Zážitek z parku

Rodičovství

Potřebuji se vypsat z nedávného zážitku z dětského hřiště. Asi jsem příliš citlivá, ale od té doby jsem se na ono hřiště nevrátila, mám strach, že se znovu potkáme s onou útočnou maminkou. Tak to vezmu od začátku.

Mám ročního chlapečka. Od osmi měsíců umí stát a lézt po čtyřech. Tak jsem ho začala nosit na dětská hřiště, kde ho, samozřejmě za mojí pečlivé asistence, sklouzneme, pohoupáme, on si všechno ohmatá, nadšeně piští na ostatní děti, všechny přítomné holčičky jsou z něj celé pryč. Nikdy jsme neměli žádný problém. Dětí jeho věku nebývá moc, ale vždycky alespoň jedno roční nebo 18měsíční se našlo. Houpačky jsou většinou – podle cedulky – pro děti od 3 do 6 let, ale nikdy jsem se nad tím nepozastavila, až do onoho dne.

Je to asi týden, šli jsme před obědem do pekárny ještě pro chleba a vysvitlo sluníčko, kolem poledne bývá nejtepleji, tak jsme se cestou domů zastavili na našich oblíbených houpačkách. Malý byl odpočatý, veselý, sluníčko zářilo a nějakých pět šest dalších dětí (v létě jich bývá alespoň dvacet) si hrálo na houpačkách. Středem hřiště je takový jakoby domeček, je to několik plošin asi metr a něco nad zemí, propojených tunelem, mostem a se dvěma tobogány. Náš malej strašně rád leze tím tunelem sem a tam. Na každém konci tunelu je asi deset centimetrů „schod“, ústí tunelu není v úrovni podlahy. Malej to většinou dokáže zvládnout sám, ale někdy se mu zaškobrtne ručička a pak padá tzv. „na hubu“ takže ho vždycky „jistím“ a když vylézá, trochu ho přidržuji a hlídám. Abych toto mohla provádět, stojím u žebříku, kterým se leze na tu plošinu, a nakláním se otvorem do toho domečku na plošině na příslušném konci tunelu. Tunel má asi dva metry, a zatímco malej leze vevnitř, přeběhnu vždycky na druhý konec.

Tak si tam takhle stojím, malej sedí na konci tunelu a nevím, kterým směrem se rozleze, jestli vyleze ven nebo se otočí vevnitř a poleze na druhý konec, tak čekám, povídám mu a těším se z pohledu na jeho rozzářená očička. Najednou cítím, že mě něco tlačí do nohou, shlédnu dolů, dost surově mě odstrkuje nějaká malá holčička. „Asi se chce chytit šprušlí u toho žebříku,“ pomyslím si a odsunu se úplně na kraj, ale horní polovinu těla mám stále nakloněnou k malému. Holčička kňourá dál a za zády slyším ženský hlas: „Co je ti?“ Holčička si stěžuje: „Nechce mě pustit“ a ženský hlas se znova ozývá, otáčím se, neb je určen mně, vidím, že patří už od pohledu paní od rány, která mě nabádá: „Můžeš uhnout a pustit moji dceru?“ Slušně ji vysvětlím, že teď hned odejít nemůžu, neb mám vevnitř dítě a hlídám ho.

Jak jsem psala na začátku, chodíme do parku s malým už nějaké čtyři měsíce. Nikdy jsme neměli žádný problém. Nepsaný zákon chování všech maminek je: tvoje dítě si hraje, přiběhne tam jiné dítě, ty pobídneš svoje dítě, aby skončilo a uvolnilo místo tomu druhému, které trpělivě čeká. Slušnost na obou stranách. Takže když si chce tvoje dítě někde hrát, kde je obsazeno, přijdeš, postavíš se a čekáš. Buď dokud se hrající si dítě neomrzí, pokud je starší a hraje si samo, nebo dokud ho rodič neodvede, pokud je malé a má vedle sebe asistenci. Ty trpělivě čekáš, druhý rodič zase slušně uvolní místo.

Tak tahle maminka to měla nastaveno asi jinak. Spustila na mě, že její dcera chce lézt hned, ať laskavě uhnu. Že můj malej je ještě příliš malej a nemá na houpačkách co dělat, že na ceduli je „pro děti od 3 do 6 let“. To mě dostalo, nikdy jsem se nad tímhle nepozastavila. Ta její holčička jestli měla 3 roky, tak leda tak čerstvě dovršené. Já bych jí tipovala míň, dva a půl možná. Každopádně na cedulce není napsané „zákaz vstupu dětem mladším 3 let a starším 6 let“, to by museli pokaždé vyklidit půlku hřiště. Ale maminka tím mávala jako argumentem, na který jsem kromě dohadování neměla žádnou pádnou odpověď. Asi třikrát mě urgovala, ať uhnu, kadence jejího hlasu stoupala. Já jedním okem hlídala malého, druhým se snažila jí vysvětlit, že odejdu, jen co si odleze můj malej, protože má stejné právo si hrát, jako její dcera, cedule necedule.

Nakonec to vyřešil můj malej, protože se rozlezl na druhý konec tunelu a díky této mamince z něj vylezl úplně sám, nestihla jsem doběhnout. Naštěstí se nezaškobrtnul. Maminka mě dál osočovala, to už jsem se taky ozvala, ale ne moc, protože před malým zásadně nekřičím a není to model chování, který bych mu chtěla předvádět. To byla ale voda na její mlýn, začala ječet, že ji slyšeli i důchodci, co se vyhřívali na sluníčku na opačném konci parku, že mě třikrát žádala, že jsem nereagovala, že moje dítě tam nemá co dělat. To se do toho vložil můj manžel, který akorát dorazil, byla jsem ráda, že se nás zastane. Muž ji zná ze čtvrti, tak hned věděl, že nemá cenu se s ní hádat a s naprostým klidem ji odpálkoval. Zeptal se jí, kolik let má její dcera a ona povídá: „Tři!“ Tak můj muž povídá s ledovým klidem: „Můj syn má taky tři roky.“

A to ji dostalo, konečně zmlkla. Nám už nemohla nic říct, tak použila jako zbraň někoho, kým může díky zranitelnosti jeho věku snadno manipulovat – svou dcerku. Na celý park, abychom to dobře slyšeli, ji výhrůžně vybídla: „Ty si hraj, kde chceš, dceruško!“ To aby jí prostě neuniklo to pověstné poslední slovo.

Hráli jsme si dál, sklouzla jsem malého po tobogánu a opustili jsme domečky-plošiny, dovedla jsem malého k zábradlí, které lemuje celé hřiště. Každá šprušle je jiné barvy, střídá se modrá, červená, zelená, žlutá… malej si stoupne, tlapá ručičkama po šprušlích, já mu povídám barvy, a on se posunuje od šprušle ke šprušli, já ho jistím zezadu, kdyby ztratil rovnováhu a upadl, ale v podstatě, dokud neuvidí něco lákavého na zemi, malej sám stojí a dělá svoje první kroky. Najednou vedle nás stojí, hádejte kdo – ta malá holčička. Malej se na ni směje od ucha k uchu, já si říkám „děti za nic nemohou“ a vlídně se na ni usměju a ptám se jí: „Umíš už barvy?“ Holčička vrtí hlavou, že ne, tak jí ukazuji: „My si je tady říkáme, vidíš, tohle je modrá, tohle červená…“ A co udělá holčička? Přeběhne zrovna tam, kam chtěl jít můj malej, celým tělem se opře o zábradlí jako by ho chtěla obejmout a dávala najevo: „Tohle je moje, sem nikdo nesmí“.

Malej málem zakopnul, jak už byl nakročený. Něco se ve mně hnulo, ony děti sice za nic nemůžou, ale když je jejich rodiče zkazí. Bylo mi holčičky líto, že si musí hrát sama a evidentně touží po společnosti, zatímco její matka zuřivě kouří na lavičce (asi aby se uklidnila po tom výstupu, co tam spáchala). Když jí ale maminka ukazuje, ať se chová jako buldozer… malého si utiskovat nenechám.

Vzala jsem malého a odešla na opačný konec parku, abychom si hráli v klidu. Od té doby nad tou epizodou přemýšlím, večer před usnutím mě to bombarduje v hlavě. Konkrétně na tohle hřiště jsem se nevrátila. To si radši dojdu do vzdálenějšího parku, kde bývá dětí jeho věku víc, i když jsou to houpačky taky pro starší děti.

A je mi smutno a těžko u srdce hlavně z toho chování té druhé maminky ke své vlastní dcerce. Pro mě je dítě to nejčistší a nejcennější, co existuje, a chci mu ukázat hodnoty jako respekt, spolupráci, komunikaci, dobrou vůli… já nevím, slušné chování. Všechno, co naše „vyspělá“ společnost čím dál tím víc postrádá. Díky výchově dává tahle maminka svojí dceři jako vzor chování: útočné chování a jekot, a pak ji ještě expresně nabádá: „hraj si, kde chceš!“ žádné „počkej, až na tebe přijde řada“ ale „ty jsi první a můžeš jít, kam chceš“. Je mi z toho smutno. Nevěřím, že to tahle holčička bude mít díky „ostrým loktům“ jednou jednodušší. Naopak, vyroste z ní vnitřně nejistý jedinec, který se nebude umět chovat a bude se svým chováním neustále narážet.

Doufám, že z mého syna vychovám sebejistého člověka, který se bez křiku bude umět dohodnout, naslouchat druhým, stát si za svým či případně ustupovat, protože to podle mě není známka slabosti, ale naopak šlechetnosti a velkorysosti. Na závěr podotýkám, že žijeme v cizině, nevím, jak to chodí na českých dětských hřištích.

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
veverik
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 04.01.13 10:19

Některé maminky jsou hold takové a nezmůžeš nic. Ale já bych teda na hřiště chodila dal. Není jejím majetkem, takže si může kdákat co chce. Dělá ostudu jenom sama sobě.

 
Kate92
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 04.01.13 10:27

U nás na hřiště taky chodí maminky s takhle malýma dětma :mrgreen: z toho si nic nedělej, některý lidi jsou hold takový nuly, že ani neví co mluví. Hřiště je pro všechny děti a všichni si taky musí vyčekat frontu :)

 
Loll
Závislačka 2817 příspěvků 04.01.13 10:41

Na hřiště choď s malým dál, nebudeš přece chodit jinam jenom kvůli tomu, žes tam potkala nějakou nánu. A před malých bych na tu osobu klidně křičela, i to je vzorec chování, který bys mu měla ukázat - že pokud se děje něco, co se dít nemá, tak že si svoje uhájíš. ;)

 
IkaT
Kelišová 6020 příspěvků 04.01.13 10:47

Je to všude stejné… mám dvojčátka dnes už dvouletá ale na hřiště jsme chodily také už brzy od toho roka ale spíše od roka a půl na větší hraní… některé děti se neumí vůbec chovat a říkám si to samé co ty, děti za to nemůžou, jsou to děti a zkouší ale když vidím téměř 5leté dítě jak strká do maličkých kteří sotva stojí na nohou a máma na to s prominutím čumí a místo aby mu něco řekla směje se jak kr… to je něco pro mě.. na své děti nedám dopustit a už mám pár nepříjemných situací také za sebou :-( nejhorší asi bylo když jsme byli u nás v jednou areálu sportovním moje malá, bylo jí 18m seděla na zemi a přišel k ní chlapeček tak 3roky a začal jí škrtit ale doslova škrtit máma seděla a pila pivo a říká kubíčku to nesmíš kluka jsem od malé nemohla odtáhnout tak se teda laskavě zvedla o 5minut později přišel znovu a kopal jí do zad to jsem ho chytla a byla už dost naštvaná máma opět seděla a čuměla… a říká mi on je takovej na děti tak jsem jí dost nehezkým tonem řekla že už je dost velkej a měl by vědět jak se má chovat a když mu řekne s usměvem na tváři kubíčku to se nedělá tak to asi nepochopí… tento zážitek mi jen tak někdo asi z mysli nevymaže nestačila jsem se divit :-(

Příspěvek upraven 04.01.13 v 10:50

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 04.01.13 10:54

Možná jsi to vystihla - třeba chce svoji dcerku vychovávat tak, aby se uměla prosadit a jde na to prostě blbě. Nebo je to nána. Na to hřiště bych chodila dál a kdyby na mě začala řvát, vysmála bych se jí nebo jí řekla něco v tom stylu, ať na mě neprská nebo že jí smrdí z pusy…

 
petulka23
Ukecaná baba ;) 1221 příspěvků 04.01.13 11:07

Máme také jedno oblíbené hřišťátko, ale chodíme na něj většinou(od jara do podzimu) spíš v těch pozdějších hodinách kdy ostatní maminky uhánějí s dětma na večeři(my máme od malinka trošku šouplej režim a děti chodí spát běžně kolem 9 hodiny a v létě i dýl) hodně dětí a rodičů jsou ukázněných a chovají se k ostatním hezky ale standartně se najdou i 3-4 jedinci kteří chodí od dítěte k dítěti, berou jim hračky bez dovolení, bouchají děti kyblíčky a bábovkami, hážou písek do očí a rodiče jen koukají a bez komentu přihlížejí, v lepším případě. V tom horším na upozornění že chování jejich dítka není zrovna košér odvětí, že nechtějí mít s dítěte ustrašeného outsaidra a že chtějí aby měl ostré lokty :roll: a nebo nejsou rodiče vůbec k vidění neb sedí v přilehlé hospůdce a nad pivkem zabráni do debaty vůbec netuší co jejich děti dělají :cert: takže po pár návštěvách jsem to vzdala a omezila návštěvy dětského hřiště na podvečerní hodiny kdy tam bývá většinou jen pár dětí

 
Denyska22
Kecalka 470 příspěvků 04.01.13 11:08

No, na jednu stranu chapu, ze se holcina chtela do tunylku taky dostat, ale mela pockat, nebo rict sdovolenim…a ta matka mela taky pockat..pokud maleho hlidas, tak nevidim duvod, proc by tam nemohl byt :)..male je 9 mesicu a chodim s ni na hriste na houpacky na ty houpaci koniky, vzdy ji tam posadim, drzim a jakoby houpu :)..ale posledni dobou si cim dal vic vsimam „debilnich“ matek a nevychovanejch deti..malej je sikulka :) a tvuj manzek ji hezky utrel :D..vim o jaky typ jde, nedavno mala brecela, resp. si vynucovala pozornost kdyz jsem potrebovala zabalit par veci a nemela ji na ruce, tak hned zacala kricet, tak zoufale…ale ja to potrebovala dobalit, hned prisla sousedka tak 30,taky od rany, takova tlusci a ze ma pocit, ze ji nechavam rvat schvalne a ja, ze to ma teda jen pocit :D a pak nez odesla, rekla tak pohrdave chudinka a podivala se na malou, je videt, ze deti nema…bylo 10h odpolko, mala rvala chvilku, byla jsem tam na navsteve, tak jsem se s ni nechtela hadat, jinak bych ji rekla..NAPODOBNE…

 
Denyska22
Kecalka 470 příspěvků 04.01.13 11:11

Hnus :(,nejhorsi je, ze mu nemuzes dat pohlavek nic…male je 8 mesicu, nedavno jsme byly v ykey v detskem koutku, co je u jidelny, takze tam uz muze, hezky si tam hrala, ale postupne k ni chodily deti a zacly ji vzdy brat veci z ruky, mala se jen smala, nechapala to, ale taky se to nedela, oni byly celkem mali, tak jsem jim nic nerekla, kdyz to maly nevadilo,

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 04.01.13 11:20

Takové matky se vyskytují všude. Je smutné, že někdo nedospěje ani když už má vlastní dítě… Nenech se tím rozhodit, zachovala ses správně :palec:

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 04.01.13 11:30

Ach jo! předně nejsi přecitlivělá, ale jsi normální matka, normální člověk, který se umí slušně chovat! bohužel ne všichni jsou takoví! buď dál svá a netrap se tím, že někdo je holt k. áva nebeská a vychovává tak i své dítě! malého vychovej dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale s podobnými lidmi se ve svém životě setká tolikrát, že to až hezké nebude…

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 04.01.13 12:08

Já měla skoro samý výstup s malým bráchou, akorát v rozdílu že na mě ječela cikánka co tam jako dělám, že to je hřiště pro černý a ne pro bílí huby, tak jsem ji řekla že to je vidět, bylo všecko rozbitý a pomlácený

 
xpisk03  04.01.13 12:37

Zakladatelko, já jsem taková trochu od rány a kdyby na mě někdo přišel s timhle, byla bych s ním hned vyřízená, každopádně ses zachovala správně, na hřiště bych chodila dál.
@jediný andílek jsem na to celkem alergická, rasista nerasista, černoši ani japonci a číňani mi nevadí, ale teda když vidím cikána, ježí se mi na těle úplně všechno. a to jsem je dřív neházela každého do jednoho pytle, ale od doby, kdy mě napadli a následně se všichni vypařili, když přišla moje máma, už nechci mít nic s žádným cikánem. na tuhle větu bych jí řekla, že to rozhodně není pro černý, ale pro bílý huby, protože je to hřiště postavené z daní poctivě pracujících a to ona určitě není.

 
Eskarin  04.01.13 12:47

Tak někteří rodiče chtějí, aby jejich děti měly ostré lokty? To v životě tak milionkrát padnou na hubu než jim dojde, že je to špatně. Z takových harantů akorát vyrostou rozmazlení samorosti a spratkové… Jenže jak pak učit své dítě jak správně přistupovat k takovýmto existencím? Oko za oko? Nastavit druhou tvář? Vyhnou se jim a ustavičně ustupovat? Nebo si založit jinej stát? Mám pocit, že nikde neumí být harmonie. Pořád jsou tací, kteří nutí svoje děti s jinýma soupeřit, to taky není příliš zdravé.

 
sara1000
Kelišová 5333 příspěvků 2 inzeráty 04.01.13 13:10

Vubec nic i z toho nedelej, ja malou take vedu k samoztatnosti, ale kdyz jsme na hristi, vzdy ji rikam, ze musi pockat, az se misto uvlni, pripadne at pomuze mensim detem v hrani.
Napisu ti jednu situaci, kterou jsem ja zazila na piskovisti a byla jsem z toho uplne hotova.Byla jsem jen svedkem.
Dve holcicky si hraly na piskovisti (cca 1 rok) u jedne sedela jeji maminka a maminka druhe holcicky sedela o kousek dal na lavicce. Najednou ta samotna holcicka hodila tochu pisku te druhe na hlavu. A vite, jak na to zareagovala ta cizi maminka, PLESKLA JI PRES RUCE, ze se to pry nedela a vynadala stylem tytyty…Holcicka samozrejme zacala rvat, takze jeji maminka na lavicce ji spise utesovala a chudak se asi ani nezmohla na slovo.Ja bych ji snad musela zabit :lol:.Tytyty memu diteti nekdo rikat muze, ale aby ho bil, to at radeji necha na mem posouzeni.
Rikam to spravne?

Příspěvek upraven 04.01.13 v 13:10

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 04.01.13 13:13

Děvče, klasická srážka s „blbcem“ (píši schválně v uvozovkách, neb může být inteligentní, ovšem sociální inteligence jej bohužel nepotkala), který ze svých dětí pak vychová své kopie :( Takové matky prostě jsou a mohu tě ujistit, že jich ještě potkáš dost - ber to jako pokračování průpravy pro život…a hlavně si to vůbec neber k srdci a osobně, nejvíce tyto lidi totiž nas,,, když nereaguješ nebo jsi klidná a slušná (ikdyž v duchu třeba zuříš).
Nu což, s tím nic nenaděláme, a na hřiště choď dál, to by byla pro tu „milou paní“ lehká výhra. :mavam:

Příspěvek upraven 04.01.13 v 13:15

 
sara1000
Kelišová 5333 příspěvků 2 inzeráty 04.01.13 13:16

Jruz: Souhlasim, kdyz reagujes klidne, tak je nstves nejvice. Nedavno jsem to aplikovala na jednu rozzurenou pani ve fronte v obchode a chudak byla cela ricna :lol:

 
katule9
Ukecaná baba ;) 2300 příspěvků 04.01.13 13:22

Ahoj, to je přesně ten důvod proč na hřiště s malou nechodim, nebo tedy chodim ale v době kdy je tam nejmín lidí, já bych se vždycky musím držet abych někoho neposlala do háje, jak se některý matky chovají a většinou teda i děti to mi rozum nebere, ale zajímavé je že když tamje občas nějaký tatínek tak ty jsou uplný pohodáři 8) Jinak mojí malý je rok a půl, chodim s ní od léte na hřiště a taky u nás tak víceméně platí že když si jedno dítě hraje druhý prostě počká a najde si jinou zábavu a pak se prostřídaj. Ale osobně teda dávám hlavně pozor aby jí některé dítě neublížilo, a když jich přijde víc na nějakou prolézačku tak jim automaticky odstoupim přeci jen malá z toho nic nemá a větší děti se tam už vyřádí :)

 
nicolinda
Závislačka 3751 příspěvků 04.01.13 13:25

Vermilion - v zásadě s Tebou souhlasím až na tu předposlední větu:
Doufám, že z mého syna vychovám sebejistého člověka, který se bez křiku bude umět dohodnout, naslouchat druhým, stát si za svým či případně ustupovat…
páč takhle se dohodne s normálně uvažujícími a slušně vychovanými dětmi-lidmi… ale ne s někým kdo ho prostě překřičí.. protože až zas tak sebejistý nebude když ho každej druhej neurvalec překřičí.. bohužel se domnívám že v dnešní době by děti od nás měli vidět i to že je umíme bránit klidně i se zvýšeným hlasem - já jsem slušná ke slušným, ale jak se ke mě někdo chová hnusně tak i se i já umím snížit na jeho úroveň, protože na mých dětech si fakt jako žádnej nevychovanec zvedat sebevědomí nebude, děti bráním jako lvice 8)

 
Mišanila  04.01.13 13:59

Já myslím, že ta cedule od 3 let je tam z důvodu bezpečnosti a předpisů, ne že by na průlezku a houpačky nesměly mladší děti. Ty tam můžou, ale za dohledu rodičů. Taky chodím s mladšíma dětma na hřiště běžně a nikdy by mě nenapadlo, že tam smím vstoupit až od 3 let :)

Ta matka je nevychovaná trubka, nelámej si s tím hlavu, člověk na takové rodiče občas narazí.

A jinak co tady čtu, tak bych byla opatrná na to souzení chování cizích nebo starších dětí, děti občas předbíhají, hážou po sobě písek, berou si hračky, malý batolata se bouchaj lopatičkama atd. To většinou není nevychovanost, ale dětská přirozenost, záleží teda dost na věku. Důležité je, jak to pak řeší rodiče.

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 04.01.13 14:09

Doba je blbá, ale tohle je super deníček jelikož od te doby co nám se stalo na hřišti něco podobneho řvu děcko neděcko…maminy sedí u piva kouří jak lokomotivy (nic proti tomu nemám ať si dají), ale nepřekousnu když si jejich (ne)vychované dětičky hrají stylem, že ubližují jiným potom je zbytečně kravál…mě jednou napadal malýho starší kluk pořad mu šlapal na prsty, pak to dělal i neteři a jak se muj bratr k ničemu neměl, tak jsem mu řekla slušně jestli je normalní na to se na mě podival a řekl, že si bude dělat co chce a když mu ty děcka zavazejí, tak jim pošlape i hlavu hajzlík jeden tak jsem mu řekla ať odtama okamžitě padá za rodiči, že pokud tady budu já tak si ani neškrtne a vite co mi řekl že mi přeje ať mě zajede auto a že jak mě nezajede, že mě zabije no tak co na tohle říct :cert: :cert:

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 04.01.13 14:15

@Mišanila to je pravda s tím plně souhlasím, ale normalní rodiče znají hranice a jejich děti parkrat skusí hodit pískem, bouchnout lopatičkou, ale všichni normalní lidé pozname kdy je to ubližovaní zaměrné…ja nikoho nesoudím nikdy jsme neměla zkušenost, že by me děti ubližovaly, ale bylo jim ubližovano v ramci mezí samozřejmě a pokud je to v te hranici dětskeho zkoušení kde až mužou zajít nevadí mi to samozřejmě taky sami vidíme jak se chovají matky pokud dítě upozorní, že se to nedělá nebo mlčí a fandí mu :mrgreen: :mrgreen:

 
Andrella
Kecalka 258 příspěvků 04.01.13 14:18

To ja mam hodne podobnou zkusenost, sice trosku obracene, ale hodne podobnou, mi takhle byli na hristi, a mala samozrejme litala po domecku atd, a najednou se tam objevila maminka s malym ditkem, ja bych si teda netroufla tak maly mimco nechat litat po provazovym zebriku, ale rikala jsem si, ze je to jeji vec, jestli ji to maly propadne nebo ne, chvilema jsem koukala teda…ale mala si chtela hrat, vylezla do domecku a letela ke klouzacce, a najednou ta maminka do ni cosi zacala valit, jakoze at laskave dava pozor, ze ji ditko shodi, a porad mela nejaky poznamky, tak jsem se sla zeptat jestli se neco deje…ona mi rekla, ze ma mala davat pozor, ze by do nej mohla drbnou a ze ona nestihne dobehnout a chytat ho(coz mi prislo trosku divny zj…kdyz mam tak maly mimco. odhadem 10 mesicu, tak ho nenecham jit samotny, minimalne drzim za ruku, nestojim u klouzacky a necekam az si samo dojde) ale pojdme dal, vysvetlila jsem male, ze musi davat vetsi pozor, ze je to jeste maly mimco, ze jeste neumi samo, tak ze ma okolo nej kdyz uz tak chodit pomalu a opatrne…no ale kdyz jsem pak videla, ze ta pani to ditko necha klouzat hlavou dolu, jak se dole narylo male pusinou, tak jsem tuhle kapitolku uzavrela, a rekla si, ze to je jen pani, ktera si leci komplexy na detech na hristi, protoze drzkovat po malym decku umi, ale pritom ji zrejme vubec neslo o bezpecnost toho sveho.
Nerikam, podle vaseho denicku to byla asi fakt nejaka neprijemna pani. Kazdy v kazde situaci vidi svou stranu:)
Rada? Vyprdnou se na to, neresit, sbalit se a jit na pisek, nebo na jinou hru, diky bohu, deticky maji radi zmenu:D ja osobne malou neudrzim na jedne atrakci dyl jak 5minut:DD ale taky uz jsem se setkali s ditkama ktery nedali pokoj, az jsem bohuzel museli z hriste odejit:( s tim se hold neda nic delat…skolka a skola jsou horsi:DDD
rozhodne si nenechte zkazit prijemny den takovou blbustkou:))

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 04.01.13 14:39

Ja si myslim, ze jsi se zachovala moc dobre. Nedala ses vyprovokovat, chovala jsi se slusne a svemu synovi jsi byla dobrym prikladem.
Tak se za to pochval jak jsi tu situaci pekne zvladla.
Na hriste klidne chod a navrhuju aby jsi tuhle maminku totalne ignorovala. Jakoby byla vzduch.
Krasne si to popsala v tech poslednich dvouch odstavcich a mas 100%ni pravdu.
Klobouk dolu pres takovou maminou.

 
marrcellka
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 04.01.13 14:47

Naštěstí na hřišti, kam jsme chodili se maminky navzájem znaly a věděly co od kterého dítěte čekat. Nevzpomínám si na žádný větší incident. Jedno dítě jsem si vždycky dokázala pohlídat, chodila s ním na skluzavku a houpat, ale letos už budu mít caparty dva a klidně se může stát, že jedno prostě udělá neplechu když zrovna u něj nebudu. A když se dostanu do situace jako byla autorka, taky bych byla slušná, ale zdravě asertivní. Být tebou na hřiště chodím dál, a danou maminku totálně ignorovala. :palec:

 
brisco
Závislačka 2783 příspěvků 04.01.13 14:52

Jé, tak to mě mrzí. Chápu správně, že se Ti tohle přihodilo ve Španělsku? Já teda malou na hřišti nechávám si hrát, dokud ji to baví, je tam většinou víc houpadel a tak, jiné dítě si může zatím hrát tam. Ale z houpačky ji musím sundat, tam by vydržela i hodinu :mrgreen:

 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 04.01.13 16:15

Stalo se mi něco podobného. Bylo to letos v létě. S dcerou jsme šly do Kauflandu pro pití a brambůrky (měly jsme namířeno do kina). Zastavila jsem se u mouky a dívala se, kolik stojí a psala SMS manželovi, ať se alespoň pro balík staví. Naproti mně stála nějaká maminka a měla s sebou také dceru, předpokládám, že měla asi tak 3 roky, no, o něco starší než Majda. Utíkala a sápala tam na mouky, cukry, soli, atd. Najednou něco spadlo a vysypalo se na zem. Byl to balík mouky. Myslela jsem, že to je Majda, tak jsem se hbitě otočila a ona to byla ta „malá“ holčička. Majda poslušeně stála vedle mně a koukala. A maminka ne, že by ji nějak napomenula, ta jí řekla slova, která si pamatuji dodnes, cituji: „To nesmíš Natynko. Ale nevadí, to se někdy stane, tak maminka koupí mouku.“ sebrala ji ze země, dala do sáčku a šla dál. Já jsem jen nevěřícně koukala. Kdyby to udělala má dcera, určitě bych jí okřikla, dala po rukách nebo na zadek, ale určitě bych skoro tříletému dítěti neřekla: „Magdalénko, to nevadí.“ Říkala jsem si, jestli jsem normální, potom jsem to probírala s pár maminkami a zjistila, že nejsem jediná, které to přijde naprosto absurdní. Chápu, stane se, že dítěti něco spadne, ale já bych dceru upozornila už na to, že kolem zboží se neběhá a na všechno nesahá (což už ví). :nevim:

Příspěvek upraven 04.01.13 v 16:16

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 04.01.13 16:27

My bylíme asi 10m od hřiště, jednoho z nejhezčích a jednoho ze 3 na sídlišti kde bydlíme, tudíž je velmi exponované. A není vyjímkou vidět tam tyto věci…a někdy i hůř. Bohužel ani místí puberťáky nevzrušuje, že hřiště je pro děti do 12 ti let a do 19ti hodin ( to je úsměvné není zamykatelné, ale z principu )v klidu se tu v 22h houpají na dětských konících, které hlasitě bouchají o zem…Nedávno tam před zraky malých dětí asi 13 tiletý kluk osahával stejně starou dívku a hlasitě prohlašoval, že by jo om*al (cituji, pardon za slovo) vyděšeně jsme na to hleděli z balkonu…malý 4leťáci na to hleděli s pusou otevřenou…tenhle chlapeček podle mě taky začínal jako takovýhle šikanátor, rodiče mu očividně zapomněli vštípit, co se sl :zed: :zed: :zed: :zed: uší

 
Jitka1976  04.01.13 16:53

Ježiši to jsem ráda, že už mám 10 letou dceru…(neříkám, že bych nebrala mimčo…spíš kvůli těm hřištím) Mám taky pár zážitků z jejího „mládí“…co mě konkrétně vadilo? Svoji dceru jsem vždy vedla k tomu, že když půjde na písek a -bude tam / přijde tam- někdo jiný a přinese si svoje bábovky / hračky a ona si je bude chtít půjčit, že se má dítěte zeptat nebo poprosit…a velice mě štvalo, když přišla maminka s třeba tříletým dítětem, dřepla na ochoz pískoviště, dítě sedlo do písku a začalo brát mojí dceři hračky (evidentně byly její, protože je zrovna vyndavala z batohu nebo igelitky…taky je měla podepsané (párkrát jsem zažila hádku o stejný kyblík mezi maminkami, takže podepisuju všechno…) A maminka NIC…je jasné, že tak malé dítě samo nepoprosí nebo se nezeptá, ale maminka mohla říct třeba: "Evičko, popros tu holčičku o tu panenku/kyblí­ček/bábovku…at­d. nebo mě říct, jestli si to malá může půjčit…zvlášť mě štvaly matky, které NIC nepřinesly, žádné hračky, ale naopak si samy půjčovaly bez dovolení hračky jiných dětí…(proč utrácet za bábovky a kyblíky, když si vezmem něčí na pískovišti, že jo???) Taky jste to zažily??? Nebo jsem magor a jediná komu to vadilo??? :roll:

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 04.01.13 16:57

Já pořád čekala co se stalo tak šokujícího a jsem docela překvapená, z čeho ti dokáže být těžko u srdce..to nemyslím ironicky, ale opravdu spíše překvapeně.
Schvaluji tvé chování, ale nestotožnuji se s tvým názorem, co jednou vyroste z malé holčičky, kterou vůbec neznáš a která se vzhledem k věku chovala naprosto normálně - věř, že i přes tvou hezkou výchovu může tvůj syn dospět do fáze předbíhání, nepůjčování věcí, strkání a podobně - protože je to něco, čím si projde většina dětí. Budeš ho u toho okřikovat a vysvětlovat, budeš ho vychovávat, ale dělat to stejně chvíli bude, než zase popojede dál..Toto nejsou ostré lokty - toto je batolecí období, plné vzdoru, zkoušení a kontaktů s dětmi typu pokus-omyl..Neřekla bych, že je holčičky již nyní " zkažená svou maminkou".Ale co bude jednou z holčičky neví nikdo, ani ty.

Přeji pevné nervy a trochu více nadhledu, skoro mi připadá, že jsi ještě v životě nenarazila na nepříjemné lidi.

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 04.01.13 17:04

@Jitka1976 Nejsi jediná :roll: Jsou prostě slušní a neslušní lidé a ti se stávají matkami, to z nich mateřství lepší lidi neudělá, Bohužel… :nevim:

 
Vermilion
Kecalka 308 příspěvků 04.01.13 17:49

@brisco ahoj, chapes spravne, bylo to tady v Madridu.

 
Katjinka
Kecalka 392 příspěvků 04.01.13 17:52

Uff, někdy si říkám, že by snad měli být nějaké povolenky na děti vydávané na základě psychotestů :D

To je vážně síla. Bohužel ve společnosti je takových hulvátů víc a víc. Někdy člověku ostré lokty pomohou, ale tato holčička se díky své matce nenaučí chovat jako homo sapiens sapiens a bude mít spoustu problémů i ve škole :/

Často pak takhle divně vychované děti šikanují ty slušně vychované a ty se raději přizpůsobí a začnou se také tak chovat :/

 
Vermilion
Kecalka 308 příspěvků 04.01.13 18:01

@nicolinda To mas asi pravdu, presto bych rada verila, ze dobro a slusnost se vyplati nadevse…

 
Billi
Nadpozemská drbna 25196 příspěvků 04.01.13 18:50

@Denpry ja zase nemam rada takove odsuzovani, kdyz clovek nezna podrobnosti. Holcicka mohla mit nejaky problem (ADHD, autismus), nebo mohla byt mnohem mladsi, akorat velika…
I kdyz chapu Tve myslenkove pochody, driv bych to brala stejne. Ale mam v okoli par deti, ktere me nuti se vzdycky zamslet, coby kdyby…

Zakladatelko, to je presne vec, ktera me desi, az na jare zacnu chodit na hriste.

 
TSMoruga
Závislačka 3159 příspěvků 04.01.13 19:17

To já jednou byla s tříletou holčinou, co jsem jí měla na hlídání a nějaký zhruba 4 letý fakan jí chytil za vlasy na hřišti a začal řvát „Pič, Pič!!“. Jeho máma tam sedí, jen se na něj dívá a baví se se svou kamarádkou dál. Tak mě to vytočilo, že jsem fakana vzala za ruku (samozřejmě jen jemně), odvedla ho k jeho vyvedené mámě a řekla, že jestli si ho nevychová a neřekne jasně, že toto se nedělá, že příště mu dám výchovnou já, že tak si to aspoň zapamatuje, ale že výchovnou by v první řadě zasloužila hlavně ona :lol: :lol: Ujely mi nervy, ale to jsem tehdy ani svoje děti neměla, možná bych tak nevystartovala před tím malým. 8o Trvala jsem na omluvě, tak mu něco hustila do ucha, že se má omluvit, ale nejspíš to slovo ani neznal, protože se jen urazil a kdesi odešel. A ta mamina? Nešla za ním, seděla dál a vykecávala s kamarádkou.. :nevim:

Ve slově „pitcho“ mi bohužel nešla udělat hvězdička (jako cenzura), hodilo to jen nějaký patvar 8o

Příspěvek upraven 04.01.13 v 19:19

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 04.01.13 19:27

Předně teda obdivuju tvoji schopnost sebeovládání, protože já bych babu poslala do prdele po dvou minutách, dítě nedítě :oops: :lol: Ať vidí, že si na něho nemůže dovolovat kdejaká… ženština :mrgreen: Na hřiště bych určitě chodila dál a kdybych ji potkala, klidně bych jí věnovala drzý pohled „a co s tím uděláš“, kdyby začala prudit, tak bych jí řekla, že jestli si myslí, že porušujeme nějaké nařízení, ať zavolá Městskou policii, ale do té doby si bude kluk hrát, kde bude chtít :lol:

Chování holčičky bych nesoudila, můj malý je vedený k tomu, aby pustil, počkal až bude na řadě, necpal se s stejně tyhle vymezovací tendence má. To je věkem. Ovšem pokud to v ní bude maminka posilovat, tak to holčičku zřejmě nepřejde.

A neodpustím si, ale vůbec mě nepřekvapilo, že se to stalo v Praze. Nemyslím to nějak zle či uštěpačně, ale všechny příhody, kdy se do mě někdo cizí začal s připomínkou typu „tady je to pro děti od 3 let a vaše dítě má 2 roky a 11 měsíců“, se mi staly tam. Fascinuje mě to, zajímalo by mě, čí to je, že je v Praze zvýšená koncentrace tohoto typu uvědomělých občanů. V metru lezou, nehledí, kdyby se člověk vyvrátil, tak na něho ještě stoupnou, ale jak vidí někoho, kdo se byť jen o píď prohřešil proti „pravidlu na cedulce“, tak neváhají ho okamžitě zvučným hlasem a co nejjedovatěji upozornit :think: :lol: A jsou všude, člověk jim neunikne :mrgreen: EDIT: Aha, jsem mimo, unikla mi poslední věta, že se to stalo v cizině, dívala jsem se jen na profil :oops: Ale mně se to v Praze fakt stává :mrgreen:

Příspěvek upraven 04.01.13 v 19:42

 
Koblizka
Stálice 63 příspěvků 04.01.13 19:37

Už se mi otevírala kudla v kapse, když jsem četla příběh a pak mě hrozně pobavil tvůj manžel: „Můj syn má taky tři roky.“ :lol: :mrgreen: to se mu vážně povedlo! :potlesk: Na primitivy musíš jednoduše a krátce, dlouhé povídání a vysvětlování jim jen nahrává. Určitě s malým choď dál na hřiště, taky se kloužeme v roce na klouzačce, držím ho za ručičky a jak se mu to líbí. Vždy dávám pozor.. samozřejmě, že výrobci nemohou napsat určení pro tak malé děti.. ALE to není to, oč té huse šlo. Zkus příště hned rozlišit, jestli ti někdo říká opravdu něco moudrého nebo se šel jen pohádat. Myslím, že už po prvním dojmu, větě, tónu hlasu většinou poznáš, o koho jde a podle toho s ním jednej. Takhle se chová jen hodně zamindrákovaný exemplář a víš, co ho rozhodí a naštve absolutně nejvíc? Když z něj máš srandu a dobrej den. Byť to bude pro tebe těžké, protože se nad tím evidentně trápíš (zbytečně!), tak pokud ji příště potkáš, ROZHOĎ ji tím, že ji třeba slušně pozdravíš s úsměvem od ucha k uchu. To ji vykolejí a kdyby přecejen chtěla pokračovat v hádání, povznes se (dá to práci, než se to člověk naučí, ale pokud chce být nad věcí a nedat hadačům to, co chtějí, vyjde bez trápení a brouků v hlavě :-) ) Hlavně se s ní nehádej, nemáš šanci, ona v tom bude vždy lepší a to je přece dobře :-) :hug:

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 04.01.13 19:39

@Billi to souhlasím (ta reakce na @Denpry ) - já se zase hodně snažím dívat na ten původní úmysl - jestli se dítě sápe z „rozežranosti“ nebo je to přehnaná horlivost, snaha pomoct. Malý je někdy taky slon v porcelánu, ale myslí to dobře - to mi pak nějaké plísnění nepřijde na místě. A když se to vezme do důsledků, to že je tříleté dítě v obchodě při běžném nákupu „rozežrané“ - čili znuděné, je koneckonců taky chyba matky, že ho nezaměstnala (což v tomhle věku lze poměrně dobře), takže mu taky nemá moc co nadávat :lol:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 04.01.13 20:53

Ahoj, na českých hřištích na vesnici to probíhá ve vší slušnosti. Nikdo by si nedovolil takhle držkova a roztahovat se, neboť by měl s vostudy kabát a chodil by kanálama, když už ho tedy ke slušnosti nevede tak nějak ta úcta k bližnímu. Zkrátka na hřiště chodí většinou samí známí aspoň jedna maminka zná jednu maminku, tak přece nebude strkat do jejích známých.
Ve městě, kor v Prze se občas vyskytnou lidé různí. :roll: Možná i ty, cos popsala, ale už to tak nevnímám, já se umím chovat asertivně, což učím i své děti.
Ty to pěkně popisuješ, věřím, že tvůj syn bude jednou velmi ohleduplný, ale trocha asertivity by mu v budoucnu neškodila. Musí přeci umět jednou říct „Dost“ a ne jen ustupovat a ustupovat. Tak nebuď srábek a na to hřiště normálně choď, však jsi nic zlého neudělala. Jen se tuž v jednání s hulváty, bude se vám to mooc hodit ;) :mrgreen:

Jen pro pobavení dodám, že největší úžas ve mně ale vzbuzují maminky družné. Ne že by mi to vadilo, ale občas jsme s kamarádkou třeba na hřišti v Praze, řešíme intimnosti a k rozhovoru se přidá úplně cizí ženská a skončí u detailního popisu svého porodu nebo jaké fígle ona používala na vpáčené bradavky popř. jak léčí kvasinkové infekce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
lenin007
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 04.01.13 20:54

Škoda že píše že žijete vc cizině na konci, pač během čtení jsem si říkala ať jsi z prahy, pač jinak já bych tam s tebou zašla a ráda bych tu „pindu“ potkala, jsem sice taky od rány ale jen slušně, nesnášim rozmazlený dětičky, někdo jim říct musí že to a to se nesmí když to neuměj jejich rodiče, jednou na to stejně dojedou…Já mám taky osmiměsíčního klučíka, ale ten teda ani neleze ani nestojí:))tak bych ho posadila schválně doprostřed tunýlku aby blokoval, kdyby tam byla:)))Takhle ti popřeju odvahu a prď na ně, takovejch žennskejch je, to bys za chvilku nemohla chodit nikam. :mavam:

 
byron  04.01.13 20:56

Ujišťuju Tě, že takových situací ještě zažiješ dost…
Souhlasím s názory, že takovým lidem je třeba se postavit, ne ustupovat, slušnost neocení!

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 04.01.13 21:07

@Denyska22 tak pohlavek dát nemůžeš, ale i cizímu dítěti se snad dá říct „Tohle nedělej, počkej, neber jí to a když dojde na nejhorší tak zabránit útoku na vlastní dítě.“ Mně přijde, že někteří lidi, zejména tatínkové a babičky se těch cizích dětí snad bojí nebo co. :nevim: :mrgreen:
Zas v tvém případě, když to malé nevadilo, zbytečně bych to neřešila též jako ty.

 
jajinka80
Závislačka 3142 příspěvků 04.01.13 21:59

@Denpry Nemusela to udělat schválně, ani si to neviděla.

Když to tak pročítám, je až zarážející, jak tu často zní, že nějaké dítě mělo tak cca 4 roky a dělalo tohle a tohle a mělo by mít už rozum. Já bych ráda upozornila, že věk dítěte se nedá naprosto odhadnout a to i s rozptylem třeba 2 roky! Můj syn ve 3,5 letech je větší než jeho někteří 5letí spolužáci ve školce. Maminky teprve malých dětí ccca do 2 let očekávají, že ten 3 až 4letý je už bůhví jak chytrý, tak to bohužel není:-D V zápalu hry udělá kde co. Bude drtit miminu ruku, když mu vezme hračku a to ho vychovávám opravdu pečlivě a vysvětluju a vysvětluju.

Pobyt na pískovišti je vždy tréninkem pro mé nervy:-). Myslím si, že zakladatelka se zachovala dobře (hlas bych zvýšila jen trochu, ale ne moc, to by se baba jen víc hádala), já bych se asi dotyčné maminky hned zeptala, zda se známe, když mi tyká:-) A tatínek to zvládl úplně bravurně :potlesk:

 
kate02
Nadpozemská drbna 26097 příspěvků 04.01.13 22:59

Babu bych neresila, ale na hriste by se mi taky moc nechtelo… Ale s tim odhadem veku to je tezky :nevim: Starsi prcek je velkej, vcera se prodavacka v obchode divila, ze mu jsou teprve tri roky, navic vicemene nemluvi, takze to pusobi fakt hodne divne (jeste vic, nez kdyz nemluvi „jen“ triletak :-D ) :nevim: A i kdyz od toho starsiho obcas u cekam nejakou miru rozumu, stejne se s brachou mlati jak zito :mrgreen: do toho se mladsi projevuje hodne temperamentne, hrozne rychle jde z naproste pohody do revu (ze by cholerik po tatinkovi? :-D ), kdyz ho neco nastve, takze to obcas stoji za to :-) na okoli musi pusobit jako rozmazlenej parchantik, pritom si nemyslim, ze by byl rozmazlovanej :nevim: Proste ma jinou povahu a jak u starsiho probehlo obdobi vzdoru celkem v klidu, u mladsiho si myslim, ze se dockam ditete valejiciho se v afektu na zemi do ktere bude mlatit rukama a nohama :lol: Doufam, ze se nylim. :-D

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 05.01.13 08:02

@Denpry ty hele, s tou moukou myslim, ze se maminka zachovala spravne. Ono to tak totiz opravdu je. I tobe se nekdy stane, ze neco rozbijes. a kdyz z kazde nehody budes delat vychovny poklesek, dite se bude bat a bude ti tajit, kdyz se neco stane.

Za druhou vysypanou mouku bych uz asi decku vynadala, ale za prvni, pokud ji vyslovene nemrskla na zem schvalone - to fakticky neni ani fair.

 
Jitka1976  05.01.13 11:51

@Angua
Věřím Ti…jsem rodilý Pražák, v Praze jsem žila 35 let…teď jsem cca 3/4roku mimo Prahu (ta úleva…) :P Akorát jen malé upozornění…v Praze je cca 60% lidí, kteří jsou tzv. „naplavenina“…tedy nejsou Pražáci, ale přestěhovali se od jinud nebo v Praze pracují a domů jezdí jinam…takže takové to: "Ti Pražáci jsou…***doplň co chceš…je dost zavádějící, nechci říct diskriminující, ale trochu taky…možná ti v metru stál někdo na noze (ono taky metro nikde jinde nejezdí, takže Brňákům se to nestane, že jo…)ale nejspíš to nebyl Pražák…
Omlouvám se, nechci nikoho poučovat ani napadat, jen mi vadí to občasné nadávání na Pražáky/Prahu a pod…a přitom je těch opravdových Pražáků tak málo…Jinak osobně jsem ráda, že už jsem mimo Prahu…je krásná, hlavně historická část…ale nějak mi nechybí…

Příspěvek upraven 05.01.13 v 11:53

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 05.01.13 12:55

@Jitka1976 to já jsem právě tak vůbec nemyslela, že ti Pražáci jsou… Mě by to samotnou zajímalo, jestli mě vždycky moralizovala naplavenina či rodilí - jen ze statistických důvodů :mrgreen: Vím, že je to o lidech, např. při jízdě kočárkem MHD nemůžu říct o obyvatelích Prahy jediné křivé slovo, jeden pán mi dokonce vynášel kočár z metra (bez dítěte, to jsem měla v nosítku, na zádech krosnu), i když jsem nechtěla, při výstupu stačilo natočit kočár směrem ke dveřím a už u mě někdo byl…

Metro možná nebyl šťastný příklad, ale stalo se mi v Tescu na Andělu - jela jsem nahoru po takové té nakloněné plošině (nevím, jak se tomu říká :lol: ) a holce (+- 23, tehdy v mém věku) přede mnou vypadla nějaká dvacka či padesátka, kutálela se směrem ke mně, tak jsem na ni dupla, udělala tři kroky k ní a podala jí to. Její výraz mám před očima dodnes, absolutní šok, hleděla na mě pomalu s otevřenou pusou a bylo na ní vidět, že neví, jestli si to má ode mě vzít - co jako bude následovat - jestli mám lepru, druhou rukou ji bodnu nebo mi za to bude muset donést nákup k autu :lol: Nakonec mě teda asi vyhodnotila jako neškodnou, tak si minci vzala, vykoktala poděkování a otočila se zpět po směru jízdy :lol: Jako pro mě tohle byl šok, protože zjevně se s něčím takovým asi ještě nikdy nesetkala :lol: Toto mně osobně třeba na Praze nesedí, ale chápu, že je to asi určitá nutnost - a v souvislosti s tím pak nechápu, že je tam zvýšená koncentrace uvědomělých moralistů tohoto druhu :lol:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 05.01.13 13:32

Je to taková zvláštní situace… a stejně tak je zvláštních spousta zdejších komentářů.

Jsou chvíle, kdy všechny maminky děsně dbají na pravidla… objeví-li se na dětském hřišti jezevčík na vodítku, může se jeho majitelka spolehnout, že bude vykázána, protože „psi na dětské hřiště nesmějí“. A může stokrát argumentovat tím, že její jezevčík sedí vedle lavičky, má košík a bez hnutí čeká, až se její batole pohoupe.

Jasné pravidlo onoho dětského hřiště, „toto hřiště je určeno dětem 3-6 let“, je interpretováno, jak se to komu hodí. A dovolí-li si na něj někdo upozornit, je to největší „nepřítel státu“, jak se říká. Ta mamina se chovala hulvátsky a hrubě - ale měla pravdu… ať se to komu líbí nebo ne.

Asi bychom měli používat stejný metr na všechny.

@Denpry, situaci s moukou bych vyřešila naprosto stejně, jako ona maminka. Řekla bych dítěti, že to nesmí - ale když už se to stane, mouku koupíme… Přesněji řečeno, tyto situace řeším často - když nakupujeme, nakupují se mnou, odmalička. „Helenka najde a přinese cukr, Mareček vybere jablíčka“. Oba vyrazí k příslušným regálům jak draci… Když mu spadne jablíčko na zem, vezmeme ho do pytlíku s poučením „vidíš, teď spadlo a musíme si ho vzít natlučené“… když jí se ten cukr natrhne, vezmeme sáček, cukr do něj dáme „roztrhlo se to, vidíš, musí se to brát opatrně, teď to budeme muset doma přesypat“… Moje pětiletá dcera je už víc jak rok schopná nakoupit sama bez nehody, se vším všudy, tříletý syn k tomu valem spěje.

Vychováváme si každá po svém - ale bylo by fajn neodsuzovat druhé v situacích, ze kterých slyšíš polovinu.

A ohledně té Prahy jsem také dost na rozpacích… já v Praze žiji celý život a jak jsem tu už v mnoha diskusích psala, s lidmi problémy nemám… a ani ostatní lidé se mnou. Mám jen naprosté minimum zkušeností typu „hulváti v dopravních prostředcích, na hřišti, apod.“… chovám se k lidem asertivně, ale slušně - a lidé se chovají slušně ke mně.

 
Jitka1976  05.01.13 15:50

@Angua
Mám podobné zážitky z Prahy…ale je to o lidech…blbce potkám i na vesnici, akorát v Praze je to holt „koncentrovanější“ :P
Kdykoliv jsem jela v MHD a je jedno jestli bus, metro nebo tramvaj a potřebovala pomoc s kočárem, ženy pomohly vždy…s muži to bylo horší…ti v oblecích se evidentně nechtěli ušpinit, takže dělali, že mě nevidí…mladíci pomáhali ochotněji…nikdy se mi nestalo, že by mi pomohl řidič tramvaje nebo busu, když jsem byla sama na zastávce a nikde nikdo… :( Takže jsem se naučila zvedat kočár sama (Nedoporučuju…mám záda v pr***) Jinak, když jsem byla těhule…tak v 6-7 měsíci a bříško už fakt bylo vidět, tak jsem měla hoooodně zážitků s nepouštěním v MHD…nastoupím…sto­jím nad chlapem cca 30-40 let…vidí mě…NIC…(Mě bylo fakt blbý ho prosit…znáte to?) za ním seděla paní 55-65 let, ta se zvedla a pustila mě sednout…já vím, není to ničí povinnost, ale…třeba tomu chlapovi bylo špatně…asi jsem blbá…

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 05.01.13 17:41

Teda ten rozdíl mezi pravidly, na který poukazuješ by nepoznal snad jenom pořádnej sociopat :nevim:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama