Adopce dítěte partnera

26.7.21 15:30

Adopce dítěte partnera

Ahoj, všechny vás zdravím a jdu si pro radu.
Jsem rozvedená, s novým přítelem jsme 5 let. On má z předchozího manželství dceru Elišku, které je 7 let, o kterou její matka nejeví absolutně žádný zájem, pouze posílá soudem nařízené alimenty.
S Eliškou mám výborný vztah, opravdu ji beru jako vlastní, mají ji moc rádi i moji rodiče, dokonce ji berou na výlety, na chatu, k prababičce atd. Všiml si toho i přítel a zeptal se mě, jestli jsem neuvažovala o adopci Elišky, az budeme svoji (svatba bude příští rok). Má s tím někdo zkušenosti, než začneme obíhat po svatbě soudy atp.?
Díky moc za všechny názory a zkušenosti :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4899
26.7.21 15:46

Je třeba si uvědomit, že tím se z tebe stane rodič s plnou odpovědností. Znám případ, kdy si chlap takto adoptoval tři děti a poté, co si manžela našla dalšího, mu zbyla jenom alimentační povinnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.7.21 15:54

@Pedro 00 Tohle riziko si plně uvědomuji. Dokonce jsem si napsala seznam pro a proti, chceme to řešit i s Eliškou. Zatím je to jen ve fázi úvahy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2045
26.7.21 15:57

@Martinkacz Tak hlavně její vlastní matka už nebude muset platit alimenty nebude jeji matka, ale ty budeš její matka (když s tím bude samozřejmě matka souhlasit)
A až se někdy rozvedete (dejme tomu) tak ty budeš platit alimenty do 18 příp. do 26 let

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3425
26.7.21 16:01

Je to sice pěkné, ale mně to přijde jako zbytečné gesto. Až se vdáš, budete mít všichni 3 stejné příjmení ( předpokládám) a nikdo u doktora nebo ve škole nebude zjišťovat, jak to je nebo není. Já bych to nedělala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9773
26.7.21 16:03

@Martinkacz a její biologická matka s tím souhlasí? Pokud ne, tak neuděláte nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2213
26.7.21 16:07

Je to nutny krok? Muzes ji byt skvelou mamou i bez adopce, muzes ji napsat do zaveti, podporovat ji ve vsem, co ocekavate za zmenu od toho kroku? Ona prijde o alimenty a jeste se vystavujete riziku ze matka otoci a zacne se nejak snazit, vyvadet apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12023
26.7.21 16:16

@Martinkacz Nějak nechápu, proč? Vždytˇrodina můžete být i tak ne? Její matka by s tím souhlasila? Pravděpodobně ano, když o ní nejeví žádný zájem, a nemusela by platit alimenty. Pro tebe je to ale velký závazek :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2323
26.7.21 16:19

Já teda nevím, ale asi to není jen o tom, že se Elišky vzdá vlastní matka ( i když se chová, tak jak se chová), ale pokud to chcete probírat i s Eliškou, tak vlastně osmileté dítě postavíte i do situace, kdy by se ona měla zříct vlastní matky. Nevím ale, jak v tomhle směru uvažuje 8 letá holčička…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21882
26.7.21 16:27
@Martinkacz píše:
@Pedro 00 Tohle riziko si plně uvědomuji. Dokonce jsem si napsala seznam pro a proti, chceme to řešit i s Eliškou. Zatím je to jen ve fázi úvahy.

Vůbec byste to s tou malou řešit neměli, je jí osm let! Navíc je to zbytečné gesto a celé rodině by se mohlo jednou pěkně vymstít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14547
26.7.21 16:32

Chápu Tě, ale já bych to neudělala. Za prvé: Její matka nedělá problémy a platí alimenty, nyní by už nemusela. No a pokud by došlo k adopci a ona by s tím nesouhlasila, tak pak může začít dělat problémy a třeba i přestat platit či si vynucovat kontakt (na což má právo, ale doteď nechtěla, takže by dělala naschvály). Navíc v případě, že byste se s partnerem nakonec rozvedli, její matkou budeš ty, takže budeš řešit alimenty.
Já bych to nedělala. Však dcera to pro Tebe nyní už je, Ty jsi pro ni maminka také pouze to nemáte právně ošetřené.
Udělala bych to pouze v případě, kdy by matka nebyla (buď zemřela nebo absolutně nejevila zájem (tj. neplatila alimenty).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7941
26.7.21 16:38

@Martinkacz nejde nějaké částečné osvojení? Známá měla syna z prvního manželství a bývalý stále platil alimenty, ale jméno a část práv měl nový manžel. Nevím co to přesně měli, možná někdo poradí. Do úplného osvojení bych za popsané situace nešla. Přijdete o alimenty. :nevim: ale jestli vám pár tisícovek nebude chybět, tak proč ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3425
26.7.21 16:40

@janickaIII Oni se ale budou pravděpodobně jmenovat stejně i bez osvojení :-). řekla bych, že adopcí akorát rozdrbou celkem pokojný stav.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27117
26.7.21 16:42

Já bych to nedělala. Ona matku má i když se nestará, ty se můžeš starat i bez papíru a třeba to řešit až za pár let když bude potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 17:01

Já bych to udělala, v životě se stávají věci nečekaný.
Vybavují si případ v mé blízkosti, kdy holčine umřela maminka a dceru vysoudil otec, který sebou dítě nikdy moc nezajímal. A to o dítě stáli prarodiče z matčiny strany, kteří s ní měli hezký vztsh. Nevlastní otec neměl vůbec šanci. Nicméně - holka měla nárok na sirotčí po matce plus zdědila nemovitost po ní. Mohu jen spekulovat, nakolik tyto okolnosti byly pro biologického otce motivující či zda se v něm hnulo sebevědomí, když dosud sotva platil alimenty a viděl dítě 2× za rok. Netvrdím, že ji neměl či nemá rád. Ale bylo mi jí líto, toto po smrti mámy zažívat a řešit.

Příspěvek upraven 26.07.21 v 17:08

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat