to celé vůbec v protikladu s dětskými právy, nemá dítě ze zákona přece právo na oba rodiče??

Hodnotilo 9 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lenca88
Stálice 58 příspěvků 19.01.13 10:45

Ja si myslim, ze kazda zena si muze najit chlapa i potom co si dite uz poridila. Na hledani chlapa bue mit vzdycky dost casu na poceti uz ne. Kdyzjsou materske pudy silnejsi nez rozum tak se s tim nic delat neda. Taky mam ditko ktere vychovavam s partnerem ale ja jsem taky vyrustala bez otce a nijak mne to nepoznamenalo takze za mne klidne at se takto rozhoduji kdyz chteji…

 
Martina84
Ukecaná baba ;) 1604 příspěvků 2 inzeráty 19.01.13 11:23

Krásné téma na zamyšlení :palec: Osobně mám názor takový, že je to dnešní dobou a velkou roli zde hraje emancipace žen. Jsou to většinou manažerky, ženy na vysokých postech dostatečně finančně zajištěné, aby mohly dítě zabezpečit samy. Mají vysoké naroky na sebe i okolí (partnery). Mateřství oddalují kvůli kariéře a s tím se táhne i problém v partnerském soužití. Myslím, že chlapů je na světě dost, jen je asi u některých problém je najít (si vybrat, mít čas si je vybrat) a co si budeme povídat…v 35 letech už je to hodně přebrané. Já jsem se svým mužem od 19 let. Je skvělej a neměnila bych. Měla jsem štěstí, že jsem ho potkala tak brzy.

 
Lucienda1
Závislačka 3155 příspěvků 19.01.13 11:27

Chápu tvou úvahu jak to myslíš, že se vytrácejí páry, fungující vztahy, rodiny a více lidí je singl. Jenže co má taková žena dělat? Mám kamarádku (vlastně je jich víc takových a i kluků) které bude za chvíli 28, vztah žádný a ani vyhlídka na něj. Mateřské pudy s ní cloumají už nějakou dobu. Co když si ještě pár let nikoho nenajde? Produktivní věk není moc dlouhý na požadavky dnešní doby a až bude v situaci, že jí bude třeba 35 a chlap nikde - třeba to taky vyřeší nějakou tzv. dovolenou kde otěhotní. Podle mě je to pořád lepší než zůstat bez dítěte ;) Je mi moc líto že plno lidí je samo a ač by chtěi být v páru nějak k sobě nemohou cestu najít :nevim:

Příspěvek upraven 19.01.13 v 11:29

 
cher  19.01.13 12:28

Mně je teda hlavně divné, že žena do 40 nenajde muže. Pokud teda to není případ, že je po dlouhých letech někým opuštěna nebo se po x letech doví od svého vyvoleného, že on dítě nechce a ona odejde. Tohle chápu, sama znám ženu, která od 17-let byla s jedním klukem, pak se vzali a on dítě pořád odsouval a pak jí ve 34 opustil. Ale to je myslím zlomek. Jinak mi přijde, že když někdo bydlí dlouhé roky sám, tak už je prostě trochu sobeček a nechce se přízpůsobovat, k tomu se přidá masáž romantickými filmy, kdy ten pan Božský a dokonalý někde čeká a já si na něj počkám a ty méně kvalitní muže budu odkopávat :) nevím, fakt si myslím, že spousta singl lidí si za to může samo :think: a potom si pořídit dítě jen tak jako kočku, mi přijde divné

 
boruvecka
Stálice 83 příspěvků 19.01.13 12:30

A na druhou stranu nejsou šťastnější děti, které sice vyrůstají jen s jedním rodičem, zato dostávají veškerou možnou péči a lásku, než děti, které mají oba rodiče, kteří jsou např. alkoholici, o své děti se nezajímají, mlátí je, týrají hlady apod.? Takových rodičů je možná víc než těch, co jsou na dítě sami, nemyslíš? :nevim:

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 19.01.13 13:09

Bohužel, z toho co vidím okolo sebe a čtu tady na diskuzích docházím k přesvědčení že tak max. za dvě generace bude rodina přežitek. Spousta chlapů chce i teď jen plodit, ale svatbě se brání. Je hodně rodin, kdy si chlap během let najde milenku, nebo opustí rodinu a v záchvěvu druhé mízy plodí dítě s milenkami o mnoho let mladšími, je spousta rodin, kdy chlapi jednoduše zmizeli, rozvedli se a o děti se nestarají, neplatí alimenty, příp. další, co své rodiny týrají ať už psychicky nebo fyzicky - o co jsou na tom lépe děti z těchto rodin oproti dětí singl matek? Já je neodsuzuji, naopak je chápu a vím, že kdybych nepotkala před lety manžela a neměla děti, tak kdyby se i mě stalo, že bych nepotkala nikoho, s kým bych chtěla žít, pořídila bych si je třeba způsobem nechráněný sex na dovolené

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 19.01.13 13:14

Mne pride hnusne pripravit vedome dietatu zhorsene podmienky - za co absenciu otca povazujem. A tiez si myslim ze zena ktora chce dieta bez chlapa sa nesnazi o to najlepsie pre dieta, ale v prvom rade uspokojit seba.

 
Mobidick
Závislačka 3238 příspěvků 19.01.13 14:47

Ahoj, pro me je to stejne jako otazka proc by homosexualni par nemel narok na to vychovavat deti. Myslim ze to sobecke neni, kazda zena ma pravo mit dite a to jakym zpusobem ho pocne je pouze na ni, verim i tomu, ze se o nej dokaze postarat lepe nez spousty zen co si dite poridily „nahodou“ a o materstvi predem nepremyslely. Spousta zen se rozvede a jsou samozivitelky, maji si pak snad vycitat, ze byly sobecke, kdyz opustily manzela a vzaly dite otci? Take si myslim ze zena ma mit na partnera vysoke naroky, snizovani naroku je cesta do pekla a vede k frustraci ve vztahu, ktery pak konci vetsinou stradanim jednoho z partneru. Take ohledne emancipace, nemusi se jednat jen o financni. Jak casto se partner strida u vareni, zehleni, myti zachodu. Pokud to nedela mel by byt schopny zaplatit nekoho na uklid kdo to udela.

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 19.01.13 15:37

Nedávno jsem se zamýšlela nad podobným tématem - potkala jsem 35ti letou ženu, která čeká dítě s přítelem, který ale moc nefunguje a dle svých slov se cítí svobodnou matkou… upřímně nevím, jak bych jednala já za ty 4 roky, kdybych byla bez partnera a bez dětí, když jsem děti vždy chtěla… nejsem v té situaci…

na jednu stranu lepší život s jedním milujícím rodičem než třeba se dvěma, ale v problematické rodině…

myslím, že žena s dítětem si vždy může najít partnera později… nemyslím si, že žena, která se rozhodne pro dítě je sobecká a nedokáže s nikým žít, protože má vysoké nároky… to by popíralo rodičovství a mateřství…

na druhou stranu znám spoustu žen ve věku 30-80 let, které zůstaly „starými pannami“, jejich rodičům (matce) nevyhovoval žádný z partnerů, případně je vychovali tak, že si žádného partnera ani nezkusili najít… z pohldeu těch starších žen všechny říkají, že litují jediného, že si alespoň neprosadili mít dítě… pociťují svůj život jako velmi nenaplněný a spoustu lásky, kterou v sobě mají nemají komu dát… většinou ji pak dávají zvířátkům… přitom jak je znám, každá by byla opravdu skvělou milující matkou…

 
bubli
Kelišová 5545 příspěvků 19.01.13 16:01

Proc ne? Nemyslim si, ze vzdy jde o manazerky ci karieristky, ktere se takhle zaridi. Mam par znamych, kterym je pres 35 a bohuzel vhodneho partnera zatim nenasly, pritom mi prijdou jako fajn zenske, nevidim duvod proc jim upirat moznost mit dite. Navic ne kazde dite vyrusta s biologickym otcem, viz muj manzel, ktereho jejich otec opustil a za 40 let se nezajimal, ujmu to nezanechalo. Nebo jsou rodiny, kde naopak by mnohdy bylo lepsi, kdyby otec ani nebyl, mam na mysli fyzicke ci psychicke tyrani. Take nikdo nerika, ze si zena casem nemuze najit partnera, ktery se otcem diteti stane. Kdyz o tom premyslim, tak bych mozna postupovala podobne pokud bych pred 40tkou byla stale bez partnera.

 
hmvpapir
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 19.01.13 16:10

Tohle je hrozně sporný a nemůžu být pro ani proti. Touha po dítěti je někdy tak silná, že za každou cenu ta matka to dítě musí mít. Už jenom proto, aby po ní něco zbylo. A partner, jak už je tu nade mnou psáno, se může najít později vždycky. Ale dítě ne. Život utíká jako voda a my stárneme ještě rychleji…
Ale i když se ti to může zdát vůči dítěti sobecké. Já spíš naopak vidím odvahu, že do toho šla ta maminka sama, na výchovu, na živobytí, na všechno. Dala dítěti život, to je to nejcenější…
A asi bych do toho taky šla, kdybych byla stále ještě bez partnera ve 40 a moc bych si dítě přála.

Příspěvek upraven 19.01.13 v 16:13

 
tasa
Echt Kelišová 8333 příspěvků 19.01.13 18:51

Po dnešních zkušenostech, jak je někdy/často péče o dítě vysilující, bych do toho bez partnera nešla…

no a fin. situaci bych snad raději ani nekomentovala u samoživitelek

Příspěvek upraven 19.01.13 v 18:51

 
Kicki
Kecalka 232 příspěvků 19.01.13 19:54

Já bych to neházela jenom na ženy, co když „ten pravý“ znamená „ten, který chce děti“.
Myslím, že s mužskými to v dnešní době taky není jednoduché, buď si chtějí ještě užívat života, protože jsou mladí, a pak už zase děti nechtějí, protože chtějí mít svůj klid, že už jsou staří. Samozřejmě že ne všichni, ale existují určitá prostředí, která jsou podle mého trošku náchylnější k výskytu těchto typů (např. v deníčku zmíněné celebrity atp.). Čímžto neříkám, že to někdy neprošvihne samotná ženská, ale nevinila bych jen ženy.
Takže za mě: mamka bez taťky, proč ne?! ;)

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 19.01.13 20:28

Problem je podla mna v tom, ze si kazdy chce uzivat. Chlapi si chcu uzivat slobodu, zeny si chcu uzivat mimino, ved kazda zena ma pravo na mimino.
Ale nema kazde mimino pravo na otca?

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 19.01.13 20:29

Dnes je takové množství rozpadlých vztahů s dětmi, a tolik případů tyranů v rodině, že se možná ani nedivím, že některé ženy si chtějí nechat udělat dítě takto anonymně. Přijde mi to hodně smutné, že skutečně rodinný život začíná být skoro výjimkou. Proč ale rodiny nefungují a co pro to by bylo dobré ve společnosti udělat, aby opět většina dětí vyrůstala v celých a fungujících rodinách? Napadá někoho něco? Rozhodně bych to nesvalovala na kariéru - to je jen výmluva těch, kterým se rodinu nedaří založit anebo z druhé strany zase závist těch, kterým se v pracovní oblasti nedaří ničeho dosáhnout. @tasa Finanční situaci samoživitelek si prosím neber do úst. Je mnohem lepší, než když musely živit manžela.

 
Girly
Kecalka 316 příspěvků 19.01.13 20:34

Měla jsem naprosto stejný plán jako ona slavná Španělka. Když jsem za patnáct let nepotkala jedinýho použitelnýho chlapa, rozhodla jsem se si pořídit byt + našetřit si, abych vydržela tři roky na mateřské a dítě nestrádalo + následně si vybrat budoucího otce, svést ho a otěhotnět. Že to osud zaplaťbůh zařídil jinak, to je jiný příběh. Ale je fakt, že když jsem výše uvedený plán povyprávěla manželovi, koukal dost vyjeveně :-)

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 19.01.13 20:44

@Makinaa007 to je tym ze kazdy ma pravo na to, co prave chce. Zena ma pravo ist za stastim nezavisle na tom, ci tym ublizi detom alebo nie. Chlap ma pravo minat vsetky svoje peniaze sam na seba, nezavisle na tom, ci uz ma rodinu. Nevera je chlapom vrodena a neda sa proti nej bojovat. Zamilovanost a motyliky v bruchu su dolezitejsie ako laska a zodpovednost. A vlastne zodpovednost a povinnost je uz sproste slovo.

 
yweta
Závislačka 4113 příspěvků 19.01.13 20:58

Jednu dobu jsem o něčem podobném také uvažovala. Pracovala jsem, byla jsem soběstačná, zařízená…ale chlap nikde. Když už se nějaký objevil, tak mi po pár měsících většinou na rovinu řekl, že vlastně neví na co bych ho potřebovala. Uživím se, drobné opravy zvládám sama, větší zařídím jinak. Že ze mě mají svým způsobem strach. V té době mě to mrzelo a nechápala jsem je.
Ale právě ta sobeckost vůči mimču mi přišla nefér.
Naštěstí se našel „nebojsa“ který si mě vzal a máme spolu prcka. Dneska i ten „mužský strach“ vidím jinak, možná je to trochu tím, že my (ženy) nedovolíme chlapům být chlapy.

Nicméně rozhodnutí mít dítě „sama“ je asi každé ženy věc. Všechno co děláme se nám jednou vrátí… :nevim:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 19.01.13 21:08

@Bábi Zlopočasná S tou zodpovědností a povinností máš svatou pravdu. Moje babička (pro reprezentaci starší generace, kdy ještě rodiny existovaly) říká: Co musíš dělat, jako bys to dělala ráda. No a kolem sebe slyším: Mně se nechce. Dělám si jen to, co chci. Pak opravdu není divu, že to stojí za prd, když nikdo není ochoten se přizpůsobit a dělat taky něco pro někoho jiného, v rodině tím myslím hlavně dělat něco pro děti.

Příspěvek upraven 19.01.13 v 21:09

 
Anonymní  19.01.13 21:49

Tentokrát píšu anonymně, nejde totiž úplně o mě, ale o sestru. Je jí kolem 30, dítě si už dlouho přeje a s bývalým ho i plánovali - on už jedno měl - a pak se rozešli… do toho jsem já otěhotněla, dost ji to mrzelo… a je fakt, že už šla o tom u nás doma i debata, že když bude nejhůř, pořídí si dítě bez tatínka a prostě partnera si najde až pak… teď je teda šťastně zadaná, tak snad to dobře dopadne a tento scénář nebude nutný, ale dokážu to pochopit, chlap může plodit klidně v 80, ženy mají prostě omezený čas a někdy se nedaří tak dlouho, že volí takové řešení, které by za normálních okolností nevolily…

 
TereuliJa
Ukecaná baba ;) 2088 příspěvků 19.01.13 22:44

Lepsi par radku ze spermiogramu nez otec kteremu jsou deti fuk, nebo alkoholik atp. Mozna jim to bude lito, ale budou mit zivot ktery by jinak vubec nemeli a hlavne budou mit to nejdulezitejsi milujici maminku… nemam sebe mensi duvod to odsuzovat. Ac ze me mluvi opustena zena, naz tatinek se zachoval jako %&#&%… to je fuk… proste natomto nevidim vubec nic spatneho ba spis naopak. Novy zivot ma sanci zit bez ohledu na osudu zeny zda nasla toho pana p. Protoze panu p. Na svete rapidne ubiva… :mavam:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 19.01.13 22:56

Otec přece nemusí být bio a přijde časem. Já taky měla náhradního ;) a nic mi nescházelo.
Kdybych se měla rozhodnout jestli mít dítě a nebo čekat na toho pravého a mohlo by být pozdě, volim dítě.
Myslim si že pro ženu je dítě duležitější než partner a že žena dokáže dát dítěti to co potřebuje ;)
Je mi hezky že maj moji kluci super tátu ale bejt v situaci oněch žen, jednám stejně ;)

 
Melysa
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 19.01.13 23:28

Je pravda, ze rodina je dulezita, tatink taky a videt nasi malou vyrustat zrovna bez toho jejiho, by me trapilo, ale predstava ze me je35,tatinky vobchodaku nekoupis, tak uz mozna vybiram tu oplodnovaci dovolenou :nevim:

 
Alani
Závislačka 3323 příspěvků 19.01.13 23:37

Ještě před několika stovkami let byl „otec“ někdo, koho děti znaly jen zdálky, vykali mu a byl to pro ně v zásadě cizí člověk, jehož otcovská role vrcholila tím, že svému dítěti domluvil ekonomicky výhodný sňatek. A dnes by chtěla společnost odsuzovat ženy za to, že dětem odpírají „právo“ na otce? Zajímavé… :think:

 
Huffmanka
Ukecaná baba ;) 1615 příspěvků 20.01.13 01:50

Ano je to fer byt matkou i timto zpusobem.

 
Eilaan  20.01.13 08:44

@Bábi Zlopočasná @Alani Naprosty souhlas s Alani!!!

 
Eilaan  20.01.13 08:49

Teda az na to, ze to bylo jen pred nekolika desitkami let, ani ne pred stovkami. Deti se driv nevychovavaly, chovalo se k nim jako k mylym dospelym. Vztah byl ovlivnen tim, ze jich dobra polovina zemrela, nikdo se na ne nechtel vazat. Cely den prace a potom na vyuceni do jine rodiny… Takze asi tak. To me vzdy pobavi, takove ty nazory na co ma kdo pravo a jak to je neprirozene! :cert:

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 20.01.13 09:06

Deníček má velmi silnou myšlenku. Ať se nad tím zamyslím z kterékoliv strany nedokážu říct kde je pravda. Mám manžela, který syna miluje a jsem si jistá, že kdybychom se rozešli tak se o syna bude starat dál. Sama jsem vyrostla v rodině, kde byl „náhradní“ otec, ale otcem mi nikdy nebyl. Byl to prostě pán co žil s mámou a táta mi chyběl. Takže připravit dítě o otce vědomě mi správné nepřipadá.

Na druhou stranu si dokážu představit, že je touha po dítěti tak silná, že se žena rozhodne mít dítě bez otce. syna jsem měla ve 26 letech, ale dlouho před tím než jsem potkala svého manžela jsem byla ve vztahu, kde partner děti nechtěl. Myslela jsem si, že se to časem změní, ale když i ve 29 papouškoval, že dítě nikdy, šla jsem si po svých. Dneska má můj ex přítelkyni které je 34 let a je na tom podobně. On říká, že nechce a ona věří, že se to změní. Možná že se jednou ocitne tam kde já a zjistí, že s ním děti prostě mít nebude, ale pokud jí to bude trvat déle může taky zjistit, že je pozdě.
Takže za mě pokud bych do 35 let nepotkala toho pravého a byla v situaci, kdy miminko dokážu sama zabezpečit a vychovat, tak bych do toho šla!

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 20.01.13 09:26

Znám jednu paní, která se takhle zařídila, je to velmi vzdělaná a inteligentní žena a už je to hodně let. Nešla teda do banky, zařídila to jinak.
Sice žijeme na malém městě, ale řekla bych, že všichni její rozhodnutí respektovali a respektují.
A vlastně - jedna moje spolužačka také takhle „vznikla“. Její maminka se ve čtyřiceti rozhodla pro dítě a nechala se „oplodnit“ mužem, který se jí zdál geneticky vhodný…

 
Jadla
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 20.01.13 09:51

Kdysi jsem přemýšlela o tomtéž. Tedy že si pořídím miminko, u nás to nejde být sama a zajít prostě k doktorovi a odejít těhotná (tedy za předpokladu, že je účast doktora ryze na odborné úrovni ;) ), tak jsem si myslela, že vyberu nějakého chytrého, k světu, a pak sbohem a šáteček, a já budu mít svoje vysněné miminko. Ale teď, když miminko mám, vidím všechno jinak. Mám báječného partnera, chystáme svatbu, bez něj si nedovedu představit, že bych všechno zvládla a že by Josefce nechyběl. I když moje pošetilá a pitomá touha žít si i s miminkem svobodně dál svůj život se mi promítla do současnosti, partner pracuje během týdne pryč, vrací se na tři víkendy z měsíce. A je to opravdu náročné. Takže za sebe - je to hrozně těžké rozhodnutí, vědomě zůstat sama na miminko, věřím, že toho žádná žena, která se tak rozhodne, nebude litovat, ale nechala bych to až jako poslední možnost, když to opravdu nejde tím běžnějším způsobem.

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 20.01.13 10:12

„A dnes by chtěla společnost odsuzovat ženy za to, že dětem odpírají „právo“ na otce?“

Nie, neodsudzujem zeny za to, ze upieraju detom pravo na otca. Odsudzujem ich za to, ze upieraju pravo na otca KVOLI SVOJMU PRAVU NA DIETA.

Co je viac? Potreby dietata alebo tuzba zeny?

 
juchinka
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 20.01.13 15:16

Já jsem zase názoru že ženy bez partnera by mohli bez problému žádat v dětských domovech. Je tam plno dětí, kteří touží po lásce a některé svobodné, bezdětné ženy by mohli lásku rozdávat. Zato na plození nového potomka by měli být dva :think:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 20.01.13 18:58

Čas nejde zastavit a dobu, ve které žijeme taky ne. Tradiční rodině skutečně odzvonilo, polovina dětí se rodí nesezdaným párům a ti co se vzali, se v polovině případů rozvedou. V tom se jasně odráží krize společnosti. Osobně si myslím, že mít dítě single před čtyřícítkou je rozumnější než ho nemít vůbec. Moje teta měla 40, byla sama a neplánovaně otěhotněla. Podle diktátu tehdejší doby šla na potrat, přece nebude svobodná matka, co by tomu lidi řekli… Dnes se dá říct, že to byla největší chyba v jejím životě, zůstala sama, skutečně sama a opuštěná. Pro někoho je single rodičovství sobecké, pro mě pochopitelné. A pak…taková svobodná mamka si může ještě parntera najít. Jediné z koho mi naskakují osypky, jsou ty cílevědomé manažerky á la chlapi v sukních :zed:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 20.01.13 19:01

Nedovolila bych si nekoho takhle soudit. Muze byt spousta duvodu proc zena nema partnera se kterym by chtela mit dite. Nekdy je i lepsi byt sama nez s partnerem, ktery pije nebo maminku mlati.
Nikdo nema pravo rict kdo ma a kdo nema mit dite.
A abych pravdu rekla, tak jsem ted docela v soku, ze te to vubec napadlo.

 
Eula  20.01.13 20:53

:potlesk: Tak tak!!! Hřebík an hlavičku. Pro dítě je vždy nejdůležitější máma. Vzory také fungují, ale nemusí být bio, jde o celkové prostředí rodiny, ve které ta žena samoživitelka žije. Takový bratr této ženy nebo děda, to jsou také dobré mužské vzory. A stejně, debaty na téma, jak dřív byly rodiny úplné a funkční, jsou jenom pavlačové tlachání. Dřív muži týraly své ženy a bylo to veřejně trpěným tajemstvím. Kultivovaných mužů a dobrých vztahů bylo jako šafránz, stejně jako dnes. Nedělejme si iluze o tzv. normálních rodinách, však víme, vidíme to všude kolem, přece!

 
Mišanila  20.01.13 20:58

To je hodně složitá otázka, ale pokud bych neměla partnera, věk někde okolo 37 a touhu po dítěti, tak bych do toho asi taky šla. Je dost rodin, kde děti vychovává úlně jiný otec než bilogický, rodiny, kde by bylo lepší, kdyby žádný otec nebyl, protože pije, mlátí matku i děti anebo rodiny, kde otec nejeví o potomky žádný zájem.
Ideální je úplná a harmonická rodina, ale bohužel na to někteří nedosáhnou, i když se snaží.

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 20.01.13 21:40

Ja osobne vychadzam z toho, ze ked sa stane ze je dieta bez otca, tak sa matka musi nejak so situaciou popasovat a ten handicap dietatu vynahradit. Preto si nedokazem predstavit, ze „matka“ si naplanuje dieta s handicapom.

Ale este jeden dojem som ziskala z diskusie (ale mozno len citam len to, co chcem) ze najviac za su tie zeny, co vychovavaju deti bez otca. Mne z toho vychadza - moje otca nema, tak nech je takych viac, nech nevycuhuje z radu :oops: Ale urcite je tu par nazorov typu - ved take deti tu uz su, tak preco ich nevyrobit viac…

 
simona.00123
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 20.01.13 23:34

Já jsem taky vždycky myslela, jak budu mít úplnou harmonickou rodinu. Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Otěhotněla jsem pěkně až na svatební cestě, manžel VŠ, vcelku zajištěná. Po tom, co jsem musela předčasně porodit, se ten, do té doby slušňák ode mne odvrátil a 10 týdnů po porodu mě vyhodil z domu, a jájsem potom od nemocného mimina chodila po soudech. Tím chci říct, že ne vždy všechno dopadne tak, jak si člověk naplánuje. Rozhodně bych si takovou ženu nedovolila soudit. Řeči o dítěti s handicapem mi přijdou minimálně nevhodné, myslím že v mnoha případech je horší, když se žena drží zuby nechty ve vztahu s násilníkem nebo alkoholikem. Ty děti to do buducna po znamená daleko víc.

 
bubli
Kelišová 5545 příspěvků 20.01.13 23:43

Ja jsem pro a mam otce a stejne tak me dite ma otce, ktery funguje na 100%. Ja si myslim, ze to, ze s nekym zplodim dite mi nezaruci, ze tohle dite otce opravdu bude mit, existuje tolik pribehu, kdy otec zenu opusti jeste behem tehotenstvi nebo brzy po. Navic to, ze si zena poridi dite „bez otce“ neznamena, ze se mu pozdeji otcem nestane nekdo jiny. Rozhodne to neni dozitovni handicap, kvuli kteremu bychom nemeli dat moznost vzniknout novemu zivotu.

 
Vermilion
Kecalka 312 příspěvků 21.01.13 13:53

Děkuji za všechny komentáře. Já bych to shrnula tak, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné a tak těžko budeme soudit, jestli bude šťastnější a lépe obstarané dítě svobodné matky, která do toho jde zodpovědně a věnuje tomu maximum, nebo náhodně zplozené v nějakém páru, který se pak třeba rozpadne nebo nemusí fungovat. Ale když si vzpomenu, jak jsem v prvních měsících brečela vyčerpáním a manžel miminko vzal, utišil a zabavil, abych se mohla dát do pořádku, nebo když vidím, jak si manžel s malým hraje a jak si budují ten svůj vztah… jsem ráda, že jsem do toho mateřství šla s ním, i když to někdy není lehké, jak soužití tak sladit dva někdy hodně protichůdné názory. Líbil se mi komentář o babičce, která říkala, že když musíš něco udělat, dělej to, jakoby se ti chtělo a že dnes kolem slyšíme hodně „mě se nechce“ je velká pravda.

 
Gina108
Generální žvanilka 23852 příspěvků 21.01.13 14:38

Tak nikde není psáno, že si taková plánovaná single matka za rok nebo dva už konečně toho pravého najde a budou šťastná úplná rodinka. Tolik k jejich obhajobě. Plánování takových dětí u homosexuálů mi teda přijde zvrácenější, ale zabránit jim nelze a při adopci furt lepší pro dítě být u teploušů než po ústavech.
Já sama bych možná měla „koule“ na jedno dítě takto záměrně plozené bez otce, ale na dvě an i náhodou. Vždycky jsem chtěla mít aspoň dvě děti k sobě věkem blízké, tak jsem se holt v mládí nemohla flákat někde v práci po vysokých postech :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a musela jsem holt hledat toho pravého. Jo pořád platí „voják se stará, voják má.“ ;)

 
Mišanila  21.01.13 15:42

Tak mně oplodnění anonymním dárcem po zralé úvaze, když už biologické hodiny tikají atd nepřijde jako to úplně nejhorší. Ale těžko soudit, nejsem v roli toho dítěte, které svého biologického otce nikdy nepozná.

Ale nedávno jsem narazila na jedny lechtivé stránky a to byl teda brutus. Nějaká holka asi 21 let tak touží po miminku, nevím jestli je lesba nebo proč se snažila otěhotnět tímhle stylem, ale bylo to na nějaké swingers party, ona (možná ještě nějaké další, nevím) a asi 20 chlapů. Takže netuší kdo je otec a celá šťastná, že bude mamkou. Tak z toho se mi dělá nevolno…
A to tam psali, že to není první ženská, která to vyřešila takto.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32313 příspěvků 23.01.13 15:12

Kdyz biologicke hodiny biji na poplach a zadna vyhovujici partner se nerysuje, tak proc ne. Znouzectnost. Ktera to ma jako prvoplanovite single materstvi a neni velmi movita nebo obklopena houfem ochotnych babicek, je podle me trochu nepremyslejici. Pro dite je samozrejme nejlepsi mit oba rodice, o tom zadna. Ale nevidela bych to tak, ze budto s tatinkem, nebo radeji vubec.

 
Heni_Bea
Stálice 62 příspěvků 25.01.13 11:13

Téma je krásné a velice mě bavilo číst jeho myšlenky. Abych řekla pravdu, vychovávala jsem holčičku sama s mým tátou který mi byl oporou, jelikož tatínek Bei se k tomu otočil zády a že nemá zájem. Byla to pro mě rána, ale poradila jsem si. No nepřestala jsem doufat že to takhle už bude napořád, věděla jsem že jednou přijde chlap který bude s námi a budeme jako rodina. A ejhle, malé jsou 2roky a mám přítele, který také sám vychovává 4letou holčičku a jsme kompletní rodina štastná. Občas chvilky jsou složité, ale jako v každé rodině :) i nás potkal štastný konec a dokonce už se bavíme i o společném potomku :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama