Adaptace ve školce u dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Brum
Závislačka 4270 příspěvků 25.06.09 12:12
Adaptace ve školce u dítěte

Zdravím všechny maminky školkových dětí a mám dotaz. Ty které máte dítě které se bojí větších kolektivů, jak jste dělali adaptaci. Popíšu vám naši situaci. Alenka má 4 roky v září bude mít 4 roky a 8 měsíců. Loni jsme museli školku zrušit, narodil se Petřík a řev byl tak hroznej, že jsem na to neměla nervy. Od prosince do teď chodila do miniškolky - kde bylo cca 10 dětí a 2 paní učitelky. Teď jsme byly v červnu 5× na zvykačce, 4× ve třídě jednou na zahradě. Alenka se dětí spíš straní, hraje si sama, pozoruje. To vše v pohodě, ale musím tam být já. Dneska jsme byly domluveni že to zkusí na půl hodiny sama, bohužel to neprošlo, když jsem odešla začala plakat, takže jsem se musela vrátit. A teď přemýšlím jak to začít v září. Zkoušeli jste třeba prvních 14 dní do 10 hod a dá se to vůbec takto domluvit. Že bych navyšovala postupně během září čas který tam stráví až bychom se dostali koncem září na čas 8.00 - 12.30. A musí se takový to postup domluvit s učitelkou nebo s ředitelkou? Bude brečet to je celkem jasný, ale musím vydržet neboť příští rok by byla předškolák, a myslím že zvykat si poslední rok ve školce by dopadlo stejně a navíc už bude potřebovat se soustředit na nějakou předškolní přípravu. Ale chci jí ten začátek nějak trochu ulehčit a přemýšlím jak. Pište prosím zkušenosti, jak jste do dělali, s kým ze školky jste se na tom domluvali a jak dlouho trvalo než chodilo dítě bez problému. Děkuji. A závidím tiše maminkám, jejich dítka chodila bez problému a rádi.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
mado
Závislačka 4790 příspěvků 25.06.09 12:28

Mě jen napadá, jestli ty nejsi víc stresovaná a negativně naladěná na školku a malá to podvědomě přebírá od tebe. Jinak ve svém okolí neznám nikoho, kdo by si na školku nezvykl a nemohl tam chodit. Myslím si, že na zvykačku lze domluvit cokoliv, co by zabralo, řešila bych to s konkrétní učitelkou, která uvidí co a jak. Navíc do září je hromada času, malá ti dospěje a třeba překvapí, vždyť jí bude už skoro pět. Užívej prázdniny a dej tomu čas.

Judycum
Kelišová 5009 příspěvků 25.06.09 12:31

Brum , já byla s paní učitelkou domluvená, že ze začátku bude Váša chodit domů po svačině, stačilo se dohodnout přímo s učitelkou, ředilka tohle vůbec neřešila (platila jsem tedy normálně školkovné)…Váša si zvykal taky špatně, bylo to náročné, ani nevím, co poradit, prostě to nakonec zvládl…já se teda snažila nelámat nic přes koleno, ale taky si myslím, že ve čtyřech-pěti letech už dítě kolektiv zvládne (je to potřeba i kvůli škole)…
Neosvědčilo se mi pět dní v měsíci, spíš nastavit rovnou pravidelnou docházku a asi bych tam s malou nechodila, zkus jí vysvětlit, že ve školce je prostě bez tebe, jak jednou ví, že tam s ním můžeš být, bude tě těžko pouštět.Taky jsem si dlouho chodila pro Vášu po obědě, když věděl, že spát tam nebude, tak tolik nevyváděl. Věděl, kde musí být ručičky na hodinách, aby mohl domů…A nechodí tam třeba nějaký kamarád nebo kamarád? Některým dětem pomáhá i to, že aspoň někoho znají…
Chce to trpělivost, důslednost ale i velkou citlivost.Ale každé dítě je jiné a vždycky se těžko radí.Přeju hlavně pevné nervy, ona to nakonec určitě zvládne. :wink:

Judycum
Kelišová 5009 příspěvků 25.06.09 12:33

Jo ještě k tomu negativnímu naladění od rodičů, některé děti si zvykají líp některé hůř a tak to holt je, ale určitě i něco z pocitů rodičů se přenáší, když vodil Vášu manžel , bylo to lepší. :wink:

Simpanova
Kelišová 5044 příspěvků 25.06.09 12:35

Ahoj,

my jsme měli ve školce na takovýhle „maminkovský“ nástup týden. Po týdnu už všechny děti chodily na 4 hodiny.
A to, že brečí, na to jsou učitelky připravené, ze začátku brečí skoro všechyn děti. My jsme měli týden úporné pláče a po týdnu se to zlomilo. No a teď je tam Matyáš strašně spokojený. Ségřin kluk brečel 2 měsíce a taky si zvyknul a byly dny, kdy ho ségra nemohla dostat domů :-)
Je to víc o nervech matky než dítěte a učitelky. Když ti brečí dítě, tak to samozřejmě prožívá každá máma a říká si, co asi ten její brouček teď dělá, vidí ho, jak tam nešťastně bulí a trápí se. No - u spousty dětí je to jenom divadýlko pro rodiče :D
Takže vydrž, určitě si s malou v létě o školce povídej, vyprávěj jí, co se tam dělá, že je tam spousta hraček a tak. A neboj, zvykne si :-)

Tereza

Rézi
Kecalka 413 příspěvků 25.06.09 12:40

Ahoj, dcera se sice do školky hrozně teší, takže přímou zkušenost nemám, ale od kamarádek vím, že největší chyba je chodit na zvykání, ono si při něm dítko totiž spíš zvykne na to, že je tam maminka s ním a pak nechce jinak. Takže být tebou tak to nechám na září, a během léta nenápadně školku chválím, můžete jít kupovat do školky nové oblečení (pokud je na šaty, máš skoro vyhráno), vybrat batůžek, nebo sváteční sponečky, které si dá, až půjdou se školkou do divadla apod.

mado
Závislačka 4790 příspěvků 25.06.09 12:52

Ještě mě napadá, že možná byla chyba vyměknout a dceru vzít ze školky, teď asi zkouší, jestli si to vybrečí zase, když už jednou zjistila, že to jde. U nás ve školce taky jeden chlapeček trojčil podobným způsobem, maminka tam s ním sedávala, nelepšilo se to, tak p.učitelka navrhla metodu šoku - maminka dala chlapečkovi pusu, řekla, že příjde po obědě a ahoj a bez otáčení odešla. Chlapec byl tak vykulený, že zapomněl že má brečet a bylo to. Většinou je to opravdu divadlo pro rodiče, pokud to uděláš taky tak a odejdeš, určitě se ti tam dcerka během pár hodin neutrápí.Hodně pomáhá, když dětičky vodí ze začátku do školky tatínek.

Brum
Závislačka 4270 příspěvků 25.06.09 13:01

Díky za názory.

Abych to upřesnila, já školku chválím, je podle mě nejlepší v okolí. Učitelky příjemné k dětem i rodičům, paní ředitelka též, dá se hodně domluvit. Jsem ráda že se sem letos dostala. Loni chodila do jiné, ale jen týden, pak jsme to vzdali (já přijela z porodnice a neměla na to sílu). Zvykačku jsem chtěla aby si zvykla na učitelku i děti, chodila do třídy kam bude v září chodit. V září tam s ní nemůžu být, je to tak dané paní ředitelkou a já ji chápu, na to máme právě červen. Že by vodil tatínek to asi nehrozí, má celkem nepravidelnou pracovní dobu, takže občas může vzít, ale v tomto si myslím že je horší než já.

Určitě je dobrý nápad, nákup v srpnu věcí do školky, stejně bude něco potřebovat. Klidně pište, budu ráda.

jizvíková
Extra třída :D 12685 příspěvků 25.06.09 13:10

tak ja si nezvykla nikdy, skolku nesnasim, skola byla v pohode, skolka je peklo, chudaci deti

mado
Závislačka 4790 příspěvků 25.06.09 13:20

Jo Jizvíková, ty ještě dětičky nemáš, nebo hodně mimčo - počkej za tři roky, pak si popovídáme jak je školka peklo a děti chudáci jo (-:

malvína
Kecalka 437 příspěvků 25.06.09 14:00

Doporučuji udělat z toho událost ,nakoupit krásné bačkorky,speci školkové pyžámko ), říct budeš si tam hrát,malovat pro mě obrázek a po obědě ( nebo po spinkání ) pro tebe přijdu. První týden je těžký ,děti poplakávají až pláčou ale pokud se ti podaří vydržet týden nekompromisně vše zopakovat a ujistit ji kdy se vrátíš ,zvykne si i holčička. Myslí m ,že u dítěte vyvolá zmatek když jednou je tam na chvilku s maminkou a pak mu někdo tvrdí že už to nejde a musí tam být bez maminky půl dne. Prostě připravovat přes prázdniny budeš tam od tehdy do tehdy,není jiná možnost . A budete tam dělat to a to . Vrátím se pro tebe .

Brum
Závislačka 4270 příspěvků 25.06.09 17:21

Malvíno vidím to přesně tak, je vidět že máš zkušenost. Prostě přes prázdniny připravím, a od září tam bude sama ze začátku na dvě hodiny pak do oběda. Ta jí to už teď vykládám, že teď v červnu to ještě šlo s maminkou ale od září to nejde, že by děti které tam maminku nemůžou mít plakaly. A že tam může být ze začátku kratší dobu pak už do oběda. No asi z toho budem muset tu událost udělat, a pak vydržet. Hlavně doufám že to vydrží učitelky, já bych tam nechtěla dělat v září oni omylem, musí mít pevné nervy.

A nejlepší na tom je že je to stejný jak před rokem a to jsem si myslela že za rok bude starší a bude se tam už těšit. No kdo má stejné dítko, tak pište. Ať vidím jak na ty „nebojsy“.

jjelena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.06.09 08:12

Ahoj, souhlasím z vlastní zkušenosti s Madou… Dcera chodila do miniškolky a po cca 3 měsících, kdy tam chodila naprosto v pohodě 2×týdně, tam nastoupila holčička tyranka. naší dceru i ostatní děti mlátila, štípala, ubližovala jim. Bohužel to učitelky radikálně začly řešit až cca po 14 dnech, kdy holčičce zakázaly vstup. Jenže naše dcera začala vyvádět a od dubna v té miniškolce nebyla. Především z toho důvodu, že jde ted od září do skutečné MŠ, tak jsem nechtěla aby měla blok. Nicméně to na mě zkoušela i s aerobicem,… maminko, nechci tam chodit, bude tam Anička… atd. Tady jsem nevyměkla a 2× hodinu s odpuštěním prořvala a pak už zase byla v pohodě. Takže dneska už vím, že stáhnout dceru z miniškolky byla chyba a vím, že ve školce polevit nesmím, protože situace bude pořád stejná.
Držím palce vám všem i nám, at ty nástupy proběhnou co njelíp.

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 27.06.09 20:57

Ahoj Brum,

myslím, že na tohle téma jsem si s tebou už loni dopisovala. Holky toho hodně napsaly, takže pár poznámek a moje dvojí zkušenost:

  • dobrý postřeh hned prvního příspěvku je ten, že školkou jsi určitě hodně stresovaná TY. Pokud tam chceš dcerku dát, zkus si dát dohromady po téhle stránce psychiku - jednak nad tím tak strašně nehloubat (je to daleko), jednak musíš být skutečně 100% odhodlaná, že tam bude chodit - bude skoro 5 letá, v tomhle věku to nezvládnou jen skutečné extrémy (tím nechci říct, že nejsou)
  • jsem za, aby dcerka chodila ze začátku jen třeba do 10.00 hod nebo i abys tam s ní pobyla (i když, jak píšeš, v téhle školce se to nevede). Je ale nutné domluvit s ní PŘEDEM, jak dlouho, které dny atd. to tak bude a tvrdě to DODRŽET - bude už opravdu velká, schopná pochopit, že teď to bude 3 dny takhle a pak 2 dny takhle…

U nás: Starší dcera asi jako tvoje - introvert stresovaný větším kolektivem, problém. Do školky šla čerstvě 3letá, brečela několik dní, ale až do Nového roku tam byla vyloženě nešťastná (fakt na to neměla náturu) a pro mně to bylo zdaleka nejhorší období rodičovství (dnes je jí 9 a platí to pořád). Žádné přípravy a adaptace nepomohly. Pak si ale zvykla a začalo se jí tam vyloženě líbit. Ze školky jsem jí nestáhla z více důvodů, ale mimo jiné proto, že mi bylo jasné, že příště by to byl mnohem větší boj - s o rok starším dítětem, které by mělo za těch pár týdnů školku zafixovanou jako něco extrémně negativního a které ví, že už si jednou vyřvalo, aby tam nemuselo. Mladší - šla ve 3,5 r,byla jsem tam s ní dva dny s tím, že jsem jí řekla, že tam s ní budu 2 dny celé (spolu přijdeme a spolu odejdeme) a pak už bude chodit sama. Když 3. den jsem řekla , že jdu a ona otevřela pusu k velkému řevu, okamžitě jsem zmizela a nikdy se už pak neobjevil ani náznak problému. Ona je tedy povahový protiklad svojí starší sestry.

Jinak si myslím, že pobýt s dítětem první dny ve školce není vůbec špatné, ale spousta rodičů, které jsem tam viděla, dělala naprosto fatální chybu, že tam s dítětem šla, pohrála si a pak se pokoušela odejít - a na následující řev se opakovaně vracela. Oni ty děti nejsou blbé a i tříleté dítě pochopí, že tam s ním maminka dnes a ještě zítra bude a pak už ne… ale musí se to dodržet a takové to plačtivé protahované loučení je většinou ke škodě všem stranám.

Eva

Brum
Závislačka 4270 příspěvků 28.06.09 21:46

Evi je to možné, že už jsi mi do nějakého takového tématu psala, Alenka měla jít před rokem, taky nastoupila, ale protože se to sešlo s narozením syna a ten řev fakt nešel, stáhla jsem ji.

Přemýšelela jsem znovu nad tím jestli jsem tím strespvaná a ano jsem tím trochu stresovaná, asi tou zkušeností z loňska. Ale i více zkušenostma, kdykoliv jsem totiž udělala něco násilně, otočilo se to proti mě, např. čištění zubů. Když jí bylo asi 2 roky, začala stávkovat s čištěním zubů, nevydržela jsem a zuby jednou násilně večer vyčistila, dcera si pak ROK nečistila vůbec zuby. Jen uviděla kartáček a dostala histerák. Ale vím že na školku má věk, řekla mi to i psycholožka že ve 4 letech to zvládnou všechny děti, hranice kdy dítě dozraje pro školku jsou 3,5 roku. Jen vím že to pro ni bude náročně, těžko si zvyká na změny. Jen taková zajímavost, chodí od prosince do miniškolky a v červnu když jsme začali chodit do školky na zvykačku, začala z ničeho nic ve školce brečet a to dost, učitelky z toho byly vyjevené.
Ano musím získat 100 % odhodlání že to zvládne a jednat pak v klidu a rozhodně. Domluvili jsme zatím s dcerou pravidla pro první týdny školky, první týden bude chodit po svačině, druhý týden před tím než půjdou na zahradu. A pak se uvidí. My tam v září nesmíme být s nimi, na to jsme měli celý červen, kdy jsme mohli být tam s nimi třeba každý den dopoledne. Co mě ještě psycholožka poradila udělat si rozvrh pro každý den, a napsat jak bude ve školce a k danému dni pak lepit smailíky, jak se jí tam líbilo. Toho rozvrhu se držet.
Díky všem co píšou, klidně pište dál, budu ráda.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Slávek Boura obviněný z pašování drog: Nesmysl, měl jsem jen napsat bedekr!

Bývalý moderátor TV Nova Slávek Boura (54) čelí obvinění z pašování drog.... číst dále >

Finálový večer StarDance: Trofej si z deváté řady odnesl Jiří Dvořák!

Finále deváté řady taneční soutěže StarDance je za námi a jako obvykle to byl... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >