Amiocentéza odběr plodové vody

6.8.20 08:41

Amiocinteza odběr plodové vody

Ahoj jdu si k vám pro radu, je tu nějaká maminka, která měla špatné tripl testy? Mám podezdreni na DS 1:400 NT 2,7mm NB+ tomu trošku nechápu… Za týden jdu na odběr plodové vody…docela se bojím špatných zpráv…měl to taky, takhle nekdo, a nakonec bylo miminko v pořádku? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1373
6.8.20 09:19

Jedná se o které testy, je to určitě tripl test nebo scríningové vyšetření které se dělá v 11 až 13 týdnu? NT je ještě v normě, zatím bych se neplašila, byla na UZ vidět nosní kůstka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6.8.20 09:33

@mamule42 screening vyšetření upřímně vůbec nevím, paní doktorka mi k tomu vůbec nic neřekla jediný co mám v papírech jee NT 2,7mm NB+,když jsem se ptala mojí. Ginekoložky tak mi k tomu. Řekla úplně to samé jako doktorka po telefonu je tam riziko DS 1:400 ale nemusi to znamenat nic je to na vás jestli půjdete na odběr plodové vody to jediné mi řekli moc. Tomu nechápu :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
351
6.8.20 09:56

Při riziku 1:400 by se neměla dělat amniocentéza. Ta má riziko potratu 1:200.
I riziko 1:400 je velmi malé, já bych to hodila za hlavu (jsem v 26. týdnu). Ale jestli to nemůžeš pustit z hlavy, šla bych do genetického testu, který dělají z krve matky, sice stojí okolo 10 000 Kč, ale neohrozí miminko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6.8.20 10:17

@Myška321 to riziko mi žádný lékař neřekl… já pořád váhám jestli tam ji nebo ne proto píšu sem jestli měl někdo to samé. Co já a měl vše v pořádku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1373
6.8.20 10:51

Nikdy se nemůžeš dívat na druhé, jak to mají, je to dost rozdílný. Jeden dopadne dobře druhý špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
351
6.8.20 10:56
@Princezny2018 píše:
@Myška321 to riziko mi žádný lékař neřekl… já pořád váhám jestli tam ji nebo ne proto píšu sem jestli měl někdo to samé. Co já a měl vše v pořádku

Víš, Downův syndrom není zas až tak častý. V ČR asi 250 za rok (narodí se jen 50 dětí), celkem se narodí asi 120 000 dětí. Takže většině žen, co měli ty samé výsledky, se narodili zdravé děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16469
6.8.20 11:04

Jsi v šedě zóně, nelze říct, že by byl výsledek negativní a šíjové projasnění se blíží rizikové hranici. Já bych na amniocentézu rozhodně šla. Odpověz si na otázku, zda by jsi si dítě s Downem nechala. Pokud ne, tak vyšetření rozhodně doporučuji. Ona ambiocentéza zase není tak riziková, jako se rádo straší na fórech pro matky… Nikdy bych nepodstoupila placený test z krve. Není to diagnostika, pouze další screening, v případě pozitivity stejně na plodovku musíš, takže se vše jen oddaluje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
355
6.8.20 11:19

@Princezny2018 Ono záleží na i na věku, já měla v 37 hned riziko jen z důvodu věku 1:190, výsledné 1:360. Mám zdravou téměř tříletou dceru. Na odběr jsem nechtěla, tenkrát se riziko potratu udávalo 1:100, raději jsem si zaplatila Prenascan, který je bez rizika. Je pravda, že pokud by byl test pozitivní a rozhodneš se pro ukončení těhotenství, musíš na odběr plodové vody. Mám známou, která bohužel po odběru potratila, aby se druhý den dozvěděla, že čekala zdravé dítě. Takže jsem určitě byla ovlivněna i touto zkušeností. Ve zprávě bys měla mít napsáno, jestli je přítomna nosní kost, to je také důležitý faktor. Při DS není. Chodíš na genetiku? Byla by dobrá konzultace i tam. Mně tam vždy vše podrobně vysvětlili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.8.20 11:36

Ahoj taky jsem mela sijove projasneni 2,7 (pro nekoho je Norma 2,5, pro jineho gynekologa 3mm)…NB + domnivam, ze znamena ze nosni kustka je pritomna…kazdopadne zaplatila jsem si panorama test (do amnio jsem jit nechtela ale vypustit z hlavy jsem to nedokazala)…dale jsem pak sla ve 20 tt na podrobny ultrazvuk…vse by melo byt v poradku, termin Mam az za par dni…doporucuji(ale jen muj nazor) amnio nebo geneticky test + ultrazvuk ve 20 tt, protoze jinak se budes trapit a premyslet zda je mimco v poradku atd…nekdo ma riziko 1:10 a je vse ok, nekdo 1:1000 a muze se mimco narodit s nejakou genetic. vadou…jsou to vsechno jen vypocty pravdepodobnosti…nejpresnejsi je proste amnio, pak jako alternativa ten test doplneny o ultrazvuk ve 20 tt…

• Citovat
  • Nahlásit
6.8.20 11:37

@Princezny2018 doporučují odběr plodové vody, pro Tvůj klid bych ho podstoupila. Statisticky riziko tam je, i když nízké. NB+ ve zprávě znamená, že nosní kůstka je přítomna. Já měla komb. riziko na DS 1:300, po výsledcích amniocentézy jsem byla v klidu. Nechápu to strašení 8o když budeš po odběru odpočívat, bude to v pořádku :kytka:
@Janli naprostý souhlas, nikdy bych nešla na test z krve namísto amniocentézy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6.8.20 11:42
@Anonymní píše:
Ahoj taky jsem mela sijove projasneni 2,7 (pro nekoho je Norma 2,5, pro jineho gynekologa 3mm)…NB + domnivam, ze znamena ze nosni kustka je pritomna…kazdopadne zaplatila jsem si panorama test (do amnio jsem jit nechtela ale vypustit z hlavy jsem to nedokazala)…dale jsem pak sla ve 20 tt na podrobny ultrazvuk…vse by melo byt v poradku, termin Mam az za par dni…doporucuji(ale jen muj nazor) amnio nebo geneticky test + ultrazvuk ve 20 tt, protoze jinak se budes trapit a premyslet zda je mimco v poradku atd…nekdo ma riziko 1:10 a je vse ok, nekdo 1:1000 a muze se mimco narodit s nejakou genetic. vadou…jsou to vsechno jen vypocty pravdepodobnosti…nejpresnejsi je proste amnio, pak jako alternativa ten test doplneny o ultrazvuk ve 20 tt…

Děkuji docela jsi mě uklidnila…ano už mám na další měsíc domluveni velký screening hned mě tam objednaly dekuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6.8.20 11:44

@-Sherrybaby- děkuji hned jsem klidnější také jsem😊 si. myslela že NB + znamená že tam nostni kustka je děkuji moc jsem o moc klidnější a na amio radši půjdu pro svůj klid už ve středu mě to čeká :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
351
6.8.20 11:50
@Janli píše:
Jsi v šedě zóně, nelze říct, že by byl výsledek negativní a šíjové projasnění se blíží rizikové hranici. Já bych na amniocentézu rozhodně šla. Odpověz si na otázku, zda by jsi si dítě s Downem nechala. Pokud ne, tak vyšetření rozhodně doporučuji. Ona ambiocentéza zase není tak riziková, jako se rádo straší na fórech pro matky… Nikdy bych nepodstoupila placený test z krve. Není to diagnostika, pouze další screening, v případě pozitivity stejně na plodovku musíš, takže se vše jen oddaluje.

Ne, test z krve není další screening, tak jednoduše se to říct nedá. Jde o to, že placenta je z buněk dítěte a zjistilo se, že embryo je chytré a do placenty posílá ty „horší“ buňky. Takže se může stát, že placenta má různé chromozomální aberace, ale dítě je zdravé. No a matka má v krvi DNA plodu právě především z té placenty. Takže je na místě při pozitivitě udělat i amniocentézu, v plodovce jsou totiž ve větším množstvím přítomny kožní buňky dítěte - ne jen buňky z placenty.
Celkově jde o to, že pozitivních výsledků z testu krve je minimum oproti prvotrimestrálnímu screeningu (mluvím o riziku větším než 1:200).
A také vím, že gynekologové teď bojují o stratifikaci žen indikovaných k amniocentéze:
Riziko vyšší než 1:100 rovnou amniocentéza
Riziko 1:100 - 1:300 genetika z krve
Riziko nižší než 1:300 neřešit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16469
6.8.20 12:10
@Myška321 píše:
Ne, test z krve není další screening, tak jednoduše se to říct nedá. Jde o to, že placenta je z buněk dítěte a zjistilo se, že embryo je chytré a do placenty posílá ty „horší“ buňky. Takže se může stát, že placenta má různé chromozomální aberace, ale dítě je zdravé. No a matka má v krvi DNA plodu právě především z té placenty. Takže je na místě při pozitivitě udělat i amniocentézu, v plodovce jsou totiž ve větším množstvím přítomny kožní buňky dítěte - ne jen buňky z placenty.
Celkově jde o to, že pozitivních výsledků z testu krve je minimum oproti prvotrimestrálnímu screeningu (mluvím o riziku větším než 1:200).
A také vím, že gynekologové teď bojují o stratifikaci žen indikovaných k amniocentéze:
Riziko vyšší než 1:100 rovnou amniocentéza
Riziko 1:100 - 1:300 genetika z krve
Riziko nižší než 1:300 neřešit

Za mne, neřešit riziko nižší než 1:300, je pěkná blbost. Nejde koukat jen na pravděpodobnost, je potřeba brát v úvahu všechny proměnné. Já měla menší než 1:900 a díky prozíravé lékařce, která nekoukala jen na verdikt negativní, se přišlo na postižení Downem. A ještě jeden omyl je třeba vyvrátit, ani přítomnost nosní kůstky neznamená, že dítě Downa nemůže mít. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak není spousta žen, které screening nezachytí a přesto se jim postižené dítě narodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama