12ti denní miminko a dudlík?

105
30.9.06 15:42

12ti denní miminko a dudlík?

Ahoj holky,
malé Janičce je dnes 12 dnů. Musím říct, že je to docela hodné miminko, až na podvečerní hodiny (cca od 17-22 hod). To křičí a pláče s téměř denní pravidelností. A pořád si cucá pěstičky a paleček. Někde jsem četla, že cucání palečku je špatné pro další vývoj zubů a dásní, tak ho oddělávám co to jde, ale pláče pak ještě víc.

Tak jsem zkusila dudlík, zabere téměř okamžitě - je po pláči, ale zase ho malá zuřivě dudlá a „polyká“ jako při sání z prsu. (hlad nemá!,to vím jistě, protože když ji dám k prsu, tak si jen tak hraje).

Začala mít ale problémy s přisáváním. Hrozně dlouho si hraje, než se přisaje - třeba i 5 minut. Jsem z toho vždycky docela podrážděná (mám hodně bolavé bradavky a to „hledání“ docela bolí) a bojím se, že to dělá ten dudlík. Nemáte s ním některá nějakou zkušenost?

Nerada bych něco pokazila hned od začátku, proto bych byla ráda za každou zkušenost - a hlavně ujištění, že dudlíkem „nic nezkazím“…

Moc díky za názory!
Elissa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

86
30.9.06 16:19

Náš mladý byl bez dudlíku, ale paleček si začal cucat až později a trvalo to pár dní- nechala jsem ho, protože si myslím, že těch dohromady cca 30 minut denně, co si cucal prst mu vývoj zubů rozhodně nepoškodí narozdíl od dudlíku, který mu úplně pokazí to, čemu se odborně říká technika kojení, nebo tak nějak. Taky jsem dudlíka zkoušela a pamatuju se , že potom se i k bradavce choval jako k tomu dudlíku. Po porodu jsem neměla hned mléko a v porodnici museli začít přikrmovat a naše doktorka nutila ty sestřičky ho přikrmovat stříkačkou- v žádném případě ne tím dudlem- to je podle mně to samé. Té doktorce jsem byla moc vděčná… Moje máma mu taky pořád cpala dudlík (naštěstí ho plival ven a fakt ho nechtěl), že prý dudlík ho odnaučím, ten mu seberu ale paleček ne. Tak jsem to obrátila: seberu mu dudlíka a začne s palečkem? Prostě „instinkt“ mi tak nějak radil, že dudlík NE…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.9.06 16:21

Jířa byl dudlíkáč, zoubky má krásně rovné, kojila jsem do 3/4 roku zcela bez problémů. Navíc ve 2 letech jsme dudlík prostě a jednoduše sebrali a bylo to. Mou noční můrou je kamarádky holčička, která si ve 2 letech rozkousala palec tak, že tam dostala 3 stehy a hnisalo jí to, a když jí ho obvázali a zašili, tak cucala i ten obvaz. A druhé kamarádky chlapeček, který ještě ve třech letech všude chodí s rukou vraženou do pusy až skoro po loket - ruku prostě těžko odebereš…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
86
30.9.06 16:25

Hahaha, tak teď si holka vyber…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.9.06 16:28

Pafko, ono je to fakt individuální :) Prostě jsou děti, který potřebují dudat víc než jiné. Jedno se spokojí s tím, že si 1× denně 20 minut podudá prst a po měsíci už to nepotřebuje vůbec, jiné má takovou potřebu dudání, že dudá a dudá a tu ruku si prostě zlikviduje :) Jde jen o to, do které skupiny dané dítko patří. Pokud do té první, dudlík bych mu nevnucovala. Ale pokud to dudání opravdu má rádo, neriskovala bych :) přece jen, ten dudlík se opravdu odebírá mnohem lépe, než odnaučování té ruky :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3496
30.9.06 16:43

Ahojky, já začala dávat dudlík už v porodnici, asi 3 den. Malá ho moc nechtěla, ale jinak si dělá dudlk ze mě. Moc ho nechce do dnes, jediné kde ho snese je kočárek. Ale večer taky vříská a jediné co zabere je dát ji k prsu u kterého pravidelně usíná. A taky si s ním jen hraje. Bylo by pro mě jednodušší, kdyby si na dudel zvykla, ale moc nechce.
A na jídlo se k prsu přisává v pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zuz
2190
30.9.06 17:29

Elisso řeším něco podobného. Náš mladej večer prostě nespí když nedudá, nevím jestli má hlad, ale řekla bych že ne. Kojím ho stejně jako přes den, kdy je naprosto zlatej a po krmení ihned usne, prospí tři hodinky, nají se a zase spí. Ovšem odbije půlnoci a do čtyř do rána pofňukává a bez dudlíku si nepospíme ani jeden.

Každopádně bych řekla, že od chvíle kdy mu ho dáváme, se zhoršilo jeho sání, nesaje dlouze ale krátce mi tahá bradavku a pro mne začíná být kojení bolestivé - zejména přisátí kdy hladově doslova po bradavce drapne a cucá jí jako dudel a já řvu bolestí.

Nevím jak to budu řešit dál, pediatrička v porodnici nám výslovně doporučila kojit mimina max. 20 minut (prvních šest týdnů), že jsou to zvířátka, která budou pít tak dlouho jak jim prs necháme, přejí se a bude jim špatně. Pokud prý i po 20 minutách hledají co do pusy dát jim dudlík. (malej si furt po kojení něco do pusy snaží narvat, kapucu, rukáv, pěstičku, prstíky…)
Tak teď babo raď…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88
30.9.06 19:16

U nás to taky bylo podobné, dudlík jsem musela dát ve 3 týdnech, jinak byl pořád nespokojený. Na kojení to nemělo vůbec žádný vliv, od 3 měsíců dudlík odmítá, prostě ho do něj nedostanu a kojím dodnes. Asi fakt záleží na mimču.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
664
30.9.06 19:42

U nás dudlík od porodnice, kojení bez problémů do 10m, odnaučení dudlíku bez problémů v 16m. U dalšího dítěte bych to tak chtěla taky :) Pro mě byl odstrašující případ u kamarádky, jejíž malá si palec zničila , zuby taky a ještě ve 3letech si dávala palec do pusy když byla unavená. Pro mě hrůza, stejně jako běhající dítě s dudlíkem. Jen můj názor. . .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
174
30.9.06 19:45

Naše beruška si taky cucala palec a já z toho měla hrůzu, protože moje mamka si ho cucala ještě v první třídě :roll: a babička jí ho dávala do pepře, aby se to odnaučila.
Naše Amálka dudlík nejdřív odmítala a plivala ho, ale my jsme vytrvali a ona nakonec podlehla. :wink:
Neměla jsem pocit, že by nám to nějak ovlivnilo kojení. Máme dudlík Avent a ten má o dost jiný tvar než bradavka, tak ho určitě i jinak saje.
Zkus třeba jiný dudlík, možná by to mohlo pomoct. Kamarádky mně doporučovali NUK, ale malá si nakonec na Avent zvykla.
Camilla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.9.06 19:49

My jsme první 3 týdny dudlík nedávali, prý je to lepší pro to, aby si děti dobře osvojily sací reflex. Náš Maťulka měl novoroz. žloutenku a u prsu se mu vždy dobře spalo a byl tam moc spokojenej ( to je dodnes). Pak jsme po dudlíku sáhly, protože byl malej hodně uřvanej a trpěl na koliky- dudlík nám tak pomohl zklidnit situaci. Kolem 3 měsíce ho sám přestal vyžadovat, my mu ho ani nijak nevnucovali a kupodivu ani ručičku si do pusy moc nestrká, takže si to vyřešil sám po svém, za což jsme samozřejmě rádi. :D
Jinak tomu, že kojení má trvat tolik a tolik minut se jen směju, protože mám pocit, že příroda, matka a dítě vědí svý a tabulky ať jdou někam :evil: Chce to ale hodně trpělivosti a neztrácet nervy, protože člověk dostává z okolí různé a mnohdy rozpuruplné informace.
Já osobně jsem byla napojená, nebo malý na mě v prvních měsícíh snad permanentně, mám pocit, že kdybych jen ležela a nechala ho sát, nebo u prsu spát, byl by nejšťastnější na světě. Řídila jsem se instinktem a vyšlo to, kojily jsme plně 6 měsíců a kojíme i dnes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.9.06 19:51

My jsme první 3 týdny dudlík nedávali, prý je to lepší pro to, aby si děti dobře osvojily sací reflex. Náš Maťulka měl novoroz. žloutenku a u prsu se mu vždy dobře spalo a byl tam moc spokojenej ( to je dodnes). Pak jsme po dudlíku sáhly, protože byl malej hodně uřvanej a trpěl na koliky- dudlík nám tak pomohl zklidnit situaci. Kolem 3 měsíce ho sám přestal vyžadovat, my mu ho ani nijak nevnucovali a kupodivu ani ručičku si do pusy moc nestrká, takže si to vyřešil sám po svém, za což jsme samozřejmě rádi. :D
Jinak tomu, že kojení má trvat tolik a tolik minut se jen směju, protože mám pocit, že příroda, matka a dítě vědí svý a tabulky ať jdou někam :evil: Chce to ale hodně trpělivosti a neztrácet nervy, protože člověk dostává z okolí různé a mnohdy rozpuruplné informace.
Já osobně jsem byla napojená, nebo malý na mě v prvních měsícíh snad permanentně, mám pocit, že kdybych jen ležela a nechala ho sát, nebo u prsu spát, byl by nejšťastnější na světě. Řídila jsem se instinktem a vyšlo to, kojily jsme plně 6 měsíců a kojíme i dnes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
30.9.06 21:35

ahoj

tak my jsme palečkoví… azřejmě ještě dlouho budeme … někdo tu psal že je to děs vidět dítě jak si ve třech letech cpe do pusy palec… no kdo neměl palečkový dítě tak to určitě děs je … jenže ono je těžký ho to odnaučit… namočit do něčeho - o tom si nechám tak leda zdát… vůbec nepomáhá… takže spíš zabavujeme a ted když už rozumí tak mu říkám že palec do pusy nepatří… ale prostě když je unavený, vystresovaný tak má prostě po ruce paleček.....

Určitě je lepší proto dát dudlík - bohužel v porodnici mě vystresovali tak že jsem měla strach mu ho dát a ve třech týdnech ho už nepřijal… když jsme chtěli aby neřval, chovali jsme ho a dudlík mu v puse přidržovali aby ho nevyplivnul..... ale prostě ve 3 měsících objevil palec a od té doby si dudlík už do pusy nacpat nenechal…

zuby má zatím rovný, palečky trochu plochý, ale palce se srovnají a určitě to není záruka zničeného chrupu (znám dospělé, kteří si palce cucali do 6-ti i více let…) a jsou v pohodě… jen je to prostě pro okolí „nepřijatelné“…

ale rukávy na noc mu rozhodně zašívat nehodlám:o)
druhý mímo dostane dudlík už v porodnici… ať si kdo chce co chce říká

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1935
30.9.06 22:13

Nooo moje 7 leta neter je do ted na palci… palec placatej a jeden predni zub (jeste porad mlecnej) je takovej jako zkazenej. Moje sestra taky byla vydesena dat ji dudlika,tak mala nasla palec no a palcuje do ted :-(

Ja osobne jsem vydesena z toho placatyho palce a oskliveho zoubku, tak ja dudlicka davam… ale fakt je ten ze ja nekojim, ale odsavam veskere mlicko a malej to dostava lahvickou… jsme nejak nesikovni a neumime kojit :oops: :oops: Ale papame vyhradne moje mlicko, zadny um. je to sice pracnejsi, ale jde to taky.

Elisso drzim ti moc moc palce pri rozhodovani :-)

PS: kdyz se rozhodnes pro dudlik, tak nepouzivej ten zahnutej ortodontickej, to pry uci miminko kousat bradavky. Kdyz dudlik tak rovnej (avent, nuk - ten mame my)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.10.06 20:44

dudu

Ahojky,
moje malá měla dudlík sedmý den po narození, jinak bych to s ní nevydržela. Bála jsem se, že se mi nebude chtít přisát k prsu a proto jsem si koupila takovej ošklivej, ale zřejmě funkční dudlík od chicca. Je celej z hnědé gumy, vypadá ukrutně, ale kojení mi nenarušil. Má dětem připomínat bradavku. Karolína

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama