Akvaristika - jak začít?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.18 09:18
Akvaristika-jak začít?

Hezké Velikonoce přeji :)

Jako napůl relax a napůl taky práce, kterou potřebuji na odvedení myšlenek, kvůli lehčím psychickým problémům, mi byla doporučena kromě sportu i akvaristika. Když jsem byla malá, rybičky jsme měli, je to však už 20 let a nikdo mi neporadí. Ptám se tedy vás, jak by bylo nejlepší začít? Jaké základní otázky si položit? Na internetu jsem si toho našla hodně, ale říkám si, že nejlepší je vždy realita ostatních.
O čem přemýšlím v prvé řadě je to, zda pořídit jen mini akvárium bez vzduchování, bez světla, topítka apod. jen s jednou bojovnicí a nebo jestli už něco většího (ne zase moc) a tam moci chovat více druhů. :think:
Díky za každou radu nebo odkaz na opravdu dobrý web.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

lachtanice86
Kelišová 5410 příspěvků 02.04.18 09:21

Jako první otázku bych si položila kolik jsem ochotná do toho investovat. Mám jen mini s bettou, hezké ale nic moc. A spíš než rybičky mě teď zaujalo aquascape.

Janli
Závislačka 4963 příspěvků 02.04.18 09:33

Z mé vlastní zkušenosti na začátek nejlíp akvarijní set cca100l. Pořídíš do tří tisíc a další cca 2tisíce počítej na zařízení a základní chemii.

mrav
Extra třída :D 11584 příspěvků 02.04.18 09:34

Nejlepší je akvárium zhruba 25 litrů. Na ty malé bych moc nesázel, hodí se spíš jako elementka - izolace, kdyby ti nějaká rybička onemocněla. Začal bych pavíma očkama - ale pozor, pokud jsou samy, hodně rodí. Doplnil bych jinýma živorodkama - mečovky, platy. Všechno jsou to hejnové rybky, koupil bych jich tak 6 - hejno je 5 až 10 rybek. Doplnil bych je neonkama - kup tetru neonovou. Tyto rybky jsou velmi náročné na teplotu, potřebují asi 22 stupnů. Ideální počet rybek na 25 litrů je 25 a k tomu jablonový šnek a ancistrus- to je taková přísavka na stěně akvária. Živí se řasama.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.18 10:15
@lachtanice86 píše:
Jako první otázku bych si položila kolik jsem ochotná do toho investovat. Mám jen mini s bettou, hezké ale nic moc. A spíš než rybičky mě teď zaujalo aquascape.

Ano, to bude asi zásadní… Určitě bych nechtěla jít přes 3 tisíce- komplet.

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 15601 příspěvků 02.04.18 10:35
@Anonymní píše:
Ano, to bude asi zásadní… Určitě bych nechtěla jít přes 3 tisíce- komplet.

Mno tak do 100litrů z bazaru na FB nebo bazoši a nějaký nenáročný ryby a kytky, filtr, vzduchování, světla časovač, pak je to v zásadě samoobslužný, jednou za tejden očista, to by se tak plus mínus za ty peníze dalo pořídit.
Jinak čím vtší nádrž, tím je to odolnější proti výkyvům a když se zvolí vhodná kombinace ryb, kytek a techniky, tak se tomu pak věnuje jen poměrně malá péče a funguje to. Ale na začátku to leze do peněz. Čím větší exotika, tím větší vopich s tím je.

Zabatko
Závislačka 4065 příspěvků 02.04.18 10:39

Jestli Ti můžu poradit, tak kup něco většího, minimum pro nastolení optimální rovnováhy je cca 60 litrů, menší akvárka vyžadují zkušeného akvaristu, jinak to bude žumpa. Za léta akvaristiky jsme měli vše od 3 litrů do cca 300 a chystáme se na 1000 litrů jak se nastřádají finance. Čím větší akva, tím více snese začátečnických chyb. Založíš akva je s rostinami, musí jich být dost a necháš to i s filtrem cca 3 týdny zaběhnout. Pak teprv můžeš koupit rybky, doporučuji tetrovité, třeba neonky nebo různé tetry - krvavá, smuteční atd. Jsou odolné. Paví očka poměrně dost kálí :-). Pak uvidíš, jak to půjde a mohla bys přikoupit i další druhy. Ale bacha ať to nepřerybníš, do 60 litrů max 15 kusů menších rybek. Čistí se to cca jednou za týden až tři podle velikosti, max. 20 procent vody vyměníš a odsaješ bordel ze dna a doplníš zase odstátou vodou kterou my si napouštíme předem do kanystrů. Nebo jestli máš studnovou tak by to bylo lepší. No a to je celá věda. Čím míň zásahů, tím lépe. A nepřekrmovat a žádná chemie v začátcích.

Elenloth
Závislačka 3770 příspěvků 02.04.18 10:44

@mrav 8o Proboha, ty radeji nikomu nerad. :roll: :zed:
Zakladatelko, @Zabatko to napsala bezvadne, drz se toho.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.18 10:44
@Chauvinist píše:
Mno tak do 100litrů z bazaru na FB nebo bazoši a nějaký nenáročný ryby a kytky, filtr, vzduchování, světla časovač, pak je to v zásadě samoobslužný, jednou za tejden očista, to by se tak plus mínus za ty peníze dalo pořídit.
Jinak čím vtší nádrž, tím je to odolnější proti výkyvům a když se zvolí vhodná kombinace ryb, kytek a techniky, tak se tomu pak věnuje jen poměrně malá péče a funguje to. Ale na začátku to leze do peněz. Čím větší exotika, tím větší vopich s tím je.

100 l je už moc i vzhledem k místu, které na akvárko mám :think: Takže určitě menší, těch 50 l mi přijde tak akorát, to je nějakých 60cm šířka, co jsem tak koukala. To by ještě snad nebylo až moc náchylné?
A nebo půjde fakt jen do té jedné bojovnice v malém akvárku, ale zase si říkám, že když už… :nevim:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.18 10:53
@Zabatko píše:
Jestli Ti můžu poradit, tak kup něco většího, minimum pro nastolení optimální rovnováhy je cca 60 litrů, menší akvárka vyžadují zkušeného akvaristu, jinak to bude žumpa. Za léta akvaristiky jsme měli vše od 3 litrů do cca 300 a chystáme se na 1000 litrů jak se nastřádají finance. Čím větší akva, tím více snese začátečnických chyb. Založíš akva je s rostinami, musí jich být dost a necháš to i s filtrem cca 3 týdny zaběhnout. Pak teprv můžeš koupit rybky, doporučuji tetrovité, třeba neonky nebo různé tetry - krvavá, smuteční atd. Jsou odolné. Paví očka poměrně dost kálí :-). Pak uvidíš, jak to půjde a mohla bys přikoupit i další druhy. Ale bacha ať to nepřerybníš, do 60 litrů max 15 kusů menších rybek. Čistí se to cca jednou za týden až tři podle velikosti, max. 20 procent vody vyměníš a odsaješ bordel ze dna a doplníš zase odstátou vodou kterou my si napouštíme předem do kanystrů. Nebo jestli máš studnovou tak by to bylo lepší. No a to je celá věda. Čím míň zásahů, tím lépe. A nepřekrmovat a žádná chemie v začátcích.

Tohle zní rozumně, děkuji. 60 l by se mi ještě vešlo. :) Píšeš max 15 kusů rybek, tudíž když tetry nebo ty neonky, tak řekněme 3 hejna po 5 kusech? Nebo je to tedy nesmysl, co psal mrav o hejnu?
Můžeš prosím doporučit nějaký web, podle kterého se dá řídit?
A nejsou lepší rostliny umělé? Nebo je třeba živých kvůli vytváření kyslíku? Akvárium musím umístit do obyváku, žijeme v paneláku, mám tu 22-23 stupňů, bude to v pohodě?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.18 11:05

Koukala jsem na podobné sety, jako je třeba tento: https://www.lavpet.cz/…x-30-cm-54l/

Není tam ale vzduchování, není tedy úplně potřeba?

Janli
Závislačka 4963 příspěvků 02.04.18 11:13

@mrav zakladatelka chce akvárium, nikoliv krabičku sardinek. 25 ryb nemám ani ve 130l akváriu.

mrav
Extra třída :D 11584 příspěvků 02.04.18 13:48
@Janli píše:
@mrav zakladatelka chce akvárium, nikoliv krabičku sardinek. 25 ryb nemám ani ve 130l akváriu.

Jde o to, jak jsou ty rybičky velké. Rozhodně bych tam nekupoval třeba čichavce - ale ten se nesnese s pavíma očkama. Samozřejmě, at si koupí akvárium jak velké chce, pro mě za mě třeba i 100 litrové. A rostliny samozřejmě živé.

Janli
Závislačka 4963 příspěvků 02.04.18 14:55

@mrav znáš poučku 1cm ryby na 1l vody?

mrav
Extra třída :D 11584 příspěvků 02.04.18 15:54
@Janli píše:
@mrav znáš poučku 1cm ryby na 1l vody?

Díky za upozornění. V každém případě každý nějak začínal, no a já začínal malým akváriem se živorodkama. Vývoj šel dopředu a třeba jsem už stará struktura…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Organizovaný teror ve Švédsku: Mají hořící auta na svědomí migranti?

Několik švédských měst během noci na dnešek zachvátila vlna nepokojů.... číst dále >

Rozkopaná Praha i D1: Řidiči šílí, stroje stojí, jediný „Demolínek“ z magistrátu se chválí!

Jestli jste si mysleli, že s koncem prázdnin zmizí z ulic Prahy i dálnice D1... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama