1/2 na rodičovské

Anonymni
9.6.09 12:51

1/2 na rodičovské

Ahoj jsem teprve těhotná ale předem chci oznámit zaměstnavateli jak to mám v plánu do budoucna.
nechci přijít přesně o tu pozici, kterou mám ted, tudíž bych se ráda nějak po MD začala vracet do práce. je možní pobírat rodičovský příspěvek,třeba na dva roky a zároveň u stejného zaměstnavatele pracovat třeba na 1/2 úvazku? Budu na mimčo asi sama, proto tohle řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1814
9.6.09 13:00

Ahoj,
pokud Ti vyjde možnost volby té dvouleté rodičovské dovolené, tak určitě u ní můžeš pracovat (klidně i na celý úvazek, pokud zajistíž hlídání jinou dospělou osobou - ne jesle s výjimkou soukromých).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13813
9.6.09 14:08

myslim ze tam ale je , ze nesmi pracovat u tehoz zamestnavatele u ktereho je na materske

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
9.6.09 14:18

Porad tu nekdo plete MD a RD, pri materske to nejde, ale zuzana se pta na situaci po MD. Ja to tak mam, rodicak mam na dva roky, ale u stejneho zamestnavatele pracuju, je fakt ze na jine pozici, ale to podle me zalezi na domluve. Ja tu stejnou praci na pulku uvazku nechtela. Taky je fakt s tema jeslema, abys mela narok na rodicak, tak muze byt prcek v jeslich max 5 dni v mesici nebo pak v soukromych, nebo sehnat nekoho jineho na hlidani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
9.6.09 14:23

Tady se ale pokud dobře rozumím jedná o nástup ihned po MD (tedy obvykle po 28 týdnech placených z nemocenského pojištění) a o souběh s RP. Pro souběh jakékoliv výdělečné činnosti a RP není jiná omezující podmínka než ta, že dítě nesmí přes určité limity, závislé i na věku dítěte, pobytu v předškolním zařízení. Takže jediná věc, kterou je třeba ohlídat, jsou případné jesle, což zatím asi nebude aktuální.

Jestli je zaměstnavatel trochu seriózní, jednala bych s ním ohledně plánů a udržení pozice na rovinu, mělo by to jít. Zjisti si ještě, jestli budeš mít nárok na 2letý RP.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.6.09 15:02

Aha:-)
takže pokud bych zaměstnavateli narovinu řekla, že chci pobírat rodičák a do práce se třeba po MD přes 1/2 úvazku začít vracet (můžu dělat část práce i z domova) a dejme tomu v době, kdy budu moci dát miminko do soukromých jestlí to udělám, tak je vše v pořádku?
A ještě prosím, jak zjistím, zda dosáhnu na 2 letý rodičák?

• Nahlásit
  • Citovat
857
10.6.09 09:48

Pokud vím, záleží na tvém stávajícím platu, ale já to od té diferenciace RP neřešila, takže nevím, měl by stačit jednoduchý dotaz naÚP nebo nakouknutí do zákona, je to základní údaj o RP.

Návrat do práce jak jsi psala OK, ale spíš si to trochu promysli - ona to není taková legrace pracovat při dítěti, i když to samozřejmě jde. Vím, o čem mluvím, pracovala jsem při 2 dětech bez přestání na ŽL v rozsahu zkráceného úvazku a fakt jsem měla hodně krize, a to mám v domě oba moje rodiče v důchodu a manžela, který se vrací z práce po 15.00 a docela funguje. Hodně záleží na mrněti, jaké bude, a to teď nevíš - takové to kolikové miminko nebo úzkostné batole, pro které je každá změna problém a nedá se bez hysterie odložit ani na pár vteřin, dá zabrat na 150% i bez něčeho dalšího.

Pokusila bych se mít někoho na pomoc (s čímkoliv - s dítětem, domácností, prací doma) v záloze a rozhodně bych neplánovala na doraz - vždycky potřebuješ rezervu na to, když má dítě pár špatných dní nebo nocí, onemocní…

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.6.09 20:43

to Eva:-)
děkuju za rady, taky si to ještě pracovne nedokážu představit, ale moje práce/ tisková mluvčí) je taková nárazofka, myslím že zaměstnavatel do jisté míry je tolerantní k tomu, jak jsou malé děti, vidím to na svých kolegyních, jak jsem řekla, práci jakou dělám jen tak nechci někomu přenechat, je to skvělá řpíležitost, takže bych si tuhle pozici NEJAK chtěla udržet.. nějaká flexibilní osůbka na hlídání se bude hodit a uvidíme, třeba převáží ten mateřský pud a vůbec nikamse mi nebude chtít. Práce ve srovnání s dítětm může dostat dost nepodstatný rozměr, co? :-)

• Nahlásit
  • Citovat
857
11.6.09 10:17

Zakladatelko,

tak to přeju hodně štěstí a vzorného potomka. Jestli ti zaměstnavatel vyjde vstříc, většinou se to dá. Tahle jsem se vracela do práce (ještě k tomu ŽL na 1/2 úvazek) v 1,5 r mladší dcery, která tedy byla po téhle stránce mimořádně neproblematické dítě. Šéf mně móóc potřeboval a taky vyšel vstříc a bylo to prima. Já mám svoje děti ráda a ráda se jim věnuju, ale pokud si od nich můžu chvilku oddechnout a věnovat se něčemu jinému, je to ještě lepší.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama