Jsem bezradná, mohu odejít s miminkem na Slovensko?

Anonymní
16.5.20 23:37

Bezradna.....ako dalej

Potrebujem poradit, asi ma tu odsudite prečo… :nevim: ale ano bola som asi naivna. Mam krasneho pol ročneho zdraveho chlapčeka s chlapom s ktorym som 15 rokov nie sme manzelia len spolu zijeme. Zijeme spolu v Čechach obaja mame trvaly pobyt na Slovensku. Vec sa ma tak, že myšlienka, ze od neho odidem a vratim sa na Slovensko som mala este asi mesiac pred porodom kedy uplne otočil. Pohadali sme sa. Nekomunikovali sme spolu, povedal mi mi ze ak sa mi nepaci mam ist…ale ze jedine na com mu zalezi je maly. Bola som naivna myslela som si, ze po narodeni maleho sa to zlepsi ale nie. Je chladny vsima si len maleho ja som len akysi domaci doplnok, alebo chuva, naviac ma podvadza a ja nechcem byt hadr na podlahu…je to strasne a bojim sa že ked by som chcela odist maleho si vysudi do vlastnej opatery. Prosim zeny ktore si niecim podobnym presli poradte, chcem sa vratit na Slovensko no maly sa narodil v cz. Mame aj slovensky rodny list zariadovali sme na ambasade. Ako mam postupovat aby mi maleho nevzal? On chve vyslovene zit v cz ja ale nie.
Kludne ma tu odsudte…ja len chcem radu nic viac ako si to pravne poriesit aby to bolo vporiadku

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3900
17.5.20 06:04

Pokud by to bylo možné, kontaktovala bych právníka přes rodinné právo a šla na konzultaci.

Tohle bude složitější, na rady z netu bych se v tomhle případě nespoléhala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
537
17.5.20 07:15

Rozhodující je země obvyklého pobytu dítěte. Nastuduj si tzv. mezinárodní únosy dětí.

https://www.umpod.cz/unosy-deti/

Poraď se na to s odborníkem na (mezinárodní) rodinné právo, a to zejména na Slovensku, a pořádně se vyptej, co by se tam dělo, pokud se prostě sebereš a s děckem tam odjedeš.

Ono se to totiž neříká nahlas, ale skutečná vynutitelnost té Haagské úmluvy se blíží nule, když se rodič nenechá zastrašit a nesplní výzvy úřadů „dobrovolně“. ;)

Navíc jsi matka, takže máš v systému drtivou výhodu nad otcem už jenom proto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4414
17.5.20 10:07

Pokial má otecko o dieťa záujem, pak by bolo ideálne sa s ním dohovoriť. Treba tak, že dieťa bude bilingvní, od 4 rokov bude vo striedavej starostlivosti po 14 dňoch. No nějak mi ta slovenčina nejde, tak zkusím česky, třeba budeš rozumět.
Po dobu školní docházky pak bude chodit do školy u jednoho rodiče a u druhého bude pobývat od pátku 9 dní do neděle s domácí výukou, nebo bude mít dvě školy a dá se pokračovat ve striedavke po měsíci. Více se naučí.
Toto se dá dát do rozsudku již teď, ale chce to zástupce, který to soudu pořádně vysvětlí, že to jde. Dá se upravit i péče do těch 4 let jako péče společná, nebo střídavá s asymetrickým podílem péče rodičů s postupně se rozšiřující péčí otce. Dá se také do rozsudku dát, kdy ti bude umožněno se přemístit s dítětem na Slovensko.
S těmito úpravami postupně se měnícími v čase mám dobré zkušenosti.
Cestu protiprávního mezinárodního únosu nedoporučuji, nejvíce to odnese dítě a někdy i kojence vracejí zpět. Jsou k tomu i nálezy Ústavního soudu.
První cesta by tedy měla vést k mediátorovi, kdy si to s chlapem dohodnete, jak se to bude postupně dělat. Pak s dobrým zástupcem na soud.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
537
17.5.20 11:00
@canaglia píše:
Cestu protiprávního mezinárodního únosu nedoporučuji, nejvíce to odnese dítě a někdy i kojence vracejí zpět. Jsou k tomu i nálezy Ústavního soudu.

To samozřejmě nedoporučuje nikdo. ;)

Ze zvědavosti, vím, že to děláš jako praxi, víš o jakémkoliv případu, že by se ten mezinárodní únos vymohl?

Myslím opravdu donucením tam, kde se ten zahraniční rodič nenechal zastrašit a nevyměkl.

Mně před pár lety jedna právnička z UMPODu přiznala, že nezná případ, že by kdy dokázali dosáhnout návratu dítě ze zahraničí proti vůli rodiče, který dítě neoprávněně přemístil, tak jestli náhodou (a která země to byla).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4414
18.5.20 00:22
@reincarnate píše:
To samozřejmě nedoporučuje nikdo. ;)

Ze zvědavosti, vím, že to děláš jako praxi, víš o jakémkoliv případu, že by se ten mezinárodní únos vymohl?

Myslím opravdu donucením tam, kde se ten zahraniční rodič nenechal zastrašit a nevyměkl.

Mně před pár lety jedna právnička z UMPODu přiznala, že nezná případ, že by kdy dokázali dosáhnout návratu dítě ze zahraničí proti vůli rodiče, který dítě neoprávněně přemístil, tak jestli náhodou (a která země to byla).

Konkrétně mě napadá jeden případ, který mám na OS Kladno, tak tam vrátili únos na Slovensko zpět do Čech, dodnes je matka s dětmi v azyláku v Čechách. Ale už si nevybavuji, jak intenzivní byl odpor matky. Jiný případ, kde unesl otec, tak na toho byl mezinárodní zatykač, lapli ho v zahraničí, posadili v ČR do chládku a sotva se domohl návštěv ve vězení. Ale to byl chlap.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
537
18.5.20 05:46
@canaglia píše:
Konkrétně mě napadá jeden případ, který mám na OS Kladno, tak tam vrátili únos na Slovensko zpět do Čech, dodnes je matka s dětmi v azyláku v Čechách.
Ale už si nevybavuji, jak intenzivní byl odpor matky.

Takže se asi vrátila sama i s dětmi, když je pořád s nimi?

Jiný případ, kde unesl otec, tak na toho byl mezinárodní zatykač, lapli ho v zahraničí, posadili v ČR do chládku a sotva se domohl návštěv ve vězení. Ale to byl chlap.

Předpokládám, že tam bylo soudem upravené svěření do péče?

Vycházím z toho, že dokud není soudní úprava, tak rodič nemůže unést vlastní dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.5.20 09:51
@reincarnate píše:Vycházím z toho, že dokud není soudní úprava, tak rodič nemůže unést vlastní dítě.

Taky si říkám, že pokud by s dítětem odjela na Slovensko (třeba k rodičům), pobyla tam nějakou dobu a dala návrh na svěření dítěte do péče tam, tak by to asi za únos považováno nebylo, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
537
18.5.20 10:04
@věčně nasraná píše:
Taky si říkám, že pokud by s dítětem odjela na Slovensko (třeba k rodičům), pobyla tam nějakou dobu a dala návrh na svěření dítěte do péče tam, tak by to asi za únos považováno nebylo, ne?

To jsou dvě různé věci, které se jmenují podobně.

První je trestněprávní, jestli by to byl trestný čin únos ditěte. Podle mne v ČR ne, pokud není upraveno svěření do péče.

Druhá je ta mezinárodní „únosová“ úmluva, ta se tak sice jmenuje, ale slovo únos má jen v názvu.
Jinak pracuje s pojmem přemístění nebo zadržení dítěte, kdy se považuje za protiprávní a řeší jen občanskoprávní záležitosti.
V popsaném případě by to jednoznačně protiprávní bylo, protože tím bylo porušeno stejné právo otce.

Ale jedna věc je protiprávní jednání, ke kterému samozřejmě nikdy a nikdo nenavádí, a druhá diskuze, jaké následky by takové jednání mělo anebo nemělo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
424
20.5.20 00:43
@reincarnate píše:

První je trestněprávní, jestli by to byl trestný čin únos ditěte. Podle mne v ČR ne, pokud není upraveno svěření do péče.

Druhá je ta mezinárodní „únosová“ úmluva, ta se tak sice jmenuje, ale slovo únos má jen v názvu.
Jinak pracuje s pojmem přemístění nebo zadržení dítěte, kdy se považuje za protiprávní a řeší jen občanskoprávní záležitosti.
V popsaném případě by to jednoznačně protiprávní bylo, protože tím bylo porušeno stejné právo otce.

Ale jedna věc je protiprávní jednání, ke kterému samozřejmě nikdy a nikdo nenavádí, a druhá diskuze, jaké následky by takové jednání mělo anebo nemělo.
:zed: jo, pro ditko to nejlepsi :zed:
Prozrad, z jake profesni - nebo jine, treba osobni- pozice to pises, myslim, ze pro seriozni diskuzi je to dulezite.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
424
20.5.20 00:53
@reincarnate píše:

Jestli nikdo nikoho nenavadi, kdyz se to takhle " sikovne" napise, si nejsem jisty. Pusobi to na mne opačne. No nic.
Tem, co se ocitnou v podobne situaci, radim ihned nelitovat penez za pravniky a osobni snahy, doba se uz snad konecne zacina sice neochotne, ale prece jen posouvat smerem k spravedlnosti a vyrovnanosti prav.
( V podobnem pripade jako tady myslim za pravniky v zahranici.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama