Asistent pedagoga - informace

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.18 19:28
Asistent pedagoga- informace

Zdravím, prosím o info. Rada bych si udělala kurz asistent pedagoga,,jaký vzdělání musím splnit? A probiha kurz i v plzenskym kraji? Zatím mám jen vyucni list+ kurz pecovatelky a 3letou práxi + zkusenosti s mentalne postizenymi.

Reakce:
Ginella
Kecalka 122 příspěvků 25.11.18 19:34

U vzdělání to je různé, záleží na tom kurzu. U některých musíš mít maturitu, jinde stačí ten výuční list. Se mnou byly na kurzu i holky s výučním listem. Jinak mrkni na internetu, kde ty kurzy jsou.

IvaX
Ukecaná baba ;) 1890 příspěvků 25.11.18 19:34

Zkuste si pročíst stránky www.asistentpedagoga.cz

Jinak kurz můžete dělat, i když máte jen výuční list, ale nejspíš Vás pak zaměstnavatel zařadí do nižší úrovně AP s nižší 5. platovou třídou a tam jsou ty peníze dost nízké, zvlášť když to většinou ještě bývá na kratší úvazek.

vannilka
Stálice 54 příspěvků 25.11.18 19:44
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.18 22:54

Kopíruji, co jsem k tomuto psala v jiné, dřívější diskuzi:

Prosím anonym, nebo smazat.
Začala jsem dělat asistentku ještě před změnou zákona. Pak se změnil zákon a já byla postavena před volbu - buď si dodělat vzdělání, nebo výpověď. V zákoně je to formulováno dost volně, není nutné absolvovat kurz. Stačí si dodělat i jednotlivou zkoušku z pedagogiky a psychologie. Touto cestou jsem šla já. Našla jsem si školu, která to umožňovala, poplatek za jeden předmět byl tisícovka. Dostala jsem seznam maturitních okruhů a nahrubo vypracované otázky, které jsem si pak dopracovala a doplnila. Nikam jsem nemusela chodit, učila jsem se ve volných chvílích, zkrátka ideál. Byly se mnou i další paní, které si takto doplňovaly vzdělání, aby mohly pracovat jako AP. Praxi jsem sama kvůli sobě nepotřebovala, s handicapovanými lidmi jsem pracovala už dřív, navíc jsem AP už nějaký ten pátek dělala. Ale ani podle zákona není absolvování praxe nutností.
Zkrátka - co se vzdělání týče, doporučuji spíš ty dvě jednotlivé maturitní zkoušky. Je to časově i finančně nejlepší varianta.
Jen zvaž, jestli to chceš opravdu dělat. Můžeš narazit na kolektiv, kde na tebe naloží práci, kterou nikdo jiný dělat nechce, budou s tebou zametat, dávat ti najevo, že jsi něco míň atd. Výhodou je velký počet dnů dovolené (hodí se, když máš děti - pokryješ i téměř celé letní prázdniny). Nevýhodou plat - záleží, do které třídy tě zařadí (dle toho, kolik povinností budeš mít, jestli jen mírná asistence, nebo i něco jako doučování). Já měla osmičku, což na poloviční úvazek dělalo cca 7 tisíc čistého. Asistentka přede mnou měla sedmou třídu (a ještě tuším před změnou zákona, ale to už nevím přesně) a brala maličko přes 5 tisíc čistého.
Taky záleží, kde bydlíš. Třeba v Praze je obří škola, kde se specializují na žáky s PAS, mají tam už roky smíšené třídy (děti zdravé a děti s PAS), takže asistentů mají dost a mohou si dovolit dát jim smlouvu na dobu neurčitou.
Taky je rozdíl mezi MŠ, ZŠ a SŠ. U maličkých dětí se asi nezastavíš, u puberťáků těch povinností může být míň (záleží na typu postižení). U malých dětí doučování nebude náročné. Já byla na SŠ a dostala jsem za úkol vysvětlovat odborné předměty, o kterých jsem ani nevěděla, že existují. Nebo matika - ta byla taky super… Ačkoli jsem ve smlouvě měla, že mám x hodin přímé práce se studentem a x hodin příprava, tak v reálu jsem byla jen se studentem (protože jsem měla poloviční úvazek a student byl ve škole celé dopoledne), přípravu jsem si musela dělat doma ve svém volnu.
Jako není to špatná práce, mnohé mi dala, mnohdy mě bavila, mnohdy mě ale taky štvala a chodila jsem vynervovaná a psychicky zničená (ne ze studenta, ale z prostředí a kolektivu). Rozhodně nelituji, že jsem do toho šla, ale teď si hledám práci v jiném oboru.

vokishka
Extra třída :D 12894 příspěvků 26.11.18 18:07

jsou různé stupně vzdělání asistenta, je i varianta mít dokonce i jen základní vzdělání. Ale odvíjí se od toho potom náplň práce a platové zařazení.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Finálový večer StarDance: Trofej si z deváté řady odnesl Jiří Dvořák!

Finále deváté řady taneční soutěže StarDance je za námi a jako obvykle to byl... číst dále >

Daniel Nekonečný vedle pobledlé Vignerové už nevypadá jak z toho světa

Kromě finalistů Muže roku 2018 se na křest kalendáře vydal celý zástup hvězd,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >