1. třída s vadou řeči

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Budulínek22
Povídálka 27 příspěvků 16.04.19 10:07
1. třída s vadou řeči

Dobrý den,
prosím o zkušenosti rodičů, kteří dali dítě do 1.třídy s vadou řeči, protože v ostatních oblastech dítě NEbylo „odkladové“ a logopedkou bylo potvrzeno, že rok odkladu nepomůže (prosím o info jakou vadu, jak dlouho jste ji předtím řešili a jak) a jak dítě dále prospívalo? Bylo dítě zapsáno do „normální“ školy nebo speciální?
 děkuji

Reakce:
murra
Kecalka 393 příspěvků 30 inzerátů 16.04.19 10:41

Nemam osobni zkusenost, syn je v 1.tride a vyslovnost jsme zvladli napravit pred nastupem do ZS. Ale na vanocni besidce jsem byla prekvapena, kolik synovych spoluzaku spatne mluvi, bylo jich opravdu hodne. Tipuji, ze 1/3 tridy, ne-li vic. Mezi nimi i premianti.

Murka
Ukecaná baba ;) 1736 příspěvků 16.04.19 10:47

Když nastupovala starší dcera do první třídy, tak jsem jen koukala, kolik děti špatně mluvilo a opravdu to nebylo o r a ř. Jenom kvůli řeči se do specky nedává, zvlášť pokud se řeč vyvíjí a zlepšuje.

Hobitka
Kelišová 5015 příspěvků 16.04.19 10:54

@Budulínek22 Pismena umi? Asi bych trochu zkusila, jestli treba chape, ze na zacatku slova je R, i kdyz ho neumi vyslovit… U dcery ve tride spatne mluvi porad nekolik deti. Ale jedna holcicka ma velky problem se ctenim a psanim, hodne spatne vyslovuje a nedokaze slovo napsat spravne, asi nechape, ze slovo se pise spravne jinak, nez ho ona vyslovuje. :think:

lucenka
Hvězda diskuse 35660 příspěvků 16.04.19 10:54

Mám kluka, který špatně mluví. Už je ve druhé třídě. Trochu mu to dělá problémy u diktátu, kdy zaměňuje písmenka, která mu jdou špatně vyslovit. Takže místo ř píše dost často ž a pak místo ř někdy píše l. Ale lepší se to. Jenom tedy není v české škole. A tady v zahraničí s tím problém nemá. Naopak mají svou logopedku a ta s ním pravidelně něco trénuje.

Příspěvek upraven 16.04.19 v 10:55

sarka_lukacova
Stálice 66 příspěvků 16.04.19 10:54
@Budulínek22 píše:
Dobrý den,
prosím o zkušenosti rodičů, kteří dali dítě do 1.třídy s vadou řeči, protože v ostatních oblastech dítě NEbylo „odkladové“ a logopedkou bylo potvrzeno, že rok odkladu nepomůže (prosím o info jakou vadu, jak dlouho jste ji předtím řešili a jak) a jak dítě dále prospívalo? Bylo dítě zapsáno do „normální“ školy nebo speciální?
děkuji

Moje sestra mela take vadu reci logopedka i psycholozka potvrdily ze odklad nepomuze potrebuje jinou peci, segre potvrdily ADHD a hyperaktivita a nez sla do skoly mluvila jak dite kteremu jsou 3,5 a polyka hodne pismem, (nevim jak jinak to vysvetlit) a predtim jsme vadu resili asi 2 roky, pamatuju si ze segra porad jezdila k psychologum, a logopedičce a ucila se basnicky a hodne jsme se ji vsichni venovali, a prave psycholozka nam doporucila abychom ji dali do jine skoly, ze mezi ‘normalnimi’ detmi se bude trapit navrhla nam v liberci skolu https://www.ssplbc.cz/ nevim odkud jste ale urcite neco takoveho bude i u vas a segra tam byla velice spokojena, pristup vsech uplne jiny nez na obyč. zakladce a segra tam nakonec zustala do konce 9. tridy, bylo jich 5 ve tride max. 7 deti takze vsem se dostavalo hodne pozornosti, a i deti se ji nikdy nesmali ze neumi mluvit, protoze nekteri meli problem ze neslyseli nebo meli nejaky problem a segra se hned prvni rok naucila poradne mluvit a vyslovovat.

Budulínek22
Povídálka 27 příspěvků 16.04.19 10:58
@Hobitka píše:
@Budulínek22 Pismena umi? Asi bych trochu zkusila, jestli treba chape, ze na zacatku slova je R, i kdyz ho neumi vyslovit… U dcery ve tride spatne mluvi porad nekolik deti. Ale jedna holcicka ma velky problem se ctenim a psanim, hodne spatne vyslovuje a nedokaze slovo napsat spravne, asi nechape, ze slovo se pise spravne jinak, nez ho ona vyslovuje. :think:

Ano, umí, a i píše správně písmena co špatně vysloví…u nás je prokázaný problém ŠPATNÁ POHYBLIVOST JAZYKA, nikoliv zpracování v mozku…ale nejsem si jistá, že to chápe, třeba to má „napapouškované“

aknah31
Neúnavná pisatelka 15541 příspěvků 16.04.19 13:36

Otázkou je zda je problém jen ve výslovnosti nebo treba i v rozlišování hlasek, porozumění atd.
Syn ma VD, logopedie a cílená prace od tri let. Loni při zapisu jsme jeste pilovali sykavky a neumel R a Ř. Logopedka doporučovala skolu a v poradne doporučili odklad. K výslovnosti mu priradili i ADD a spatnou analyzu a syntézu slov.
Nakonec jsme se k odkladu přiklonili a nastoupil do PT.
Muzu ale říct ze výslovnost do nástupu do PT zvládl. Zpětně si myslim, ze by školu zvadl, ale PT ho taky hodně posunula.

ALE kdyz vezmu dle zápisu a ted chodíme na edu skupiny do budouci ZS. Z tech 10ti deti krom syna možná jedno dítě ma dobrou výslovnost, tužku drzi spatne. Jazykove uvědomování taky nic moc a do skoly jdou. A verim, ze to zvládnou. Spouste deti R a Ř naskoci az v prvni tride. Tyto hlásky se berou az druhé poletí.
Pokud je problém jen ve výslovnosti a nic pridruzeneho neni, nebala bych se. Během zari/rijna uvidíte a kdyz tak pak poradna muze nastavit PO.

radulaur
Zasloužilá kecalka 985 příspěvků 16.04.19 13:59

Ahoj, my to tak máme. Syn je prvňáček, školu zvládá dobře, teď už pilujeme r a půjdeme na Ř. Na prvním rodičáku se jen paní učitelka zeptala, jestli chodíme na logo, a tím to pro ni skončilo, chválí ho, zvládá v pohodě…
Ale taky jsem vázala, ale Logopedka nám taky školu doporučila…porozumění má bez problémů…

sloninka
Ukecaná baba ;) 2142 příspěvků 17.04.19 19:25

@Budulínek22 Z praxe učitelky. Pokud s potomkem chodíš na logopedii a tam nástup do školy doporučují, dala bych. Ale jsou rodiče, kteří mají dítě i s větší vadou řeči a neřeší to. A nejedná se zdaleka jenom o sociálně slabší. Příklad teď ze zápisu. Měla jsem k rozhovoru holčičku, která fakt příšerně mluvila. Když jsem se zeptala maminky, jestli chodí na logo, tak mi odpověděla „Ne, proč“

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33678 příspěvků 17.04.19 19:28

Na logo chodím už 4. rok, chodí teď do třetí. Pokud je to řešeno, je to ve škole v pohodě

Váš příspěvek
Reklama